Radiolatarnie

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

pikolo
Posts: 305
Joined: Sat Aug 04, 2007 12:18 pm

Radiolatarnie

Postby pikolo » Sat Jun 06, 2009 2:27 pm

trochę historii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radiolatarnia

Toto służyłoby to nawigacji na bardzo dużych odległościach, na pełnym oceanie, cholernie daleko od cywilizacji, do namierzania miast...

W realiach CANTR ja to widze tak: byłoby budowane urządzenie o nazwie "nadajnik fal radiolokacyjnych" w latarni morskiej. Nadawałby on dwuczęściowy komunikat. Pierwsza część to by były współrzędne radiolatarni odczytywane na statku za pomocą drugiego urządzenia (o tym zaraz opowiem) druga to komunikat ustawiany przez "twórców" danej radiolatarni (np. Radiolatarnia Vlotryn). Komunikat byłby krótki (do 25-30 znaków) ustawiany na stałe, jego zmiana powinna być długotrwała i kosztowna-żeby nie stosowano radiolatarni do komunikacji! Sygnały z radiolatarni albo powinny być słyszane na całym świecie CANTR albo na jego bardzo, ale to BARDZO dużym fragmencie-żeby to miało większy sens niż zwykłe radia i latarnie.

Żeby "usłyszeć" sygnał z radiolatarni potrzebowalibyśmy na statku nowego urządzenia-radionamiernika. Radionamiernik działałby trochę jak sekstant-klikalibyśmy w guziczek "odbierz sygnały" i otrzymywalibyśmy listę słyszanych radiolatarni. Pokazywałaby ona nam komunikaty ustawione w tych radiolatarniach,. kierunek w którym należałoby do nich płynąć i odległość do nich. Taka lista wyglądałaby tak:

Code: Select all

Radiolatarnia Vlotryn. Kierunek 158, odległość 980
Radiolat. Zat. Borowicza. Kierunek 178, odległość 700
Porto Oporto Olko. Kierunek 12, odległość 156
Bjork Island. Kierunek 99, odległość 1580


A teraz koszty urządzeń:

Urządzenie nadawcze montowane w latarni:

Półprodukty:
płytka drukowana x4
lampa próżniowa x3
przewód z metalu szlachetnego x12
tubus z mosiądzu aluminiowego x2
obudowa dużego radia x1

i surowce:
3500 gram stali
2500 gram aluminium
250 gram srebra
200 gram platyny
100 gram złota
500 gram szkła
600 gram kobaltu
20 gram szmaragdów
20 gram rubinów
20 gram opali

narzędzia potrzebne do budowy:
młotek ;)
lutownica
kombinerki
młotek płaski
śrubokręt
obcęgi


tak dużo, no bo chyba antena nadawcza jest niemała, nie? ;)Ii żeby nie było zbyt tanie i proste w produkcji! Dlatego też nawaliłem tyle różnych metali.

A odbiornik na stateczkach by kosztował tyle:

pólprodukty:

płytka drukowana x2
przewód z metalu szlachetnego x7
lampa prózniowa x1
obudowa radia do pojazdów x1

surowce:
50 gram srebra
50 gram platyny
50 gram złota
20 gram szkła
10 gram rubinów
10 gram szmaragdów
1500 gram stali
500 gram aluminium
200 gram kobaltu

narzędzia takie jak przy nadajniku ;)
Czy nie uważasz, że na 15 twoich postaci chociaż część mogłaby nie biegać z kuszami, żelaznymi tarczami i konopnymi ciuchami, tylko czymś bardziej oryginalnym?
User avatar
€e$y
Posts: 176
Joined: Wed Feb 11, 2009 11:09 pm
Location: Cesarstwo Torunskie

Postby €e$y » Sun Jun 07, 2009 1:37 am

Sam nie wiem. Zaraz po przeczytaniu pomyślałem, że to dobry pomysł. Ale w czasie pisania pochwalnego posta nasunęły mi się dwie wątpliwości:

1. Hmm, nie wiem, może ktoś mnie oświeci - bo jeszcze nie zbudowałem w grze sekstantu, ale czy taka radiolatarnia nie czyniłaby go bezużytecznym?

2. No i z tym kursem i odległością, które miałaby pokazywać radiolatarnia - to też byłoby średnio przydatne dla żeglarzy, jak mniemam - bo co jeśli na kursie wyrośnie wyspa - trzeba ją okrążyć, więc i odległość i kurs się zmienia.

Jeśli ktoś potrafi rozwiać moje wątpliwości to poproszę :)
pikolo
Posts: 305
Joined: Sat Aug 04, 2007 12:18 pm

Postby pikolo » Sun Jun 07, 2009 11:08 am

1. nie, bo gdyż radiolatarnia podawałaby tylko swoje współrzędne-co prawda znając kilka radiolatarni i ich umiejscowienie na mapie można by wyznaczyć pozycję statku na mapie na podstawie wyrysowania linii kursów do nich... ale tak samo można zrobić ze zwykłymi latarniami. A nikt tak nie robi. Sekstant nadal byłby niezbędny do wyznaczania swojej pozycji i kursów po liniach innych niż proste oraz do ustalenia pozycji wobec jakiegoś punktu. Odległość i kurs byłby wyliczany tylko dla układu statek-radiolatarnia.

2. no to tą wyspę opłyną. Taki sam problem wynika z latarniami-płyniesz ku zbawczemu światełku a ono jest po drugiej stronie wyspy ^^ radiolatarnie natomiast miałyby za zadanie wskazywać żeglarzom gdzie znajduje się ojczyzna. To niesamowicie ważne dla wypraw płynących na kraj świata.

A cena radiolatarni i urządzenia na statku byłaby na tyle wysoko by nie każdy ją posiadał.
Czy nie uważasz, że na 15 twoich postaci chociaż część mogłaby nie biegać z kuszami, żelaznymi tarczami i konopnymi ciuchami, tylko czymś bardziej oryginalnym?
User avatar
witia1
Posts: 576
Joined: Fri Dec 14, 2007 2:19 pm
Location: Jelcz-Laskowice

Postby witia1 » Sun Jun 07, 2009 11:49 am

Komunikat plus położenie to ok, ale odległość i kierunek? A niby jak tego dokonasz łącząc się z jednym sygnałem? Pierwsza część nawet mi się podoba, ale urządzenie będzie fajne tylko pierwszy raz płynąc do danego portu. Jeśli znasz jego położenie ( np z mapy czy wcześniej już sobie sprawdziłeś sekstantem ) to urządzenie jest już niepotrzebne.
Dodatkowo wykluczyło by to sekstanty. Skoro masz kierunek i odległość, łapiesz za mape i sprawdzasz.
ale tak samo można zrobić ze zwykłymi latarniami. A nikt tak nie robi.

Nikt, jak nikt. Najlepiej mieć do tego wydrukowaną mapkę :)
Rest In Pieces.
pikolo
Posts: 305
Joined: Sat Aug 04, 2007 12:18 pm

Postby pikolo » Sun Jun 07, 2009 12:39 pm

Dodatkowo wykluczyło by to sekstanty. Skoro masz kierunek i odległość, łapiesz za mape i sprawdzasz.


niby jak? tych radiolatarni nie byłoby zbyt dużo-spójrz na koszty, to nie jest postawienie latarni, tylko sporo zachodu. Nie każda wioska będzie mogła na nią sobie pozwolić.
teraz tez nikt nie "łapie za mapę i sprawdza" mimo, że ma wystarczająco dużo latarni wokoło.

Komunikat plus położenie to ok, ale odległość i kierunek? A niby jak tego dokonasz łącząc się z jednym sygnałem?


przyjmijmy że urządzonko mierzy siłę i kierunek sygnału. Podobnie jak działają "realne" zestawy do radionawigacji. Radiolatarnie nie moga nadawać położenie, bo nie ma jednej powszechnie przyjętej w CANTR siatki współrzędnych.
Czy nie uważasz, że na 15 twoich postaci chociaż część mogłaby nie biegać z kuszami, żelaznymi tarczami i konopnymi ciuchami, tylko czymś bardziej oryginalnym?
User avatar
witia1
Posts: 576
Joined: Fri Dec 14, 2007 2:19 pm
Location: Jelcz-Laskowice

Postby witia1 » Mon Jun 08, 2009 8:00 am

Siła sygnału nie wystarczy do określenia odległości, mogą na trasie być zakłócenia, przeszkody terenowe.
niby jak? tych radiolatarni nie byłoby zbyt dużo-spójrz na koszty, to nie jest postawienie latarni, tylko sporo zachodu. Nie każda wioska będzie mogła na nią sobie pozwolić.
teraz tez nikt nie "łapie za mapę i sprawdza" mimo, że ma wystarczająco dużo latarni wokoło.


Bo to nie jest takie łatwe, trzeba wiedzieć jakie latarnie masz w okolicy. W brew pozorom ich ilość bywa często bardziej przeszkodą niż pomocą.
A jak się przyjmie nie te latarnie to można znacznie pomylić się w określaniu położenia.

A położenie mogą nadawać bez problemu, zapisujesz położenie jakie mają nadawać i masz. To dla kogo będzie to użyteczne to już kwestia dogadania się Cantryjczyków :P

Nawet jeśli będzie tylko jedna taka latarnia, a dostaniesz kierunek i odległość od niej to możesz na mapie znaleźć swoje położenie, no chyba, że będą to odległości takie jak dla latarni- bardzo daleko, daleko... etc.
Rest In Pieces.
User avatar
Miri
Posts: 1272
Joined: Wed May 16, 2007 3:32 pm

Postby Miri » Mon Jun 08, 2009 8:21 pm

hmm... a gdyby zamiast odległości wyświetlała się moc sygnału? Jednostka odległości, jaką sygnał miałby do pokonania po lądzie osłabiałaby go 2x bardziej, niż jednostka odległości po morzu - to tak w uproszczeniu. W wersju zaawansowanej możnaby dać różne współczynniki wygłuszania różnym typom terenu...

Pomysł świetny, w sam raz dla największych i najbogatszych miast - czymś się będą mogły wyróżnić, a im większa różnorodność, tym więcej zabawy :D

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest