Ktory system rzadow jest lepszy w Cantr?

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Ktory system rzadow jest lepszy w Cantr?

System Vlotryan - krolestwo - kilka osob generalnie rzadzi
13
24%
System Cechowic - totalna demokracja i cechy rzemieslnicze
16
30%
Nie znam jednego/dwoch z podanych systemow, nie moge wiec ocenic
12
22%
Nie moge ocenic, bo obydwa sa az tak zle, sam znam lepszy, najlepszy system, (pochwale sie wiedza w temacie)
13
24%
 
Total votes: 54
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 8:48 am

Wojd, czy Ty mi zarzucales uzywanie trudnych slow? ;)

wojd wrote:że jesli się utrzyma, to będzie to pierwsze w historii skuteczne wdrożenie utiopijnej teorii tworzenia wspólnot, kooperujących ze sobą na zasadach federacji a równocześnie - nie pozbawiających jednostki wolności


Trzy sprawy:

1. Cantr nie mozesz zaliczyc do "historii"

2. "jesli sie utrzyma" - "jesli" jest tu kluczowe

3. Cantr sprzyja, bo tam kogos stac na idealizm. Zobaczymy jak dlugo....
ST.George
Posts: 83
Joined: Sun Jul 31, 2005 10:44 am
Location: 00-48 0-22

Postby ST.George » Sun Jan 22, 2006 9:27 am

W samym Dom Bojran jest na przyklad cos czego nie ma chyba nigdzie indziej - Uniwersytet, który zajmuje się tym, co sugeruje nazwa
Może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale we Vlotryan już od ładnych kilku lat mamy bibliotekę. Tylko że przez dłuższy czas nikt się nią nie zajmował, więc trochę podupadła, ale powoli wraca do świetności ;)
.
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Sun Jan 22, 2006 9:36 am

Wojd- przybij piątke :D Ty jeden sie połapałes o co chodzi z Cechowicami ( i kilkoma innymi projektami). O to właśnie w Cantr chodzi - o sprawdzenie czy naprawdę nie da się zrealizować kilku starych wspaniałych idei. Przynajmniej tak mi Jos na ucho powiedział :lol:
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Sun Jan 22, 2006 9:47 am

A pierwsza Bibioteka i cos w rodzaju szkoły powstała w Zakonie
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Sun Jan 22, 2006 9:53 am

Napisałem chyba - niestety w okolice ZZ nie zawędrowała żadna z moich postaci. Jakoś ich to nie pociągało - choć ja bym chętnie zobaczył o co tam naprawdę chodzi ;)
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 10:10 am

JA przezylem szok jak sie dowiedzialem o co naprawde chodzi. :)

A co do Uniwersytetu, to w Dom Bojran byl pierwszy chyba. Bo w ZZ to bylo mocno "cos w rodzaju szkoly". A poza tym, nie porwnywalbym raczej zbiorow bibliotek w ZZ i RB...
User avatar
OktawiaN :)
Posts: 827
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:29 pm
Location: PL 34-325

Postby OktawiaN :) » Sun Jan 22, 2006 1:28 pm

JEst tez wiecej rodzai systemow wladzy, ja znam conajmniej kilka, system rzadow bedzie tez wychodzil z kultury wiem to bo widzialem w jednej osadzie, czlowieka ktory mial wladze absolutnom, na czesc jego wyboru zabito nawet owce. Jakis rytual dziwny :P
[url=http://pajacyk.pl][img]http://www.stoczek.net.pl/gmina/files/baner_pajacyk%5B1%5D.jpg[/img][/url]Pajacyk.pl
User avatar
Skarbniq
Posts: 344
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:43 pm

Postby Skarbniq » Sun Jan 22, 2006 7:08 pm

Według mnie ankieta chybiona, więc nie głosuję.

Ustrój jest często mało ważny. Liczy się to jacy ludzie go tworzą. Kapitalistyczna demokracja może przerodzić się w anarchię lub wyścig szczurów. W monarchii grupa trzymajaca wladze moze stracic kontakt z mieszkancami.

Nawet najgorszy ustroj ( krwawa tyrania ) zasluguje na uznanie jezeli zostal ciekawie przygotowany administracyjnie, gdy tworca wymyslil ciekawe nazwy urzedow, wreszcie gdy rezim dziala w sposob konsekwentny zarowno loklanie jak i w kontaktach z sasiadami. Jezeli ktoras z moich nie do konca uksztaltowanych postaci trafilaby w takie miejsce moglaby zostac nawet niewolnikiem.
User avatar
PRUT
Posts: 826
Joined: Sun Jun 05, 2005 7:48 pm
Location: Poland

Postby PRUT » Sun Jan 22, 2006 8:07 pm

Moim zdaniem o sile ustroju i państwa decydują sposoby rozstrzygania problemów. Kiedy pojawiają sie kłopoty lub na przykład umierają kluczowi ludzie - państwo stoi na rozdrożu: albo sobie poradzi, albo nie.

Wiekszość sobie nie radzi - spójrzcie na Vlyryan albo Los Liberos :lol:
Vlotryan dlatego moim zdanie jest wielkie, bo ludzie w nim przychodzą i odchodzą a miasto wciąz się trzyma i rozwija - jedna z moim postaci ostatnio je odwiedziło i była pod wrażeniem.

Bo w Cantr, tak jak w zyciu - jeżeli zdołasz przechować kulturę i przekazać ją nastepnym pokoleniom - przetrwasz, jeżeli nie - zostaniesz zapomniany, kiedy przyjdą nowi ludzie (np. po akcji reklamowej :lol: )

Jeżeli Cechowice przetrwaja próbę czasu - oznaczać to będzie że są silne.
A jak nie, to skończą zapomniane jak Sherwood :wink:



P.S. A życie na wyspie *fic jest świetne - takie świeże i ożywcze - jak kiedyś na starej :D
User avatar
OktawiaN :)
Posts: 827
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:29 pm
Location: PL 34-325

Postby OktawiaN :) » Sun Jan 22, 2006 8:25 pm

Ja widze w tej roli jednak inne panstwo. Z dobra organizacja, wielkimi mozliwosciami najwieksza chyba iloscia obywateli i wieloma miejscami pracy :)
[url=http://pajacyk.pl][img]http://www.stoczek.net.pl/gmina/files/baner_pajacyk%5B1%5D.jpg[/img][/url]Pajacyk.pl
User avatar
Skarbniq
Posts: 344
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:43 pm

Postby Skarbniq » Sun Jan 22, 2006 8:34 pm

Z tego co niedawno widziałem zycie Los Liberos biegnie calkiem zwawo. Vlyryan to rzeczywiscie inna bajka... tym bardziej ze wladza sie parktycznie nie zmienila tylko jest mniej liczna.

Prawdziwa weryfikacja potegi miast, wysp, imperiow moglaby byc jedynie wojna. Tej jednak nie uraczymy predko, a moze nigdy. Wladcy nie mysla o tym jak wzmocnic swoje panstwo i jak podporzadkowac inne, tylko jak grac zeby nie psuc zabawy innym. Z tematem wojny zetknalem sie ostatnimi czasy tylko w jednym miejscu, ale tak marginalnym ze mozna to wrzucic miedzy bajki :lol:
User avatar
Raist
Posts: 919
Joined: Wed Aug 24, 2005 6:42 pm
Location: POLAND

Postby Raist » Sun Jan 22, 2006 9:12 pm

Troche mnie dziwi postawa niektorych graczy ktorzy przyszli na gotowe i stworzyli sobie panstwo kozystajac z tego do czego na poczatku dochodzilo sie latami. To jest bardzo mylne zjawisko, ze jakas osada rozwinela sie w kilka lat i sie tym szczyci. Zobaczymy jak przyjdzie kryzys, wtedy sie okaze czy cos co zostalo zbudowane w kilka chwil wytrzyma :)
User avatar
OktawiaN :)
Posts: 827
Joined: Sun Oct 09, 2005 1:29 pm
Location: PL 34-325

Postby OktawiaN :) » Mon Jan 23, 2006 7:07 am

Jezeli bylo budowane nadzorowo, i nie popelnilo bledow w fundamentach napewno wytrzymie ;)
[url=http://pajacyk.pl][img]http://www.stoczek.net.pl/gmina/files/baner_pajacyk%5B1%5D.jpg[/img][/url]Pajacyk.pl
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Mon Jan 23, 2006 1:26 pm

OktawiaN - na ogol sie Ciebie nie czepiam, choc moglbym czesto. Ale to "bezemnie" badz juz laskaw poprawic i napisac oddzielnie. Prosze, bo kluje mnie w oczy strasznie.
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Mon Jan 23, 2006 2:44 pm

Skarbniq wrote:Z tego co niedawno widziałem zycie Los Liberos biegnie calkiem zwawo. Vlyryan to rzeczywiscie inna bajka... tym bardziej ze wladza sie parktycznie nie zmienila tylko jest mniej liczna.

Prawdziwa weryfikacja potegi miast, wysp, imperiow moglaby byc jedynie wojna. Tej jednak nie uraczymy predko, a moze nigdy. Wladcy nie mysla o tym jak wzmocnic swoje panstwo i jak podporzadkowac inne, tylko jak grac zeby nie psuc zabawy innym. Z tematem wojny zetknalem sie ostatnimi czasy tylko w jednym miejscu, ale tak marginalnym ze mozna to wrzucic miedzy bajki :lol:



Jeszcze raz...

Owszem, nic tak sie nie przyczynia do upadku poteg jak wojna. Ale jeszcze istotny jest wplyw naglego wzrostu potegi roznych miejsc. A to, oprocz wzgledow gospodarczych i wojen moz ebyc spwoodowane aneksja, inkorporacja, sojuszami... Jest wiele mozliwosci...

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest