Yer adlarinin unutulmasi !

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Gyrus

Yer adlarinin unutulmasi !

Postby Gyrus » Wed Oct 05, 2005 10:46 am

Arkadaşlar selam,

Şu anda ingilizce forumda yer adlarının da yeni tanıştığımız karakterlerin adlarında olduğu gibi, bilinmedik hale getirilmesi ile ilgili bir tartışma sürüyor ve bir "poll" başlatılmış durumda. Sizden öncelikle ricam bu "poll"'e oy vermeniz ve oyunuzun renginin "YES" olması. Birazdan nedenlerimi açıklayacağım.

http://www.cantr.net/forum/viewtopic.ph ... sc&start=0

Şimdi, oyunuzu verip geldiğinize göre biraz edebiyat yapma zamanı. Yoldaş ile beraber uzun ama gerçekten uzun mesailer harcayıp adalarımızın haritalarını çıkardık ve çıkarıyoruz. Sadece biz mi tabiki hayır, gorkheim'ın ve adını bilmediğim başka oyuncuların da büyük payı var bu işte. Ve şimdi sizden tüm bu isimlerin unutulmasını için oy vermenizi istiyorum. Ne kadar da tezat duruyor değil mi? ... Halbuki değil.

Evet sadece yazı içeren ve yönleri bulunmayan haritalar kullanışsız hale gelecek ama görsel haritalar değer kazanacak. Adamızda telafuz edemediğimiz birçok yer adı var, herbirine orada yaşayan topluluk ad verecek. Bunun getireceği çeşitliliği düşünsenize. Hatta zaman içinde adlar değişecek, imparatorluklar kurulacak ve çökecek ... Angora ... Ankara olacak .. Nairis de Nar şehri olacak belki ... :D ...

Bir diğer konu ise yeni yerler. Evet keşfedilen yeni yerlerin adı o kadar karmaşık ki, hafıza da tutabilmeye imkan yok. Hatta telafuz etmek söz konusu değil.

Sonuç oalrak farkındayım kendi emeklerimini bir kısmını da çöpe atmış olacağım ama yine de bu olumlu gelişmeyi destekliyorum ve sizden de yardım bekliyorum...

Not: Mezhin, Nairis ve Hgiran'ın yerlileri eminim bu yerleri hep bu isimlerle hatırlayacaklar. Bu yeni uygulama başlasa bile. Ama diğer yerler sanırım yein adlar bulacak kendine.

:wink:
Last edited by Gyrus on Thu Oct 06, 2005 6:51 pm, edited 1 time in total.
(GyRuS)
Grinza

Postby Grinza » Thu Oct 06, 2005 5:30 pm

Dediklerini kesinlikle katılıyorum oyunda görüyürum ki hekes ilkellikten çıkıp herşeyi bilir olmaya başladı.Tamam gelişmek için bazı şeyleri ihmal ediyoruz ama bu oyunda asıl zevk veren rp yapmaktır ki bu olayında rpyi engellediğini düşünüyorum..Hele wikie ayrı bir olayda ona hiç girmeyeyim..
Guest

Postby Guest » Wed Oct 26, 2005 2:00 pm

Öncelikle yukarıda bahsi geçen değişimin yapıldığını belirtelim..

Arkadaşlar yer adlarını bilmeyip, önceden uyarılmasına rağmen, kaydını kaçıran, kayboldum ben, ölüyom, napacam!! falan diyen arkadaşlar.. yolda karşılaştıklarına sorarlarsa tarif alabilirler. No panic! Zaten yeni kıta dışında düt kadar yerde yaşıyoruz.. Orda Uğur la benim harici deb-i aleme henüz açılınmadığı inancındayım.

Bu arada şehir isimlerinin ne olacağı.. hatta ara isimlerin ne olacağı mevzusu gündeme geldi tabii.. Oyun içinde de konuşulur gerçi ama sonuçta herkez bu isimlere tabi kalacak.. toplam kaç tane şehrimiz var yani. Neyse, şehir isimlerini konuşabiliriz buradan. Var mı önerisi olan?
Konsept olarak..
Yoldash

Postby Yoldash » Wed Oct 26, 2005 2:05 pm

Üstteki post benim bu arada.. bizde demin elektrikler kesildi de, memleket işte.. logout olmuşuz kazara :wink:

Ne güzel bişi.. bak Nairis'te var mı elektrikmiş, kesilmeymiş.. hatta bilgisayar bile yok..

:!: Bir an aklıma geldi.. oyun ilerledikçe.. zamanla bilgisayar falan konulur mu acaba.. bizim karakterler oyunda bilgisayarlarında Cantr oynarlarmı ki.. kırmızı hap? :shock: paradoks..

:D
Yoldaş G. ILGAR
-----------------------------
<i>Knowledge is burden..</i>
Veysi

Postby Veysi » Wed Oct 26, 2005 9:44 pm

Yer adlarının silinmesi iyi oldu. Bu arada teknoloji umarım uzunca bir süre şahlanmaz.
Yoldash

Kuzey

Postby Yoldash » Thu Oct 27, 2005 5:52 am

Dün bir arkadaşımla konuşurken yeni başlayanlar için önemini farkettim (zira biz ezbere koordinat verebiliyoruz artık) ... Yer adlarının silinmesi ile daha ön plana çıktı:

Arkadaşlar.. harita'da.. kuzey sağ taraf!

İngiliz adasında da dendiği üzere hatta : "North is right"

Kaybolmayın

8)
Yoldaş G. ILGAR

Gyrus

Postby Gyrus » Thu Oct 27, 2005 8:41 am

Ben Cantr'daki bilgisayarlarda Cantr oynama fikrine bayıldım ... *Yoldaş'ın elini sıkar* ...

Neyse paradoks bir yana, yer adları yüzünden ölmek üzere olan karakterleriniz varsa Programlama Departmanına yazmanız kaydıyla, size yardım edebilirler. Bildirmek istedim.

Bunun dışında ... Hgorian (Türkçesi Gorian, Nairis ve Mezhin'in ve çevresinin) Yani Hgorian adasındaki yer adlarının resimli haritada olduğu şeklinde kalmasını savunuyorum ben. Ama yeni kıta üzerinde yeni isimler bulmak zorundayız. Ama sizden rica ediyorum bunu oyun içi halledelim. Çünkü forumda bunu tartışmaya başalrsak çok fazla Ana Kural ihlali yapacağız gibi geliyor.

Fikirlerinizi bekliyorum,

Sevgiler ... :wink:
(GyRuS)
Yoldash

Postby Yoldash » Thu Oct 27, 2005 10:50 am

Kural ihlali demişken..

Önce şu tebalaşma, klanlaşma, kavhe kültürünü çözelim isterseniz..

Bir oyuncunun tek başına ya bir kaç arkadaş oyuncunun birlikte karakterlerinin tümünü bir noktaya toplayıp, şehir, ev, barınak, ordu kurmasının heeer çeşidinin yasak olduğunu hatırlatayım..

Bizi oyuncu departmanı ile temasa geçirtmeyin arkadaşlar deyim, yeterli olur herhalde
Yoldaş G. ILGAR

Grinza

Postby Grinza » Fri Oct 28, 2005 9:37 pm

Çözülür onlar sabır :)
Gyro

Postby Gyro » Wed Nov 02, 2005 10:51 pm

ahahaha yer adları... bnm üç karakter sıkıştı kömür madenin orda.. neyseki muammer yanlarında :) korkmazlar bu sayede belki :p
Gyro wrote:valla echo var...
meddah

Postby meddah » Fri Dec 08, 2006 4:55 am

Şimdi, efenim...
Bu epey eski bir topic. Bir kaç bakımdan güncel bazı meselelerle alaka kurdum okurken, paylaşayım dedim.

Evvela, insanüstü olduğunu peşinen kabul ettiğim çabalarla oluşturulan görsel harita ve yazı tabanlı destek veri tabloları, ilginçtir, oyun içinde bazı karakterlerin pek işine yaramıyor. Ve ben bu durumu haritaların ve tabloların anlaşılmazlığından ziyade, sözkonusu karakterlerin neredeyse ellerinde yahut ayaklarının hemen dibinde bir harita olduğunun bile farkında olmamalarına bağlıyorum. Arkadaşlar, hele az çok gezenti karakterleriniz varsa lütfen haritaları biraz inceleyin, eminim eğleneceksiniz.
Bu vaziyetin oluşumuna karmaşık yollar ve anlaşılması bir yana, akılda tutulması bile zor yer isimlerinin etkisiyle oluşan çifte isimlendirmeler, yanlış isimlendirmeler gibi etkenler de eklenebilir. Ve hemen bu noktada bir yataş geçiş yapılabilir.
Bu forumda sıkça "Yeni Kıta" olarak adı geçen coğrafi bölgedeki yer isimleri biraz daha akılda kalır olmakla beraber (Ki sözkonusu bölgede hala yeni şehirler keşfedilmekte ve bu şehirlere daha anlaşılır isimler konulmakta) bir nevi "Yaşlı Ada" olarak tanımlanabilecek Hgorian Adası'ndaki şehirlerin isimleri mübarek Oğuz Boyları gibi. Özellikle Mezhin çevresi tam komedi: Mezhin, Mezhinves, Mezhinwos, Mezhinbes, Verin, Verinvos...
İyi-kötü yerleşik hayat şartları oluşmaya başlayınca Hgorian Adası'nda kısmî bir yeniden isimlendirme ve yeniden haritalandırma çalışmasının bizim için hoş, her gelen yeni oyuncu için de faydalı olacağı kanaatindeyim, *kafasını kaşır* tabi, önümüzdeki 6-8 ay içerisinde.
Yeni Kıta için ise şimdilik böyle şeyler düşünmek fazla ütopik. Sistemsiz bir yayılma sözkonusu ve hatta bazı karakterler Cantr Dünyası'nın neresinde olduklarından bile habersiz, bulundukları şehirden ibaret bir dünyada yaşıyorlar. Yayılma sistematikleşince yahut kıtanın ucu görününce belki düşünülebilir ve akabindeki 3-5 yıl içerisinde hayata geçirilebilir.

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”