Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Players Department Trainee, Development Monitor, Resources Department, Programming Department

User avatar
Mars
Posts: 848
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Mars » Sun Jul 26, 2020 11:31 am

Kiedyś, dawno temu, gdy nie wynaleziono jeszcze żagli oraz mebli, trucizn, alkoholi, opisów do postaci oraz ubrań czy budynków... pisałem o pomyśle barwników. Może pomysł przewijał się jeszcze później, może uległ zapomnieniu? Ale to nic. Spróbujmy od nowa.

Do czego służą barwniki -
• Można nimi pokolorować prawie wszystko. Od większości ubrań, po niektóre przedmioty, pojady... można też nimi malować budynki od zewnątrz i wewnątrz, a nawet okna i drzwi. Niektóre rzeczy da się pomalować tylko w jeden kolor, inne - w kilka kolorów według różnych zdefiniowanych wzorków.

Jak wygląda rzecz pokolorowana?
• Zwykła rzecz ma po prostu "naturalny kolor". Może się to wyświetlać na podglądzie ubrań postaci, albo można taką informację całkowicie pominąć. Rzecz pokolorowana będzie miała odpowiedni opis i kwadracik z odpowiednim kolorkiem np. w nawiasie.

Po co w ogóle wprowadzać barwniki?
• Ano po to... aby coś się działo. Barwniki pojawią się nagle i będzie ich dość dużo. Dwa - trzy główne będą dość popularne... ale reszta o wiele rzadsza. Po niektóre rzadkie barwniki, które mogą stać się obiektem pożądania trzeba będzie wyprawiać się nierzadko dość daleko. Pobudzi to nasze postaci do ruszania się i działania :)

Jak powstają kolory?
• Są trzy podstawowe barwniki, w układzie RYB (Red, Yellow, Blue = Czerwony, Żółty, Niebieski). Każdy barwnik można użyć jako kolor po zmieszaniu z wodą, lub... zmieszać taką farbę z inną farbą (no, prawie każdy). Aby np. powstał kolor zielony (barwnik F), mieszamy żółty (barwnik C) i niebieski (barwnik B).

Ale uwaga! Podczas mieszania uzyskujemy stosunkowo mało nowego barwnika... tak już jest ;)

Krótkie obliczenia:
Pokolorowanie spodni na kolor zielony = potrzeba 400 gram zielonej farby.
400 gram zielonej farby = 200 gram barwnika zbieranego 100 gram dziennie (z łopatą i sitkiem 2x szybciej), o ile znajdziemy źródło + 200 gram wody (i wiaderko), + jedna godzina na przygotowanie każdych 100 gram farby...

Można też uzyskać 200 gram zielonego barwnika (a właściwie 400 gram zielonej farby) poprzez mieszanie niebieskiej i żółtej farby. Tutaj jednak jest pewien kruczek. Żeby uzyskać 400 gram zielonej farby, potrzebujemy... 10x więcej każdej z potrzebnych farb. Czyli potrzebne jest 2000 gram niebieskiej farby + 2000 gram żółtej farby. aby uzyskać 400 gram farby wynikowej (zielonej). Potrzeba na to również 40 godzin na mieszanie - bo tyle mamy w wiaderku (40 x 100 gram farby). Plus potrzeba od 20 do 40 dni na zebranie barwnika niebieskiego i żółtego!

Zielone spodnie to... czysta fanaberia :) Da się, ale to dość drogi proces.

Chyba, że znajdziemy źródło zielonego barwnika w czystej jego postaci. Wtedy taki obiekt jakże zacnego pożądania zapewne chciałaby mieć większość Cantryjczyków :)

Podobnie z innymi kolorami. Można uzyskać nawet kolor błękitny czy tropikalny. Ale wymaga to nawet kilkudziesięciu dniówek zbierania i mieszania... ewentualnie, znalezienia rzadkiego źródła :)

Barwniki podstawowe (A, B, C) występują dość często, ale generalnie w skupiskach. Np. cała średniej wielkości wyspa może mieć tylko jeden z podstawowych barwników, np. niebieski. Kolor żółty może być obok... czerwony wyspę dalej.

Barwniki D, E i F, a więc purpurowy, pomarańczowy i zielony występują znacznie rzadziej. Nie pojawiają się już raczej w skupiskach. Są to pojedyncze złoża i będzie ich 10x mniej niż barwników podstawowych.

Barwniki G, H, I, J, K i L, a więc kolory amarant, brzoskwinia, błękit, jagoda, tropik i morela - występują jeszcze rzadziej... jest ich praktycznie 100x mniej niż barwników podstawowych. Znaleźć jakikolwiek to wyzwanie :)

Osobnymi barwnikami są biały (M) oraz czarny (N).

Biały uzyskuje się mieszając A + B + F. Jest to jednocześnie kolor najbardziej wydajny w mieszaniu, i aby uzyskać np. 3000 gram białej farby, potrzeba po prostu 1000 gram farby A + 1000 gram farby B + 1000 gram farby F.

Kolor czarny to zmieszane kolory A + B + C. Wydajność mieszania wygląda podobnie jak w przypadku koloru białego... są to farby ogółem idealne do kolorowania budynków czy pojazdów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby barwniki M i N (biały i czarny) również miały swoje własne źródła. Mogą występować kilka razy rzadziej niż kolory podstawowe.

Tablica mieszania kolorów w obrazku:

Image

Ile potrzeba farby na ubranie/pojazd/budynek/rzecz - trzeba byłoby to jakoś określić.

Malowanie budynków, pojazdów, ścian we wzorki - mogłoby być kilka wzorków do wyboru. Typu "biała ściana z wąskim zielonym paskiem" (80% białej farby + 20 zielonej farby), z szerokim paskiem, pół na pół... szachownica, paski pionowe, poziome... trójkolor... :) trzeba byłoby się zastanowić, aby nie było zbyt wiele wzorków ale i aby były wystarczające.

Ubrania, suknie - w sumie również mogłyby posiadać wzorki? Zresztą wzorki to osobna bajka, mogłoby ich nie być wcale.

A teraz wyobraźcie sobie straż pewnego miasta w pięknych amarantowych beretach na głowie ;-)
User avatar
ukia
Posts: 63
Joined: Wed Jan 17, 2018 9:31 am

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby ukia » Sun Jul 26, 2020 1:16 pm

Najbardziej ciekawy, to zdecydowanie kolor JAGODOWY... :P
bonnemort
Posts: 28
Joined: Fri Apr 05, 2019 7:14 am
Contact:

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby bonnemort » Sun Jul 26, 2020 7:19 pm

Bardzo fajny pomysł i wszystkie ubrania, budynki, pojazdy trzeba by przerobić, to praca na długi okres czasu :wink: Teraz dodajemy kolor z głowy do opisu rzeczy.
User avatar
Mars
Posts: 848
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Mars » Sun Jul 26, 2020 7:22 pm

bonnemort wrote:Bardzo fajny pomysł i wszystkie ubrania, budynki, pojazdy trzeba by przerobić, to praca na długi okres czasu :wink: Teraz dodajemy kolor z głowy do opisu rzeczy.


I do tego każdą Cantryjską chałupę trzeba porządnie obielić, co by z duchem czasu pozostawała ;) a te kolorowe żagle morskie...czarne dla piratów oczywiście :mrgreen:
Sisi
Posts: 2
Joined: Tue Feb 05, 2019 9:34 pm

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Sisi » Mon Jul 27, 2020 9:18 am

Co z rzeczami, które już mają kolor poprzez opis? Nasze zielone ludki zapomną, że wcześniej mogły już kolorować? Tak samo, jeśli siedzenie nad pojedynczym barwnikiem miałoby zająć tyle czasu, cantryjski świat mógłby zostać bez koloru. Pomysł, choć porządnie rozpisany, nie przypadł mi do gustu. Czuję takie uderzenie w wyobraźnię, wszystko przypadnie mechanice gry.
User avatar
Mars
Posts: 848
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Mars » Mon Jul 27, 2020 9:31 am

Sisi wrote:Co z rzeczami, które już mają kolor poprzez opis? Nasze zielone ludki zapomną, że wcześniej mogły już kolorować? Tak samo, jeśli siedzenie nad pojedynczym barwnikiem miałoby zająć tyle czasu, cantryjski świat mógłby zostać bez koloru. Pomysł, choć porządnie rozpisany, nie przypadł mi do gustu. Czuję takie uderzenie w wyobraźnię, wszystko przypadnie mechanice gry.


Jeśli znajdziesz źródło barwnika powiedzmy jagodowego, to zrobienie farby jest stosunkowo proste :) można przyśpieszyć ewentualnie zbieranie czy mieszanie farby. Chodzi o to, aby kilka kolorów było w miarę powszechne, no a reszta... dość ekskluzywne.

Co do opisów - ja nie widzę problemu. Barwnik to barwnik. Mogłeś pokolorować spodnie na czerwono jakimś innym cantryjskim sposobem, używając wyobraźni, i dodałeś sobie ten kolor do opisu ;-) ale nie jest to to samo co kolor wynikający z mechaniki :)
Joyous
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2017 10:01 am

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Joyous » Thu Jul 30, 2020 9:03 pm

Kolejna praca pochłaniająca mnóstwo czasu
I zamiast odgrywać postaciami swe role i rólki będą te postacie stać w milczeniu wielodniowym by zrobić barwnik turkusowy :(
User avatar
Mars
Posts: 848
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby Mars » Thu Jul 30, 2020 9:52 pm

Joyous wrote:Kolejna praca pochłaniająca mnóstwo czasu
I zamiast odgrywać postaciami swe role i rólki będą te postacie stać w milczeniu wielodniowym by zrobić barwnik turkusowy :(Można odbyć podróż za morze po kolejny barwnik na statku w wieloosobowej załodze...

Można przepaplać odgrywając role całe cantryjskie życie na placu jednej osady, w której się niewiele dzieje, bo wszyscy wszystko mają po magazynach. Wszystko jest nabudowane, dla każdego nowego-młodego jest żelazna tarcza, spodnie, koszula..nawet buty się znajdą. Motocykl w 20 dni? Proszę bardzo.. wszystko stoi, leży i się kurzy :)

A tutaj coś nowego - chcesz to mieć, zdobądź to. Tego nie ma i nikt za darmo nie da.
bonnemort
Posts: 28
Joined: Fri Apr 05, 2019 7:14 am
Contact:

Re: Pokolorujmy Cantr... BARWNIKI! :)

Postby bonnemort » Fri Jul 31, 2020 4:47 pm

Można by pod to podpiąć tatuaże. Żeby taki zrobić będzie potrzebna określoną ilość barwnika.
Henna - malunki czasowe na rok, o różnych kolorach z opisem indywidualnym na różnych częściach ciała.
W regionach ciepłych byłyby widoczne, a w zimnych pod ubraniem niewidoczne.
Hennę mogłaby jedna postać nakładać drukiem w tym śpiochom.
Malunki mogłyby być czymś w rodzaju rytuał, który trzeba odnawiać.
Mogłyby też być zwykłe tatuaże ale te dają mniej zabawy, bo tworzysz raz i już, jest na stałe.

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest