Jak zaczac ? Jestes NOWY - przeczytaj to koniecznie!

Forum dla graczy do pisania ogólnych próśb o pomoc. Zarówno członkowie załogi i doświadczeni gracze mogą na nim pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi spotkają się gracze. Prosimy nie prowadzić pogawędek na tym forum.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
CyboRKg
Posts: 473
Joined: Sat Jun 18, 2005 3:05 pm
Location: Poland

Postby CyboRKg » Sun Jul 10, 2005 12:08 pm

Nie. Niektorym sie wydaje ze grzebanie zwlok jest prosciutkie, szast-prast i dziwia sie ze to stanowi problem :shock: Poklikaja, zwloki znikaja - a oni sa swiecie przekonali ze ich pochowali, bo na placu ich nie widac :? Tymczasem tacy ludzie robia wszystkim, a szczegolnie tym mnie doswiadczonym "niedzwiedzia przysluge", bo tylko zasmiecaja menu projekty, ktore zawalone projektami pochowku i innymi bzdurami (typu helikopter np) czasem bardzo wolno sie otwiera! :oops: Kazdy powinien na raz wykonywac tylko jeden projekt - bez wzgledu na to czy to pogrzeb, czy zrywanie marchewek. Jesli ktos zrobi taki blad i wszystkich zmarlych zgarnie jako swoje projekty inni moga spokojnie dokonczyc to za niego, nie trzeba czekac az gosc umrze ;) Wystarczy wejsc w menu projekty wpisac "burying" i z listy wybrac dowolny projekt pochowku zaczety przez kogos innego (litera P). W ten sam sposob mozesz pomoc komus przy jego projekcie! Kazdy projekt moga wykonywac 3 osoby naraz! Mam nadzieje, ze wszystko jasne :?:
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Notka z gry

Postby KVZ » Sun Jul 10, 2005 6:28 pm

CyboRKg wrote:Wyslalem go na lekcje czytania ze zrozumieniem! Odpowiedzial ze potrafi i to bardzo dobrze :shock: I ze wszystkie posty na tym forum sa do d*** a ludzie tu nie maja zamiaru nikomu pomagac i nie ma tu tego co napisal w notce :roll: :!:
P.S. Te notke znalazlem w grze i wywalilem do kosza, bo jest OOC (on i tak tego nie zrozumie, jest zbyt ograniczony :twisted: )


Niezły lolek :lol: Moglibyśmy się mu zrzucić na słownik ortograficzny ;) Ale i tak by to chyba nic nie dało. On się tak przedstawił w grze czy pod tą notką, że go rozpoznałeś? (zresztą nie trudno było by go rozpoznać i bez tego) A tą notkę to najlepiej jakbyś wyciągnął z kosza i wyedytował wymazując jej zawartość (chyba, że zrobił ją nieedytowalną to to wtedy jest problem), bo po co mają być takie kwiatki w grze jakby ktoś grzebał w śmietniku.

CyboRKg wrote:Kazdy projekt moga wykonywac 3 osoby naraz!

Wszystko zależy od tego jaki to projekt, większość projektów może wykonywać nieograniczona ilość osób. Te ograniczenia są chyba tylko przy projektach które korzystają z jakiejś maszyny/urządzenia i w niektórych przypadkach to może być nawet max. 2 osoby. A jednego projektu pochówku nie ma sensu by wykonywało więcej niż dwie osoby naraz bo i tak dwóm czy więcej osobom zajmnie to jedną turę.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
CyboRKg
Posts: 473
Joined: Sat Jun 18, 2005 3:05 pm
Location: Poland

Postby CyboRKg » Sun Jul 10, 2005 8:06 pm

Podpisal sie pod notka tak jak na forum! ;) Obojetnie co i jak bys mu powiedzial :arrow: on i tak bedzie powtarzal swoje!
Fakt spotkalem sie juz z projektami, ktore moga wykonywac tylko 2 osoby naraz... Sorry za wprowadzanie w blad :oops:
User avatar
Khe
Posts: 293
Joined: Sat Jul 09, 2005 6:51 pm
Location: Poland, Tychy

Postby Khe » Mon Jul 11, 2005 7:58 am

jak to jest z usuwaniem procesow z listy? czy to sie usuwa tylko u mnie czy wogole ten projekt przestaje istniec? w tym miejscu* co wyladowalem jest duzo porzuconych bzdurnych projektow to je usunalem, tam gdzie ktos jeszcze przy tym byl to zostawilem ;)

* - miejsce gdzie jest mnostwo nieaktywnych graczy i mnostwo cial, aktywni gracze uciekli stad pare dni temu (zostawili notke) ...dobrze ze chociaz marchewki sa bo poprzednie postacie (nie liczac pierwszej) nie mialy tyle szczescia ;)
User avatar
Skarbniq
Posts: 344
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:43 pm

Postby Skarbniq » Mon Jul 11, 2005 11:15 am

Skojarzyło mi się jedno takie miejsce ;-) Jak to boli że nie można sobie pogadać o tym co w grze ;-)
User avatar
CyboRKg
Posts: 473
Joined: Sat Jun 18, 2005 3:05 pm
Location: Poland

Postby CyboRKg » Mon Jul 11, 2005 1:29 pm

Kazdy projekt mozna usunac o ile nie zostaly w niego zaangazowane jakies surowce lub jesli projekt nie jest zbyt swiezy. Wyjatkami sa projekty pochowki i projekty ulepszania drogi (byc moze sa jeszcze inne)
Moje postacie czesto usuwaja bzdury robione przez mlotkow, ktorym sie wydaje ze menu projekty to notes, w ktorym moga sobie eksperymentowac. Usuwam nie tylko takie przy ktorych nia ma autora :arrow: rowniez takie przy ktorych wiem ze autor napewno tego projektu nie jest w stanie wykonac (np. kurtka ze skory weza, podczas gdy w polskich lokacjach nie ma wezy!) lub ma ich rozpoczetych wiecej niz jeden! :evil:
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Mon Jul 11, 2005 4:23 pm

I oczywiście nie można też usunąć projektów w które włożona jest jakaś praca (wskaźnik postępu takiego projektu jest większy niż 0). Jak usuniesz projekt z listy, niezależnie czy to listy (obojętnie jakiej) to ten projekt przestaje istnieć u wszystkich postaci.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
Averus

Postby Averus » Mon Jul 11, 2005 7:52 pm

Mam pare pytań:

Co to jest tura?

Czy jest tu coś takiego jak miasto?

Czy jest tu cos takiego jak NPC?

Czy moje postacie mają szanse przeżyć?
Jedna chyba tak pisze, ze głoduje, ale znalazłem Blueberries, ale inne, które zaczęły podróż do miejsca gdzie 'moze' jest jedzenie? Ten świat jest tak brutalny, że tylko połowa postaci przeżyje rok.

Czy jest jakis sens rysowac jakieś mapy, schematy itp. na kartce?

Na co mi np. soda, magnez?

Jak zbudowac chatkę, narzędzia itp.?

Najważniejsze: Co to znaczy 'dowiedziec sie od kogoś w grze'? Na przykładzie tych bananów itd..
User avatar
CyboRKg
Posts: 473
Joined: Sat Jun 18, 2005 3:05 pm
Location: Poland

Postby CyboRKg » Mon Jul 11, 2005 8:33 pm

Averus wrote:Co to jest tura?

Godzina w grze trwa 3g czasu rzeczywistego. Czasem uzywamy okreslenia tura ;)
Averus wrote:Czy jest tu coś takiego jak miasto?

Sa miejsca w grze, gdzie ludzie usiluja cos wspolnie zbudowac. Sa budynki, urzadzenia... Miasto to okreslenie troche na wyrost! Raczej osada ;)
Averus wrote:Czy jest tu cos takiego jak NPC?

Za kazda postacia w grze ukrywa sie zywy czlowiek. Rozmowy i wspolpraca z napotkanymi postaciami sa podstawa gry.
Averus wrote:Czy moje postacie mają szanse przeżyć? Ten świat jest tak brutalny, że tylko połowa postaci przeżyje rok

Bez przesady! Mam 15 postaci i zadna dotad nie zmarla, choc jedna byla blisko... Jesli bedziesz aktywny w grze :arrow: inni nie dadza Ci umrzec!
Averus wrote:Czy jest jakis sens rysowac jakieś mapy, schematy itp. na kartce?
Mozna i tak. O ile nie lamiesz Najwazniejszej Zasady!
Averus wrote:Na co mi np. soda, magnez?
Sam nie wiem... Zadna z moich postaci na razie z tego nie korzystala ;)
Averus wrote:Jak zbudowac chatkę, narzędzia itp.?
Wszystko jest w grze! (Taka zielona ikona z narzedziami na dole ekranu) Np. do budowy kamiennego domu potrzebujesz odpowiednia ilosc kamienia i kielnie.
Averus wrote:Najważniejsze: Co to znaczy 'dowiedziec sie od kogoś w grze'? Na przykładzie tych bananów itd..

Tzn. ze to co Ty dowiesz sie na tym forum Twoja postac nie ma prawa wiedziec! A przynajmnie tak ma sie zachowywac :roll:
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Mon Jul 11, 2005 8:51 pm

Averus wrote:Co to jest tura?


Tura jest podstawową jednostką czasu w grze (inaczej zwana godziną). Trwa 3 godziny czasu realnego i dzień dzieli się na 8 tur (czyli dzień ma taką samą długość w Cantr jak i dzień w realnym życiu de facto). Raz na turę odświerza się wskaźnik postępu wykonywanego projektu oraz podróży. A atakowanie jednej i tej samej osoby lub jednej i tej samej grupy zwierząt jest możliwe tylko raz na dzień (co 8 tur).

Averus wrote:Czy jest tu coś takiego jak miasto?


Miasta w grze rozwijają się spontanicznie i miasto może powstać praktycznie wszędzie. Na pierwszej polskiej wyspie są trzy zalążki miast: Vlyryan, Vlotryan i Vlouirrian. Chociaż zaczynają się już rozwijać osady w innych miejscach. Natomiast na nowej wyspie wszystko prawdopodobnie dopiero jest w powijakach.

Averus wrote:Czy jest tu cos takiego jak NPC?


Nie ma czegoś takiego jak NPC w Cant. Są tylko i wyłącznie postacie odgrywane przez graczy i automatyczne zwierzęta. Gra jest przez to bardzo naturalna.

Averus wrote:Czy moje postacie mają szanse przeżyć?
Jedna chyba tak pisze, ze głoduje, ale znalazłem Blueberries, ale inne, które zaczęły podróż do miejsca gdzie 'moze' jest jedzenie? Ten świat jest tak brutalny, że tylko połowa postaci przeżyje rok.


Oczywiście, że mają szanse przeżyć ;) By zagłodzić postać potrzeba 20 dni. Bluberries, czyli jagody nadają się do jedzenia, ale podobno nie są ekonomicznym pożywieniem. Mało ich się zbiera a dużo je. Świat Cantr wcale nie jest brutalny :twisted: Jak Twoje postacie będą dobrze myśleć to przeżyją nawet i 60 lat :)

Averus wrote:Czy jest jakis sens rysowac jakieś mapy, schematy itp. na kartce?


Jeżeli ulatwi Ci to grę, to czemu nie? Tylko pamiętaj, że to co narysujesz sobie dla jednej z Twoich postaci jest tylko i wyłącznie dla niej a nie dla wszystkich Twoich postaci. Inaczej to by było złamania głównej zasady gry.

Averus wrote:Na co mi np. soda, magnez?


Magnez jest potrzebny do budowy silników. A soda nie wiem jakie ma zastosowanie. Prawdopodobnie jeszcze rzadne.

Averus wrote:Jak zbudowac chatkę, narzędzia itp.?


Żeby zbudować chatke, narzędzia wchodzisz w menu budowa (ikonka z młotkiem i kluczem) i sprawdzasz co jest potrzebne do budowy danej rzeczy. Sprawdzasz w inwentarzu czy masz potrzebne surowce i narzędzia, jeżeli są to możesz zacząć projekt. W przeciwnym wypadku tworzenie projektu "na później" nie ma sensu bo tylko zaśmieca listę projektów w danej lokacji. Gdy już masz rozpoczęty projekt to wchodzisz do inwentarze i klikasz na ikonce z gwiazdką przy wymaganych surowcach i używasz je na danym projekcie. Następnie wchodzisz w zakładkę projekty i klikasz na literce "P" przy nazwie projektu i czekasz odpowiednią ilość czasu aż skończysz.

Averus wrote:Najważniejsze: Co to znaczy 'dowiedziec sie od kogoś w grze'? Na przykładzie tych bananów itd..


Nie wiem o co Ci chodzi z tymi bananami, ale po tym "dowiedzieć się od kogoś w grze", to myślę, że chodzi Ci o główną zasadę gry. Otóż Twoje postacie nie wiedzą automatycznie tego co dowiesz się naprzykład na forum poza grą lub w komentarzach "OCC" (poza postaciowych) w samej grze. Tylko to co same się dowiedzą bezpośrednio od innej postaci lub same z własnego doświadczenia. Inaczej było by to naruszenie głównej zasady gry.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Averus Wolfmaster
Posts: 473
Joined: Mon Jul 11, 2005 8:23 pm
Location: Torun (Thorn)

Postby Averus Wolfmaster » Mon Jul 11, 2005 9:13 pm

Oczywiście nie będe łamał Najwazniejszej Zasady! Sam bym sobie psuł grę...

Co do dowiadywania sie czegoś w grze, był taki topic w którym gościu opisał, ze był ba plaży z bananami itd., ale nie mógł ich zjeść bo nie wiedział, ze są dobre ( jakoś tak ). Jeżeli tak jest to jak sie dowiedzieć?

Edit: Jak zbuduje dom to on będzie mój? A jak umrę? A jeżeli chce go komus udostępnić.

Zadaje same pytania bo jestem newbie w Cantr, prosze uszanować. :oops:

Btw. Czemu Cantr '2'?
User avatar
Skarbniq
Posts: 344
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:43 pm

Postby Skarbniq » Mon Jul 11, 2005 9:25 pm

KeVes wrote: Na pierwszej polskiej wyspie są trzy zalążki miast: Vlyryan, Vlotryan i Vlouirrian. Chociaż zaczynają się już rozwijać osady w innych miejscach. Natomiast na nowej wyspie wszystko prawdopodobnie dopiero jest w powijakach.


Jedno z tych "miast" na V miałem przyjemność już poznać i myślę że przy odrobinie szczęścia ( czyli kilku dobrych nowych ) jest przynajmniej jedno miejsce na nowej wyspie które mogłoby podgonić ;-) Z resztą właśnie postaciom na nowej wyspie poświęcam więcej uwagi.
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Mon Jul 11, 2005 9:47 pm

Averus Wolfmaster wrote:Oczywiście nie będe łamał Najwazniejszej Zasady! Sam bym sobie psuł grę...

Nie wątpię, ale wyjaśniamy po to byś lepiej ją zrozumiał.

Averus Wolfmaster wrote:Co do dowiadywania sie czegoś w grze, był taki topic w którym gościu opisał, ze był ba plaży z bananami itd., ale nie mógł ich zjeść bo nie wiedział, ze są dobre ( jakoś tak ). Jeżeli tak jest to jak sie dowiedzieć?

Chodziło o to, że jego postać Hala mogła się dowiedzieć o tym, że banany są niejadalne dopiero po ich zebraniu stwierdzając, że nie naje się nimi automatycznie. Nie mogła wiedzieć tego wcześniej nawet gdy Hal dowiedział się tego z forum.

Averus Wolfmaster wrote:Edit: Jak zbuduje dom to on będzie mój? A jak umrę? A jeżeli chce go komus udostępnić.

Może być tak, że gdy zrobisz w nim zamek i przed śmiercią przekażesz komuś kopię klucza to on będzie właścicielem, albo zostawisz testament. W innych przypadkach może być tak, że ktoś zdobędzie klucz po Twojej śmierci i zawłaszczy dany budynek. Albo prawo danej osady to ureguluje. Z udostępnianiem jest tak, że możesz komuś naprzykład pożyczyć klucz, dorobić drugi, albo wogóle udostępnić budynek publicznie wszystkim nie zamykając go. Są różne możliwości, gra niczego nie narzuca.

Averus Wolfmaster wrote:Zadaje same pytania bo jestem newbie w Cantr, prosze uszanować. :oops:

Szanuję to i jestem po to by pomóc nowym graczom i wkręcić ich do gry ;)

Averus Wolfmaster wrote:Btw. Czemu Cantr '2'?


Kiedyś była gra Cantr, która była grą PBEM (play by e-mail). Symulowała ona rozwój wirtualnego miasta o nazwie Cantr. A potem powstała gra Cantr II która jest grą tak jak widać nie PBEM tylko opartą o przeglądarkę internetową i jest w niej już cały świat a nie tylko jedno miasto (chociaż nadal jest na jednej z angielskich wysp takie miasto o nazwie Cantr ;) ) BTW. w dalekich planach jest powstanie Cantr II 2.0, która ma być oparta na tej wesji ale ma być dużo zmian i ulepszeń, jednak akcja gry nie zacznie się od nowa tylko będzie kontynuowana. Świat gry zostanie przeniesiony do nowej wersji. Chociaż są gracze którzy są przeciwni tak dalekim zmianom bo przyzwyczaili się do tej wersji. Więc jeszcze nie wiadomo jak to będzie.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Skarbniq
Posts: 344
Joined: Tue Jul 05, 2005 7:43 pm

Postby Skarbniq » Mon Jul 11, 2005 9:55 pm

Chociaż są gracze którzy są przeciwni tak dalekim zmianom bo przyzwyczaili się do tej wersji. Więc jeszcze nie wiadomo jak to będzie.


Co się nie rozwija - umiera. Taka zmiana wyszłaby na dobre - szczególnie tym regionom ( angielskojęzycznym ) gdzie istnieje już dosyć sztywny system. ( a z forum wydaje mi się że są takie zamknięte społeczności )
User avatar
PRUT
Posts: 826
Joined: Sun Jun 05, 2005 7:48 pm
Location: Poland

Postby PRUT » Mon Jul 11, 2005 11:23 pm

KeVes wrote:Może być tak, że gdy zrobisz w nim zamek i przed śmiercią przekażesz komuś kopię klucza to on będzie właścicielem, albo zostawisz testament. W innych przypadkach może być tak, że ktoś zdobędzie klucz po Twojej śmierci i zawłaszczy dany budynek. Albo prawo danej osady to ureguluje. Z udostępnianiem jest tak, że możesz komuś naprzykład pożyczyć klucz, dorobić drugi, albo wogóle udostępnić budynek publicznie wszystkim nie zamykając go. Są różne możliwości, gra niczego nie narzuca.


Albo ktoś sobie zrobi łom i wejdzie do domku mimo zamka :lol: gra niczego nie narzuca hehe

Return to “Ogólna pomoc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest