Civilization V

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Civilization V

Postby cald dashew » Mon Oct 11, 2010 5:25 pm

To ja może tutaj pospamuję dla odmiany ;p

Ktoś z forumowiczów grał już w nową Cywilizację Sid Meiera? Jakie odczucia, w porównaniu do IV? Bo Civ IV to dla mnie, po Cantrze, jest ulubiona gra. Co do V, mam mieszane odczucia jak dotąd.
Image
Image
Image
User avatar
skotos
Posts: 198
Joined: Sun Jan 17, 2010 7:02 pm
Location: Trójmiasto i okolice

Re: Civilization V

Postby skotos » Mon Oct 11, 2010 5:43 pm

Jestem fanem tej serii. Właśnie Cywilizacja IV osładza mi czasy "niebytu cantrowego".

Co do części V o grałem jedynie w grywalne demo ... i mam również mieszane uczucia. To co miało stanowić nową jakość, czyli heksagonalne pola jakoś nie bardzo mnie przekonują. Jakoś bardziej pasuje mi to do typowych wojennych strategii turowych typu Panzer General, czy Fantasy General. Zasada jedno pole jedna jednostka powoduje przy bardziej rozbudowanych grach totalny chaos na ekranie. Mi jakoś grupowanie jednostek na jednym polu odpowiadało. Spowodowane to jest być może strategią jaką preferuje, czyli defensywno-ekonomiczna.
... I'm pulling your strings
twisting your mind and smashing your dreams
Blinded by me, you can't see a thing
Just call my name, `cause I'll hear you scream
skotoooooooos
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Re: Civilization V

Postby Tetro » Mon Oct 11, 2010 5:58 pm

Ja gram i mogę się wypowiedzieć :)

Graficznie bomba gram na 1920x1080 i gra wygląda przepięknie, również muzycznie jest idealna.

I chyba tyle :P

jednak IV była najlepsza z tej serii.

a teraz dlaczego:
-brak możliwości grupowania jednostek
-za mało dyplomacji (prawie nic)
-miasta wyglądają nieszczególnie
-brak religii
-wolne miasta można kupować (chodzi o miasta niepodległe, można kupować sobie u nich prestiż i wtedy miasto daje nam bonusy)
-mało rozwinięta nauka
-i jeszcze troszkę innych minusów
-i najważniejszy MINUS to brak budowy statku kosmicznego :(:(

ale ja i tak jestem zwolennikiem reguły "jak sam się nie przekonam to nie uwierzę"

więc zachęcam bo mimo tych minusów warto zagrać.Dlaczego? bo to CIV....
?
User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Re: Civilization V

Postby cald dashew » Mon Oct 11, 2010 6:33 pm

Jak dotąd :
Wg mnie plusy to :
- Nowy system walki, bardziej dynamiczny, pasjonujacy i realistyczny.(jednostki drugoliniowe są super)
- Grafika
- IMO dyplomacja jest bardzo dobra, dodano wiele rodzajów paktów i umów.
- To dopiero Beta, mam jeszcze nadzieję że dodadzą co potrzeba dobrej cywilizacji.

Minusy :
- Brak religii
- Reformacje są Bee, brak typowego dla cywilizacji systemu rewolucji i zmiany rządów.
- Cuda świata są gorsze, brak filmików.
- Brak tabelek wykresów, najlepszego miasta !!
- Brak wiadomości czy inne cywilizacje Cię lubią czy nie..!! (prawie się nei da z nimi zaprzyjaźnić, mogą Ci wojne wypowiedziec po jednej odmowie itp)
- Niektóre surowce, jak krowy czy banany nie dają Ci nic... Są po prostu ozdobą bo przeważnie dają tyle bonusu co farma czy kopalnia
- Brak zwierząt..
- Trochę mniej technologii, niż w poprzednich wersjach.

PS. BTW. nawet jak twórcy nie zmienią czego trzeba w finalnej wersji i dodatkach, to zajmą się tym doświadczeni użytkownicy. Tak jak było w CIV IV, która bez ROM jest 4x uboższa i mneij ciekawa.
Image

Image

Image
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Civilization V

Postby KVZ » Mon Oct 11, 2010 6:41 pm

Tak, czwóreczka wymiata w porównaniu do 5, z tego co wiem to w Civ5 brakuje jeszcze zdrowie/chroba miast, a bardzo to psuje gre, zwłaszcza osobą które piszą modyfikacje do gry lub takie używają. Pomyśl np w Civ4 masz moda z bronią biologiczną i zaraza sie znakomicie sprawdza. W Civ5 to nie przejdzie, bo brakuje miastom tego wskaźnika.

Tu macie dobrą recenzje Civ5:
http://forums.civfanatics.com/showthrea ... ost9677924

Recenzja napisana jest przez twórce modmoda "A New Dawn", jednego z najlepszych modmodów do najlepszego moda Rise of Mankid (w moim odczuciu - bo pewnie są tacy co wolą klimaty fanasy i inne dziwne mody :D).
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Re: Civilization V

Postby Tetro » Mon Oct 11, 2010 6:45 pm

cald dashew wrote:Jak dotąd :
Wg mnie plusy to :
- Nowy system walki, bardziej dynamiczny, pasjonujacy i realistyczny.(jednostki drugoliniowe są super)


Tak samo jak w IV jednostka najeżdża na jednostkę i tyle,z odpowiednią animacją.

cald dashew wrote:- IMO dyplomacja jest bardzo dobra, dodano wiele rodzajów paktów i umów.


Jakie pakty? bo dla mnie jest mniej niż w IV


cald dashew wrote:Minusy :
- Brak religii
- Reformacje są Bee, brak typowego dla cywilizacji systemu rewolucji i zmiany rządów.

cald dashew wrote:- Cuda świata są gorsze, brak filmików.


Filmiki są w pełnej wersji gry

cald dashew wrote:- Brak tabelek wykresów, najlepszego miasta !!
- Brak wiadomości czy inne cywilizacje Cię lubią czy nie..!! (prawie się nei da z nimi zaprzyjaźnić, mogą Ci wojne wypowiedziec po jednej odmowie itp)
- Niektóre surowce, jak krowy czy banany nie dają Ci nic... Są po prostu ozdobą bo przeważnie dają tyle bonusu co farma czy kopalnia
- Brak zwierząt..
- Trochę mniej technologii, niż w poprzednich wersjach.

PS. BTW. nawet jak twórcy nie zmienią czego trzeba w finalnej wersji i dodatkach, to zajmą się tym doświadczeni użytkownicy. Tak jak było w CIV IV, która bez ROM jest 4x uboższa i mneij ciekawa.


Moje odczucia z pełnej wersji gry,i dodam iż skończyłem ja na poziomie Hard z mapa Huge naszej kuli ziemskiej.
?
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Civilization V

Postby KVZ » Mon Oct 11, 2010 6:54 pm

Ja nie grałem jeszcze w Civ5, ale bym zagrał by mieć lepsze porównanie niż tylko z recenzji i przestudiowania insturkcji do gry. Jednak moim zdaniem z Civ4 + ROM to narazie nie ma porównania ;) Aha, w dodatkach do ROM jest fajna opcja "Surround and destroy" czyli podobne do tego że otaczasz wroga wieloma jednostakmi by zyskać dodatkowe bonusy w walce. Jak dodasz jeszcze zaawansowaną dyplomacje z dodatków do ROM to masz nawet handel workerami i niektórymi jednostkami militarnymi w tym handel korporacjami.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Re: Civilization V

Postby Tetro » Mon Oct 11, 2010 6:59 pm

no tak ale KVZ my tu mówimy o podstawce, jeżeli fani zrobią mody do V takie jak nie lepsze od IV to będzie gra super. Ja dalej czekam na CIV w której walka będzie wyglądać tak jak w serii TOTAL WAR :)
?
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Civilization V

Postby KVZ » Mon Oct 11, 2010 7:03 pm

Ale nie oszukujmy się ;) W Civ4 nikt już nie gra w "podstawke" ;) A już z samym oryginalnym dodatkiem BTS gra jest 2 razy lepsza od Civ5 ;) Nie mówiąc że brakuje Civ5 pare rzeczy z Civ4 takich jak religie i zdrowie miast :)

Edit: a do Civ5 mogą powstać lepsze mody jeżeli tak jak napisała jedna osoba pisząca mody do Civ, dostanie dostęp do kodu źródłowego gry :D
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
Tetro
Posts: 522
Joined: Thu Jun 07, 2007 10:54 am
Location: Baal

Re: Civilization V

Postby Tetro » Mon Oct 11, 2010 7:05 pm

Poczekamy zobaczymy,do V też wyjdą dodatki i mody.
?
User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Re: Civilization V

Postby cald dashew » Mon Oct 11, 2010 10:19 pm

KEVEZ wrote:Ja nie grałem jeszcze w Civ5, ale bym zagrał by mieć lepsze porównanie niż tylko z recenzji i przestudiowania insturkcji do gry. Jednak moim zdaniem z Civ4 + ROM to narazie nie ma porównania ;) Aha, w dodatkach do ROM jest fajna opcja "Surround and destroy" czyli podobne do tego że otaczasz wroga wieloma jednostakmi by zyskać dodatkowe bonusy w walce. Jak dodasz jeszcze zaawansowaną dyplomacje z dodatków do ROM to masz nawet handel workerami i niektórymi jednostkami militarnymi w tym handel korporacjami.


Tak ale w Rom nie musisz sie bawic w surround and destroy, a tutaj musisz. Uwazam system walki z V za lepiej przemyslany i dynamiczny. No i realistyczny.

Ja IV przeszedłem niezliczoną ilość razy z ROM+ ROME czasem i z New Dawn. Pewnie że lepsza dyplomacja z dodatkami w IV, jeszcze z dodatkiem REALISTIC DYPLOMA, gdzie mozesz jednostki sprzedawac i nie tylko, kontakty itp. Jednak podstawka IV miala o wiele bardziej ubogą dyplomacje niz podstawka V.

PS. Widzę że nie brak tu koneserów mojej ulubionej gry (graficznej) :P Szacuneczek
Image

Image

Image
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Re: Civilization V

Postby KVZ » Mon Oct 11, 2010 10:37 pm

Ja teraz się bawie w instalowanie nowych 3d Leader's Head do Civ4 + ROM. Barrack Obama, Hitler, Pilsudski, itp, lęcą po koleji ale z niektórymi jest troche roboty bo trzeba Xml'e samemu dorabiać i zgadywać który plik gaficzny jest do czego.

Dodałem sobie do ROM+AND modmodmod o nazwie hydro ostnio (jak znajde link to zapodam). Dużo nowych budynków, w tym palisada itp, oraz civik związany z zarządaniem śmieciami. Niestety większość budynków (90%) bez grafiki 3d jeszcze tylko same ikonki przy budowaniu.
Corruption born inside. I'm part of dark side / A.F.K. / We'll steal your dreams and control your minds
https://twitter.com/DukeKVZ / http://www.futurerp.net/pages/link.php?id=24880
User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Re: Civilization V

Postby cald dashew » Tue Oct 12, 2010 7:37 am

KEVEZ wrote:Ja teraz się bawie w instalowanie nowych 3d Leader's Head do Civ4 + ROM. Barrack Obama, Hitler, Pilsudski, itp, lęcą po koleji ale z niektórymi jest troche roboty bo trzeba Xml'e samemu dorabiać i zgadywać który plik gaficzny jest do czego.
.


Ja dodałem mega pack do Civ IV = 50 nowych liderów. No ale gra tego nie mogła przetworzyć. Po wyrzuceniu 10 liderów dopiero się załadowała :) i to po dobrych paru minutach.

Dla mnie najlepiej się gra w sam ROM, czasami oficjalny dodatek Afforesa. W tym nieoficjalnym to już za dużo budynków, gra niewyważona itp.

EDIT : Jeszcze jednym z plusów piątki, są wolne miasta, które dają graczowi zadania i określają politykę. Pomysł bardzo dobry, ale jeszcze ubogi i niedopracowany, pozostaje czekać

Co do filmików, to mam pełną wersję, tylko słabą grafikę ustawioną, możliwe że to automatycznie wyłącza filmy. Mój błąd.
Image

Image

Image
User avatar
Fieger
Posts: 512
Joined: Mon Aug 14, 2006 8:16 am
Location: oo..gdzies tam

Re: Civilization V

Postby Fieger » Tue Oct 12, 2010 9:46 pm

Ja osobiście uważam, że najlepszą grą z Civów od Sida Meiera i tak jest Alpha Centauri. Nigdzie jeszcze nie uświadczyłem tak zajebiście dopasowanego klimatu gry. Civ 4 zmodowana jest na miejscu drugim. Podstawka Civ 4 jest nudna, ale jeśli załaduje się mody fantasy, star wars, sf, ROM i inne to można grać, grać i grać :) W 5 jeszcze nie grałem, ale czytałem kilka recenzji i raczej mi nie pasuje. Poza przejściem na hexy i ładniejszą grafiką nie powala niczym szczególnym (za brak religii i stackowania jednostek na jednym polu od razu daję 2 oceny niżej). Póki co czekam na Shoguna 2 z serii Total War, bo Napoleon jakoś mi nie podchodzi...

KEVEZ w necie masz od cholery gotowych leaderów choć nie wszystkich animowanych...nawet tak egzotycznych jak Tito, Fidel, Brutus, Wercyngetoryks czy Chmielnicki :P
I have a cunning plan...
User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Re: Civilization V

Postby cald dashew » Wed Oct 13, 2010 10:22 am

Brak stackowania jest dobrym pomysłem, wychodzi grze na plus. Przy walce musisz kombinować, używać jednostek drugoliniowych i szybkich konnych. W Civ IV wystarczy naładować 100 jednostek (50% katapult czy armat ofc) na jedno pole i podbijać miasto po mieście, bez prawie żadnych strat. Walka w ten sposób zawiewa nudą po pewnym czasie. Dużym plusem Civ V jest także obrona i podbijanie miast, w IV wystarczało wsadzić do miasta paru archerów z boostem do obrony, postawić mury i przez pewien, początkowy okres (do wynalezienia katapult), miasto było prawie że nie do zdobycia. (o takich paru archerów potrafiło się rozbić i z 20 włóczni). W Civ V nie dość, że masz szanse podbić każde miasto przy odrobinie taktyki, rozumu i szczęścia, to jeszcze musisz się natrudzić żeby obronić swoje, zbudować je w korzystnym miejscu (np. tam gdzie niewiele jednostek na raz może dojść) i obstawić jednostkami ma około (np. w górach czy lasach). Gra w Civ V jest bardziej dynamiczna w porównaniu do innych odsłon cywilizacji (nie grałem w Colonization i tą Civ na playstation)

Jednak kolejnym znaczącym minusem Civ V jest brak losowych zdarzeń, które w IV nadawały niepowtarzalny klimat i uczucie że na prawdę budujesz prawdziwe imperium.
Image

Image

Image

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest