Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera 40k

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera 40k

Postby Avx » Wed Dec 04, 2013 2:18 am

Na wstęp: http://pl.wikipedia.org/wiki/Play_by_forum


Mam egzotyczny pomysł, wynikły z tego, że nie gram już w Cantra :D

W większości sesji RPG odgrywa się bohaterów biegających z mieczami, ewentualnie spluwami (Neuroshima, etc).
Mam inną propozycję, do rozegrania tutaj, na forum (jeżeli żaden moderator się nie obrazi ?). W tym konkretnym temacie.

Czy jest ktoś chętny odgrywać polityków, wyposażonych w niemal dyktatorską władzę i wrzuconych w bardzo nietypową sytuację ? :)

Scenariusz:
Oto świat, który jeszcze niedawno był bardzo podobny do naszej Ziemi, tak bliźniaczo podobny, że możemy uznać go za niemal identyczny.

Są dwie różnice.

Pierwsza, jego kultura minimalnie się różni. Nikt nie wymyślił w niej Warhammera, ani fantasy, ani 40k.

Druga ? Cóż. Ta planeta JEST w świecie Warhammera 40k. O czym boleśnie się przekonała.

Ziemia ta została poważnie zniszczona przez niewielki najazd orków (SIC ! :D )
Na szczęście bardzo niewielki.


Jest rok 2020, a wojna z najazdem kosmicznych orków właśnie zakończyła się zwycięstwem.

Gracze (ich postacie) będą członkami Rady Najwyższej Sojuszu Zachodniego, państwo-podobnej organizacji militarno-ekonomiczno-politycznej stworzonej na gruzach (dosłownych) NATO (yeah, ta planeta naprawdę była do nas bliźniaczo podobna. Była prawie kopią nas. Czyżby machinacje Tzeentcha ?)

Teoretycznie odpowiadacie przed państwami wchodzącymi w skład Sojuszu; w praktyce, dopóki nie zrobicie czegoś naprawdę głupiego, macie władzę absolutną na zasadach stanu wojennego.
Zresztą jednym z nielicznych państw Sojuszu które realnie istnieje, ledwo zresztą zipiąc, jest USA. Reszta rządów się praktycznie rozsypała.

Wystąpi pewien plot armor, to znaczy: jesteście planetą na głębokich peryferiach i jeśli nie zrobicie czegoś durnego, to Imperium Człowieka nie będzie się chciało was nawrócić. Ot, kolejny cywilizowany świat, którego mieszkańcom się wydaje, że niby na nim powstała ludzkość, że są odpowiednikiem Świętej Terry... Heretycy, ale nie warci poświęcenia oddziałów na podbój, w tej chwili :)
Znajomość Warhammera 40k właściwie niewymagana od graczy :)

Oczywiście dalsze kontakty z resztą galaktyki się pojawią...



Mechanika:
Gra forumowa, postami w tym temacie + wiadomościami prywatnymi. Ja jestem GM. :)

Gracze (postacie) decydują o podjęciu działań dotyczących Sojuszu (np. zmianie budżetu, czy odpaleniu atomówek na Chiny :P ) większością głosów. Po wszystkich głosach, lub upłynięciu 5 dni, przechodzimy do następnej tury.

Gracze (postacie) przydzieleni są do konkretnego wydziału w rządzie (np. zajmują się ekonomią), za które odpowiadają i w których działaniach bieżących mają wolną rękę.

Starać się będę postaci nie uśmiercać, ale skrajna głupota może być karana nawet śmiercią postaci...
Każda tura to rok czasu gry.

Ponadto, możecie też podejmować działania prywatne postaci (na przykład postawić sobie willę na Bahamach czy przyjąć łapówkę) - ogłaszacie je publicznie lub mi na PW.


Roleplaying mile widziany. :)


Czy ktoś jest chętny ?
Na dobrą sprawę wystarczą 3-4 osoby.

Jak ktoś zainteresowany, to niech pisze, czym ma zajmować się jego postać.
Na wstęp do wzięcia proponuję:
Departament Obrony
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Departament Gospodarki
Departament Odbudowy
Departament Nauki

Jako GM oczywiście postaci posiadał nie będę, byłby konflikt interesów.
Kiedy pojawi się z 2-3 graczy, opiszę dokładniej sytuację w której aktualnie jest Sojusz i przejdziemy do podejmowania decyzji na 1 turę rozgrywki.
Tak, ja decyduję arbitralnie o efektach owych decyzji, wszak do takiego szaleństwa nie ma mechaniki ;)

Dopuszczalne są też postacie zajmujące mniej istotne stanowiska, ale chciałbym skupić się na szalonym zmieszaniu RPG ze strategią, z fantasy, i z S-F :D


Skala zrobi się galaktyczna, ale na początek poziom technologiczny jest nie odbierający od naszego, zwyczajnie nie ma dostępnego napędu nadświetlnego jeszcze (inżynieria wsteczna się kłania), więc zaczniemy od niewielkiej skali. Jak już mówiłem, gracze odgrywać będą postacie zarządzające pewnym Sojuszem. Tym, który zaczynać będzie z obszarami na granatowo pod kontrolą wojskową ;)

Image
Mapka zrobiona na szybko, wyjaśniona zostanie, jeśli będą chętni do gry :)
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Wed Dec 04, 2013 10:05 am

Może wrzucę swoje plany na pierwszą turę.
Żeby lepiej zobrazować, o jaki sposób rozgrywki mi chodzi.



W 2010 roku banda orków zdecydowała się, że ta planeta wygląda na fajne miejsce do rekreacyjnej przemocy.
(nie, ta wersja Ziemi nigdy wcześniej nie słyszała o istnieniu takich stworzeń)

Na szczęście była to bardzo mała banda.

Najpierw ich statek, mała i śmieszna jednostka, rozwaliła wszystkie obiekty na orbicie. Następnie zrzuciła bomby nuklearne na wszystko, co wyglądało podobnie do infrastruktury kosmicznej.

Potem ich transporty wylądowały w Europie, Ameryce Południowej, USA, Kanadzie, wewnętrznych Chinach, Afryce i Australii.

Ledwie 500 tysięcy, śmiesznie mała grupka.

Ostatecznie, dziesięć lat później, ludzkość tą wojnę wygrała.


Opancerzone limuzyny, w eskorcie policji i transporterów opancerzonych, podjeżdżają pod rezydencję rządową w San Jose, stolicy Kostaryki (w praktyce pod zarządem militarnym Sojuszu).
Żołnierze salutują przejeżdżającej kolumnie.

To jest piękne miasto. Wiele budynków stoi (!), mieszkańcy wydają się być żywieni (!) i nawet jest elektryczność !
Tutaj będą odbywały się obrady i znajduje się HQ, chyba, że zdecydujecie się je przenieść (radioaktywnych ruin Paryża, Brukseli czy Warszawy nie polecamy).

Wszystko jest pięknie zabezpieczone przez funkcjonariuszy Departamentu Bezpieczeństwa; wchodzicie więc spokojnie do pokoju konferencyjnego, są wam rozdane napoje i jeden z asystentów zaczyna referować sytuację międzynarodową.
Klimaty ekstremalnie luksusowego hotelu, bynajmniej nie biurowe...

Decyzje na turę 2020-2021.
Teoretycznie Sojusz jest tylko organizacją międzynardową i sojuszem militarnym. W praktyce... Wydaje się, że po tej apokalipsie armia wykona większość waszych rozkazów. Wydaje się...

1. Tak zwany rząd Kostaryki życzy sobie zwrotu ich nieruchomości. I chciałby mieć coś do powiedzenia w zarządzaniu krajem. Czy im coś odpowiedzieć ? Zignorować ?
2. Grupa określająca się jako rząd Francji zebrała się w Cayenne, w dawnej Gujanie Francuskiej. Domagają się, w świetle zakończenia działań wojennych, planu wycofania wojsk Sojuszu z Francji i przekazania im administracji.
Odpowiedzieć ? Zignorować ?
Aha. Gujana Francuska jest pod waszą okupacją. Jakim cudem Francuscy dygnitarze się tam zebrali, mimo paszportów wewnętrznych zakazujących podróży poza Okrąg Administracyjny, jest niejasne.


3. Stany Zjednoczone proszą o pilną pomoc żywnościową: gęsto zaludnione wschodnie metropolis, łącznie z Nowym Jorkiem, teoretycznie są we względnej całości. Dostawy żywności są jednak mocno nieregularne. Trzeba zaznaczyć, że tak naprawdę nie macie czego tam wysłać... Odpowiedzieć ? Zignorować ?
4. Chiny proszą o to samo, w dodatku żądają pilnego wznowienia dostaw ropy. Żywność niewykonalna, ropa prędzej. Arabia jest pod kontrolą. Czy im coś odpowiedzieć ? Zignorować ?

5. Obowiązuje wojenny socjalizm, regulacje cen, przydziały urzędowe i paszporty wewnętrzne. Doradcy sugerują podjęcie się reform.

6. Ostatnia eksplozja w jednym z laboratoriów, których celem miało być odkrycie sekretów maszynerii orków, jest kolejną z serii niepowodzeń. Uczeni twierdzą, że te maszyny nie mają prawa działać i rzeczywiście, kiedy orka nie ma w pobliżu - nie działają... Bardzo dziwne. Jakby ich obecność zmieniała prawa fizyki, ale czy to nie absurdalna mistyka ?

7. Możliwości produkcyjne spadły do poziomu technologicznego z lat 70-80. Nie ma technicznej możliwości masowej produkcji nowoczesnej elektroniki, w tej chwili. Jakieś akcje ? Czy może głównym problemem jest zmilitaryzowanie produkcji ?

8. Ogromne siły są zaangażowane w przywracanie porządku w Afryce Południowej, Afryce Północnej, centralnej Europie, centralnej Australii, centralnych USA (gdzie wspomaga Amerykańską Gwardię Narodową)... Idzie to bardzo ciężko, a infrastruktura jest w gruzach.

9. Jakieś pytania do licznie obecnych ekspertów ?

- Kawy ? Wina ? Whiskey ? Panie prezesie ? Panie generale ? - dopytują się eleganccy służący.
gn0m
Posts: 96
Joined: Wed May 08, 2013 1:38 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby gn0m » Fri Dec 06, 2013 11:02 am

To ja się zgłoszę jako pierwszy - rezerwuję dla siebie Departament Nauki
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 12:27 pm

gn0m wrote:To ja się zgłoszę jako pierwszy - rezerwuję dla siebie Departament Nauki


Okay. Mamy 1 gracza.

Żeby to miało sens, to potrzebujemy jeszcze z dwóch.



Ja powinienem dopracować szczegóły świata, do tej pory było to pisane dość "na szybko" gdyż nie wiedziałem, czy jest sens poświęcać poważniejszy czas (czy będzie ktokolwiek chętny). "Sprawy na pierwszą turę" też zostaną poprawione (były tylko pisanym na szybko przykładem klimatu).

Oczywiście nie będę się bawił w takie pierdoły jak roczna produkcja zboża czy ryżu (mam życie poza grami), ale liczbę ludności, poziom technologiczny, sytuację polityczną, statystyki PKB i mniej-więcej liczebność sił zbrojnych muszę sobie rozpisać; żeby efekty decyzji graczy miały jakąkolwiek logikę.

Najbliższą galaktyczną okolicę (z którą kontakt będzie nawiązany za kilka tur, chyba, że gracze zrobią coś dziwnego) też muszę sobie rozpisać. To będzie dla mnie robota na jakieś 2-3 godzinki, może rozłożona na 2-3 dni; w międzyczasie proszę się zgłaszać...
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 2:09 pm

CIA World Factbook dziękujemy za inspirację w sprawie statystyk.
Anglojęzycznemu forum miłośników fantastyki i roleplayingu, spacebattles.com , dziękujemy za inspirację dotyczącą gry.

Uwagi: statystyki PKB według "purchasing power parity" (PPP) i wartości dolara z naszego 2013.

Stan Ziemi na 2020
Liczba ludności: 2.8 miliarda
Uwagi:
- 4.2 miliarda ofiar w ciągu ostatnich 10 lat
- zima nuklearna
- klęska ekologiczna
- aktywność gospodarcza przeważnie lokalna

Stan Chin na 2020
Liczba ludności: 700 milionów
PKB ogółem: 4.1 bln $
Wzrost PKB: zero procent
Wzrost liczby ludności: minus cztery procent

Stan Brazylii na 2020
Liczba ludności: 140 milionów
PKB ogółem: 1.4 bln $
Wzrost PKB: 2 % (plus)
Wzrost liczby ludności: 3.2 % (plus)

Stan Sojuszu Zachodniego na 2020
HQ:
- formalnie Nowy Jork
- Praktycznie San Jose

Liczba ludności: 650 milionów
PKB ogółem: 3.7 bln $
Wzrost PKB: zero procent
Wzrost liczby ludności: minus jeden procent
Uwagi:
- populacja USA: 160 mln
- populacja po odjęciu USA: 490 mln
- silne skażenie radiologiczne, chemiczne
- całkowita ludność Europy wynosi poniżej 50 milionów,
- zaludnienie Polski (pod okupacją SZ) oscyluje w granicach 2 milionów (słownie: dwóch milionów. 36 milionów ofiar w ciągu ostatnich 10 lat). Europa centralna niezamieszkalna (niemożliwa do zasiedlenia) według kryteriów z 2010 roku (praktyka wygląda inaczej)
- skupienie aktywności gospodarczej w Ameryce Środkowej, południowym Meksyku, w mniejszym stopniu wschodnim USA, Szwajcarii i Nowej Zelandii. Wymienione kraje posiadają własne rządy i niekoniecznie zgodzą się na wszystko.

Zaczynamy hardcorowo. Ja pewnie przegiąłem, ale kiedy pomyślałem o w miarę realistycznym scenariuszu zawierającym w sobie "pół świata jest pod kontrolą dyktatorskiej rady sojuszu wojskowego" nijak nie wychodziło mi coś łagodniejszego. :)
Zapowiadałem "plot armor", ale jak totalnie spieprzycie kilka pierwszych tur (nie robienie niczego, w tej sytuacji, wystarczy :) ), to się Sojusz Zachodni rozsypie w pył razem z cywilizacją. Ponieważ minimum realizmu chcę zachować.
Żeby nie było, że nie ostrzegałem :)

Budżet
Udział wydatków państwowych w PKB: ponad 90%
Departament Obrony: 50%
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego: 5%
Departament Gospodarki: 40%
Departament Odbudowy: 4%
Departament Nauki: 0.9%
Biurowce, rezydencje i pałace: 0.1%
Projekty i wynagrodzenie prywatne (dzielone po równo na graczy): 0%
Każdy może przedstawić propozycję zmiany. Zmiana jest zaakceptowana/odrzucona większością głosów.
Uwagi: ekonomia obecnie planowana centralnie

Departament Obrony
Broń nuklearna, w tym rakiety balistyczne, dostępne w liczbie 620.
Uwagi: użycie broni nuklearnej wymaga potwierdzenia kodów przez Waszyngton
Umowny wskaźnik "konwencjonalna siła militarna" (naprawdę chciałem to rozpisywać na ilość sprzętu, ale zwariowałbym): 100
Liczba żołnierzy: 10 milionów, milicje 60 milionów, ludność przeważnie uzbrojona

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Służby specjalne z dodatkiem policji i niezbyt niezależnego sądownictwa. Kompetencje z żandarmerią plus sądami wojskowymi - się nakładają i gryzą (konflikty biurokratyczne, personalne i inne).
Wolna prasa nie istnieje. Podróżowanie na odległość przekraczającą 25 kilometrów (lub granice administracyjne) wymaga paszportu wewnętrznego. Racje żywnościowe i towary są racjonowane. Miejscami klimaty a'la Korea Północna.
Umowny wskaźnik jakości: 100

Sprawy trochę pod Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ale do ostatecznego rozwiązania przez głosowanie Rady Najwyższej Sojuszu*:
- Kostaryka, w obecnej sytuacji jeden z najbogatszych krajów świata, domaga się stopniowego zwrotu kompetencji. Eksperci wskazują, że San Salwador, Panama, Nikaragua i Honduras mogą niedługo się przyłączyć do tych głosów.
- Grupa określająca się Francuskim rządem, zebrana w Cayenne, dawnej Gujanie Francuskiej; domaga się przekazania kontroli nad Francją.

Departament Gospodarki
Statystyki PKB były podane. Eksperci chętnie odpowiedzą na dokładniejsze pytania. Poziom efektywności a'la Korea Północna.

Departament Odbudowy
Z takim budżetem coś da się zrobić - może za około pięć tysięcy lat. Kompetencje z Departamentem Gospodarki się nakładają i gryzą.

Departament Nauki
Teoria na poziomie 2010, praktyka na poziomie 1970-1980. Z takim budżetem coś da się zrobić - może za około pięć tysięcy lat.
Aha. Biologia tych "orków" jest naprawdę odjechana, wygląda na mieszankę zwierzęcia z rośliną (sic). Prawdopodobny skutek zaawansowanej bioinżynierii. Szczegóły nieznane. Używana przez nich broń i maszyny: przeważnie absurdalne i, według wielu opinii, sprzeczne z prawami fizyki.

Sprawy zagraniczne:
- USA domagają się dostaw żywności (niemożliwe fizycznie)
- Chiny domagają się dostaw żywności (niemożliwe fizycznie) i ropy (wykonalne)

Uła. Mamy chyba wszystko... tak na początek...


* Szef Departamentu Bezpieczeństwa może samowolnie zdecydować o aresztowaniu/rozstrzelaniu/whatever tych "rządów", ale ostrzegam... akcje będą miały konsekwencje. Formalnie sprawy o takiej wadze podpadają pod całą Radę Najwyższą. Pewne działania mogą być potraktowane jak próba zamachu stanu.
Last edited by Avx on Sat Dec 07, 2013 10:27 pm, edited 1 time in total.
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 2:34 pm

Sytuacja osobista.

Wszystkie postacie kwaterują się, aktualnie, w najbardziej luksusowych rezydencjach i hotelach miasta San Jose.
Podobnie kilka tysięcy urzędników, wyższych oficerów, naukowców, ekspertów i innych.

W niczym to nie przypomina, powszechnych w większości miejsc, klimatów postapokalipsy.


Do dyspozycji są nie tylko elektryczność czy ciepła woda, ale i elektronika, programy telewizyjne (wiele na zamówienie !), najlepsze możliwe jedzenie i alkohol, służący, panny lekkich obyczajów, meble obijane złotem, opancerzone limuzyny, helikoptery, awionetki, prywatne parki rozrywki (sic!), osobista ochrona...
Tak, dla reszty "elit" także. Widać, że wielu z nich pracowało w Narodach Zjednoczonych, a inni w rządach Meksyku czy Hondurasu :)

Gdyby istniała wolna prasa, a rządy USA czy Nowej Zelandii miały jeszcze sensowny wywiad, byłby to już skandal międzynarodowy. Szczególnie w kwestii alkoholu i panienek; mebli obijanych złotem mniej. :)

Brak "skandalu międzynarodowego" nie oznacza, że Kostarykańczycy są dumni z tej sytuacji. Awansowali na stolicę 60% świata... A o dziwo ich to nie cieszy :)

Krążą plotki o formującej się partyzantce, ideowo wyglądającej na zmieszanie maoizmu z polpotyzmem i nacjonalizmem. Na razie jednak Departament Bezpieczeństwa nie ma dokładniejszych danych...
Last edited by Avx on Fri Dec 06, 2013 3:06 pm, edited 1 time in total.
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 2:58 pm

Image

Czarne terytoria oznaczają totalny chaos. Czarne kreski oznaczają poważne problemy z utrzymaniem porządku publicznego (ujmując to delikatnie).

Granatowy jest pod bezpośrednią kontrolą Rady Najwyższej Sojuszu Zachodniego, na zasadach stanu wojennego. Tamtejsze państwa się lata temu rozsypały, albo, jak w przypadku Ameryki Środkowej, dobrowolnie oddały się pod administrację SZ (perspektywa bycia pożartym zmienia optykę).

Niebieski to państwa związkowe, które zaczynają mieć wobec Sojuszu mieszane uczucia, choć są jego częścią. USA, Szwajcaria, Nowa Zelandia... Pojawia się sporo głosów, by - wobec zakończenia regularnych działań wojennych - sprecyzować, czym ten sojusz właściwie jest; czy sojuszem, czy federacją, czy jakimś Nowym Porządkiem Świata.

Tak w praktyce, to macie dyktatorską władzę nad granatowym, a trochę wpływów w niebieskim. Teoretycznie niebieskie kraje mogą was odwołać ze stanowisk. Czy by im się to udało, to inna sprawa (i zaczynają sobie z tego zdawać sprawę...).

Moglibyście polecić im "spadać na drzewo". Jakby zareagowały wasze siły zbrojne, częściowo złożone z Amerykańskiego personelu, to inna sprawa (i zdajecie sobie z tego sprawę)...



Szare to dobrze zorganizowane państwa niepodległe.

Czerwony jest ZBiR, Związek Białorusi i Rosji (ekhm, wiele z Białorusi nie zostało).

Złoty to ChRL.

O sytuacji poza planetą niewiele wiadomo. Nie ma kontaktu z żadną pozaziemską cywilizacją, a orkopodobne stwory nie były w nastroju do dyskusji ;)
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 3:04 pm

gn0m wrote:To ja się zgłoszę jako pierwszy - rezerwuję dla siebie Departament Nauki


Dobra, pomimo, że mamy tylko jednego gracza, zacznijmy powoli - aby rozruszać.

Czy gn0m chce o coś zapytać ekspertów ? Czy ma jakieś rekomendacje w sprawie budżetu ? Czy chce podjąć się jakiś prywatnych działań ? Czy planuje jakieś priorytety badawcze dla swojego Departamentu ?
(możemy roleplayować, nie musimy)

Niech gn0m pamięta, że "państwo" (jeśli można tak powiedzieć) przypomina skrzyżowanie sojuszu wojskowego ze skorumpowaną bananową republiką i szczyptą Korei Północnej. :)

Ekonomiści są przerażeni i sugerują reformy.

Ekologowie też są przerażeni, ale skażenie jest takie, że nie wiedzą, co tu sugerować poza wyciem z przerażenia :D
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Rafal3920 » Fri Dec 06, 2013 5:41 pm

Zawsze chciałem zagrać w coś takiego ale nigdy nie miałem okazji(cantr jest pierwszym RP). Chętnie zagram, ale od razu pokazujcie mi jakie błędy robię bo NIGDY w coś takiego nie grałem
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 5:55 pm

Witam więc kolejnego z Szanownych Członków Rady Najwyższej Sojuszu Zachodniego.
Wyrażam nadzieję, że rezydencja jest wygodna, a obite złotem meble wpadły w gust...


Rafal3920 wrote:od razu pokazujcie mi jakie błędy robię


Cóż... Kryteria RP przyjąłem tutaj dość łagodne. Oczywiście roleplaying jest mile widziany; można sobie wymyślić postać plus jej charakter i się tego trzymać, można też odgrywać jej akcje.


Jednak jeżeli ktoś woli się skupić na strategicznej stronie i więcej wydawać poleceń w stylu OOC niż roleplayować, też "ścigał" nie będę. Zresztą na nadmiar graczy nie narzekamy. ^.^

Proszę pamiętać o podstawowej sprawie: akcje, odgrywane czy nie, będą miały konsekwencje.

Jaką działką się zajmujesz ?
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Rafal3920 » Fri Dec 06, 2013 6:07 pm

Myślałem nad gospodarką, jestem niezły jeśli chodzi o "cyferki". Mam nadzieję że mnie to nie przerośnie
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 6:14 pm

Okay. Proszę pamiętać, że akcje/decyzje mają konsekwencje. Jako, że ja odpowiadam za "świat" gry, ja decyduję o tych konsekwencjach: mogę obiecać, że postaram się być obiektywny.


Jakieś pytania do ekspertów ? W San Jose siedzi masa ekonomistów, których można (nie trzeba) zapytać o rekomendacje.

Jakieś pomysły w sprawie budżetu ? Chcesz podjąć się prywatnych działań ? (działania prywatne mogą być poprzez prywatne wiadomości)

------------------------------
Departament Obrony: wakat
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego: wakat
Departament Gospodarki: Rafal3920 (możecie wymyślić sobie szczegóły i dane postaci, jeśli chcecie)
Departament Odbudowy: wakat
Departament Nauki: gn0m (możecie wymyślić sobie szczegóły i dane postaci, jeśli chcecie)
Rafal3920
Posts: 110
Joined: Tue May 14, 2013 7:27 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Rafal3920 » Fri Dec 06, 2013 6:41 pm

Jako nowy minister gospodarki posiadam tylko podstawowe informacje. Wiem za to że teraz trzeba się skupić na dwóch rzeczach:
- Odbudowa i rozwój rolnictwa-na razie tam popłynie większość z pieniędzy
- Pieniądze same z siebie się nie wezmą: Musimy odbudować szyby naftowe w północnej afryce!

Departament gospodarki otrzymał niemal 1.5 bln $. Jednak bez zewnętrznego wsparcia nie jesteśmy w stanie obliczyć kosztu utrzymania tego co przetrwało. Nie wiemy też ile trzeba przeznaczyć aby odbudować co najmniej 20% afrykańskich i arabskich szybów naftowych.

Z gospodarczego punktu widzenia Kanada, centralna Australia i Turcja nie są na razie w czołówce państw potrzebujących pomocy ze strony wojska: należy utrzymać północną afrykę i uregulować sytuację na urodzajnych polach Ukrainy i wschodniej Polski (to nie patriotyzm a chłodna kalkulacja)

Cześć swojego budżetu Departament gospodarki może oddać na rzecz departamentu odbudowy, jednak pod warunkiem że co najmniej 75% przekazanych pieniędzy przeznaczy na rolnictwo
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 7:21 pm

Rafal3920 wrote:Jako nowy minister gospodarki posiadam tylko podstawowe informacje. Wiem za to że teraz trzeba się skupić na dwóch rzeczach:
- Odbudowa i rozwój rolnictwa-na razie tam popłynie większość z pieniędzy


OOC: Wedle gustu, ale byłbym za konsekwentnym stosowaniem Amerykańskiej terminologii. Jak Departament, to nie minister, a sekretarz.


Wykonalne. Przy czym są wątpliwości dotyczące centralnego planowania. Niektórzy ekonomiści sugerują zwrócenie kontroli nad ziemią jej właścicielom lub spadkobiercom. Oczywiście, decyzja należy do Departamentu Gospodarki i Rady Najwyższej.

Zwraca się też uwagę, że Brazylia i Urugwaj, jako jedyne regiony świata, mają nadwyżki. Nie do końca jednak wiadomo, co Sojusz mógłby w zamian eksportować.

Rafal3920 wrote:- Pieniądze same z siebie się nie wezmą: Musimy odbudować szyby naftowe w północnej afryce!


Zdaniem inżynierów i innych specjalistów: powinno być do zrobienia.
Niektórzy sugerują przyjrzeć się temu, co zostało z pól naftowych w Nigerii. Oczywiście, to byłaby robota dla wojska, w znacznej mierze; ten teren jest poza kontrolą. To samo Iran.

Ropa z dawnej Wenezueli i Arabii płynie, choć w znacznie ograniczonej ilości.

Warto przypomnieć w kwestii ropy żądania/prośby z ChRL. Dyplomaci zwracają uwagę, że największa gospodarka świata ma całkiem sporo na eksport "w zamian", jeżeli Sojuszu nie stać na pomoc charytatywną.

Rafal3920 wrote:Departament gospodarki otrzymał niemal 1.5 bln $.


Mniej-więcej się zgadza, jak najbardziej.

Rafal3920 wrote:Jednak bez zewnętrznego wsparcia nie jesteśmy w stanie obliczyć kosztu utrzymania tego co przetrwało.


Ekonomiści i biurokraci przypominają, że większość tego nie jest gdzieś odkładana, tylko już teraz idzie na produkcję bieżącą. Korupcja i marnotrawstwo są astronomiczne.

Rafal3920 wrote:Nie wiemy też ile trzeba przeznaczyć aby odbudować co najmniej 20% afrykańskich i arabskich szybów naftowych.


Trzeba by trochę przerzucić z innych sektorów. Departament Gospodarki w tej chwili centralnie kontroluje nawet produkcję świeczek czy paneli podłogowych (nie, żeby produkowano ich dużo...); da się część takich rzeczy wygasić i przenieść środki.

Nie wspominając o amunicji, czołgach, pojazdach opancerzonych i innych takich; choć te koszty są dzielone z Departamentem Obrony.

OOC: Trudno mi rzucać konkretnymi liczbami we wszystkich szczegółach; jak już pisałem, na dokładne statystyki produkcji zboża/ziemniaków/węgla/ropy się nie będę rozbijał, bo by mi życia nie starczyło, szczególnie jakbym chciał to realistycznie zrobić.


Rafal3920 wrote:(...) należy utrzymać północną afrykę i uregulować sytuację na urodzajnych polach Ukrainy i wschodniej Polski (to nie patriotyzm a chłodna kalkulacja)


Sytuacja ekologiczna na tych terenach jest, w tej chwili, nie do końca sympatyczna.
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Re: Strategiczne RPG forumowe - Ziemia w świecie Warhammera

Postby Avx » Fri Dec 06, 2013 7:36 pm

Wy sobie zdajecie sprawę, że połowa bogactwa wytwarzanego na terenie Sojuszu idzie na wojsko lub produkcję wojskową.

Ekhm, ekhm. Jakiś ekspert wyciągnął właśnie jakieś zakurzone tomy i zaczął nieśmiało przypominać, że w Korei Północnej ta sama statystyka oscylowała w okolicy 25%, w Stanach Zjednoczonych wynosiła (w 2010) 4.6 % (słownie: cztery procent i sześć dziesiątych), a w dawnej Szwajcarii mniej niż jeden procent...

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest