Darwin kontra smok wawelski

Ogólne pogawędki, ogłoszenia innych serwisów i inne niezwiązane z Cantr tematy.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Co sadzicie o teorii ewolucji darwina?

uwazam ze jest prawdziwa
27
66%
kompletna bzdura
5
12%
trudno powiedziec
9
22%
 
Total votes: 41
User avatar
Rydygier
Posts: 168
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 am

Postby Rydygier » Thu Nov 02, 2006 12:43 pm

ActionMutante wrote:Fakt, pare zdan wypadlo mi podczas czytania :P

Jesli chodzi o podobienstwo tych religii, to uwazam to za kolejny przejaw ewolucji! Religie, ktore byly "lepsze, ciekawsze, sprawiedliwsze?" przetrwaly, podczas gdy prymitywne znikly!
Ewoluuje wszystko! (wracamy do samego poczatku)
Wszechswiat ewoluuje, Fauna i flora ewoluuja, spoleczenstwa, religie, kultura! Akcja daje reakcje! Robi sie goraco- zwierzakowi rosnal uszy itp.
Nikt, nigdy mi nie wmowi, ze teorja kreacjonistyczna jest wiarygodniejsza od Darwina (teorii oczywiscie), bo nie jest! OPIERA SIE NA MRZONKACH, ZABOBONACH, NIEWIEDZY!
Nie iwemy jak to sie dzieje?- Jakto jak??!!?? Bog to stworzyl!
Religia uwstecznia, podobnie jak wegetarianizm!

EDIT@UP- Istnialy kultury nie znajace religii.


Albo raczej istniały kultury, o których religii nic nie wiemy. Nawet jeśli (wymień kilka), to na zasadzie ewenementu.
Wniosek z uwstecznianiem jest błędny (zwłaszcza w kontekście ewolucji religii, która to ewolucja z założenia jest nastawiona na udoskonalenie, nie uwstecznienie). Kościół wcale nie forsuje teorii kreacjonistycznej. Z naukowego punktu widzenia jest faktycznie zupełnie nieprawdopodobna, zaś teoria ewolucji (lub któraś z jej modyfikacji) jak najbardziej prawdzie odpowiadać może (i Kościół się z tym zgadza). Być może założyłes, że skorom katolik, to od razu kreacjonista... Otóż nie.

Nie iwemy jak to sie dzieje?- Jakto jak??!!?? Bog to stworzyl!


Kościół mówi, że stworzył to, co jest jak i zasady jego działania, nauka bada jakie to jest i na jakiej zasadzie działa. Taki, rozumiesz, podział ról, zgodny zresztą z zamysłem Boga, który nakazał czynić sobie Ziemię poddaną. Źle się dzieje, gdy jedno wchodzi w kompetencje drugiego, jednak czasem ciężko wytyczyć granicę.
User avatar
robin_waw
Posts: 1532
Joined: Tue Jul 25, 2006 12:30 pm

Postby robin_waw » Thu Nov 02, 2006 3:47 pm

User avatar
ActionMutante
Posts: 873
Joined: Thu Jul 13, 2006 11:46 am

Postby ActionMutante » Sun Nov 05, 2006 12:12 pm

Wiele prymitywnych ludow obu ameryk, azji i afryki, nie posiada zadnych bostw, nie oddaj czci sloncu, ani innym zywiolom. Jedyna co nadprzyrodzone w ich mniemaniu, to duchy przodkow, ktore i tak nie ingeruja w nasz swiat.
Uwazam, ze religie powstawaly, poniewaz ludzie potrzebowali wytlumaczen na otaczajacy ich swiat. Teraz kiedy coraz wiecej odkrywa nauka, mozna porzucic bajki o dobrym dziadku w niebie... Zastanawia mnie skad w tobie (jak i w wielu innych osobach) tak bezkrytyczna wiara w nauki KK? Przeciez koncowy efekt ewolucji KK, ma tyle wspolnego z bogiem i jego nakazami co PRL z komunizmem! Pozatym, czemu (do jasnej cholery :o ) wierzysz??!!?? Naprawde zazdroszcze tkwienia w takim przeswiadczeniu, jakze niepewnym co do stanu faktycznego!!??!!
No ale w sumie jak to powiedzial (zdaje sie ) Pascal- jezeli boga nie ma i w niego wierzymy, to nic nie tracimy. Jesli jest to wierzac w niego tylko zyskamy...
Tylko czy wierzac tylko dla zysku i z zimnej kalkulacji, mamy szanse na zbawienie...?
Odp. Nie, bo boga nie ma ;)
All my friends are dead.
You got dragged outta bed,
Now they're buried and they're dead.
User avatar
Rusalka
Posts: 1508
Joined: Sun Mar 05, 2006 6:12 pm
Location: Gdansk, Poland
Contact:

Postby Rusalka » Sun Nov 05, 2006 2:19 pm

To jest właśnie fenomen wiary panie mutante. Ja nie dyskutuję na temat tego czy bóg jest czy nie, bo nie muszę. Nie mam krztyny wątpliwości co do jego istnienia. Moja pewność wynika jednak ze znajomości istoty natury boskiej. Wszystkie te spory wynikają najprawdopodobniej z różnego pojmowania definicji boga. W twojej definicji bóg nie istnieje, i kierując się nią pewnie również doszedłbym do tego samego wniosku.
Artur wrote:ja chce miec fabryke i czarnuchow w niej a nie dom z ogrodkiem kurna i nie zycze sobie zeby mnie ktos pouczal o graniu w cantr qrka
User avatar
Nathan
Posts: 23
Joined: Sun Nov 05, 2006 1:43 pm

Postby Nathan » Sun Nov 05, 2006 7:43 pm

Może powtórzę zdania powyższych ludzi, którzy się już wypowiadali, ale zacznijmy od tego, co powiedział Rusałka.
Rusałka wrote:Wszystkie te spory wynikają najprawdopodobniej z różnego pojmowania definicji boga.

Jest to prawda. Dla chrześcijan Bóg to po prostu Bóg. Judaizm twierdzi, że Jahwe. To tak właściwie nie ma znaczenia, jakim uczcicimy imieniem Absolut. On po prostu musi być.
Oczywiście niektórzy stwierdzą, że go nie ma.
Inni będą bić się w pierś i przysięgać na grób matki, że istnieje.
Biblia, jak dobrze wszyscy wiedzą, jest pełna symboli i metafor (w szczególności Stary Testament). Niektórzy uważają, że Bóg naprawdę tworzył świat przez 7 dni. Wyobraźcie sobie, że może to również być 7 miliardów! Nie mamy prawa uważać, że coś jest albo czegoś nie ma. Po prostu nie mamy dowodów i wszystko jest kwestią wiary.

Mógłbym teraz dać taką tezę dotyczącą teorii Darwina
Jak dobrze kojarzę. Karol Darwin uważał, że człowiek pochodzi od małpy. Przypuśmy, że tak jest i co dalej..? To teraz podstawmy teorię do Księgi Rodzaju. Bóg wpierw stworzył faunę (zwierzęta, ptactwo, ryby etc.). Człowiek mógł powstać i tak, i tak. Sądzę, że kreacjonizm jest właśnie lepszą modyfikacją teorii ewolucji.
To nie miałoby sensu, gdyby nie było tego Czegoś.
Last edited by Nathan on Sun Nov 05, 2006 9:22 pm, edited 2 times in total.
Em... Cześć!
Znam sekret, chcesz go poznać..?
Dobra. Słuchaj...
Istnieje Akwamarynowy Power Ranger...
Fajnie, nie? ^^
User avatar
Obcy
Posts: 347
Joined: Sun Apr 02, 2006 9:03 pm
Location: Poland, Zabrze

Postby Obcy » Sun Nov 05, 2006 9:05 pm

Sorry, ale zupełnie nie kumam tego, co napisali moi dwaj przedmówcy.

@Rusalka:

Podaj swoją definicję boga, bo na razie z Twojej wypowiedzi wynika, że bóg jest bo tak, a ty w niego wierzysz i tak.

@ Nathan

Rozumiem, że Absolut, to wszechświat. Jesli tak to się z Tobą zgadzam. Wszechśiwat to, owszem, jest. Bo jeżeli masz na myśli inny Absolut, to u nas na Śląsku, czasami nazywają to jeszcze halba :lol: . No i wielu, faktycznie nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez halby.

Natomiast wywodu z Księgą rodzaj to w ogóle nie rozumiem... Trochę jednak zamotałeś. Wyjaśnij proszę.
User avatar
Rusalka
Posts: 1508
Joined: Sun Mar 05, 2006 6:12 pm
Location: Gdansk, Poland
Contact:

Postby Rusalka » Sun Nov 05, 2006 9:16 pm

Cóż, nie mam czasu zagłębiać się w te teorie i filozofie, więc wykręcę się cytatem:

"Kiedy czegoś bardzo chcesz, zamykasz oczy i o to prosisz, bóg to ten koleś, który cię wtedy ignoruje."

;)

Cytat ten dużo mówi mądrego na temat istoty boga. Dodam jeszcze, że bóg to nic innego, jak suma i personifikacja naszych wyrzeczeń, dążeń i marzeń. I takim go widzę.
Artur wrote:ja chce miec fabryke i czarnuchow w niej a nie dom z ogrodkiem kurna i nie zycze sobie zeby mnie ktos pouczal o graniu w cantr qrka
User avatar
Nathan
Posts: 23
Joined: Sun Nov 05, 2006 1:43 pm

Postby Nathan » Sun Nov 05, 2006 9:28 pm

Abosult może być kojarzony z Bogiem. Właściwie to jest Bóg. Ja tak uważam...
Jeśli chodzi o Księgę - Tak, widzę teraz, że troszkę zagmatwałem. W skrócie:
Jakby nie patrzeć, to Księga Rodzaju jest w sumie takową teorią Darwina. Nie twierdzę, że obie są dokładnie takie same. Kolejność powstwania istot stworzonych przez Boga jest bardzo podobna do kolejności Darwinowskiej teorii. Nie wiem, może teraz troszkę mnie zrozumiesz... ;)
Em... Cześć!

Znam sekret, chcesz go poznać..?

Dobra. Słuchaj...

Istnieje Akwamarynowy Power Ranger...

Fajnie, nie? ^^
User avatar
Obcy
Posts: 347
Joined: Sun Apr 02, 2006 9:03 pm
Location: Poland, Zabrze

Postby Obcy » Sun Nov 05, 2006 9:53 pm

Rusalka wrote: Dodam jeszcze, że bóg to nic innego, jak suma i personifikacja naszych wyrzeczeń, dążeń i marzeń. I takim go widzę.


Wmiosek z tego jeden: Jak nie było ludzi na Ziemi (parę latek temu) to nie było boga, bo nie miał kto marzyć, dążyć i dokonywac wyrzeczeń.
Dla mnie jasne. 8)
Avx
Posts: 515
Joined: Mon Oct 23, 2006 12:11 pm

Postby Avx » Sun Nov 05, 2006 9:54 pm

Nathan wrote:Kolejność powstwania istot stworzonych przez Boga jest bardzo podobna do kolejności Darwinowskiej teorii.


Jakim cudem ? Według biblii m.in. Ziemia została stworzona przed gwiazdami. To wprawdzie trochę inna sprawa, ale dobrze ukazuje, że teksty biblijne najlepiej traktować z równą powagą co mity Greckie.

Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności.
Last edited by Avx on Sun Nov 05, 2006 9:55 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Obcy
Posts: 347
Joined: Sun Apr 02, 2006 9:03 pm
Location: Poland, Zabrze

Postby Obcy » Sun Nov 05, 2006 9:55 pm

Nathan wrote:Jakby nie patrzeć, to Księga Rodzaju jest w sumie takową teorią Darwina.


Oczywiście rozumiem. W sumie myślałem, że właśnie to masz na myśli.

Wniosek z tego jeden: Kreacjonizm to bzdura. W Biblii opisana jest ewolucja.
User avatar
Nathan
Posts: 23
Joined: Sun Nov 05, 2006 1:43 pm

Postby Nathan » Sun Nov 05, 2006 10:39 pm

Nie można być tego pewnym, Obcy. "Na niektóre pytania znajdziemy odpowiedzi dopiero po śmierci." - moje powiedzenie... ^^

Avx - nie będę się sprzeczał z Tobą. Chodziło mi ogólnie o część dotyczącą powstania najpierw zwierząt, a potem człowieka. :)

A żeby schłodzić atmosferę - co sądzicie o Smoku Wawelskim..? ;)
Em... Cześć!

Znam sekret, chcesz go poznać..?

Dobra. Słuchaj...

Istnieje Akwamarynowy Power Ranger...

Fajnie, nie? ^^
Aihal
Posts: 122
Joined: Wed Nov 24, 2004 4:13 pm

Postby Aihal » Sun Nov 05, 2006 11:39 pm

Myślę że jeśli dinozaury wyginęły miliony lat temu to nie...
Ale jeśli parę tysięcy to Smok Wawelski czemu nie :wink:
a Nessie zdecydowanie tak :D
Aihal
Posts: 122
Joined: Wed Nov 24, 2004 4:13 pm

Postby Aihal » Sun Nov 05, 2006 11:53 pm

Niezły temat, chociaż wolałbym żeby bardziej się go trzymać zamiast wycieczek pod adresem religii itp... zamiast tego jakieś rzeczowe argumenty poproszę :)

więc przejdźmy do tzw. faktów:

Smith wrote:...jest inny ciekawszy fakt, że zarodek przechodzi coś w rodzaju przyśpieszonej ewolucji, na początku przypomina prymitywny mikroorganizm, potem przechodzi różne inne etapy, np. takie w których posiada łuki skrzelowe jak ryba.


Świetny przyklad...

...ale raczej nie na to co autor miał na myśli.

:arrow: Po pierwsze: trudno nie przypominać prymitywnego mikroorganizmu kiedy ma się jedną, dwie, cztery... a nawet 100 komórek - a takie są początki.

:arrow: Po drugie: to co opisałeś... to tzw. "prawo biogeniczne" (albo "teoria rekapitulacji") sformułowane przez Ernst'a Haeckel'a,
Już na początku XX wieku biolodzy i morfolodzy wykazali że teoria ta jest błędna.
Haeckel przyznał się do "poprawiania" rysunków których używał jako dowodów swojego prawa.
A domniemane skrzela okazały się po prostu łukami naczyniowymi.

:shock: Mimo to uczyłem się o prawie biogenicznym jako o fakcie w liceum (pod koniec XX wieku),
łącznie z informacją dotyczącą skrzel oraz rysunkami zarodków różnych gatunków,
które za nic nie przypominają ich zdjęć, ale za to są podobne do siebie nawzajem.

A ja bardzo nie lubię jak się mnie oszukuje. :x A Wy?

Mam też encyklopedię Larousse Ziemia Rośliny Zwierzęta w której są rysunki "porównujące" zarodki i tekst o skrzelach.
User avatar
Rydygier
Posts: 168
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 am

Postby Rydygier » Mon Nov 06, 2006 10:29 am

Wiele prymitywnych ludow obu ameryk, azji i afryki, nie posiada zadnych bostw, nie oddaj czci sloncu, ani innym zywiolom. Jedyna co nadprzyrodzone w ich mniemaniu, to duchy przodkow, ktore i tak nie ingeruja w nasz swiat.
Uwazam, ze religie powstawaly, poniewaz ludzie potrzebowali wytlumaczen na otaczajacy ich swiat. Teraz kiedy coraz wiecej odkrywa nauka, mozna porzucic bajki o dobrym dziadku w niebie...


Chyba jednak nauka nie jest w stane zaspokoić potrzeby religii, skoro obecność jednej nie powoduje zniknięcia drugiej. Ba, jest wielu wierzących naukowców i to także wybitnych. Dla niektórych to nauka stała się drogą prowadzącą do wiary.



Zastanawia mnie skad w tobie (jak i w wielu innych osobach) tak bezkrytyczna wiara w nauki KK?


Ona nie jest bezkrytyczna. Skąd się bierze wiara? Można sądzić, że jest wpojona w dzieciństwie, a dalej to już siłą rozpędu... Ale to coś więcej niz tylko wyuczone rytuały i formułki. Są tacy, którzy nawracają się jako dorośli, czy nawet starzy ludzie, choć byli wychowywani przez ateistów. Dla katolika wiara to łaska. Nie można jej samodzielnie osiągnąć, ani zadecydować bez pomocy Boga "od teraz wierzę!". Sądzę, że wynika ona z osobistego doświadczenia Boga w swoim życiu. Niektórzy po prostu dostrzegają, że ich życie nie jest serią przypadków, że wszystkie jego wydarzenia układają się w jakiś sens, plan, że ktoś to prowadzi. Wiara to nie tylko wiara w istnienie Boga, ale też w całość Jego objawienia i podążanie za Jego wolą (w istnienie Boga i szatan wierzy).

Przeciez koncowy efekt ewolucji KK, ma tyle wspolnego z bogiem i jego nakazami co PRL z komunizmem!


Tak sądzisz? Rozwiń tę myśl, bo jak na razie to nie rozumiem, jak ktoś nie wierzący w Boga (i, domniemywam, nie uczęszczający do kościoła, więc nie znający tak naprawdę nauk KK) potrafi porównywać Go z tym, co głosi Kosciół...

Pozatym, czemu (do jasnej cholery :o ) wierzysz??!!?? Naprawde zazdroszcze tkwienia w takim przeswiadczeniu, jakze niepewnym co do stanu faktycznego!!??!!


Budzenie takich pytań to jest właśnie świadectwo wiary. Niewierzący się zastanawia jak to jest, że niektórzy wierzą. Jeśli jest dość bystry to zauważy, że nie można tego wytłumaczyć "ciemnotą", skoro i wśród elit intelektualnych wierzący są. Największym jednak świadectwem jest to, że Bóg uzdalnia wierzących do rzeczy niemożliwych dla człowieka.

Tylko czy wierzac tylko dla zysku i z zimnej kalkulacji, mamy szanse na zbawienie...?


Gdyby dzięki wierze nie osiągało się zbawienia, wiara byłaby bez sensu. Chrześcijaństwo to robienie najlepszego interesu w życiu.
[/img]

Return to “Dyskusje niezwiązane z Cantr”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest