Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Greek » Tue Jan 26, 2016 9:43 pm

dekalina wrote:A wracając do temetu, moim zdaniem właśnie te postacie, które od razu ciągnie na morze, są bardziej ograniczone. Co z tego, że mogą wyznaczyć swoje położenie co do piksela, jeśli nie mają jak rozwijać swojej osobowości? Relacje w odwiedzanych portach są powierzchowne i sprowadzają się do handlu. IC nie ma żadnych powodów, żeby po kilkudziesięciu latach takiego pływania postać była kimś więcej niż zbuntowany dwudziestolatek, od którego gracz startował.

To, że gra nie zachęca w żaden sposób do organizowania się w większe niż jednoosobowe załogi (bo jedyny słuszny szabrownik też pływa z jednym ludkiem na pokładzie, i to w dodatku szybciej) to też jest poważny problem.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Felixis » Wed Jan 27, 2016 12:00 am

Greek wrote:To, że gra nie zachęca w żaden sposób do organizowania się w większe niż jednoosobowe załogi (bo jedyny słuszny szabrownik też pływa z jednym ludkiem na pokładzie, i to w dodatku szybciej) to też jest poważny problem.


Akurat wymuszanie na ludziach sterujących statkiem obecności więcej niż 1 osoby skończy się tak że jakiś śpioch będzie "blokował ster". Choć w sumie zabawnie by było gdyby każdy statek w zależności od rozmiaru miał określoną minimalną załogę. Do tego jakieś projekty (coś jak na koniach trzymanie za wodze) podczas płynięcia, pilnowanie żagli, steru. Gdyby obsługa tych części przyspieszała statek (nawet z obciążeniem, ale powiedzmy nie bardziej niż normalnie może maksymalnie płynąć) ludzie nie patrzyliby że szybciej płyną sami. I jest co odgrywać na statku, bo ktoś faktycznie coś robi z tymi sznurkami i żaglami. To samo można zrobić z projektami, jeśli pracuje przy nich więcej niż 1 osoba, nie rosłoby tak jak teraz, że dodają się procenty tego tyle ile każda zyskałaby w godzinę pracy, ale o ileś więcej jako bonus współpracy. Ale powiedzmy nie wszystko, bo przy struganiu kostki 5 osób jak siądzie to co oni będą robić, wyrywać ją sobie?
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby dekalina » Wed Jan 27, 2016 8:52 am

Felixis wrote:To samo można zrobić z projektami, jeśli pracuje przy nich więcej niż 1 osoba, nie rosłoby tak jak teraz, że dodają się procenty tego tyle ile każda zyskałaby w godzinę pracy, ale o ileś więcej jako bonus współpracy.

Sytuacja, w której jedna osoba w wiosce szyje wszystkim ubrania, żeby reszta mogła w tym czasie zająć się zdobywaniem jedzenia, budowaniem domów itd to też współpraca. IMHO nawet bardziej godna poparcia, ponieważ wymaga dogadania się między postaciami, a nie tylko kliknięcia "P" przy bielszym projekcie.
Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Jones Abrahams » Wed Jan 27, 2016 10:34 am

Felixis wrote:Akurat wymuszanie na ludziach sterujących statkiem obecności więcej niż 1 osoby skończy się tak że jakiś śpioch będzie "blokował ster".(...)

To zależy jak to zostanie rozwiązane.
A pomysł jest znakomity. W dodatku wymaga IMO przerobienia obecnie dostępnych jednostek pływających. I całego systemu pływania, co bardzo mi się podoba.
User avatar
Hal
Posts: 415
Joined: Fri Jul 01, 2005 9:56 pm
Location: Poland

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Hal » Thu Jan 28, 2016 1:46 pm

Powiem tak, przeżyję utrzymanie dotychczasowego rozplanowania osad i dróg ale jakże by było fajnie gdybym mógł wyjść w dowolnym kierunku z miasta. Szedłbym sobie na przełaj przez wyspę a gdybym chciał wejść do jakiejś mijanej osady to:

Jesteś blisko "nienazwane miejsce"
Idź do "nienazwane miejsce"

Tak samo jak dokowanie na morzu statków. To jakiś problem? Moje postacie wędrowniczki odetchnęły by z ulgą.
A drogi niech zostaną, jak ktoś lubi chce albo musi to będzie ich używał.

Przypominam, że rozmawiamy w tym wątku o sposobie poruszania się na lądzie a nie minimalnej ilości postaci na łodzi niezbędnej do jej sterowania itp.
Rob z kobietami co chcesz, ale nie probuj ich rozumiec. cytat Izabeli
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby dekalina » Thu Jan 28, 2016 6:12 pm

Buka wrote:Rozproszenie już działa mocno na niekorzyść [gry].

Hal wrote:(...) jakże by było fajnie gdybym mógł wyjść w dowolnym kierunku z miasta.(...) Moje postacie wędrowniczki odetchnęły by z ulgą.

Nie da się rozmawiać, jeśli każdy mówi na inny temat. Albo szukamy tego, co dobre dla całej gry, albo dla pojedynczej postaci pojedynczego gracza (ew. postaci jednego typu). Inaczej bez sensu podawać jakiekolwiek argumenty, bo nie ma szans na konsensus (tak jak nie mam szans na wspólny punkt dwóch prostych równoległych).
W temacie "zmiany dobre dla postaci wędrowniczków Hala" się nie wypowiem, bo nigdy nie będę ich znała lepiej niż Hal. Chętnie za to podyskutuję o tym, co mogłoby dać pozytywne efekty dla wszystkich postaci, nie zależnie od tego, jaki typ reprezentują.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby psychowico » Thu Jan 28, 2016 10:06 pm

Jeśli system i dyskutowane zmiany ograniczają Hala, to na pewno nie są dobre dla wszystkich postaci.
Wydaje mi się, że rozproszenie jest takie właśnie ze względu na to, że świat z założenia jest podzielony na tysiące "kropek". Taka kropka wyróżnia cię na świecie ponad wszystko i każda, nawet bez graczy, jest w jakiś sposób niezależnym, małym światkiem. Ludzi kręci taki lokalny patriotyzm.

Sądze, że otwarty świat by nie pogorszył sprawy. Fajny byłby świat w który osady zakładają gracze, a nie są od zawsze przygotowane. W którym osady niezadbane, bez mieszkańców, zanikały by szybko.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Greek » Thu Jan 28, 2016 10:49 pm

Z tego co pamiętam podróże lądowe w założeniu miały być właśnie takie jak morskie - możliwość pływania po lądzie między lokacjami i dokowania do nich. Znaki miały pełnić w tym procesie jakąś specjalną rolę, dlatego można było je budować tylko na zewnątrz.
W sumie to nie jest takie trudne do zrobienia, planowałem nawet kiedyś się tym zająć. Drogi mogłyby biec tylko tak jak obecne obecne połączenia, a poza tym dowolność w poruszaniu się przez "dzicz". Pewną przeszkodę stanowi beznadziejne rozwiązanie podróży pieszych, które z poruszaniem się pojazdami (i statkami) nie mają prawie nic wspólnego.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Felixis » Fri Jan 29, 2016 3:07 pm

Greek wrote:Pewną przeszkodę stanowi beznadziejne rozwiązanie podróży pieszych, które z poruszaniem się pojazdami (i statkami) nie mają prawie nic wspólnego.

Fajnie by było gdyby podczas chodzenia dało się podawać rzeczy, kartki itp, ale pewnie to wymaga przepisania sporej ilości kodu.

Co do pomysłu Hala:
- zwiększanie wielkości kropki na mapie brzmi fajnie. Jeśli zaś wprowadzić taką widoczność ludzi, chciałabym też żeby widać było ile jest osób na pokładzie statku (niekoniecznie imiennie, po prostu widzisz ludki-mrówki). Mamy teleskop który sięga za góry ale nie widzimy kto lub ile osób płynie obok nas :D
- zakładać byle gdzie osady pustelnicze i rozbójnicze można i teraz, pełno jest miejsc na mapie. Zgaduję że razem ze swoim pomysłem liczysz na to, że nikt jej nie znajdzie, skoro będzie "ukryta" w jakimś kierunku i to główny powód tej chęci zmiany. Małym wyspom może i doda to trochę smaczku, ale Raj, Fu, Aldurea, Fic będą dalej prawie całkowicie puste i tam to bardziej zaszkodzi.
- jeśli wprowadzi się możliwość łażenia byle gdzie, przydałaby się możliwość "podążania za kimś". Śledzisz go gdziekolwiek skręca czy zawraca.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
Hal
Posts: 415
Joined: Fri Jul 01, 2005 9:56 pm
Location: Poland

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Hal » Mon Feb 01, 2016 1:41 pm

Bardziej mi chodziło oto by to ludzie zakładali osady i miasta a nie programiści. To podobnie jak kiedyś było"wielkie zapomnienie" dotyczące nazw odgórnie nadanych miastom. Jak by było wspaniale gdyby miejsce osady wybrały postacie a te, miejsca które są porzucone stopniowo popadałyby w ruinę aż do kompletnych zgliszcz. Pięknie by było gdyby postać patrząc przez teleskop widziała dookoła kropki, które symbolizowałyby zamieszkane osady, inne zaś miejsca powinny zniknąć z mapy. Mielibyśmy system podobny jak w rzeczywistości. Wcale nie spowodowałoby to rozdrobnienia społeczeństwa. Myślę, że wręcz odwrotnie, większość postaciek lgnęła by do miejsc na mapie gdzie są kropki tym samym zasilając liczbę mieszkańców. Wtedy np. wyspa Fu pokazałaby też nam swoje prawdziwe oblicze, wielkie niezmierzone pustkowia i tylko kilkanaście osad. Na wyspie V tez odpadło by połowa osad. Czujecie to? :)
Rob z kobietami co chcesz, ale nie probuj ich rozumiec. cytat Izabeli
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby rd1988 » Tue Feb 02, 2016 7:45 am

Hal wrote: Czujecie to? :)



Nie.
:twisted:
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Greek » Tue Feb 02, 2016 11:03 am

Ja tak i mi się podoba, ale to nie jest do zrobienia.
Surowce w Cantr są rozmieszczone punktowo (wyłącznie w lokacjach), a w takim wypadku trzeba by je rozmieścić obszarowo.
Podobnie problem jest ze zwierzętami i wieloma innymi rzeczami.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’
User avatar
Hal
Posts: 415
Joined: Fri Jul 01, 2005 9:56 pm
Location: Poland

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Hal » Tue Feb 02, 2016 2:18 pm

rd1988 wrote:
Hal wrote: Czujecie to? :)



Nie.


Cytując samego siebie bardzo proszę aby osoby, które nie mają nic do powiedzenia nie wypowiadały się w tym wątku. Dziękuję.
Rob z kobietami co chcesz, ale nie probuj ich rozumiec. cytat Izabeli
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby rd1988 » Tue Feb 02, 2016 2:30 pm

Greek wrote:Ja tak i mi się podoba, ale to nie jest do zrobienia.


Właśnie dlatego tego nie widzę. Sam pomysł jest fajny


Hal wrote:
rd1988 wrote:
Hal wrote: Czujecie to? :)



Nie.


Cytując samego siebie bardzo proszę aby osoby, które nie mają nic do powiedzenia nie wypowiadały się w tym wątku. Dziękuję.


Mamy demokrację. Mam prawo.

Nie wiem jakiego elaboratu oczekiwałeś - po prostu odpowiedziałem na twoje pytanie. Pomysł jest fajny, wszyscy go lubią, ja też go lubię, a ale nie jest do zrobienia, i nie zmieni tego ściana tekstu a totalne przepisanie mechaniki tej gry coś a la Cantr III (który - z całym szacunkiem dla pracy wszystkich ochotników - patrząc na obecne tempo prac nie wyjdzie w tym dziesięcioleciu). Dałem ci delikatnie do zrozumienia że dalsze marzenia o tym systemie są bezcelowe.

Znajdę drzwi do wyjścia. :D
Last edited by rd1988 on Tue Feb 02, 2016 2:45 pm, edited 2 times in total.
:twisted:
User avatar
Hal
Posts: 415
Joined: Fri Jul 01, 2005 9:56 pm
Location: Poland

Re: Zmiana skostniałego systemu poruszania się na lądzie.

Postby Hal » Tue Feb 02, 2016 2:44 pm

Z mojego doświadczenia wiem, że rzeczy nie do zrobienia takimi są do czasu aż ktoś je zrobi, dlatego nie przyjmuję takiego argumentu. Naturalnie wiem, że mamy za mało ludzi, za mało czasu, za mało pieniędzy i jeszcze kilku innych rzeczy pewnie jest za mało aby to teraz zrobić co nie wyklucza tu dyskusji o tym dlatego podtrzymuję to co napisałem w poprzednim poście.
Rob z kobietami co chcesz, ale nie probuj ich rozumiec. cytat Izabeli

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest