Dokowanie

Forum dla graczy do pisania ogólnych próśb o pomoc. Zarówno członkowie załogi i doświadczeni gracze mogą na nim pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi spotkają się gracze. Prosimy nie prowadzić pogawędek na tym forum.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
Cantryjczyk
Posts: 1610
Joined: Fri Sep 09, 2005 9:52 am
Location: Poland

Postby Cantryjczyk » Fri Oct 05, 2007 11:30 am

Możliwe, że sie nie ruszyłes wcale, właśnie dlatego że zaplanowałeś ruszenie się tak że skończyłbyś na lądzie. Więc statek ani drgnał, więc nic sie nie zmieniło. Rusz sie minimalnie w którymś kierunku, wszystko jedno w którym, ale tak by jednak minimalnie przepłynąć z miejsca na miejsce. Wtedy lista dokowalnych miejsc sie uaktualni.

Albo to jakiś wiekszy bug.

Z doświadczenia wiem ze po oddokowaniu małej łodzi od dużej nie można od razu wrócić, duża sie nie pojawia jako możliwe miejsce do dokowania, lądy też. To się uaktualnie po turze i pojawia, ale nie gdy sterczysz w miejscu.
Każdy ma swój punkt widzenia, ale nie każdy z niego coś widzi.
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Postby Tetro » Fri Oct 05, 2007 12:24 pm

Cantryjczyk dobrze mówi, mam to samo zawsze musze sie ruszyć :( no niestety strata tury :P, ale tak jest...
?
User avatar
Mattan
Posts: 1081
Joined: Wed Jul 26, 2006 9:09 am
Location: Poznan

Postby Mattan » Fri Oct 05, 2007 12:25 pm

Ja miałem kilka dni temu coś podobnego. Ruszyłem właśnie na 5% i nic w następnej kolejce dałem na 100% i dopiero wtedy sie pokazała możliwość dokowania.
User avatar
Cantryjczyk
Posts: 1610
Joined: Fri Sep 09, 2005 9:52 am
Location: Poland

Postby Cantryjczyk » Fri Oct 05, 2007 12:33 pm

A bo jak sie ustala predkosc procentową, to nie zawsze działa tak jakbyśmy sobie zyczyli. Zdaza się, że przeskakuje do prędkośći zbliżonej która niby jest fajniejsza dla systemu od tej, którą my byśmy chcieli podrózować. Być może 5% przeskakuje na predkość 0%. Jeśli się da 10% lub więcej, to już z cała pewnościa bedzie dobrze. A co do tych przeskoków, to każdy na statku lub pojeździe może sobie posprawdzać. Ustawić prędkość na jakąś wartość a po chwili zobaczyć z jaką się podróżuje. To się nie zawsze zgadza.
Każdy ma swój punkt widzenia, ale nie każdy z niego coś widzi.
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Postby Tetro » Fri Oct 05, 2007 2:22 pm

Czyli Bug? :roll:
?
User avatar
Obcy
Posts: 347
Joined: Sun Apr 02, 2006 9:03 pm
Location: Poland, Zabrze

Postby Obcy » Tue Jan 08, 2008 8:22 am

Bug bardzo upierdliwy i nie wiadomo, czy i kiedy zostanie usunięty :(

A może się mylę :?:
User avatar
marol
Posts: 3728
Joined: Sun Jul 17, 2005 11:45 am
Location: Kraków, PL
Contact:

Postby marol » Tue Jan 08, 2008 11:34 am

Prędkość statku wyraża się w liczbach całkowitych, zwykle mniejszych niż 50 (w zależności od szybkości statku). Może być i taki statek, który ma maks. szybkość 10 jedn. - wtedy 5% jego szybkości to 0,5 - które jest zaokrąglane i koniec końców wychodzi 0.
(SRVPRC)
Image
User avatar
Luke
Posts: 410
Joined: Sun Sep 16, 2007 10:05 pm
Location: Wroclaw, Poland

Postby Luke » Tue Jan 08, 2008 1:16 pm

Nie jest to bug.

Kto dużo pływa, a zwłaszcza walczy na morzu, ten ma okazję poćwiczyć. A także ten, kto dużo pływa szabrownikiem, a do lądu często dokuje np. slupem, podczas gdy reszta załogi czeka na niego na szabrowniku.

Zaobserwowane zależności ująłbym w regułę, którą nazywam możliwością "odbicia się" od innego obiektu.

Działa ona najlepiej na przykładzie kilku (np trzech) szabrowników stojących wystarczająco blisko siebie (może być do tego jeszcze port w pobliżu, dla urozmaicenia, ale nie musi).

1. Oddokowuję slupem od szabrownika nr 1. Na liście miejsc możliwych do zadokowania mam ewentualny port oraz szabrowniki nr 2 i nr 3. Szabrownik nr 1 jest na razie niedostępny.
2. Szybko dokuję do szabrownika nr 2. Jest on blisko, więc dokuję natychmiast.
Lepiej, żeby to był szabrownik zaprzyjaźniony, bo inaczej trzeba by się szybko tłumaczyć i jeszcze szybciej zmykać. :wink: Ale może to też być szabrownik obcego lub wroga, technicznie to wszystko jedno.
3. Oddokowuję slupem od szabrownika nr 2. Na liście miejsc możliwych do zadokowania mam ewentualny port oraz - tym razem - szabrowniki nr 1 i nr 3. Szabrownik nr 2 jest teraz niedostępny, bo go właśnie przed chwilą opuściłem.
Teraz jednak jest już dostępny mój szabrownik początkowy, nr 1. Właśnie dlatego, ze "odbiłem się" od szabrownika nr 2. Wciąż minęła dopiero około jedna minuta, nie muszę czekać na turę.
4. Ponownie dokuję do szabrownika nr 1 lub, dla odmiany, do szabrownika nr 3.
5. Oddokowuję. I tak mogę w kółko, odwiedzając wszystkie dostępne pobliskie szabrowniki w zaledwie kilka minut.

Zawsze dostępne są natychmiast wszystkie inne szabrowniki (a także port - podziękowania dla Lemingi za post poniżej :D ) poza ostatnio opuszczonym szabrownikiem.

Mało tego, jeżeli stoję bardzo blisko portu, mogę tak samo błyskawicznie zadokować do portu. Jednak jest to znacznie trudniejsze ze względu na różne położenie osad i różne ich oddalenie od morza.

Wszystko to dzieje się od razu, bez czekania na turę. Tylko jeden warunek: odległość między obiektami, do których dokuję (szabrownikami), musi być bardzo mała.
Najmniejsza ta odległość musi być dla łódki (statki praktycznie muszą się pokrywać na mapie), trochę większa odległość może być dla długiej łodzi, a największa może być odległość dla slupa, a tym bardziej dla ożaglowanego slupa. Wynika to prawdopodobnie z "zasięgu" łodzi czy slupa, jaki ma w jednym manewrze.

Jeżeli więc oddokuję od mojego szabrownika, a w pobliżu nie ma innego, od którego mógłbym natychmiast "odbić się" (zadokować-i-oddokować), to żeby powrócić na swój szabrownik, muszę czekać jedną turę. Przed upływem tury nie mogę zadokować.

Jeżeli w czasie tej tury nie poruszy się ani mój slup (czy też łódź), ani początkowy szabrownik, nadal nic się nie zmienia. Nie mogę zadokować. (tego nie jestem pewien w 100%, bo raz tylko miałem taki przypadek, ale pasuje on do spostrzeżeń innych graczy. Zazwyczaj zawsze starałem się ruszyć, przez niecierpliwość).

Jeżeli w czasie tej tury poruszę się za mało (mniej niż 1 jednostkę? - patrz post Marola powyżej), to nie mogę zadokować.

Jeżeli w czasie tej tury "zaryję w piach", to nie mogę zadokować.

Wniosek: należy przepłynąć mały kawałek w stronę otwartej wody. Kwestia wyczucia, ile - żeby nie odpłynąć za daleko od szabrownika, bo wtedy dokowanie zajmie kolejną turę, razem już dwie.

Uwagi dotyczące osad:

Niektóre osady "wystają" aż na sam brzeg wyspy, więc pływając po morzach, można podpłynąć do nich bardzo blisko i zadokować również natychmiast, bez czekania na turę. Do plaży albo do portu. Ale większość jest trochę cofnięta w głąb lądu i wtedy każde dokowanie zajmuje co najmniej turę. A czasem kilka tur.

Dlatego absolutnie nie zalecam "odbijania się" od portów, jeżeli nie jest się bezwzględnie pewnym tego miejsca i swojego położenia.

Oczywiście, jeżeli oddokujemy od portu/plaży (a nie od szabrownika), to nie musimy od niczego "się odbijać". Port/plaża są zawsze dostępne od razu.
Jednak oddokowanie od nich odbywa się na tak dużą odległość, że powrót zawsze zajmuje co najmniej jedną turę. Tyle tylko, że nie musimy się po drodze nigdzie ruszać. Możemy rozpocząć dokowanie od razu.

To tyle na temat "buga" związanego z dokowaniem.
Wszystkie powyższe informacje zostały sprawdzone zarówno w warunkach pokojowych, jak w bitwach. Większość sprawdzona wielokrotnie.
Wykonane prawidłowo, wszystkie opisane powyżej manewry na pewno działają.

Na koniec wspomnę tylko, dla porządku, o faktycznym, znanym bugu, związanym z dokowaniem w chwili, gdy akurat naliczane są tury. Objawia się on wiecznym dryfowaniem na środku morza, bez możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru i bez żadnych obiektów w zasięgu wzroku.
Zaliczyłem takowy bug osobiście. Pomaga jedynie interwencja w departamentach Cantr. :twisted:

Omijam go, unikając manewrów na morzu w okolicach naliczania tur morskich.

Dziękuję.

EDIT: Usunąłem informacje o plażach pod wpływem lemingowego postu poniżej. Plaże nie są dostępne natychmiast po oddokowaniu od szabrownika, ale porty, owszem, są.

Dowód z mojego własnego loga (czytać od dołu):

1881-7: Wchodzisz do Port Nnnnn opuszczając Xxxxx (widzisz 0 osób).
1881-7: Xxxxx dokuje w Port Nnnnn.
1881-7: Rozpoczynasz dokowanie łodzi Xxxxx do Port Nnnnn.
1881-7: Xxxxx oddokowuje, opuszczając Yyyyy.
Last edited by Luke on Tue Jan 08, 2008 3:41 pm, edited 2 times in total.
[*]...
User avatar
Leming
Posts: 657
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:08 pm

Postby Leming » Tue Jan 08, 2008 1:25 pm

Luke wrote:Zawsze dostępne są natychmiast wszystkie miejsca poza ostatnio opuszczonym szabrownikiem.


Nie mogę się zgodzić. W przypadku szabrowników, którymi pływały lub pływają moje postaci, tuż po oddokowaniu slupem od szabrownika (czyli do końca bieżącej tury) nie ma żadnych miejsc możliwych do dokowania. W kolejnej turze są już wszystkie znajdujące się w zasięgu. Wszystko to niezaleznie od odległości szabrownika od brzegu.
Inaczej jest, kiedy się oddokowuje od portu/plaży - wtedy rzeczywiście natychmiast wszystkie miejsca (łącznie z dopiero co opuszczonym) są "dokowalne".

Edit: Sprostowanie: raczej rzadko trafiały mi się okazje do dokowania między dwoma czy trzema szabrownikami. Fakt. Więc może rzeczywiście jest tak, jak piszesz. Nie upieram się. Ale na pewno tuż po oddokowaniu od szabrownika nie jest dostępna plaża.
http://www.bookcrossing.com/
User avatar
Luke
Posts: 410
Joined: Sun Sep 16, 2007 10:05 pm
Location: Wroclaw, Poland

Postby Luke » Tue Jan 08, 2008 2:29 pm

Leming wrote:Ale na pewno tuż po oddokowaniu od szabrownika nie jest dostępna plaża.
Leminga, faktycznie masz rację, sprawdziłem w logach, u mnie też czasem plaża nie była dostępna. Dziękuje za poprawkę. Wkrótce zrobię EDIT posta. Tylko teraz już zaczynam wątpić, jak to jest z portem. :?

Może najpierw sprawdzę jeszcze raz port.

Ale jestem prawie pewien, że port jest dostępny. Pamiętam, że czasem podpływałem do miasta szabrownikiem ze slupem. Przed rozpoczęciem dokowania "odpinałem" slupa od szabrownika i dokowałem dwoma statkami jednocześnie. I masz rację, dopiero później mogłem tego slupa przestawić na plażę, już po oddokowaniu z portu. Bo prosto z szabrownika plaża nie była widoczna.

A więc był na pewno widoczny port, skoro dokowałem. Ale sprawdzę w najbliższych dniach.

Dziękuję. :D
[*]...
User avatar
Leming
Posts: 657
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:08 pm

Postby Leming » Tue Jan 08, 2008 2:41 pm

Luke wrote:Tylko teraz już zaczynam wątpić, jak to jest z portem. :?


Ba. Ja to mam już w ogóle kompletny mętlik w moim małym leminżym łepku. I na dodatek zaraz zacznę szukać jakichś dwóch szabrowników, żeby sobie do nich podokować. I pewnie zaraz mi się zmniejszy liczbba postaci. 8)

Luke wrote:Pamiętam, że czasem podpływałem do miasta szabrownikiem ze slupem. Przed rozpoczęciem dokowania "odpinałem" slupa od szabrownika i dokowałem dwoma statkami jednocześnie.


Zaraz przeczyta to ktoś z Players Department i spotkamy się w wątku "Pożegnanie". :wink: Ale było miło i co złego to nie my. :lol:
http://www.bookcrossing.com/
User avatar
Villon
Posts: 334
Joined: Sat Mar 24, 2007 11:33 pm

Postby Villon » Tue Jan 08, 2008 3:15 pm

Że nie wolno o tym pisać? Bo coś bym napisała. 8)
User avatar
Luke
Posts: 410
Joined: Sun Sep 16, 2007 10:05 pm
Location: Wroclaw, Poland

Postby Luke » Tue Jan 08, 2008 3:27 pm

Leming wrote:
Luke wrote:Pamiętam, że czasem podpływałem do miasta szabrownikiem ze slupem. Przed rozpoczęciem dokowania "odpinałem" slupa od szabrownika i dokowałem dwoma statkami jednocześnie.
Zaraz przeczyta to ktoś z Players Department i spotkamy się w wątku "Pożegnanie". :wink:

A że niby dlaczego? Bo się chyba zgubiłem w Twoim rozumowaniu. :roll:
[*]...
User avatar
Leming
Posts: 657
Joined: Thu Mar 15, 2007 1:08 pm

Postby Leming » Tue Jan 08, 2008 6:31 pm

Żeby jednocześnie dokować do portu slupem i szabrownikiem, potrzeba dwóch osób. Skoro piszesz, że robiłeś to ty, to znaczy, że dwie twoje postaci ze sobą współpracują. 8)
Ale oczywiście ja tu sobie tylko żartuję i jestem na tyle mądrym i wykształconym literacko lemingiem, żeby wiedzieć, że to tylko taka metafora. :wink:
http://www.bookcrossing.com/
User avatar
Obcy
Posts: 347
Joined: Sun Apr 02, 2006 9:03 pm
Location: Poland, Zabrze

Postby Obcy » Wed Jan 09, 2008 7:07 am

Luke, zagadzam się całkowicie z Tobą, jeżeli chodzi o "odbijanie", ale bug o którym piszemy dotyczy właśnie dokowania do plaży. Więc wyedytuj jeszcze raz swojego posta w miejscu, w którym piszesz, że nie ma buga. ;)

Return to “Ogólna pomoc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest