Postacie dziecięce w grze - zasady

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Sun Mar 25, 2012 9:11 am

Ok, widzę tu rozbieżności w ocenie zasad nawet wśród administracji. Niech więc PD się wypowie. Odgrywanie dzieci w grze według mojej wiedzy jest legalne. Było takich postaci mnóstwo, zaczynają mnie więc męczyć ciągłe skargi i płacze do supportu, że ktoś śmie odgrywać dziecko. Proszę o wypowiadanie się w tym wątku tylko i wyłącznie ludzi związanych z administracją. Wolno, czy nie wolno - i dlaczego, według jakich zasad. Dla mnie sprawa jest jasna - co nie jest zakazane, jest dozwolone.

Powtarzam, proszę o wypowiadanie się w wątku tylko ludzi z PD i ogólnie związanych z administracją, a nie masowy spam. Chce, żeby pozostali gracze mieli dostęp do tej wiedzy. Przynajmniej forumowi.

--------

Jeśli chodzi o mechanikę - według mnie tak "dwudziestoleni" według mechaniki chłopak może mieć ciało i psychikę dziesięciolatka. Analogicznie do tego, jak pływają po morzach 120 letnie postacie, które są wojownikami. Wiek(ten opis przy postaci) w Cantrze nie odzwierciedla bezpośrednio znaczenia wieku w naszych świecie, jak widać.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
in vitro...
Posts: 1957
Joined: Sun Feb 26, 2006 11:11 pm
Location: Lake Bodom

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby in vitro... » Sun Mar 25, 2012 1:46 pm

Nie ma (o ile wiem) zasady która zabrania odgrywania dziecka - możesz sobie odrywać kogo chcesz, nawet tyranozaura. Natomiast nie można umieszczać w opisie postaci twierdzeń, że postać jest starsza/młodsza, niż mówi gra (można jedynie napisać, że wygląda młodo/staro). Tak samo nie można tam napisać, że ma 4 metry wzrostu, łuski, ogon, 20-centymetrowe zęby, skrzydła, liście, you name it. Ale postać może się zachowywać, jakby jej się wydawało, że ma.

To jest moje zdanie, a nie oficjalne stanowisko PD. Myślę, że jednoznaczne zasady nie zostały jeszcze do końca określone.
cantr się posypał
User avatar
kamil1313
Posts: 456
Joined: Mon Apr 13, 2009 11:41 am

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby kamil1313 » Sun Mar 25, 2012 1:58 pm

Co z tego, że będziesz chciał odgrywać, skoro wszyscy zaraz zaczną cię policzkować, szeptać: "Uspokój się, bo jak nie to cię zabijemy albo podamy do supportu", zamykać w klatkach albo wmawiać, że tobie tylko się tak wydaje, że jesteś dzieckiem... Gracze są zdecydowanie nastawieni na "Cześć, jestem XXX, przeczytałem prawa, wziąłem jedzenie z beczki, sprawdziłem się we wszystkich pracach, jestem mistrzem w tym i tym, więc zajmę się tym, bo mi się podoba" i nie bardzo chcą zmieniać utarte schematy. Może warto się zastanowić, jak my byśmy się zachowali, gdyby ktoś nagle zaczął udawać dziecko? Albo cokolwiek innego, wspomnianego wyżej tyranozaura, śliniącego się niedorozwoja, osobę z rozdwojeniem osobowości? Czy nie byłoby tak, że ta osoba natychmiast zostałaby zamknięta za 5 przybudówkami, żeby nie przeszkadzał "normalnym" postaciom pukaniem lub pisaniem notatek? Myślę, że w większości osad tak by właśnie było, zamknęli by go dla jego dobra, żeby miał czas przemyśleć swoje zachowanie.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Sun Mar 25, 2012 2:15 pm

Moja postać ma syna. Proszę o odpowiedzi supportu. Czyli, in-vitro,
mogę w opisie swobodnie napisać:
"Wygląda na 12 lat", a nie powinienem "Ma 12 lat".
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Marcia
Posts: 2395
Joined: Sun Mar 19, 2006 4:46 pm
Location: Warszawa/Polska

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby Marcia » Mon Mar 26, 2012 1:09 pm

Zgadza się, nie ma zakazu odgrywania postaci dziecięcych. Ja jednak, z uwagi nie tylko na obecność w PD, ale również ponad sześcioletnie doświadczenie w samej grze, radziłabym dwadzieścia razy się zastanowić nad stworzeniem takiej postaci.

Odgrywanie dziecka jest naprawdę bardzo trudne. Trzeba tu nie tylko ogromnych umiejętności w RP, ale również żelaznej konsekwencji.
Dziecko trzeba po prostu umieć odegrać - samo płakanie i wołanie czasem 'mamo, boję się!', 'mamo przytul' to naprawdę za mało [spróbujcie sobie wyobrazić dziecko, które tylko tak zachowuje się w realu]. Dziecko ma złożoną psychikę, ma swój własny świat, swoje marzenia, na swój własny sposób ten świat postrzega i jest czymś więcej niż tylko synem/córką swoich rodziców i jego zachowanie nie może opierać się tylko na byciu przylepionym do rodzica maleństwem.
Kolejna sprawa - dziecko to dziecko, także w sferze fizycznej. Jeżeli już odgrywasz kilkulatka, który co chwilę wisi mamie na szyi, nie może on nosić wielkiej żelaznej tarczy, topora bojowego, kuszy i miliona innych ciężkich rzeczy i wywijać nimi ze zręcznością dorosłego, silnego mężczyzny. Podobnie konsekwencja jest wymagana także w przypadku zagrożenia. Jeżeli odgrywasz dziecko, które na każde krzywe spojrzenie kogoś w osadzie czy na widok psa chowa się pod maminą spódnicę, w momencie np. ataku piratów i realnego zagrożenia życia to znów powinno być małe wystraszone dziecko, które schowa się w kącie czy pod łóżkiem i będzie płakać. Widziałam już w grze dzieci, które właśnie w takich sytuacjach, nagle przeobrażały się w nieustraszonego mistrza fechtunku, który sam rusza z bronią na bandę złoczyńców [naprawdę nie ma w tej chwili znaczenia, że w umiejętnościach postaci znajdziesz mistrzowską walkę i nadzwyczajną siłę - jeżeli zdecydowałeś się odgrywać dziecko - bądź konsekwentny].

Widziałam w Cantr wiele postaci dziecięcych. Kilka z nich odegranych było naprawdę fenomenalnie - aż chciało się z nimi grać, a prowadzących ich graczy szczerze podziwiam za talent, ale i za ogrom pracy, jaki w nie włożyli. Niestety, znacznie częściej widuję totalnie schrzanione pseudo-dzieciaki, gdzie gracze popełniają dosłownie wszystkie błędy, jakie wymieniłam przed chwilą [a często jeszcze więcej], z takimi naprawdę odechciewa się grać i wcale mnie nie dziwi, że wiele społeczności reaguje alergicznie i je odrzuca.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Mon Mar 26, 2012 1:18 pm

Cóż, nie zmienia to kwestii zasad, prawda? To mnie najbardziej interesuje. Mam dość płaczu do supportu ze skargami, że nie wolno grać dziećmi, a ktoś gra.

BTW. Dorosłych postaci mamy także wiele do dupy odgrywanych, rzekłbym, że znacznie więcej.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Ula
Posts: 1042
Joined: Thu Mar 23, 2006 3:17 pm

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby Ula » Mon Mar 26, 2012 1:19 pm

Powtórzę to, co napisałam w odpowiedzi na Twojego PMa, psychowico.

Z tego, co mi wiadomo zakazu odgrywania postaci dziecięcych nie ma... jednak granie taką postacią jest w pewnym sensie naciąganiem zasad oraz mechaniki i jest to bardzo trudne... więc bywa kontrowersyjne. Duże znaczenie ma też jak gracz się za to weźmie - widziałam w grze świetnie i konsekwentnie odegrane postacie dziecięce (Bubu!), ale również takie, których RP załamywało.

No i jeszcze osobą kwestią jest to, że wiek Cantr jest pojęciem bardzo umownym i nie liczyłabym go tak, jak naszych ludzkich lat. Inaczej mielibyśmy gdzieniegdzie lokacje - domy zniedołężniałych starców... a przecież nie o to nam chodzi.

Skoro temat dalej budzi wątpliwości, to założę temat na forum PD i zobaczę jak zapatrują się na to inni, niepolskojęzyczni członkowie departamentu.
Image
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Mon Mar 26, 2012 1:39 pm

Ula wrote:Powtórzę to, co napisałam w odpowiedzi na Twojego PMa, psychowico.

Z tego, co mi wiadomo zakazu odgrywania postaci dziecięcych nie ma... jednak granie taką postacią jest w pewnym sensie naciąganiem zasad oraz mechaniki i jest to bardzo trudne... więc bywa kontrowersyjne. Duże znaczenie ma też jak gracz się za to weźmie - widziałam w grze świetnie i konsekwentnie odegrane postacie dziecięce (Bubu!), ale również takie, których RP załamywało.

No i jeszcze osobą kwestią jest to, że wiek Cantr jest pojęciem bardzo umownym i nie liczyłabym go tak, jak naszych ludzkich lat. Inaczej mielibyśmy gdzieniegdzie lokacje - domy zniedołężniałych starców... a przecież nie o to nam chodzi.

Skoro temat dalej budzi wątpliwości, to założę temat na forum PD i zobaczę jak zapatrują się na to inni, niepolskojęzyczni członkowie departamentu.

Rozumiem Twoje podejście, na temat zasad musimy jednak wypowiedzieć się w sposób jasny dla graczy, kwestia czy gracz dobrze odgrywa, czy źle nie powinna być wyznacznikiem pozwolenia na grę dziećmi jak sądzę.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Ula
Posts: 1042
Joined: Thu Mar 23, 2006 3:17 pm

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby Ula » Mon Mar 26, 2012 2:11 pm

Zdecydowanie źle mnie zrozumiałeś.

Nikt nie będzie nikomu zakazywał kiepskiej gry ani dorosłymi, ani dziecięcymi osobnikami. Zresztą, gusta odnośnie odgrywania jako takiego bywają różne. I ani PD, ani nikt inny nie jest uprawniony do karania kogokolwiek za kiepski w swoim mniemaniu role-play, o ile nie łamie on zasad.
Tyle że nie można też nikomu odebrać prawa do negatywnego odbioru dzieci i postaci dzieciopodobnych w grze. Postać może ich po prostu nie lubić. A sposób, w jaki odbierana jest postać, zawsze mocno wiąże się z tym, jak jest ona odgrywana. Niektórzy mogą traktować taką postać nie jak dziecko, ale kogoś niepełnosprawnego umysłowo/fizycznie.

Według mnie kreowanie postaci dziecięcej w Cantr zasad nie narusza, co najwyżej nagina sztywną mechanikę, jednakże jest dopuszczalne. Jak już jednak powiedziałam, zapytam co sądzą inni - monopolu na jedyną słuszną cantryjską prawdę nie posiadam. ;)
Image
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Mon Mar 26, 2012 2:20 pm

Myślę, że zrozumiałem, po prostu podkreśliłem temat wątku. Chodzi mi o to, że dużo osób w grze uważa za łamanie zasad odgrywanie postaci dziecięcych i uprzejmie o tym donosi. Mam nadzieję, że te osoby przeczytają ten wątek i nie chcę, żeby miały wątpliwości w temacie, czy takie zachowanie zasady łamie.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Marcia
Posts: 2395
Joined: Sun Mar 19, 2006 4:46 pm
Location: Warszawa/Polska

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby Marcia » Mon Mar 26, 2012 7:05 pm

Widzisz, chodzi o to, że gracz, tworząc postać dziecka, sam narzuca sobie dodatkowe zasady, poza tymi obowiązującymi wszystkich innych. Oczywiście za łamanie tych zasad nikt go nie będzie karał, ale jednak, skoro już się zdecydował na to, powinien się ich trzymać. Myślę, że tego oczekują od niego również inni gracze, a gdy widzą, że je otwarcie łamie, nie ma się co dziwić, że nie akceptują takiej postaci.
User avatar
poziomek90
Posts: 487
Joined: Mon Jul 18, 2011 6:38 am
Location: podkarpacie

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby poziomek90 » Mon Mar 26, 2012 11:31 pm

No właśnie. Duże piwo dla Marci
Racja jest jak dupa. Każdy ma swoją... / Reason is like ass. Everybody have their.
Józef Piłsudski
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby psychowico » Tue Mar 27, 2012 8:40 am

Poziomek widzę dołączył w międzyczasie do ekipy.

Marcia wrote:Widzisz, chodzi o to, że gracz, tworząc postać dziecka, sam narzuca sobie dodatkowe zasady, poza tymi obowiązującymi wszystkich innych. Oczywiście za łamanie tych zasad nikt go nie będzie karał, ale jednak, skoro już się zdecydował na to, powinien się ich trzymać. Myślę, że tego oczekują od niego również inni gracze, a gdy widzą, że je otwarcie łamie, nie ma się co dziwić, że nie akceptują takiej postaci.


No i mieszamy graczom w głowach. "Nie akceptować" takiej postaci sobie mogą. Ale płacz do PD i krzyczenie, że to nie dziecko, nie tolerowanie jego opisu (według zasad gracz ma prawo napisać, że wygląda na 12 lat - jednak część osób tego nie uznaje i już, upierają się, że to staruch), czy wręcz aferzenie się na OOC w grze, zamiast normalnie odgrywać postać - zdaje się, że to nie jest w akceptowalna i normalna forma "nie akceptowania" czyjejś postaci przez naszą/gracza.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
Sasza
Posts: 1535
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:58 am
Location: Wonderland
Contact:

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby Sasza » Tue Mar 27, 2012 10:34 am

Nie chcę specjalnie zakładać drugiego wątku, aby odpowiedzieć na ten temat, więc pozwolę sobie napisać rozwiązania:

- jeśli nie jest to łamaniem zasad, to donosem nic nie wskórają i nie ma co się przejmować że zaszkodzi to odgrywanym postaciom
- jeśli tych wiadomości jest za dużo i marnują one czas członkom PD, to można pokusić się o mailing do graczy w którym będzie link do tego tematu albo po prostu napisane ustalone stanowisko w tej sprawie PD i GAB

Pojedyncze przypadki, gdy próbują szkodzić takiej postaci grając nie zupełnie fair, trzeba jakoś odegrać lub samemu poprosić o pomoc PD jeśli to ewidentnie szkodzi postaci.
Najlepsze forum ezoteryczne na świecie.
User avatar
in vitro...
Posts: 1957
Joined: Sun Feb 26, 2006 11:11 pm
Location: Lake Bodom

Re: Postacie dziecięce w grze - zasady

Postby in vitro... » Tue Apr 17, 2012 6:15 pm

UWAGA WAŻNY KOMUNIKAT!
POSTACI DZIECIĘCE NIE SĄ JUŻ COOL.

i do tego zaczynają wkurzać. naliczyłem już 4. i to w zupełności wystarczy.

TERAZ MODNE SĄ GRUBE ŚWINIE. ZAŁÓŻ SWOJĄ JUŻ DZIŚ!
cantr się posypał

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest