Forma

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

User avatar
Mars
Posts: 852
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Forma

Postby Mars » Sun Jan 04, 2015 9:20 pm

Pomysł jest prosty - jako ludzie posiadamy swój biorytm fizyczny, emocjonalny oraz intelektualny. Dlaczego nasze postacie mają nie posiadać takiego odpowiednika? Mam tu na myśli cykle które w niewielkim stopniu wpływają na wydajność pracy, oraz siłę i zdolności do walki. Odchylenia nie mogą być znaczne, ale dodadzą efekt pewnej nieprzewidywalności. Zwłaszcza w konkurencjach typu walka czy przeciąganie surowców na kilogramy.

Widziałbym to jako trzy odrębne "biorytmy": jeden odpowiadający za efektywność pracy przy projektach, drugi za walkę, trzeci za siłę. Niechby wpływały końcowo na 10% efektywności w jedną i drugą stronę. Ta forma powinna zamykać się w jakimś cyklu i zawsze zachowywać się jak wahadło, ale widełki oraz szczegóły cyklu indywidualnie mogą się zmieniać. Pewne rzeczy i czynności mogą też mieć negatywny wpływ na ogólną formę - na przykład alkohole.

Sama forma nie byłaby nigdzie widoczna w %, w żadnych wartościach, dla urozmaicenia. Można by ją tylko zgadywać na podstawie obserwacji.

A może ktoś rozwinie tą koncepcję?
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Forma

Postby dekalina » Sun Jan 04, 2015 9:31 pm

I niech u kobiet zmiany formy następują częściej niż u mężczyzn. Wtedy będzie już zupełnie jak w realu :P
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Forma

Postby psychowico » Mon Jan 05, 2015 10:00 am

Najpierw pomyślałem - durne udziwienie.
Ale gdy to sobie wyobraziłem w praktyce, podoba mi się. I nie wydaje się to trudny pomysłem do implementacji. Chociaż o ile pamiętam kod Cantra - może mimo wszystko takim być.

Usunęło by to trochę durnej idealności - np. to, że dana postać zawsze przeciąga tyle samo gram surowców (albo więcej jak poćwiczy).
W pracy też by się przydało. Teraz jest to zbyt przewidywalne.
Wiem dokładnie, że jeżeli nie zmęczę się czymś to idealnie za 3h z zegarkiem w ręku zakończę dane zajęcie. - jestem przeciwny takim możliwościom w Cantrze.

W realu jakbym miał gorszy dzień, to bym 5 razy wlazł na facebooka/zrobił dowolnego typu inne przerwy przez co bym się nie wyrobił.
Nawet komputery zazwyczaj niedokładnie wyliczają czas jakim im został do końca jakiegoś zajęcia.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Forma

Postby dekalina » Mon Jan 05, 2015 11:09 am

Ale cantr to nie real tylko gra. A gra nie może zastąpić rzeczywistości. Ja wiem, że pewnie jest tu cała masa noł-lajfów, którym nie przeszkadza zaglądanie w zielone co turę, a nawet między turami. Jednak są też gracze, którzy nie mogą pozwolić sobie na luksus siedzienia przed kompem 24h/d, żeby sprawdzać, czy postać jest dziś w formie czy nie. Wielu loguje się raz dziennie lub rzadziej i wtedy jest bardzo istotne, czy projekt skończy się za 7 czy 9 tur.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Forma

Postby psychowico » Mon Jan 05, 2015 11:26 am

No ale dlaczego to takie ważne? Skoro to tylko gra, to po diabła sobie liczyć tury? W końcu to tylko gra, jak nie dzisiaj, to jutro.
Naciągane to tłumaczenie, ludzie lubią nim zbywać w Cantrze pomysły które im nie pasują.

Jestem np. za kolejkowaniem projektów na dwa, trzy dni, co by znacznie pomogło ludziom którzy mają mniej czasu na grę. Ale to co innego.
Im więcej cyferek i dokładności tym mniej odgrywania i społecznych zachowań. Paski głodu, życia, cyferki przy zadawaniu obrażeń. Nie cierpię tego. Potem ludzie zamiast napisać, że udało im się cię drapnąć drewniakiem piszą:

yyy mówi: " Jakiej rance?"
xxx mówi: " 'Używając drewniany miecz po mistrzowsku ranisz xxx tak że traci 1 procent sił' no tej"
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Forma

Postby Rafal3920 » Mon Jan 05, 2015 11:51 am

Za takie cytowanie powinno się zabijać postać z miejsca. Co do pomysłu to dobry, ale może być strasznie pamięciożerny dla serwera.
User avatar
Pies
Programming Dept. Member
Posts: 383
Joined: Sat Nov 29, 2008 1:32 pm
Location: https://314es.pl/irc
Contact:

Re: Forma

Postby Pies » Mon Jan 05, 2015 12:00 pm

Rafal3920 wrote:Co do pomysłu to dobry, ale może być strasznie pamięciożerny dla serwera.


W jaki sposób? A nawet gdyby, to pamięci u nas dostatek.
dwudziestoletni mężczyzna wrote:"OOC: Jak ci się nie podoba, to nie graj. Ta gra nie szuka więcej graczy."

kaloryfer wrote:This game already has a lot of problems, new players would only bring new ones.
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Forma

Postby Rafal3920 » Mon Jan 05, 2015 12:03 pm

Nie wiem jak wygląda kod Cantra, ale zapamiętanie po trzech sinusoidach na postać może trochę pamięci zeżreć. Ale na grach internetowych się nie znam za dobrze
User avatar
Raynus
Posts: 1610
Joined: Sun Oct 06, 2013 2:10 pm

Re: Forma

Postby Raynus » Mon Jan 05, 2015 2:03 pm

Jak dla mnie to zupełnie zbędna rzecz i zbytnie wydziwianie. W drodze już z tego co pamiętam mamy upojenie alkoholowe, do tego padło parę ciekawych propozycji, jak na przykład zmęczenie pracą, które byłoby o wiele bardziej sensowne.

Co do samych graczy. Jeżeli ktoś tylko liczy tury i nie odgrywa tego, co już robi mechanika gry, to bardziej nadaje się na gracza Minecrafta, niż Cantr.
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Forma

Postby dekalina » Mon Jan 05, 2015 2:05 pm

psychowico wrote:Potem ludzie zamiast napisać, że udało im się cię drapnąć drewniakiem piszą:

yyy mówi: " Jakiej rance?"
xxx mówi: " 'Używając drewniany miecz po mistrzowsku ranisz xxx tak że traci 1 procent sił' no tej"

Wolisz czytać stwierdzenia:

zzz mówi: Ej dlaczego dzisiaj mam postęp pracy tylko 3 procent, jak wczoraj miałem 4,6?

Jak komuś chce się odgrywać, to cyferki mu nie przeszkodzą. A jak ktoś nie potrafi wczuć się w klimat, do dodanie kolejnej zmiennej na pewno mu nie pomoże. Dobra zabawa nie może być zbyt skomplikowana.
User avatar
Raynus
Posts: 1610
Joined: Sun Oct 06, 2013 2:10 pm

Re: Forma

Postby Raynus » Mon Jan 05, 2015 2:14 pm

dekalina wrote:Jak komuś chce się odgrywać, to cyferki mu nie przeszkodzą. A jak ktoś nie potrafi wczuć się w klimat, do dodanie kolejnej zmiennej na pewno mu nie pomoże. Dobra zabawa nie może być zbyt skomplikowana.

O właśnie to miałem na myśli.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Forma

Postby psychowico » Mon Jan 05, 2015 2:20 pm

dekalina wrote:
psychowico wrote:Potem ludzie zamiast napisać, że udało im się cię drapnąć drewniakiem piszą:

yyy mówi: " Jakiej rance?"
xxx mówi: " 'Używając drewniany miecz po mistrzowsku ranisz xxx tak że traci 1 procent sił' no tej"

Wolisz czytać stwierdzenia:

zzz mówi: Ej dlaczego dzisiaj mam postęp pracy tylko 3 procent, jak wczoraj miałem 4,6?

Jak komuś chce się odgrywać, to cyferki mu nie przeszkodzą. A jak ktoś nie potrafi wczuć się w klimat, do dodanie kolejnej zmiennej na pewno mu nie pomoże. Dobra zabawa nie może być zbyt skomplikowana.


Nie wolę. To też bym wywalił w diabły procenty z projektów.
Ludzie są różni i nie zabronisz grać tym "którym się nie chce odgrywać". Ale mnóstwo osób używa żargonu narzuconego przez mechanikę. Nawet osoby dobrze odgrywające swoje postacie mówią, że walczą niezręcznie. Kto po polsku by tak powiedział?

To jakich słów używamy w interfejsie gry ma duży wpływ na to co słyszymy w samie grze.
Jeżeli zamiast procentów i obrażeń mielibyśmy +/- 10 opisów wyglądałoby to lepiej.

Wolałbym usłyszeć od gracza któremu się nie chce dobrze odgrywać:
"Ten projekt jest prawie skończony" zamiast "Zrobiłem już 90% projektu".
"Lekko cię drasnąłem" (bo "Twoje uderzenie lekko drasnęło xxx") niż "Zraniłem cię za 2%".

Mimo, że były by to powtarzalne teksty, słuchałoby się tego o wiele przyjemniej.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Forma

Postby psychowico » Mon Jan 05, 2015 2:23 pm

Dodam coś jeszcze - nazewnictwo mechaniki wymusza wręcz używanie pewnych zwrotów. Inaczej inni gracze nas nie rozumieją.
Spotykam się z tym, że ludzie mnie nie rozumieją, jeśli powiem, że tak sobie radzę sobie z toporem. Pięć razy się pytają. Czy po amatorsku? Czy nie wiem jak sprawdzić?
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Raynus
Posts: 1610
Joined: Sun Oct 06, 2013 2:10 pm

Re: Forma

Postby Raynus » Mon Jan 05, 2015 2:38 pm

^ Tego już chyba nie naprawisz. Gdy pewna postać w opowieści o swojej przeszłości powiedziała "miałam 98 procent obrażeń" to mi łapy opadły i wyłączyłem Cantr.
Jeżeli ktoś nie umie odgrywać, to albo ktoś go musi nauczyć, albo będzie grał właśnie tak.
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Forma

Postby Rafal3920 » Mon Jan 05, 2015 3:04 pm

Ja dawno temu też miałem ciekawe akcje. Swoje różne postaci sprawdziły jak walczą:

przykład 1:
postać 1 atakuje postać 1 używając pięść
postać 2 mówi: co ty robisz?
postać 1 mówi: sprawdzam jak walczę

Przykład 2:
postać 1 atakuje postać 1 używając młotek
postać 1 mówi: k****!
postać 2 mówi: Co się stało?
postać 1 mówi: W palec się p*****! Nie widać?

Zrobili dokładnie to samo, ale jak widać jeden potrafi to jeszcze sensownie odegrać

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest