Jak sie pisze po "polskiemu" - Gnom radzi

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Wed May 10, 2006 12:15 pm

Ja nie mam skrupułów, by wytykać błędy innym, choć sam je popełniam - wiem jednak na ogół z czego się to bierze: z pośpiechu, uszkodzonej klawiatury, wtórnej internetowej dysleksji... Wybaczam więc i nie czepiam się.

Zgadzam się z przedmówcami, że trzeba starać się pisać poprawnie - na tyle, na ile jest to możliwe. Z zachowaniem poprawnej interpunkcji oraz zgodnie z zasadami pisowni nawet, czy raczej - w szczególności - gdy piszemy bez polskich znaków.

Cała dyskusja staje się nadmiernie emocjonalna. Przybastujcie Pani i Panowie. I wyciągnijcie wnioski miast się kłócić.
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:29 pm

wojd wrote:z pośpiechu, uszkodzonej klawiatury, wtórnej internetowej dysleksji...


...a to wszystko to dla mnie marne usprawiedliwienia. Jak widac czesc osob moze pisac poprawnie, mimo tego wszystkiego. A tekst o uszkodzonej klawiaturze juz w ogole mnie rozbil. :/

wojd wrote:Zgadzam się z przedmówcami, że trzeba starać się pisać poprawnie - na tyle, na ile jest to możliwe. Z zachowaniem poprawnej interpunkcji oraz zgodnie z zasadami pisowni nawet, czy raczej - w szczególności - gdy piszemy bez polskich znaków.


No tak, a ktos kto nie uzywa polskich znakow pisze niepoprawnie? Bo chyba masz na mysli mnie, ale nie bardzo te bledy u siebie widze. ;)

wojd wrote:Cała dyskusja staje się nadmiernie emocjonalna. Przybastujcie Pani i Panowie. I wyciągnijcie wnioski miast się kłócić.


A gdzie Ty widzisz klotnie? Ja widze dyskusje. W toku. A rozsadniej jest jednak wyciagac wnioski "po", a nie w polowie. Choc kazdy robi jak lubi (lub jak umie...), ale efekty sa lepsze mojej strategii jak pokazuje doswiadczenie.
Last edited by Gnom on Wed May 10, 2006 12:32 pm, edited 1 time in total.
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Wed May 10, 2006 12:31 pm

Gnom wrote:A tekt o uszkodzonej klawiaturze juz w ogole mnei rozbil. :/


Mnie też Panie z lupą w dłoniach :)
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Chatette
Posts: 719
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:50 pm

Postby Chatette » Wed May 10, 2006 12:32 pm

KOPYTKO
Badania opinii publicznej opierają się na fałszywej przesłance, że publiczność posiada opinię.
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:33 pm

KeVes wrote:Mnie też Panie z lupą w dłoniach :)


Yo've got the point. Poprawione. :P
User avatar
Artur
Posts: 1326
Joined: Tue Feb 07, 2006 8:48 am
Location: The Glow

Postby Artur » Wed May 10, 2006 12:34 pm

marol wrote:
Trzecia sprawa to ortografia. Jeśli chcesz, możesz kontestować ją na forum pisząc w ten sposób. Ale podanie do pracy też tak napiszesz? List do dziewczyny też? Pewnie napiszesz, że to forum i można sobie pozwolić. A dla mnie to oznaka kultury po prostu. I śmiem twierdzić, że dla większości osób też. Jednak nikomu tego nie narzucamy. Jedynie dyskutujemy o tym.


Zauważ drogi Marolu że pisząc post na forum nie pisze listu do dziewczyny ani podania o pracę 8) , umiem składnie wypowiadać się, ale na forach i ogólnie w internecie nie jest to potrzebne. Twój przykład o kibolach jest troche przejaskrawiony , bo jak ktoś wykrzykuje coś o klubach piłkarskich na ulicy to jasne ze kibol, a jak popełnia błędy w wypowiedziach to wcale nie oznacza od razu że jest niedouczony, niedorozwinięty, przygupi czy jaki inny.Eee, no napisałem w sumie to co przewidziałeś ze napisze;), ale mam jeszcze jeden argumęt, nie każdy jest kulturalny :twisted: np. ja raczej jestem tylko jak trzeba, ale to od nadmiaru muzyki robiącej kichę z mózgu...

He he, Gnomie, rzeczywiście, sam zauważyłem dopiero jakie długie zdania tworze :lol: mam nadzieje ze to wam aż tak bardzo nie przeszkadza, ale jak wylewam swoje przemyślenia to na jednym tchu 8)

co do "wogle" to przyjemnie jest robić coś na przekór innym, i nie musi to być wcale śmieszne, a to jak mnie odbierają inni ludzie nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak ktoś ma mnie za idiote to bardzo mi miło, w sumie jest to pewnien rodzaj dobrego uczynku z mojej strony, bo wyobrażanie sobie że inni są gupsi od siebie sprawia dużo przyjemności, czyli pisząc "wogle" albo"gupi" drażnie was z jednej strony niepoprawną polszczyzną, a z drugiej sprawiam wam tą przyjemność czucia się lepszymi, samemu nic na tym nie tracąc :P

pozdrawiam wszystkich, łączcie się w walce o prawa do niepoprawności językowej, i pamiętajcie: Sex, Drugs & Rock&Roll :twisted:
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Wed May 10, 2006 12:34 pm

Gnom wrote:No tak, a ktos kto nie uzywa polskich znakow pisze niepoprawnie? Bo chyba masz na mysli mnie, ale nie bardzo te bledy u siebie widze. ;)



Pisanie bez polskich znaczków jest wygodne dla tych którzy nie wiedzą gdzie napisać "Ę", a gdzie "E" :P
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:38 pm

KeVes wrote:Pisanie bez polskich znaczków jest wygodne dla tych którzy nie wiedzą gdzie napisać "Ę", a gdzie "E" :P


Albo dla tych, ktorzy za dlugo grali w Cantr, a nie lubia jak im sie krzaczy. :D
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:47 pm

Artur wrote:Zauważ drogi Marolu że pisząc post na forum nie pisze listu do dziewczyny ani podania o pracę 8) , umiem składnie wypowiadać się, ale na forach i ogólnie w internecie nie jest to potrzebne.


Poprawnosc gramatyczna jest wyrazem szacunku dla rozmowcy. Inaczej sie traktuje wypowiedzi poprawne. A to, ze pisac poprawnie (jakoby) umiesz, ale tego nie robisz na forum, oznacza, ze jestesmy dla Ciebie gorsi skoro nei chce Ci sie starac. Wiec i Ty sie nie dziw, jesli ze wzgledu na forme bedziesz odbierany gorzej, niz gdyby to bylo napisane "po polsku", a nie "polskiemu".

Artur wrote:Twój przykład o kibolach jest troche przejaskrawiony , bo jak ktoś wykrzykuje coś o klubach piłkarskich na ulicy to jasne ze kibol, a jak popełnia błędy w wypowiedziach to wcale nie oznacza od razu że jest niedouczony, niedorozwinięty, przygupi czy jaki inny.


Moim zdaniem oznacza. A jesli umie odpowiednio pisac, a tego nie robi, to patrz wyzej.

Artur wrote:Eee, no napisałem w sumie to co przewidziałeś ze napisze;), ale mam jeszcze jeden argumęt, nie każdy jest kulturalny :twisted: np. ja raczej jestem tylko jak trzeba, ale to od nadmiaru muzyki robiącej kichę z mózgu...


Coz, a osoby niekulturalne traktuje sie inaczej niz kulturalne.

Artur wrote:He he, Gnomie, rzeczywiście, sam zauważyłem dopiero jakie długie zdania tworze :lol: mam nadzieje ze to wam aż tak bardzo nie przeszkadza, ale jak wylewam swoje przemyślenia to na jednym tchu 8)


Da sie przezyc. :P

Artur wrote:co do "wogle" to przyjemnie jest robić coś na przekór innym, i nie musi to być wcale śmieszne, a to jak mnie odbierają inni ludzie nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jak ktoś ma mnie za idiote to bardzo mi miło, w sumie jest to pewnien rodzaj dobrego uczynku z mojej strony, bo wyobrażanie sobie że inni są gupsi od siebie sprawia dużo przyjemności, czyli pisząc "wogle" albo"gupi" drażnie was z jednej strony niepoprawną polszczyzną, a z drugiej sprawiam wam tą przyjemność czucia się lepszymi, samemu nic na tym nie tracąc :P


Tracisz w Naszych oczach, bo nie jestes tak powaznie traktowany, jakbys byl ze wzgledu na odpowiednia forme. A gdy czytam Twoje wypowiedzi, to tylko mnie to drazni. Lepszy to ja sie czuje od calego swiata z zalozenia. :P
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Wed May 10, 2006 12:48 pm

Gnom wrote:Bo chyba masz na mysli mnie, ale nie bardzo te bledy u siebie widze. ;)


Nie, nie mam na myśli Ciebie (czy zawsze muszę?), lecz kilka innych osób, które diakrytyków nie używają i mimo to robią błędy.

Emocje są mocno odczuwalne - no chyba, że ktoś jest pełen innych uczuć, które wrażliwość tłumią ;)
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:53 pm

wojd wrote:Nie, nie mam na myśli Ciebie (czy zawsze muszę?), lecz kilka innych osób, które diakrytyków nie używają i mimo to robią błędy.


Mam nadzieje, ze nie zawsze. A co do tematu dyskusji, to mowimy o bledach utrudniajacych powaznie zrozumienie tutaj. Nie o sporadycznych "ortografach". Roznica jest spora, nie uwazasz?

wojd wrote:Emocje są mocno odczuwalne - no chyba, że ktoś jest pełen innych uczuć, które wrażliwość tłumią ;)


Hm, to ciekaw tylko jestem jakich emocji ja jestem pelen... ;)
Last edited by Gnom on Fri May 19, 2006 1:49 am, edited 2 times in total.
User avatar
Artur
Posts: 1326
Joined: Tue Feb 07, 2006 8:48 am
Location: The Glow

Postby Artur » Wed May 10, 2006 12:54 pm

Gnom wrote:Tracisz w Naszych oczach, bo nie jestes tak powaznie traktowany, jakbys byl ze wzgledu na odpowiednia forme. A gdy czytam Twoje wypowiedzi, to tylko mnie to drazni. Lepszy to ja sie czuje od calego swiata z zalozenia. :P


wcale nie chce być poważnie traktowany :twisted: moje pisanie na tym forum nie ma na celu obrażania nikogo, więc jak ktoś myśli że popełniam błędy bo was lekcewarze to źle myśli 8)
Last edited by Artur on Wed May 10, 2006 12:55 pm, edited 1 time in total.
User avatar
marol
Posts: 3728
Joined: Sun Jul 17, 2005 11:45 am
Location: Kraków, PL
Contact:

Postby marol » Wed May 10, 2006 12:54 pm

Artur wrote:
marol wrote:Trzecia sprawa to ortografia. Jeśli chcesz, możesz kontestować ją na forum pisząc w ten sposób. Ale podanie do pracy też tak napiszesz? List do dziewczyny też? Pewnie napiszesz, że to forum i można sobie pozwolić. A dla mnie to oznaka kultury po prostu. I śmiem twierdzić, że dla większości osób też. Jednak nikomu tego nie narzucamy. Jedynie dyskutujemy o tym.
Zauważ drogi Marolu że pisząc post na forum nie pisze listu do dziewczyny ani podania o pracę 8) , umiem składnie wypowiadać się, ale na forach i ogólnie w internecie nie jest to potrzebne.
Otóż kluczem do zrozumienia jest odpowiedzenie sobie na pytanie - dlaczego do dziewczyny czy do szefa piszesz poprawnie? Pewnie dlatego, że darzysz ich szacunkiem. Wkładanie odrobiny wysiłku w poprawne sformułowanie wypowiedzi jest dla mnie wyrazem szacunku dla rozmówcy. Szanuję tutejszych forumowiczów, więc tak robię. Szanuję i ciebie, więc nie piszę "spadaj na dzrewo palo", tylko dyskutuję :)
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Wed May 10, 2006 12:56 pm

Artur wrote:wcale nie chce być poważnie traktowany :twisted:


No to nie bedziesz - juz z Toba nie rozmawiam!!! :P
User avatar
Artur
Posts: 1326
Joined: Tue Feb 07, 2006 8:48 am
Location: The Glow

Postby Artur » Wed May 10, 2006 1:03 pm

Marolu, w ten sposób porozumiewam się z kolegami, przyjaciółmi, rodziną, na gg, na forach i w zwykłej mowie(np. mówie gupi i pisze gupi, a nie głupi) i to nie jest nieokazywanie szacunku, tak już to robie i nie mam zamiaru tego zmieniać, traktuje ludzi na forach tak jakbym potraktował ich w zwykłej rozmowie, bo to przecież są zwykłe rozmowy, w których czujemy się swobodnie i rozluźniamy zasady, więc traktuje wszystkich jak swoich znajomych i przyjaciół i tego też nie zmienie. Więc może zamiast krytykować za brak formalności rozluźnij i swoje zasady i też poczuj się swobodnie. Chociaż pewnie napiszesz ze czujesz się swobodnie :wink: dobra, starczy, po prostu wierzcie mi na słowo, nie lekcewarze nikogo :twisted:

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest