Dzień i Noc

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Re: Dzień i Noc

Postby Altan » Thu May 12, 2016 12:57 pm

dekalina wrote:
psychowico wrote:Pogoda poprawiła RP

Jakiś przykład? Może mam pecha, ale trafiam do miejsc, gdzie głównie leje. Jednocześnie większość prac koniecznych do funkcjonowania społeczności, musi być wykonywana na dworze. Gdyby faktycznie ludki zaczęli odgrywać chowanie się przed deszczem, te osady popadłyby w gospodarczy regres. W efekcie pogodę grupowo się olewa.

Całkiem możliwe, że ta zmiana nie spowodowałaby żadnych problemów. Ale nie wygląda na to, żeby przyniosła jakieś zalety, które zrekompensowałyby pracę administracji przy wprowadzeniu tego projektu.

Jakby tobie ciągle lało, to też byś nie narzekała.
No i musiałybyś być innej narodowości. :V
A odgrywanie pogody widać. Nie jakoś bardzo, ale widać. Na przykład we Vlo ludzie narzekają, że leje.

Kurde, za dużo chaosu w mojej wypowiedzi. ;-;
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Dzień i Noc

Postby Greek » Thu May 12, 2016 3:04 pm

dekalina wrote:Gdyby faktycznie ludki zaczęli odgrywać chowanie się przed deszczem, te osady popadłyby w gospodarczy regres.

Mam nadzieję, że żartujesz.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Dzień i Noc

Postby dekalina » Thu May 12, 2016 8:31 pm

Jeśli hoduje się gdzieś zwierzęta dla mięsa i innych produktów, a nie tylko jako pupile, to trzeba stale kontrolować zapasy siana, karmy itd. Już kilka razy moje postacie przeżywały nerwówkę, kiedy się zagapiły i musiały na gwałt wybierać: brać się za suszenie trawy, licząc, że zdążą zanim stado zdechnie, czy od razu zabrać się za skracanie cierpienia ubojem. Jedno i drugie robi się na zewnątrz, więc takie drobiazgi jak śnieżyca albo gradobicie nie były brane pod uwagę.

Ale nawet pomijając takie skrajne przypadki, nie widziałam, żeby ktokolwiek zmieniał plany ze względu na nie taką pogodę. Raz spotkałam się z zjeżdżaniem na tarczach z górki zimą, ale poza tym odgrywanie pogody ogranicza się do stwierdzenia: "O pada/nie pada". Dlaczego z porami dnia miałoby stać się inaczej? Poza tym, że zwolennicy pomysłu bardzo,bardzo, bardzo chcą, żeby tak było.
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Dzień i Noc

Postby Felixis » Fri May 13, 2016 12:41 am

Od czegoś są w grze parasolki, kalosze i sztormiak. I nie mów, że nie widziałaś jak ludzie chowają się pod daszkami (wciąż będąc na placu), błądzą we mgle lub przytrzymują ubrania targane silnym wiatrem. A stóg akurat można w budynkach postawić (koryto też), więc robienie karmy niekoniecznie musi odbywać się na placu. Wiem, że to mały wyjątek, bo surowców w budynku nie zbierzesz, ale sposobów radzenia sobie z pogodą jest multum.

Mimo wszystko moim zdaniem samo rozdzielenie na dzień i noc niewiele by dało. Wciąż rodziłyby się pytania ile jest księżyców, ile gwiazd, jak jasno jest nocą (o ile nie ma chmur), na ile można sobie pozwolić z odgrywaniem, a kiedy byłoby to już naruszenie zasad (widzenie z jednego budynku co ktoś robi w drugim kiedy nie ma żadnego źródła światła)... Z drugiej strony wpychanie na siłę sztywnych ram kłóci się z ideą Cantr. Już wolę kultywować pierwszą zasadę improwizacji - nigdy nie neguj cudzych pomysłów, po prostu je kontynuuj lub rozwiń.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Dzień i Noc

Postby psychowico » Fri May 13, 2016 6:34 am

Z drugiej strony wpychanie na siłę sztywnych ram kłóci się z ideą Cantr. Już wolę kultywować pierwszą zasadę improwizacji - nigdy nie neguj cudzych pomysłów, po prostu je kontynuuj lub rozwiń.


To jest dobra zasada. Ale do dobrego odgrywania oprócz wyobraźni i akceptacji pomysłów innych potrzebna jest spójność. To daje mistrz gry, czy mechanika Cantra. Była mowa już w tym wątku o tym jak to się ma do nocy/dnia.
W gierkach bez mechaniki, czy mistrza który pilnuje (zwłaszcza wśród obcych sobie graczy, jak w Cantrze) ludzie wymyślają często cuda na kiju zupełnie niszcząc klimat i spójność. Teraz jedna postać na tym samym placu może sobie odgrywać, że jest dzień, druga że noc. I co, lepsza ta która była pierwsza, czy ta która lepsze opisy daje? Obie nie mogą mieć racji. A zupełne stwierdzenie, że w Cantrze mamy tylko dnie? To dopiero byłaby sztywna rama ograniczająca wyobraźnię.

Ludzie często odgrywają to tak jak sami mają za oknem lokalnie. Pamiętam, że kiedyś niektórzy też tak pogodę odgrywali - skoro u nich pada 2 dni, to w grze pada. Piękny słoneczny dzień w Polsce === piękny słoneczny dzień w Cantrze.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Dzień i Noc

Postby dekalina » Fri May 13, 2016 8:19 am

Felixis wrote:Wiem, że to mały wyjątek, bo surowców w budynku nie zbierzesz, ale sposobów radzenia sobie z pogodą jest multum.

Nie powiedziałam, że takich sposobów nie ma, tylko że mało komu chce się z nich korzstać. Chowanie się z pracą pod daszek zwykle zawiera się w jednym zdaniu i do końca dnia zwykle nie pojawia się już żadne odniesienie do pogody w wypowiedziach. Nie widziałam, żeby taka schowana pod daszkiem postać odegrała,że spod niego wychodzi, kiedy już przestanie padać. Jeśli postać zorganizuje sobie ubranie przeciw złej pogodzie zwykle zapomina je zdjąć, kiedy pogoda się poprawi. Dlaczego więc mam wierzyć, że ludzie będą pamiętali o gaszeniu lamp o świcie?

psychowico wrote:
Z drugiej strony wpychanie na siłę sztywnych ram kłóci się z ideą Cantr. Już wolę kultywować pierwszą zasadę improwizacji - nigdy nie neguj cudzych pomysłów, po prostu je kontynuuj lub rozwiń.


To jest dobra zasada. Ale do dobrego odgrywania oprócz wyobraźni i akceptacji pomysłów innych potrzebna jest spójność.

W improv właśnie ta zasada wymusza spójność. Liczy się pierwszy wypowiedziany pomysł. Pozostali uczestnicy mogą go tylko odgrywać najlepiej jak potrafią.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Dzień i Noc

Postby psychowico » Fri May 13, 2016 9:37 am

dekalina wrote:Nie powiedziałam, że takich sposobów nie ma, tylko że mało komu chce się z nich korzstać. Chowanie się z pracą pod daszek zwykle zawiera się w jednym zdaniu i do końca dnia zwykle nie pojawia się już żadne odniesienie do pogody w wypowiedziach. Nie widziałam, żeby taka schowana pod daszkiem postać odegrała,że spod niego wychodzi, kiedy już przestanie padać. Jeśli postać zorganizuje sobie ubranie przeciw złej pogodzie zwykle zapomina je zdjąć, kiedy pogoda się poprawi. Dlaczego więc mam wierzyć, że ludzie będą pamiętali o gaszeniu lamp o świcie?


Brzmi już jak hate'owanie z uparcia. Przyznajesz już jak rozumiem, że pogoda usprawniła RP, ale twoim subiektywnym zdaniem za mało. I nadal upierasz się, że dni i noce nic nie dadzą (jak mówiłaś wcześniej)? Czy znowu dadzą za mało, żeby warto było cokolwiek robić?

Równie dobrze można by dyskutować czy warto było wprowadzać np. zakładanie ubrań. Każdy mógł sobie opisać jakie ma ubrania i reszta powinna uwierzyć na słowo.

Noc i dzień to esencjalna część naszych żyć. Na pewno bardziej znacząca niż np. oswajanie zwierząt. Może wpływać na wszystko co robi w jakiś sposób dając *możliwość* i *zachętę* do odgrywania w inny sposób. To nie znaczy, że wszyscy muszą na to jakoś reagować. Ale na pewno część postaci by reagowała.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Dzień i Noc

Postby rd1988 » Fri May 13, 2016 1:31 pm

:roll:

Wprowadźcie już ten dzień i noc, nawet jeżeli miałoby to usprawnić RP tylko w minimalnym stopniu. Głupia linijka i ikonka zmieniająca sie co X cantryjskich godzin wystarczy.

Kiedyś miałem tyle fajnych pomysłów na odgrywanie czegoś o określonych porach dnia, i wszystkie musiałem wrzucić do kosza. Bałem sie ich odegrać bo bałem się tego jak zareaguje na nie reszta graczy. Spróbowałem tego raz to dostałem piękną odpowiedź IG: "ale przecież jest dzień".
:twisted:

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest