Iloma postaciami naprawdę gracie?

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Iloma postaciami naprawdę (aktywnie) grasz?

1
7
13%
2
10
18%
3
12
21%
4-5
14
25%
6-7
7
13%
8-9
3
5%
10-11
0
No votes
12-13
0
No votes
14-15
1
2%
0 / nie interesuje mnie to
2
4%
 
Total votes: 56
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Greek » Thu Mar 09, 2017 10:20 am

Chyba nie było jeszcze takiego tematu. Zastanawiam się iloma postaciami naprawdę aktywnie gracie, czyli tak trochę bardziej niż ustawianie golemowi kolejnych projektów.

W moim przypadku jest to 8 postaci, ale bierze się to stąd, że 3 postacie przez większość czasu są same i nie mają za wiele do roboty. Zespół tych 5 najbardziej zaangażowanych zmienia się w zależności od okoliczności, ale ich liczba jest mniej więcej taka sama.
W tym: jedna ogarnia miasto, jedna mniejszą osadę, dwie mieszkają (prawie) samotnie, trzy głównie podróżują, ale też zdarza im się zatrzymywać w ludnych miejscach gdzie jest coś do roboty.

Ciekawi mnie też iloma postaciami można jednocześnie aktywnie grać mając czas na życie. W moim przypadku jest to chyba max 7, ale korzystne warunki mam tylko od czasu do czasu.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
Gnar
Posts: 16
Joined: Fri Mar 15, 2013 7:22 pm
Location: Szczyrk
Contact:

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Gnar » Thu Mar 09, 2017 11:49 am

Ja posiadam siedem postaci, ale aktywniej gram pięcioma. Żadna nie ma jakiegoś odpowiedzialnego stanowiska, które wymagałoby ciągłego ogarniania. W sumie to nawet nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. Raczej gram nimi dla samej interakcji z postaciami, z którymi się spotykam.
Nie wiem, czy siedem bym aktywnie uciągnął. Dla mnie 3-5 to chyba najbardziej optymalna liczba postaci.
"Pulvis et umbra sumus"
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Felixis » Thu Mar 09, 2017 3:57 pm

Kiedyś miałam dużo czasu i potrafiłam jednocześnie grać bardzo aktywnie 5 czy nawet 8. Teraz mam 6 postaci, ale jeśli gram, robię to maksymalnie dwoma (naprzemiennie). Nie liczę jednej, która żyje na odludziu i nie musi z nikim gadać. Pisanie samego "dzień dobry" i później milczenie mi nie odpowiada, więc czasem niektóre postacie śpią przez brak pomysłu na to co by nimi zrobić, albo przez to że zanim przeczytam wszystko co ludzie pisali, jest już środek nocy i nikt nie gra.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
ATS
Posts: 107
Joined: Sat Sep 26, 2015 10:48 am

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby ATS » Fri Mar 10, 2017 11:24 am

Oczywiście, zależy jak interpretować "naprawdę aktywne" granie. Czy jako codzienną aktywność danej postaci, czy jako określoną ilość uwagi nań poświęconą. Tak czy inaczej - już dawno temu przekonałem się, iż więcej niż sześć postaci to dla mnie zbyt wiele bym mógł regularnie poświęcać im czas. Istotne jest również to jak zajmujemy się naszymi postaciami. Ile o nich wiemy. Jak potrafimy opisać ich istnienie. Dlatego w ankiecie zawarte jest dla mnie ukryte znaczenie. Ile naszych postaci potrafimy naprawdę scharakteryzować? Czy ich historia jest dla nas czymś naturalnym, czy musimy zastanawiać się czym właściwie dany ludzik jest? I to nie zastanawiać w pozytywnym sensie - szukania dalszej rozgrywki i możliwości rozwoju. Chodzi o prostą myśl, którą zapewne miała większość graczy: "Co w ogóle mam zrobić z taką postacią?" Niezmiernie ciężko kontrolować historię i charakter kilku postaci. Niezależnie od posiadanego czasu. Bo wątki między postaciami się przeplatają. Bo nasze pomysły stają się rozmyte w natłoku rozważań odnośnie innych postaci. Mamy pomysł, jednak kiedy musimy analizować także następne pomysły, ten poprzedni automatycznie traci priorytet. Z czasem traci spójność, a nas dopada zniechęcenie. Dlatego sam uważam, że faktycznie ODGRYWAĆ można nie więcej niż trzy postaci. Odgrywać w sensie: rozumienia kim są i czym mają być, pamiętania ich historii, zdolności do nakreślania zmian charakteru i analizowania otoczenia takiej postaci oraz pojmowania wpływu, jaki na nią wywiera otoczenie. Stałego dbania o ich charakterystykę, w tym tak przyziemne sprawy jak poprawianie opisu, kontrolowanie co i jak postać robi. Przy większej ilości postaci powstają półgolemy, mówiące codziennie "dzień dobry" i pracujące przy kolejnych projektach, ale gubiące własną niepowtarzalność i charakter.
Take your sword and your shield
There’s a battle on the field
You’re a knight and you’re right
So with dragons now you’ll fight!

You’ve got the power
To live another childhood
So ride the wind
That leads you to the moon...
User avatar
Gnar
Posts: 16
Joined: Fri Mar 15, 2013 7:22 pm
Location: Szczyrk
Contact:

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Gnar » Fri Mar 10, 2017 4:52 pm

Popieram w większości to, o czym wspomina mój przedmówca.
Dodając coś od siebie, powiem tylko, że sam prowadzę cały arkusz kalkulacyjny, w którym zamieszczam informacje o wszystkich poznanych przez daną postać osobach oraz ważnych wydarzeniach, w których brała udział. Dzięki temu sam nie muszę pamiętać o tym, co moja postać powinna wiedzieć. Pozwala mi to na płynniejsze wcielanie się w skórę danej postaci po dłuższym odstawieniu na "golemienie" się. Co zaś do ich charakteru, zazwyczaj nie są za bardzo skomplikowane, ale mają swój motyw przewodni. Czy to przez z góry założony koncept, czy też przez event'y, które odmieniły i naprowadziły daną postać na nową drogę.
"Pulvis et umbra sumus"
User avatar
Cara
Posts: 149
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:18 pm

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Cara » Fri Mar 10, 2017 6:55 pm

Gnar wrote: powiem tylko, że sam prowadzę cały arkusz kalkulacyjny, w którym zamieszczam informacje o wszystkich poznanych przez daną postać osobach oraz ważnych wydarzeniach, w których brała udział.


Nigdy nie potrafiłam się zmusić do takiego pilnowania i skrzętnego notowania, "określania postaci".
Ale to w sumie wiadomo już, czemu moje postacie są chaotyczne i stuknięte :)
"After all... it's just a trick. Yes, it's just a trick."
User avatar
Gnar
Posts: 16
Joined: Fri Mar 15, 2013 7:22 pm
Location: Szczyrk
Contact:

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Gnar » Fri Mar 10, 2017 7:20 pm

Cara wrote:
Gnar wrote: powiem tylko, że sam prowadzę cały arkusz kalkulacyjny, w którym zamieszczam informacje o wszystkich poznanych przez daną postać osobach oraz ważnych wydarzeniach, w których brała udział.


Nigdy nie potrafiłam się zmusić do takiego pilnowania i skrzętnego notowania, "określania postaci".
Ale to w sumie wiadomo już, czemu moje postacie są chaotyczne i stuknięte :)


Cóż, może przesadziłem z tymi wszystkimi poznanymi osobami, ale na pewno zapisuję te, z którymi moja postać miała jakiś głębszy związek, wymieniła więcej zdań, albo wydały się jej w jakiś sposób wyjątkowe. Przyznam, że nie jest to najwygodniejszy sposób. Wolałbym jakieś "dzienniki" przypięte do panelu postaci, w którym mógłbym umieszczać zdobytą na jej temat wiedzę. I nie miałbym problemu z tym, że przepada ona wraz ze śmiercią odgrywanej postaci.
Jasne, w tej chwili można dodawać własne opisy, ale niestety są one widoczne w liście postaci (chyba, że jestem nieogarnięty i da się to ukryć), co w moim mniemaniu troszkę przeszkadza, zwłaszcza, jeśli tego tekstu jest dużo.

No ale wiesz, Caro, czasem postaci chaotyczne i stuknięte mogą być zamierzone ;-)
"Pulvis et umbra sumus"
User avatar
Cara
Posts: 149
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:18 pm

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Cara » Fri Mar 10, 2017 7:39 pm

Gnar wrote:No ale wiesz, Caro, czasem postaci chaotyczne i stuknięte mogą być zamierzone ;-)


Zamierzone to u mnie było założenie konta, cała reszta? Pfff..poszło i gna na złamanie karku :lol:

Gram zrywami, nie da się ukryć. Gdy jest dobrze, to ciągnę 5 - 6 postaci, jak jest słabo, to patrzę tam, gdzie najbardziej (tak się łudzę;) mnie potrzeba. A jak jest źle, no to wiadomo, co ja tu będę czarować :wink:
Faktem jest, że aktywność a aktywność to jest różnica. Innej aktywności wymaga ode mnie I., żeby było tak jak trzeba a zupełnie innej postać mieszkająca w lesie i mająca wokół siebie inne, średnio energiczne postacie.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że co jakiś czas mnie wodzi na pokuszenie i tworzę młodą postać, no bo może akurat trafię gdzieś prze-fenome-superaśnie? ;)
"After all... it's just a trick. Yes, it's just a trick."
User avatar
saguarooo
Posts: 191
Joined: Sun Feb 15, 2009 6:02 pm
Location: Gliwice

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby saguarooo » Fri Mar 10, 2017 7:47 pm

Gnar wrote:Jasne, w tej chwili można dodawać własne opisy, ale niestety są one widoczne w liście postaci (chyba, że jestem nieogarnięty i da się to ukryć), co w moim mniemaniu troszkę przeszkadza, zwłaszcza, jeśli tego tekstu jest dużo

Jeśli chodzi o poznane postaci to korzystam właśnie z indywidualnych opisów w samym Cantrze, ale piszę głównie słowa kluczowe, więc nie zajmuje to jakoś dużo miejsca. Mam osobny plik w excelu w którym zapisuję ważne informacje o moich ludkach, żeby nie stracić z oczu drogi którą dla nich zaplanowałem.

A co do głównego pytania w tym temacie, to aktualnie mam 4 postacie które aktywnie żyją realizując swoje (i moje) plany, 3 które żyją od jednego przebudzenia do drugiego i 4 które trafiły w niesprzyjające miejsca i albo golemią, albo zwiedzają świat w oczekiwaniu na to co się wydarzy.
Last edited by saguarooo on Sat Mar 11, 2017 1:05 am, edited 1 time in total.
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Greek » Fri Mar 10, 2017 9:24 pm

Ja do przechowywania informacji wykorzystuję logi wysyłane codziennie na email. Po sklejeniu w jeden plik łatwo sobie wygrepować co trzeba.

Ale mam takie wrażenie, że dużo słabiej pamiętam postacie które moje postacie spotkały w ciągu ostatniego roku (realnego) niż te spotkane 10 lat temu. Mniej wyraziste są, chyba że na starość mi pamięć szwankuje. Ale jeśli to to pierwsze, to najlepszy sposób na łatwiejsze zapamiętywanie to sprawić, że przeciętna postać będzie bardziej wbijać się w pamięć.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
saguarooo
Posts: 191
Joined: Sun Feb 15, 2009 6:02 pm
Location: Gliwice

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby saguarooo » Sat Mar 11, 2017 10:04 am

O właśnie Greek, bo widziałem raz na forum, że wstawiałeś skrypt do przerabiania logów z cantra na bardziej estetyczną, dobrą do notatek wersję tekstu i teraz nie umiem tego wątku za cholerę znaleźć. Pamiętasz gdzie to wrzucałeś? Albo czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz?
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby gala » Sat Mar 11, 2017 10:49 am

Jedna lub dwie. Na więcej nigdy nie miałem czasu.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby Greek » Sat Mar 11, 2017 11:40 am

saguarooo wrote:O właśnie Greek, bo widziałem raz na forum, że wstawiałeś skrypt do przerabiania logów z cantra na bardziej estetyczną, dobrą do notatek wersję tekstu i teraz nie umiem tego wątku za cholerę znaleźć. Pamiętasz gdzie to wrzucałeś? Albo czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz?


Tutaj jest mój program w Javie, który potrafi sklejać ze sobą dane z plików .EML (które powstają np. po zapisaniu na dysku emaila w thunderbirdzie): http://www.cantr-mmorpg.pl/progz/logcutter.jar
Trzeba odpalić go w folderze w którym znajdują się wszystkie pliki email, a stworzy folder logs/ z logami podzielonymi na postacie.

Tutaj natomiast jest temat z innym narzędziem, które zajmuje się tym samym, ale go dokładnie nie testowałem: viewtopic.php?f=1&t=23462
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
anomalia
Posts: 13
Joined: Wed May 13, 2015 7:23 am

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby anomalia » Sat Mar 11, 2017 7:12 pm

saguarooo wrote:O właśnie Greek, bo widziałem raz na forum, że wstawiałeś skrypt do przerabiania logów z cantra na bardziej estetyczną, dobrą do notatek wersję tekstu i teraz nie umiem tego wątku za cholerę znaleźć. Pamiętasz gdzie to wrzucałeś? Albo czy mógłbyś wrzucić jeszcze raz?


Chyba chodzi o to:
viewtopic.php?f=43&t=26752
disorder!
User avatar
saguarooo
Posts: 191
Joined: Sun Feb 15, 2009 6:02 pm
Location: Gliwice

Re: Iloma postaciami naprawdę gracie?

Postby saguarooo » Sat Mar 11, 2017 10:10 pm

anomalia wrote:Chyba chodzi o to:
viewtopic.php?f=43&t=26752


Faktycznie to ten temat i to kurde na pierwszej stronie jest :oops: , ale tak sobie zakodowałem w głowie, że to robota Greeka, że szukałem po jego tematach...

Dzięki, obczaję jutro i to i to.

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest