Jak sie pisze po "polskiemu" - Gnom radzi

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
Scorup
Posts: 282
Joined: Mon Nov 07, 2005 10:26 pm
Location: Katowice, Poland

Postby Scorup » Wed May 10, 2006 1:08 pm

Prosze o powstrzymanie się od dalszych komentarzy odnośnie popełnianych przez ludzi błędów. Każdy pisze tak, jak chce, jeśli jego post jest dla nas trudny do przeczytania, to tego po prostu nie róbmy.
Dalsza dyskusja skończy się zamknięciem topicu.
Avatar - Louis Royo
Image
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 1:11 pm

Scorup wrote:Prosze o powstrzymanie się od dalszych komentarzy odnośnie popełnianych przez ludzi błędów. Każdy pisze tak, jak chce, jeśli jego post jest dla nas trudny do przeczytania, to tego po prostu nie róbmy.
Dalsza dyskusja skończy się zamknięciem topicu.


:shock:
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Wed May 10, 2006 1:12 pm

Gnom wrote:
KeVes wrote:Pisanie bez polskich znaczków jest wygodne dla tych którzy nie wiedzą gdzie napisać "Ę", a gdzie "E" :P


Albo dla tych, ktorzy za dlugo grali w Cantr, a nie lubia jak im sie krzaczy. :D


Ja nie widzę problemów z przełączaniem się w tryb raz to z polskimi znakami, a raz bez nich. Np. w Cantr piszę bez polskich znaczków bo się krzaczy, a tu z nimi bo ładniej. Oba tryby pisania mają swoje zalety i wady. Tekst wpisywany bez polskich można wpisywać szybciej, a co za tym idzie mniej zwraca się uwgę na błędy ( Ciebie to akurat nie dotyczy :D ). Tekst z polskimi znaczkami jest przyjemniejszy w odczytywaniu i miły dla oka, wpisuje się go jednak troszkę wolniej. Jednak w niektórych przypadkach pisanie z polskimi znaczkami jest wręcz obowiązkowe. Dlatego też warto potrafić używać obu trybów zależnie od sytuacji ;)

Zresztą, tu na forum raczej nikomu się nie krzaczą polskie znaczki przy trybie domyślnym przeglądarki. Prawda? Czy się mylę? Więc chyba lepiej jakbyśmy wszyscy pisali tu z polskimi znaczkami... W końcu to forum a nie czat gdzie ułamki sekund przy wysyłaniu wiadomości mają jakieś olbrzymie znaczenie ( chyba, że dla spamerów :P ).

EDIT: Wyluzuj Scorup, emocje już chyba opadły i Gnom nie będzie już jechać po ludziach. Prawda Gnomie?
Last edited by KVZ on Wed May 10, 2006 1:15 pm, edited 1 time in total.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
marol
Posts: 3728
Joined: Sun Jul 17, 2005 11:45 am
Location: Kraków, PL
Contact:

Postby marol » Wed May 10, 2006 1:15 pm

Moderatorze, dlaczegóż mamy się powstrzymać od dyskusji? Przecież taki jest topic!

Arturze - no właśnie, ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. Dyskutujemy. Nikt nikomu niczego nie narzuca. Ja piszę jak ja widzę pewne sprawy, a ty przedstawiasz swój punkt widzenia. I tak ma być. A martin tego nie mógł zrozumieć, lecz wziął to do siebie i tak się skończyło.
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 1:16 pm

KeVes wrote:Zresztą, tu na forum raczej nikomu się nie krzaczą polskie znaczki przy trybie domyślnym przeglądarki. Prawda? Czy się mylę? Więc chyba lepiej jakbyśmy wszyscy pisali tu z polskimi znaczkami... W końcu to forum a nie czat gdzie ułamki sekund przy wysyłaniu wiadomości mają jakieś olbrzymie znaczenie ( chyba, że dla spamerów :P ).

EDIT: Wyluzuj Scorup, emocje już chyba opadły i Gnom nie będzie już jechać po ludziach. Prawda Gnomie?


Mnie sie nie krzacza, ale korzystanie z trybu z polskimi znakami sprawia mi problemy i pisze duzo wolniej. Wiec jak naprawde nie musze, to pisze bez nich. A tu nie musze, bo rozumiany jestem bez problemow jak sadze.

Gnom nigdy nie jechal po ludziach. W tej sprawie w kazdym razie. Pokaz miejsce i osobe przeze mnie zjechana, bo ciekaw jestem.
User avatar
Scorup
Posts: 282
Joined: Mon Nov 07, 2005 10:26 pm
Location: Katowice, Poland

Postby Scorup » Wed May 10, 2006 1:18 pm

Gdy topic staje się jedną wielką inwektywą w stosunku do pewnej grupy ludzi, to tocząca się w nim dyskusja nie powinna mieć miejsca. Nie zaprzeczysz chyba, że iż wiele postów zawartych w tym topicu ma na celu ukazanie "niemądrości" ludzi popełniających liczne błędy, nie używających znaków interpunkcyjnych czy też popełniających błędy składniowe.
Nie wiem, jak w waszym odczuciu, ale w moim dyskusja zaczęła robić się nieprzyjemna.

Edit - Aha... nie zwróciłem uwagi jeszcze na jedno. Prosiłem o powstrzymanie się od komentarzy dotyczących konkretnych osób i popełnianych przez nie błędów, nie o zaprzestanie dyskusji.

Pozdrawiam
Avatar - Louis Royo

Image
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Wed May 10, 2006 1:21 pm

Gnom wrote:Mnie sie nie krzacza, ale korzystanie z trybu z polskimi znakami sprawia mi problemy i pisze duzo wolniej. Wiec jak naprawde nie musze, to pisze bez nich. A tu nie musze, bo rozumiany jestem bez problemow jak sadze.

Gnom nigdy nie jechal po ludziach. W tej sprawie w kazdym razie. Pokaz miejsce i osobe przeze mnie zjechana, bo ciekaw jestem.


Widzisz, jesteś rozumiany jak sadze, a nie jak sądzisz. Drobna różnica, ale jest ;) A tak serio to mi to nie przeszkadza AŻ TAK. Ale było by przyjemniej się wczytywać w Twoje ambitne posty poprawne polszczyzny ze znakami diakrytycznymi ;) Poza tym, jeżeli nie będziesz tak pisał to nigdy nie nauczysz się pisać szybko ze znakami diakrytycznymi. Ja nauczyłem się pisać szybko zarówno z nimi jak i bez nich :)

A z tym jechaniem, to tak z przekory dla moderatora napisałem. Ja tak wcale nie uważam osobiście byś kogoś ostro pojechał ;)
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
marol
Posts: 3728
Joined: Sun Jul 17, 2005 11:45 am
Location: Kraków, PL
Contact:

Postby marol » Wed May 10, 2006 1:29 pm

Scorup wrote:Prosze o powstrzymanie się od dalszych komentarzy odnośnie popełnianych przez ludzi błędów.
Scorup wrote:Edit - Aha... nie zwróciłem uwagi jeszcze na jedno. Prosiłem o powstrzymanie się od komentarzy dotyczących konkretnych osób i popełnianych przez nie błędów, nie o zaprzestanie dyskusji.
Jest różnica, nie? ;) W obecnej wersji to się zgadzam.
User avatar
Fiona
Posts: 536
Joined: Wed Mar 15, 2006 4:49 pm

Postby Fiona » Sun May 14, 2006 7:57 pm

Bogowie, jak ja nienawidze bledow ortograficznych...
Na forum tez, ale w Cantr...
Chocbym rozmawiala o najbardziej ekscytujacych rzeczach to jak widze bledy ortograficzne to mam po prostu ochote wyjsc...
Chyba mam jakas ortobledofobie :(

edit: Jesli nie spotkam wreszcie postaci ktora mowi po polsku a nie po polskiemu to moje dziewczyny umra zgorzknialymi starymi pannami :evil:
Ostatecznym celem homoseksualizmu jest walka z Kościołem i zniszczenie Kościoła.
O. Tadeusz Rydzyk.
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Sun May 14, 2006 8:05 pm

Fiona wrote:Chyba mam jakas ortobledofobie :(


Chwalisz się, czy żalisz? ;]

EDIT:

edit: Jesli nie spotkam wreszcie postaci ktora mowi po polsku a nie po polskiemu to moje dziewczyny umra zgorzknialymi starymi pannami


Słodko :) Oby tylko na takich trafiały :P A poza tym, nie uważasz, że to trochę OOC, by uzależniać związki swoich postaci od tego jak ktoś pisze? No dobra, zawsze możesz powiedzieć, że oni seplenią, ale to i tak pewna wymówka :P
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Fiona
Posts: 536
Joined: Wed Mar 15, 2006 4:49 pm

Postby Fiona » Sun May 14, 2006 8:21 pm

Wiem ze to ooc, wiem ze to zle, ale niestety to silniejsze ode mnie :(
Zale sie poza tym.
I nie zaczepiaj mnie.
Ostatecznym celem homoseksualizmu jest walka z Kościołem i zniszczenie Kościoła.

O. Tadeusz Rydzyk.
User avatar
Marcia
Posts: 2395
Joined: Sun Mar 19, 2006 4:46 pm
Location: Warszawa/Polska

Postby Marcia » Sun May 14, 2006 8:48 pm

Nie ma co popadać w skrajności... Drobna literówka może się każdemu przytrafić, szczególnie gdy pisze szybko...
Ale na Boga nie mówcie mi, że obrzydliwe ortografy w co drugim wyrazie to jest przeoczenie..
I śmieszą mnie wymówki w stylu "to nie list oficjalny".. wykształcony, kulturalny człowiek zawsze pisze po polsku, niezależnie od sytuacji. A jeśli ktoś ma problemy zawsze może skorzystać ze słownika lub powtórzyć lekcje polskiego z zakresu podstawówki.
User avatar
Agent 0007
Posts: 1039
Joined: Fri Jan 06, 2006 11:36 pm
Location: Darudzystan

Postby Agent 0007 » Sun May 14, 2006 8:56 pm

Zgadzam sie zarówno z Fioną jak i z Marcią. Mnie osobiście zdarzają sie czasem literówki. Ale nie byki ortograficzne. A i za te literówki czasem mi głupio. A postacie, ktore co chwila czyms strzelą mnie denerwują i mimo, ze moje postacie traktuja to tak jakby tego nie zauwazaly to mnie cos trafia.
Last edited by Agent 0007 on Sun May 14, 2006 9:18 pm, edited 1 time in total.
User avatar
NiKnight
Posts: 791
Joined: Thu Jun 23, 2005 8:32 pm

Postby NiKnight » Sun May 14, 2006 9:46 pm

Mam niestety to samo podejście co Fiona. Więcej, ktoś kto popełnia błędy często źle wypada w moim oczach. Raz nawet podpadłem bratu. Powiedziałem co sądze o wszystkich, którzy załatwili sobie papierek z poradni a brat na to, że jego syn ma taki papierek :lol:

Kiedyś jak ktoś nie nauczył się w pierwszych klasach szkoły podstawowej to po prostu powtarzał i nikt nie czepiał się tak jak teraz. A na dzień dzisiejszy jak uczeń nie radzi sobie z ortografią to idzie do poradni i dostaje papierek.

Każdy popełnia błędy ale jak ktoś pisze "wogule" to normalnie zaczyna mnie skręcać. Często też pracodawcy zwracają uwagę na ortografię, wychodzą z prostego założenia (i w większości przypadków słusznego): jeśli ktoś nie przykładał się do nauki języka i ortografii to będzie z niego marny pracownik.

Zresztą ja też popełniam błędy, buduje za długie i zbyt skomplikowane zdania. Często też używam szyku przestawnego złożonego (co wiele razy miałem napisane na czerwono w zeszycie :lol: ).

Najgorsze jest to, że błędy mają wpływ również na tych, którzy ich nie popełniają. Po pewnym czasie czytania tekstów z błędami człowiek zaczyna zastanawiać się nad poprawnością słowa.

W tym temacie a zwłaszcza odnośnie szkoły mógłbym napisać naprawdę sporo ale już raz wdałem się w dyskusje na news'ach i żałuje. Okazało się, że druga strona nawet nie chciała mnie słuchać (tzn. słyszała ale nie słuchała).

PS. Dodawanie PS też jest błędem :wink:
Ni Ni Ni Ni!
User avatar
Artur
Posts: 1326
Joined: Tue Feb 07, 2006 8:48 am
Location: The Glow

Postby Artur » Mon May 15, 2006 7:19 am

to w takim razie ja na znak protestó i na złość wszystkim pórystom będę pisał tylko z błendami 8) patżcie o płaczće , jak to mocno w oko kole :twisted:

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest