Zróżnicowanie broni

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Zróżnicowanie broni

Postby Altan » Sun Jan 03, 2016 8:33 pm

Chyba każdy narzeka na to, że wszędzie są topory. Ale nikomu się nie chce tego eliminować.
W reczywistości każda broń jest lepsza lub gorsza, ale każda posiada też swoje wady. Np. Posiadając broń dwuręczną nie można trzymać tarczy (chuderlawe galaretki w cantrze mogą).
Najprościej by było zmienić zmęczenie dla każdej broni. Wtedy bronie lekkie (np. Szabla) będą lepszym wyjściem w niektórych sytuacjach od broni ciężkiej (np. Topór).
I kilka innych przykładów, które mogą zróżnicować wyposażenie, ale których i tak nikt nie zrobi. :c i tak są fajne. >:(
-Użycie broni dwuręcznej lub strzeleckiej (łuki i kusza) uniemożliwia obronę tarczą na godzinę cantryjską.
-Możliwość strzelania brońmi dystansowymi przez okna i do okien. Po takim ataku nie można zamknąć okna przez godzinę cantryjską.
-Limit wagi wyposażenia.
-Każda broń może służyć także jako tarcza.
-Umiejętność strzelania/rzucania czy coś.
Mietek potrafi rzucić dzidą w zwierzynę, która jest oddalona o kilometr, ale nie wie gdzie ową dzidę złapać gdy chce zaatakować człowieka.

Tyle.
Chyba.
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Felixis » Sun Jan 03, 2016 8:52 pm

Pomysł ze zmęczeniem spoko, ale reszta?

Altan wrote:-Użycie broni dwuręcznej lub strzeleckiej (łuki i kusza) uniemożliwia obronę tarczą na godzinę cantryjską.

To da tyle, że nikt nie będzie używał łuków i kusz bo wtedy każdy będzie mógł go zabić (nie obroni się)

Altan wrote:-Możliwość strzelania brońmi dystansowymi przez okna i do okien. Po takim ataku nie można zamknąć okna przez godzinę cantryjską.

A co jeśli byłoby zamknięte? Magiczny sposób na otwarcie okiennicy-bełt w drewno?

Altan wrote:-Limit wagi wyposażenia.

Teraz masz limit wagi wyposażenia 15kg. Jeśli chcesz zrobić że nie możesz nosić nie wiem dużej tarczy, topora i czegoś tam jeszcze, to tylko utrudni robotę tym co czyszczą bronie, a Tobie utrudni przenoszenie ładunku. Myślę że byłoby trudne w implementacji i niewarte zachodu... chyba żeby zrobić to inaczej. Dorobić funkcję typu 1 broń aktywna, którą zakładasz i nie możesz użyć innej w tym czasie nawet jak masz w inwentarzu. W ten sam sposób zakładałoby się tarczę jako aktywną (więc analogicznie jeśli używasz kuszy/broni dwuręcznej, tarcza "spada" z miejsca aktywnego). Zakładane w sposób jak ciuchy teraz, bez dziwnych dodatkowych godzin kiedy nie możesz się obronić. Po prostu zapomnisz założyć, to postać się nie broni tym i tyle.

Altan wrote:-Każda broń może służyć także jako tarcza.

To spoko.

Altan wrote:-Umiejętność strzelania/rzucania czy coś.

Rozbijanie umiejętności walki na strzelanie/rzucanie i walkę wręcz? Niepotrzebne.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gala » Sun Jan 03, 2016 9:22 pm

Zrobić trzy lub cztery kategorie broni:

- broń prymitywna,
- cokolwiek
- whatever

I wyrównać ich statystyki w ramach każdej kategorii. Ta-dam. Nagle ludzie noszą szable czy cokolwiek im się podoba, nie patrząc na statystyki.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Altan » Sun Jan 03, 2016 9:28 pm

A co jeśli byłoby zamknięte? Magiczny sposób na otwarcie okiennicy-bełt w drewno?

Nie można strzelić. :d
Teraz masz limit wagi wyposażenia 15kg. Jeśli chcesz zrobić że nie możesz nosić nie wiem dużej tarczy, topora i czegoś tam jeszcze, to tylko utrudni robotę tym co czyszczą bronie, a Tobie utrudni przenoszenie ładunku. Myślę że byłoby trudne w implementacji i niewarte zachodu... chyba żeby zrobić to inaczej. Dorobić funkcję typu 1 broń aktywna, którą zakładasz i nie możesz użyć innej w tym czasie nawet jak masz w inwentarzu. W ten sam sposób zakładałoby się tarczę jako aktywną (więc analogicznie jeśli używasz kuszy/broni dwuręcznej, tarcza "spada" z miejsca aktywnego). Zakładane w sposób jak ciuchy teraz, bez dziwnych dodatkowych godzin kiedy nie możesz się obronić. Po prostu zapomnisz założyć, to postać się nie broni tym i tyle.

Niby lepiej, ale też nie dobrze. W rzeczywistości żołnierze lub rycerze (ci bogatsi) często posiadali bronie podręczne. Na przykład kusznicy posiadali sztylety (a nawet krótkie miecze, chyba, kto bogatemu zabroni. :d). Można dać kilka slotów, jak w M&B i będzie fajnie. Ale wtedy będzie można stworzyć żołnierza uniwersalnego... najlepiej zwiększyć wagę broni. Przecież mój szkolny plecak jest cięższy od trzech toporów cantryjskich. ;-;

Zrobić trzy lub cztery kategorie broni:

- broń prymitywna,
- cokolwiek
- whatever

I wyrównać ich statystyki w ramach każdej kategorii. Ta-dam. Nagle ludzie noszą szable, cokolwiek im się podoba, nie patrząc na statystyki.

Fajnie, łatwo, ale nudno. :(
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gala » Sun Jan 03, 2016 9:30 pm

Altan wrote:Przecież mój szkolny plecak jest cięższy od trzech toporów cantryjskich. ;-;

O patrz, a ja zawsze myślałem że w świecie Cantr gram nie równa się innemu gramowi, a już na pewno nie równa się naszemu. :P
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby dekalina » Sun Jan 03, 2016 9:46 pm

Altan wrote:-Każda broń może służyć także jako tarcza.

Tarcze tracą rację bytu. Ponownie znika różnica między bronią jedno- i dwuręczną.
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Zróżnicowanie broni

Postby rd1988 » Sun Jan 03, 2016 9:50 pm

Altan wrote:-Użycie broni dwuręcznej lub strzeleckiej (łuki i kusza) uniemożliwia obronę tarczą na godzinę cantryjską.


Dlaczego?

Altan wrote:-Możliwość strzelania brońmi dystansowymi przez okna i do okien. Po takim ataku nie można zamknąć okna przez godzinę cantryjską.


Dlaczego moja marznąca postać nie mogłaby zamknąć okna przez godzinę? Jaki skłaniałby ją ku temu w miarę logiczny powód, bełt utkwił w oknie i nie pozwala na zamknięcie, czy szyba pękła? No i co jeżeli postać odgrywa że siedzi POD oknem?

Altan wrote:-Każda broń może służyć także jako tarcza.


Nie potrafie sobie wyobrazić jak mógłbym obronić się szablą przed lecącą w moją stronę strzałą. No chyba że gram jako Indiana Jones.

Altan wrote:Najprościej by było zmienić zmęczenie dla każdej broni.



Najprościej byłoby przebudować mechanikę i wprowadzić atrybuty dla każdej broni. Wiele aspektów cantra jest zwyczajnie biednych. Walka nie jest żadnym wyzwaniem i ogranicza się do kliknięcia jednego przycisku, niczym nie zaskakuje. Handel jako taki pomiędzy wyspami nie istnieje bo surowce są ogólnodostępne i mamy uniwersalne dniówki, Budynki nie pełnią żadnej szczególnej roli oprócz miejsca gdzie trzeba siedzieć żeby zbudować jakąś maszynę - nikt nie chodzi spać do budynków bo nie ma strachu przed bandytami - nikt ani nic nie może cię w nocy obrabować, porwać czy zabić.
:twisted:
gn0m
Posts: 96
Joined: Wed May 08, 2013 1:38 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gn0m » Sun Jan 03, 2016 10:24 pm

Dobrym i możliwym do realizacji pomysłem (uwzględniając że programowaniem zajmuje się tylko Greek) jest podział na kilka kategorii o tej samej sile.
Coś na zasadzie (przykładowo):
Broń stalowa - 40
Broń brązowa - 30
Broń jakaśtam - 20
itd.

Tak jak teraz każdy używa kuszy/topora tak wybór byłby dużo większy (około 10 broni by się tam pewnie znalazło)
Jasne, część osób spojrzy tylko na koszt ale niektóre wybiorą coś droższego ale bardziej stylowego (jedna z moich postaci wręcz śni o korbaczu ale co z tego skoro te 4 pkt ataku mogą jej kiedyś tyłek uratować).

Zawsze to ciut większa różnorodność
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gala » Sun Jan 03, 2016 10:30 pm

gn0m wrote:Dobrym i możliwym do realizacji pomysłem (uwzględniając że programowaniem zajmuje się tylko Greek) jest podział na kilka kategorii o tej samej sile.
Coś na zasadzie (przykładowo):
Broń stalowa - 40
Broń brązowa - 30
Broń jakaśtam - 20
itd.

Tak jak teraz każdy używa kuszy/topora tak wybór byłby dużo większy (około 10 broni by się tam pewnie znalazło)
Jasne, część osób spojrzy tylko na koszt ale niektóre wybiorą coś droższego ale bardziej stylowego (jedna z moich postaci wręcz śni o korbaczu ale co z tego skoro te 4 pkt ataku mogą jej kiedyś tyłek uratować).

Zawsze to ciut większa różnorodność

Yup. Dokładnie to proponowałem. Z tym, że niekoniecznie wyznacznikiem powinien być materiał.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Altan » Sun Jan 03, 2016 10:46 pm

Nie chcę mi się cytować, bo na telefonie jestem. ;(
Gala:
Tak, ale możliwość noszenia dwudziestu toporów przez postać? Za dużo.

Dekalina:
Nikt nie powiedział, że musi to być jakaś wielka wartość. Topór może ochraniać 15% obrażeń.
Słabiej od tarczy, ale wciąż coś znaczy.

rd1988:
Uderzasz toporem, chowasz go, bierzesz tarczę i ochraniasz się przed ciosem? Trochę za dużo, jak na trzydzieści sekund.

Bo byłby ten sam problem co z przeciąganiem.
Ktoś przeciąga do zamkniętego pokoju. Potem wchodzi, uderza, wychodzi. Wow, jesteś bezpieczny.
Przy oknie to samo.
Otwierasz, strzelasz, zamykasz. Wow, jesteś bezpieczny.
Ale masz rację, to nie wspiera odgrywania.

Już tak można zrobić halabardą. :D

Nie "najprościej" tylko "najlepiej"
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gala » Sun Jan 03, 2016 10:55 pm

Altan wrote:Tak, ale możliwość noszenia dwudziestu toporów przez postać? Za dużo.

Powodzenia w przerabianiu połowy Cantra. Ktoś chce nosić 50 - będzie nosić pięćdziesiąt. Ktoś nie chce - nie będzie. Co za problem i tak może korzystać tylko z jednego, a jeśli podniesiesz ich wagę to miłej klikologii przy porządkowaniu magazynów/naprawie.
Altan wrote:Nikt nie powiedział, że musi to być jakaś wielka wartość. Topór może ochraniać 15% obrażeń.

Już teraz trzy skoordynowane ciosy toporem to często śmierć. Byłoby jeszcze prościej zabić postać gracza, który akurat Alt-Tabnął do pracy/odwrócił się do rodziny. To jest gra slow-paced, pamiętaj o tym. Wiesz jak by się to skończyło? Każdy nosiłby ze sobą/na statku/w pojeździe/w magazynie dwa zestawy: topór oraz miecz i tarczę. Weźmie topór, uderzy przeciwnika, zmieni na miecz i tarczę i wyloguje się z Cantr.
Altan wrote:Uderzasz toporem, chowasz go, bierzesz tarczę i ochraniasz się przed ciosem? Trochę za dużo, jak na trzydzieści sekund.

Po co? Przy aktualnym systemie przeciągania albo przeciągniesz przeciwnika i będziesz go tłukł toporem albo uderzycie go we trzech z zaskoczenia.
Altan wrote:Przy oknie to samo.
Otwierasz, strzelasz, zamykasz. Wow, jesteś bezpieczny.
Ale masz rację, to nie wspiera odgrywania.

No pech, ale z tego co wiem przez okno nie da się strzelać.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Altan » Sun Jan 03, 2016 11:11 pm

Każdy nosiłby ze sobą/na statku/w pojeździe/w magazynie dwa zestawy: topór oraz miecz i tarczę.

I właśnie po to większy ciężar i blokada ochrony tarczą.

Po co? Przy aktualnym systemie przeciągania albo przeciągniesz przeciwnika i będziesz go tłukł toporem albo uderzycie go we trzech z zaskoczenia.

Skąd wiesz, nawet jak zaatakujesz w trójkę, to niekoniecznie postać musi spać. Atak będzie trwał minutę cantryjską, a to daje jakiś czas (mały, ale jest) na kontratak/ucieczkę/podleczenie. Najlepiej jakby walka była projektem. :/

No pech, ale z tego co wiem przez okno nie da się strzelać.

Właśnie dyskutujemy, czy coś takiego ma prawo bytu. :|
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Zróżnicowanie broni

Postby gala » Sun Jan 03, 2016 11:16 pm

Altan wrote:
Każdy nosiłby ze sobą/na statku/w pojeździe/w magazynie dwa zestawy: topór oraz miecz i tarczę.

I właśnie po to większy ciężar i blokada ochrony tarczą.

Przeczytaj co napisałem o naprawie/przeciąganiu/przenoszeniu/składowaniu/czymkolwiek innym niż noszeniu ze sobą.
Po co? Przy aktualnym systemie przeciągania albo przeciągniesz przeciwnika i będziesz go tłukł toporem albo uderzycie go we trzech z zaskoczenia.
Skąd wiesz, nawet jak zaatakujesz w trójkę, to niekoniecznie postać musi spać. Atak będzie trwał minutę cantryjską, a to daje jakiś czas (mały, ale jest) na kontratak/ucieczkę/podleczenie.

Więc wtedy na pewno padnie od trzech, bo gracz będzie idiotą i będzie trzymał topór będąc poza grą. Albo będzie nosił obowiązkowy zestaw najlepszy1h+tarcza i padnie od czterech.
No pech, ale z tego co wiem przez okno nie da się strzelać.
Właśnie dyskutujemy, czy coś takiego ma prawo bytu. :|

Nie ma. Bo i tak jest zbyt łatwo obrońcom miast wytłuc czasem przeważające siły wroga. Jeszcze tego brakuje, żeby mogli strzelać przez okno bez tego ułamka sekundy szans na przeciągnięcie gdzie indziej gdy będą na placu.
Altan wrote: Najlepiej jakby walka była projektem. :/

Ale póki co nie jest i raczej na zmiany bym nie liczył patrząc na opinie międzynarodowej części graczy.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
Altan
Posts: 87
Joined: Sun Jun 07, 2015 12:09 pm
Location: Kraków

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Altan » Sun Jan 03, 2016 11:35 pm

Nie ma. Bo i tak jest zbyt łatwo obrońcom miast wytłuc czasem przeważające siły wroga. Jeszcze tego brakuje, żeby mogli strzelać przez okno bez tego ułamka sekundy szans na przeciągnięcie gdzie indziej gdy będą na placu.

Atakujący mogą przenieść to na swoją korzyść. Łamiąc zamki mogą strzelać do budynku (teraz nic), a jeśli obrońcy zamkną okno, to nie mają informacji o stanie przeciwników. No i port też ma okno, więc atakujący mogą się zabunkrować.

Ale póki co nie jest i raczej na zmiany bym nie liczył patrząc na opinie międzynarodowej części graczy.

Administracja powinna przestać myśleć o graczach, a zacząć myśleć o grze.
Its a mystery...
Anthropology!
User avatar
Greek
Programming Dept. Member/Translator-Polish
Posts: 4726
Joined: Mon Feb 13, 2006 5:41 pm
Location: Kraków, Poland
Contact:

Re: Zróżnicowanie broni

Postby Greek » Mon Jan 04, 2016 11:52 am

Altan wrote:-Użycie broni dwuręcznej lub strzeleckiej (łuki i kusza) uniemożliwia obronę tarczą na godzinę cantryjską.

Tym bardziej zachęca do stosowania taktyki: uderz i schowaj się w domu. Przebywanie w otwartej przestrzeni z bronią dwuręczną to byłoby samobójstwo, bo chowający się przeciwnik mógłby z niej korzystać bez negatywnych konsekwencji.

gn0m wrote:Dobrym i możliwym do realizacji pomysłem (uwzględniając że programowaniem zajmuje się tylko Greek) jest podział na kilka kategorii o tej samej sile.
Coś na zasadzie (przykładowo):
Broń stalowa - 40
Broń brązowa - 30
Broń jakaśtam - 20
itd.

Tak jak teraz każdy używa kuszy/topora tak wybór byłby dużo większy (około 10 broni by się tam pewnie znalazło)
Jasne, część osób spojrzy tylko na koszt ale niektóre wybiorą coś droższego ale bardziej stylowego (jedna z moich postaci wręcz śni o korbaczu ale co z tego skoro te 4 pkt ataku mogą jej kiedyś tyłek uratować).

Zawsze to ciut większa różnorodność

Zagłosujcie to się wprowadzi. A zdecydowany podział na bronie stalowe i brązowe nie ma sensu.
viewtopic.php?f=90&t=26943
Wcześniej byłem sceptyczny do robienia takiej modyfikacji, bo zakładałem, że zostałaby ona wprowadzona, po czym w przyszłości weszłyby jeszcze inne zmiany a tymczasowy system wprowadzałby tylko zamieszanie. Ale tak nie będzie.

Altan wrote:Skąd wiesz, nawet jak zaatakujesz w trójkę, to niekoniecznie postać musi spać. Atak będzie trwał minutę cantryjską, a to daje jakiś czas (mały, ale jest) na kontratak/ucieczkę/podleczenie. Najlepiej jakby walka była projektem. :/

Dlaczego aż minutę? Nie raz i nie dwa widziałem sytuacje gdy zsynchronizowany atak następował w ciągu kilku sekund. I nie trzeba w tym celu oszukiwać.


Problemem walki w Cantr jest przeciąganie. Zaczynanie poważnej dyskusji od czegokolwiek innego w zasadzie mija się z celem.
‘Never! Run before you walk! Fly before you crawl! Keep moving forward! You think we should try to get a decent mail service in the city. I think we should try to send letters anywhere in the world! Because if we fail, I’d rather fail really hugely’

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest