Wyspa Fu - zabija chęć gry

Forum dla graczy Cantr II do pozapostaciowego dyskutowania na temat nowych pomysłów dla rozwoju gry Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Game Mechanics (RD), Programming Department

User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Felixis » Wed Sep 30, 2015 10:03 pm

Mi tam pasuje podział, tylko że skoro prawie wszyscy tak bardzo chcą na 7dmiu się budzić, to mnie zastanawia do kogo należą te wszystkie śpiochy pojawiające się na terenie tychże wysp. W miastach i na zadupiach jest ich całe krocie :D Słabe zagęszczenie? Co za różnica, skoro na 20 osób w osadzie wstaje 2-3.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
Buka
Posts: 357
Joined: Mon Mar 19, 2012 2:13 pm
Location: Śląsk

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Buka » Wed Sep 30, 2015 10:20 pm

Felixis wrote:Co za różnica, skoro na 20 osób w osadzie wstaje 2-3.


Różnica choćby w tych wszystkich moich zabijanych.
Niektórzy śpiący z Siedmiu w innym przypadku trafiliby w inny rejon i byliby aktywni. Niektórzy śpiący spoza podobnie i takoż nie spaliby.
Bardzo wielu graczy decyduje o aktywności postaci na podstawie miejsca, w którym się znajdzie.
Ja akurat nie tylko na tej podstawie decyduję, ale często na tej. Nie mam czasu i ochoty na grę kilkunastoma postaciami, wybieram te, które będą według moich kryteriów "lepsze". Chcę odgrywać jak najlepiej coś co będzie dla mnie dobrą rozrywką. Selekcjonuję. Dość często zabijam "nieudane", na różnym etapie ich życia.
NDS
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Felixis » Wed Sep 30, 2015 10:52 pm

Buka wrote:Bardzo wielu graczy decyduje o aktywności postaci na podstawie miejsca, w którym się znajdzie.

Sama stwierdziłaś teraz, że wszystko zależy od miejsca. Wybór 7dem i pozostałe wcale nie zmieni tego, że ludzie będą Tworzyć ludków i nimi nie grać, bo tutaj coś im się nie podoba, tam kogoś nie lubią, a jeszcze gdzieś indziej wszędzie daleko. Wybór zawęzi tylko rejon pojawiania, nie zmieni losowości osad i naszych wewnętrznych kryteriów co do tego czego oczekujemy.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
Berya
Posts: 169
Joined: Tue Apr 23, 2013 3:13 am

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Berya » Wed Sep 30, 2015 11:00 pm

Też często uzależniam grę postacią od miejsca przebudzenia. Z tym, że ani mi w głowie zabicie takiej na Siedmiu. Jak pisałam - wydostanie się z Fu jest niemal niemożliwe, albo zajmuje naprawdę długie lata. Przedostanie się w dowolne miejsce w granicach Siedmiu - kilka, może kilkanaście dni.

Różnica spora.
Last edited by Berya on Wed Sep 30, 2015 11:30 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Buka
Posts: 357
Joined: Mon Mar 19, 2012 2:13 pm
Location: Śląsk

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Buka » Wed Sep 30, 2015 11:03 pm

Felixis wrote:
Buka wrote:Bardzo wielu graczy decyduje o aktywności postaci na podstawie miejsca, w którym się znajdzie.

Sama stwierdziłaś teraz, że wszystko zależy od miejsca. Wybór 7dem i pozostałe wcale nie zmieni tego, że ludzie będą Tworzyć ludków i nimi nie grać, bo tutaj coś im się nie podoba, tam kogoś nie lubią, a jeszcze gdzieś indziej wszędzie daleko. Wybór zawęzi tylko rejon pojawiania, nie zmieni losowości osad i naszych wewnętrznych kryteriów co do tego czego oczekujemy.


Zawężenie moim zdaniem sprawi, że niezadowolonych będzie o wiele mniej. Większe szanse, większe poczucie wolności wyboru.
"O nie, tu nie chcę, blokada postaci na xx lat, nawet się nią tu nie odezwę, nic mi nie pasuje." a "Ok, nie za fajnie mi się tu gra, ale mogę dążyć do czegoś co nie jest lata świetlne stąd, nie zablokuje mi możliwości na długie miesiące".
Więcej prób, mniej samobójów od razu.

Zmiana nie sprawiłaby cudu, ale najzupełniej dość by była opłacalna.
NDS
User avatar
Berya
Posts: 169
Joined: Tue Apr 23, 2013 3:13 am

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Berya » Wed Sep 30, 2015 11:16 pm

Wystarczy spojrzeć na nowoprzebudzanych na Fu. Może co piąty mówi "Dzień dobry, jestem X", pozostali albo od razu na drogę, albo biorą rzeczy i na drogę, albo po prostu śpią. Co dziesiąty mówi "Dzień dobry, jestem X" i do tego jeszcze nie zasypia niedługo potem, a dożywa chociaż 30stki.

Gdyby można było nie budzić postaci na Fu, jestem pewna że te statystyki zmniejszyły by się przynajmniej o połowę, jeżeli nie kilkukrotnie.
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby dekalina » Thu Oct 01, 2015 6:55 am

Berya wrote:Wystarczy spojrzeć na nowoprzebudzanych na Fu. Może co piąty mówi "Dzień dobry, jestem X", pozostali albo od razu na drogę, albo biorą rzeczy i na drogę, albo po prostu śpią. Co dziesiąty mówi "Dzień dobry, jestem X" i do tego jeszcze nie zasypia niedługo potem, a dożywa chociaż 30stki.

Identyczne statystyki obserwuję w Los Liberos, które jest w samym centrum Siedmiu Wysp.
Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Jones Abrahams » Thu Oct 01, 2015 8:54 am

Chyba każdy wybiera, czy postać będzie żyć m.in. ze względu na miejsce spawnu. Tylko czy w miastach na 7-u nie ma olbrzymiej ilości śmiertelnie sennych ludków? Jeden chce w mieście, inny nie. Ja np. chciałbym się spawnować na środku pustyni, czy jakiejś dziczy, gdzie nie ma absolutnie żywego ducha. :)
Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, przy rozpatrywaniu ewentualnego wprowadzenia wyboru miejsca spawnu.
Gracze są bardziej towarzyscy, bądź są raczej odludkami. Albo chcą funkcjonować w społeczeństwie już istniejącym, albo tworzyć je od podstaw. Z punktu widzenia "towarzyskich", nawet kasacja Fu, czy Pangei jest jak najbardziej pożądana, prawdopodobnie najlepiej byłoby upchnąć wszystkich na jednej wyspie w kilku miastach i niech sobie grają/gadają. Ale są i tacy, co wolą zwiedzać świat, odkrywać nowe miejsca, szukać skarbów etc.
Ponadto mamy inne strefy językowe, mniej liczne. Np. nie kojarzę przypadku by w polskiej strefie zespawnował się ktoś w obecności jednej osoby, a taki miałem przypadek, gdy mój ludzik sobie ryby łowił na jakimś zadupiu. Nagle spawnuje mu się ktoś i nawija po angielsku (Nawet ryb spokojnie połowić nie można!)... Nie wiem, czy w tym wypadku będzie to mieć wpływ, ale zawsze trzeba też i na nich patrzeć, przymierzając się do zmian w grze.
Kolejna sprawa i chyba najważniejsza, to już istniejące osady na Fu. Być może nawet ktoś nie chcący grać na Fu przekona się do podtrzymania egzystencji swej nowo przebudzonej postaci po jakimś czasie. Może mu się klimat spodoba, może wyduma jak żyć w takich warunkach? Przypatrzcie się ile ludzi, tak naprawdę gra w miastach? 1/10 populacji? Myślę, że nie więcej niż 1/5. Reszta to zombiaki karmione na siłę (we Vlo musiałem ładnych kilka razy wyrzucać jedzenie, nim moja postać zakitowała, a przecież nie każdy tak robi - zapewne jednak nie zależy mu na slocie). Czy na Fu wygląda to gorzej? Nie wydaje mi się.
Jestem przekonany, że większość, zwłaszcza pań, mając wybór, nie zaspawnuje ludzika na Fu. Bez Was miasta na Fu wymrą. I wioski też. Domyślam się, że ukazywanie Waszych talentów aktorskich małemu audytorium nie jest szczytem Waszych marzeń, ale może spróbujecie? Miasta i wioski na Fu czekają, na ożywcze tchnienie od Waszych postaciek! I jest tam naprawdę ogromne pole do popisu.

p.s. Najśmieszniejsze jest to, że ja nawet chciałbym by Fu się całkiem wyludniło. :D
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby KVZ » Thu Oct 01, 2015 7:12 pm

gala wrote:Albo dać możliwość spawnowania się tylko na "rodowitych lądach grupy językowej".


To to to.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
gn0m
Posts: 96
Joined: Wed May 08, 2013 1:38 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby gn0m » Thu Oct 01, 2015 8:05 pm

Pomysł (z możliwością wyboru spawnu na 7 Wysp / Fu / reszta świata) nawet nie jest zły ale technicznie może być trudny do wprowadzenia.
Teraz prawdopodobnie wygląda to tak że raz na jakiś czas (raz dziennie) leci cron, zlicza łączną ilość postaci i dla każdej lokacji liczy % na spawn. Przy samym spawnie pewnie dorzuca jeszcze czynnik odległości - tak aby lokacje gdzie już postać gracza jest miały mniejsze szanse.
Problem w tym że ciężko jest określić jakie osady leżą na 7 Wyspach czy Fu. Każda z nich ma pewnie jakieś indywidualne ID ale nie sądzę aby ktoś miał czas i ochotę na hardcodowanie czy wpisywanie do bazy kilkunastu tyś. ID na FU. Ewentualnie można wykorzystać współrzędne geograficzne - ale tak jak Fu da się wpisać w prostokąt tak z siedmioma już będzie problem.

A mi coś innego chodzi po głowie. Czy cron liczący % mógłby brać pod uwagę nie ilość graczy w lokacji ale ilość aktywnych graczy w lokacji (aktywnych w sensie np odzywali się w ciągu ostatnich 24h). Takie rozwiązanie premiowałoby aktywne osady (zamiast największych). Nowe spawny oczywiście nadal trafiałyby na FU jak i na stare wyspy - ale przynajmniej tłumy śpiochów nie generowałyby kolejnych tłumów śpiochów a w osadzie gdzie jest sporo aktywnych osób łatwiej się odnaleźć niż w śpiącej/wymierającej.
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby dekalina » Thu Oct 01, 2015 8:34 pm

gn0m wrote:A mi coś innego chodzi po głowie. Czy cron liczący % mógłby brać pod uwagę nie ilość graczy w lokacji ale ilość aktywnych graczy w lokacji (aktywnych w sensie np odzywali się w ciągu ostatnich 24h).

O to mniej więcej chodziło w tym pomyśle z angielskiego forum, o którym wspomniałam. Że rozwijające się osady z pięcioma aktywnymi postaciami na pięć obecnych mają mniejsze szanse "zdobyć" kolejnego obywatela, niż osada z ośmioma śpiącymi lub udającymi, że śpią.
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby gala » Thu Oct 01, 2015 11:18 pm

A mi coś innego chodzi po głowie. Czy cron liczący % mógłby brać pod uwagę nie ilość graczy w lokacji ale ilość aktywnych graczy w lokacji (aktywnych w sensie np odzywali się w ciągu ostatnich 24h).


Też nie rozwiązuje problemu w pełni, bo zdażają się ekipy pirackie/podróżnicze/cokolwiek które swoją drogę znaczą dwudziestolatkami. Ale daje większe szanse małym rozwijającym się osadom. I może w końcu pozbyto by się z dużych miast dokarmianych golemów stojących tylko po to by przyciągać spawn.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
gn0m
Posts: 96
Joined: Wed May 08, 2013 1:38 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby gn0m » Fri Oct 02, 2015 7:42 am

To nawet pewne bo takie ekipy mają zwykle % aktywności = 100
Można dorzucić drugi warunek - nie tylko ma być aktywny ale też przebywać w lokacji od jakiegoś czasu (nie wiem - 3 dni?)
Ilość spawnów w grupach podróżnicznych spadnie do błędu statystycznego, także wielkie a krótkotrwałe eventy w miastach nie będą wywoływały wysypu newspawnów.
Nie wiem czy tylko czy baza zachowuje takie informacje w formie łatwej do wyciągnięcia.
User avatar
Berya
Posts: 169
Joined: Tue Apr 23, 2013 3:13 am

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby Berya » Sat Oct 03, 2015 1:54 am

A ja dzisiaj stwierdziłam, że możliwość przebudzenia się przy ekipie podróżniczej ma więcej plusów, niż minusów. Dla obu stron.
Przede wszystkim, o ile łatwiej, przyjemniej i ciekawiej jest zostać z miejsca wrzuconym w bycie podróżnikiem. Budzimy się i ludzie dookoła nie mówią nam "poszukaj sobie jakiegoś zajęcia, zajmij się czymś, oczekujemy od Ciebie jakiś ambicji, pomysłów. nie masz pomysłów? nie chcesz zostać kolejnym nudnym krawcem?" słyszymy coś niestandardowego "O rany! Przebudził się nam! Do roboty! Nie mamy dla Ciebie ubrań, musisz sobie zrobić" Nie oczekujemy ambicji, pomysłów, krawcowania, a całkiem czegoś innego, przecież wcale nie wykluczając tych właśnie pomysłów. W dodatku budząc się w większości miast mamy do czynienia z kilkoma aktywnymi osobami i grupą śpiochów. Kiedy napotykamy załogi itp, to zazwyczaj właśnie 100% aktywnych postaci.

Można powiedzieć, że moje zdanie jest indywidualne i go nie podzielacie, ale w ciągu ostatniego tygodnia przebudziło się niedaleko różnych moich podróżniczych postaci na zadupiach dokładnie sześć osób. WSZYSTKIE są aktywne, 5/6 przynajmniej doceniam, dla trolla miejsce się nie znalazło. Na sześć osób budzących się w mieście, jedna się przywita i zaśnie, dwie się nie przywitają i zasną, jedna ucieknie na drogę, jedna jest trollem, a ta jedna moooże ma szanse dożyć trzydziestki bez śpiączki.

Wniosek taki, że ekipy po prostu obiektywnie ciekawsze.
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Wyspa Fu - zabija chęć gry

Postby dekalina » Sat Oct 03, 2015 10:20 pm

Zgadzam się z Tobą w 100%, ale rozumiem też osoby, które nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za sytuację, w której ktoś zarejestruje nową postać tuż przed tickiem podróży morskiej. I zanim zdąży się przywitać, ekipa która przyciągnęła jego spawn, zwinie się z portu. Szczególnie przykre, jeśli pojawi się w strefie obcojęzycznej (bez własnej woli). Prawdopodobieństwo jest małe, ale nie jest to nie możliwe, więc myślę, że jeśli ktoś chce, powinien mieć możliwość "ukrycia się" przed systemem obliczającym prawdopodobieństwo spawnu.

Return to “Sugestie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest