Kobzy / Dudy

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
Susel
Posts: 453
Joined: Tue Jan 03, 2006 9:02 pm

Postby Susel » Wed Jun 07, 2006 2:53 pm

Widzialem tutaj cos takiego jak "kobza"... Otoz chcialbym tylko zwrocic uwage, ze z tego co mi wiadomo nie jest to poprawne okreslenie... (Poprawnie jest "Dudy") (Odrazu zauwazam, ze mozliwe ze to poprostu inny instrument, tylko sa czesto mylone, a ja jestem przeczulony. :wink: )
I raczej bym tego nie kojarzyl z goralami bo ten instrument przybyl do nas z Azji... (Internet - kopalnia wiedzy o swiecie... :) )

Eh ale ja jestem upierdliwy... :wink:

I jeszcze bym dodal akordeon... :)
...I jeszcze moze bandoneon... :)
ImageImage
Tak, mam za dużo wolnego czasu i rejestruje się do wszystkiego...
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Wed Jun 07, 2006 6:22 pm

Susel- jeszcze Internetu nie było a szkoccy górale już grali na kobzach . Internet szlag trafi a Szkoci dalej będą grali na kobzach :D . Dudy , z tego co wiem to słowiański odpowiednik kobzy... Sprawdzał tego nie będę bo Internet to szambo- wolę to co mam w głowie.
User avatar
Elm0
Posts: 1325
Joined: Tue Jan 31, 2006 12:17 pm

Postby Elm0 » Wed Jun 07, 2006 6:26 pm

A własnie że nie, bo kobza to instrument strunowy....

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kobza
I don't know but I've been told,
Deirdre's got a Network Node.
Likes to press the on-off switch,
Dig that crazy Gaian witch!
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Wed Jun 07, 2006 6:35 pm

Powariowali z kretesem..... Szkoci grają na kobzach- i czy to jest błędna nazwa czy nie, tak już zostanie na zawsze. Żadna Wikipedia nie jest w stanie tego zmienić. Takich błędów są tysiące ale utrwalony błąd jest trwalszy od skały - na nic się zdadzą próby ich prostowania :D
User avatar
Susel
Posts: 453
Joined: Tue Jan 03, 2006 9:02 pm

Postby Susel » Wed Jun 07, 2006 7:09 pm

nemo49 wrote:Takich błędów są tysiące ale utrwalony błąd jest trwalszy od skały - na nic się zdadzą próby ich prostowania


Szczegolnie jesli ludzie beda trwali w takim przekonaniu...

A szkoci graja na dudach tylko ludzie to blednie tlumacza z angielskiego! :evil:
ImageImage

Tak, mam za dużo wolnego czasu i rejestruje się do wszystkiego...
michal
Posts: 53
Joined: Wed May 17, 2006 9:05 am

Postby michal » Wed Jun 07, 2006 7:29 pm

Nieporozumienie wynika z tego, że polskie dudy, to tzw. koza ;]
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Wed Jun 07, 2006 8:55 pm

Jak to ???- " Dyskusje nie zwiazane z Cantr" ??? Protestuję - w Cantr jest mnóstwo górali, którym są niezbędne KOBZY , żeby mogli nimi wyrazić co im w duszy gra :D
User avatar
ushol
Posts: 1254
Joined: Thu Dec 15, 2005 5:11 pm
Location: Real World

Postby ushol » Wed Jun 07, 2006 9:26 pm

nemo69 - dziwnyś bardziej niż świat ten nasz w którym jesteśmy i w którym będziemy, boś buc... mówi Ci się, że kobza to instrument strunowy, więc jeśli mylisz to z dudą to jesteś *powtarza bardziej podkreślając* buc... jeśli już jednak wiesz co to kobza i nadal nazywasz tak dudy, toś jeszcze większy buc...

jesli ja powiem, żeś dla mnie Buc, a nie żden tam nemo69, i że zawsze tak myślałem, to chyba nie chciałbyś, ani ty, ani twoi rodzice(bo to oni ci dali takie imię), aby nazywano cię Bucem... zastanów się...
Image
Image
Federacja RP
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Wed Jun 07, 2006 9:36 pm

Ushol - synku drogi.. Czy ja mówiłem coś na temat istnienia lub nie istnienia strun w kobzie? Kim ja ja jestem wobec was chowanych na Wiki , aby na ten temat coś mniemać lub nie mniemać...Ja tylko podtrzymuję stereotyp utrwalony w literaturze i tradycji o związku szkockiego górala z kobzą. Uwaga cenzura - nie poprawiać na 'kozą"
User avatar
ushol
Posts: 1254
Joined: Thu Dec 15, 2005 5:11 pm
Location: Real World

Postby ushol » Wed Jun 07, 2006 10:32 pm

Po pierwsze... co do chowania na wiki... o kobzie wiedziałem zanim ty dowiedziałeś się o Szkocji... a takie podtrzymywanie (to jest podtrzymywanie błędu, nie tradycji) to świadczy jedynie o bucowatości podtrzymujących... wyobraź sobie szkota z kobzą... łatwiej będzie ci zrozumieć o co mi chodzi... niedługo powiesz, że Norah Jones gra na perkusji, albo na grzebieniu... bo tak usłyszałeś i tak ci lepiej pasuje... zachowujesz się jak anglik, któremu się mylą słowa...

po drugie... ja wiem, że ty się nie spierasz o to, czy kobza ma struny czy nie... aż tak niskiego mniemania o tobie nie mam... jednak buż żeś jest i tyla... zamiast się spierać to ty się zapierasz...
Image

Image

Federacja RP
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed Jun 07, 2006 10:56 pm

stereotyp psych., socjol. - szablon, <b>uproszczony</b>, tradycyjny, zazw. <b>irracjonalny obraz rzeczy</b>, osób, instytucji itd., złożony z cech poczytywanych za charakterystyczne dla nich, wpojony przez środowisko w świadomość członków jakiejś grupy, warstwy społ., klasy.


Brawo Nemo, powielanie stereotypów to z całą pewnością powód do dumy. Całe szczęście, że jesteś jedynym orędownikiem utwierdzania czegoś co jest błędne.

I może i wychowani na wiki, ale za to wiedzący czym się różnią dudy od kobzy i które jest które. Ty na królika mówisz zając i jeszcze jesteś z tego dumny. Żal mi Ciebie.

PS. A ten quote to akurat z Kopalińskiego.
Laura_
Posts: 728
Joined: Sat Dec 03, 2005 7:30 pm

Postby Laura_ » Fri Jun 09, 2006 10:42 am

chlopcy, a takie zwykle slowo jak "zyczliwosc" jest wam znane?
User avatar
Agent 0007
Posts: 1028
Joined: Fri Jan 06, 2006 11:36 pm
Location: Darudzystan

Postby Agent 0007 » Sat Jun 10, 2006 12:35 pm

Daj Laura definicje.... to moze naucza sie kogos poprawiac bez objeżdżania go równo z gruntem. :/
nemo49
Posts: 566
Joined: Fri Aug 05, 2005 5:49 pm

Postby nemo49 » Sat Jun 10, 2006 8:41 pm

Ja sie juz wyłączylem .. Kto chce walczyc z wiatrakami - niech walczy. Nauczylem sie wspołżyc z róznymi drobnymi błędami i nie będę zamieniał szkockich kobziarzy na szkockich dudziarzy, tak jak będę w dalszym ciągu mówił Pekin a nie Bejing. To po prostu źle brzmi w moim prywatnym języku. A tak na marginesie, przypomniał mi się pewien znajomy ( też taki ścisły umysł), który doprowdzał do szału kobiety uczonymi twierdzeniami , że nie ma czegoś takiego jak seledyn albo lilaróż. Opierając się na tym , że fizyka wyróżnia tylko 7 barw ,upierał się , że omawiany właśnie ciuch jest zielony albo fioletowy :lol:
Gender
Posts: 208
Joined: Tue Mar 14, 2006 9:02 am

Postby Gender » Sat Jun 10, 2006 9:25 pm

Jaki Będzin??? :?

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest