Ktory system rzadow jest lepszy w Cantr?

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Ktory system rzadow jest lepszy w Cantr?

System Vlotryan - krolestwo - kilka osob generalnie rzadzi
13
24%
System Cechowic - totalna demokracja i cechy rzemieslnicze
16
30%
Nie znam jednego/dwoch z podanych systemow, nie moge wiec ocenic
12
22%
Nie moge ocenic, bo obydwa sa az tak zle, sam znam lepszy, najlepszy system, (pochwale sie wiedza w temacie)
13
24%
 
Total votes: 54
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 1:16 am

belin wrote:
Michal wrote:Już nie wiem, o co chodzi.


I bardzo dobrze :-) - moze kiedys jakas Twoja postac zostanie zaskoczona. Wlasnie dlatego postuluje o oszczedne pisanie na pewne tematy. Albo tylko tak (i bez tlumaczenia dodatkowego) zeby rozumieli ci co moga zrozumiec odnoszac sie do znanych sytuacji. Zreszta podanie blizszych danych lamaloby tu zasade 4 dni (i pewnie dlugo tak bedzie).


Wlasnie dlatego mu tego nie wyjasnilem. Niech pochodzi w tamtych okolicach to sie w koncu domysli. :)
belin
Posts: 562
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:26 pm
Location: Poland - Warsaw
Contact:

Postby belin » Sun Jan 22, 2006 1:18 am

Gnom wrote:Wlasnie nieprawda. W Republice Bojran prawo wydobycia ma kazdy - nawet ten, ktory nie jest obywatelem. O ile sa miejsca rzecz jasna. Nie ma tego ani w Cechowicach, ani we Vlo.


Nie jest to prawda. A moze wlasciwie nie do konca jest to prawda. Tylko tyle chcialem powiedziec.
User avatar
Raist
Posts: 919
Joined: Wed Aug 24, 2005 6:42 pm
Location: POLAND

Postby Raist » Sun Jan 22, 2006 1:26 am

Oj jedna moja postac bardzo zle wspomina Cechowice ... ale jeszcze tam wroci ... :twisted:

Moglbym cos napisac, ale wole nie :)
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 1:27 am

belin wrote:
Gnom wrote:Wlasnie nieprawda. W Republice Bojran prawo wydobycia ma kazdy - nawet ten, ktory nie jest obywatelem. O ile sa miejsca rzecz jasna. Nie ma tego ani w Cechowicach, ani we Vlo.


Nie jest to prawda. A moze wlasciwie nie do konca jest to prawda. Tylko tyle chcialem powiedziec.


Troche zes to metnie wytlumaczyl Belin... Mozesz jasniej?
belin
Posts: 562
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:26 pm
Location: Poland - Warsaw
Contact:

Postby belin » Sun Jan 22, 2006 1:33 am

Gnom wrote:
belin wrote:Nie jest to prawda. A moze wlasciwie nie do konca jest to prawda. Tylko tyle chcialem powiedziec.

Troche zes to metnie wytlumaczyl Belin... Mozesz jasniej?


:-) - wiem, ze metnie.
Ale dokladnie taka jest prawda. A nawet bolesniejsza. Akurat z Bojran mialy stycznosc 2 moje postaci i obie wiedza, ze nie jest do konca tak, ze kazdy moze wydobywac. I ze moze wszytsko wydobywac. Teraz chyba sie dokladniej wyrazilem ;-). A co do dokladniejszych kwestii... ja naprawde jestem zwolennikiem dowiadywania sie w Cantr a nie tutaj takich rzeczy. Jak nowy jakis to przeczyta to nawet po lapach nie dostanie bo od razu wszystko bedzie wiedzial. Zadnej zabawy.
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 1:41 am

No tak, wiem o co Ci chodzi. Juz rozumiem. Natomiast a takiej sytuacji nic nie wiem. Na cale szczescie sprawcow. :twisted:

A co do tego: zgadzam sie. Tego typu informacje nie powinny byc przekazywane poza gra, a juz na pewno nie na forum. W tej grze nie ma kodow i solucji, a takie informacje bylyby wlasnie czyms takim.

EDIT: wlasnie o tak "dokladne" wytlumaczenie kwestii prosilem. :)
belin
Posts: 562
Joined: Sun Nov 06, 2005 11:26 pm
Location: Poland - Warsaw
Contact:

Postby belin » Sun Jan 22, 2006 1:45 am

Gnom wrote:wlasnie o tak "dokladne" wytlumaczenie kwestii prosilem. :)


:-) ciesze sie, ze sie rozumiemy :-)
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Sun Jan 22, 2006 6:45 am

Dlatego nie chciałem zbyt dokładnie o Bojran pisać... No ale już powiedziano sporo.

To JEST republika - nie demokracja ale wlasnie republika z elementami dyktatury. Konsulowie, radcy i zarządcy - maja w okreslonyhch dziedzinach lub na okreslonych obszarach władzę absolutną - nie są jednak monarchami.

Zwracam uwagę - że Bojran to nie miasto - to kilkanascie osad. Z czego kilka całkiem niezle sie rozwijajacych. W samym Dom Bojran jest na przyklad cos czego nie ma chyba nigdzie indziej - Uniwersytet, który zajmuje się tym, co sugeruje nazwa...

Co do wydobycia i zakazów - lokacji jest tyle, że każdy może sobie coś - z drobnymi wyjątkami - wydobywać. Czasami jednak konieczne bywa ukierunkowanie wysiłków całej społeczności i wtedy pojawiają się nakazy...

--

Co do złodzieja w Cechowicach - a nie pomyślałeś, że czasami ludziom nie chce sie zlodzieja gonic? Przy tej skali produkcji kilogram żelaza to nie majatek ;) Poza tym Cechowice to rzeczywiscie lekko anarchistyczne miejsce - ale zgrane - głownie dzięki temu 'centralnemu mózgowi * klania sie * oraz wspolnocie w checi odkrywania nowych mozliwosci... Spektakularne osiagniecia? Niebawem swiat sie dowie - pozwolmy rzeczom biec naturalnie :)

--

Inne królestwa - ostatnio moja postać (przelotny gosc) pomagała założyć królestwo na jedenej z nowych wysp. Mysle, ze nie bedzie to 'pistacjowe' krolestwo - ale tez i nie wroze mu swietlanej przyszlosci. Aby powstac moglo panstwo potrzebna jest wspolnota celow i kilka wybitnych postaci, ktore potrafia natchnac pozostalych - oraz maja dostateczna wiedze i umiejetnosci logistyczne. Inaczej nic z tego nie bedzie.

--

Pominiety zostal jeszcze jeden ciekawy organizm - tym razem z biednej wyspy *fic
Powstaje tam - powoli ale jednak - całkiem zgrana wspólnota - bez papierków,bez celow... Po prostu zyj i pozwól zyc - a jednak ludzie z tej osady chodza po okolicy, ucza, daja zaawansowane prezenty i pomagaja innym... Dosyc to mile.

--

No i jeszcze jednen przyklad 'panstwa nie-panstwa' - tym razem ze starej wyspy. Na zapomnianych pustkowiach kilka ubogich lokacji zjednoczylo wysilki i coraz szybciej sie rozwija przyjmujac kolejne - czas pokaże, czy idea i realizacja są słuszne. Szansa istnieje, ze tak :)
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 7:28 am

No wlasnie bylem ciekaw wojd czy o Republice Bojran mowisz. :)

Hm, republika z elementami dyktatury.... Frapujace spostrzezenie. Ja bym to chyba jednak tak calkiem na powaznie okreslil jako oligarchie.

O Republice Bojran rozmowa jest ciekawsza - o Vlo i Cechowicach na forum przy roznych okazjach byla masa opinii.

wojd wrote:Inne królestwa - ostatnio moja postać (przelotny gosc) pomagała założyć królestwo na jedenej z nowych wysp. Mysle, ze nie bedzie to 'pistacjowe' krolestwo - ale tez i nie wroze mu swietlanej przyszlosci. Aby powstac moglo panstwo potrzebna jest wspolnota celow i kilka wybitnych postaci, ktore potrafia natchnac pozostalych - oraz maja dostateczna wiedze i umiejetnosci logistyczne. Inaczej nic z tego nie bedzie.


O wybitna postac to Ty sie nie martw. ;)

No jak tak lecimy po calosci to ja bym zwrocil uwage znowu na stara wyspe. Bo tam, w miejscu opuszczonym przez obecnych Bojran, kluje sie cos nowego. Trudno przewidziec jaki to bedzie mialo charakter i ksztalt, ale samo polozenie i baza surowcowa moga sprawic, ze bedzie sie rozwijalo w sposob bardzo interesujacy.
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Sun Jan 22, 2006 7:34 am

Gnom wrote:Hm, republika z elementami dyktatury.... Frapujace spostrzezenie. Ja bym to chyba jednak tak calkiem na powaznie okreslil jako oligarchie.


Republika? (trudne słowo) Oligarchia? (jeszcze trudniejsze słowo) ;)

SWO PWN wrote: republika - forma ustroju państwowego, w którym najwyższe organy władzy są wybierane na czas ustalony przez ogół obywateli w drodze wyborów pośrednich lub bezpośrednich, zwykle w sposób określony przez konstytucję


Hmm... powiedzmy, że wybory były pośrednie ;) a ich wynik został przyjęty przez aklamację :D

SWO PWN wrote: oligarchia - forma rządów polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką
grupę ludzi, najczęściej spośród arystokracji rodowej
lub najbogatszych warstw społeczeństwa


No to by się mniej więcej zgadzało, politologu :)

Gnom wrote:O wybitna postac to Ty sie nie martw.


Masz na mysli tę, co spała przez cały czas? ;)
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 7:43 am

wojd wrote:Hmm... powiedzmy, że wybory były pośrednie ;) a ich wynik został przyjęty przez aklamację :D


Na wybory posrednie sie moge zgodzic, ale z aklamacja przegiales. :)

Aklamacja (consensus ordinum) to sposób przyjęcia lub odrzucenia ustawy lub wniosku w demokratycznych organach władzy ustawodawczej. Wniosek zostaje przyjęty poprzez aklamację, gdy zostaje zaakceptowany jednomyślnie przez całe zgromadzenie (może zostać poparty okrzykami lub oklaskami).


Tam raczej byla ponura cisza zgody plus 'futrzak'. ;)

wojd wrote:Masz na mysli tę, co spała przez cały czas? ;)


Zbierala sily. ;)
User avatar
Raist
Posts: 919
Joined: Wed Aug 24, 2005 6:42 pm
Location: POLAND

Postby Raist » Sun Jan 22, 2006 7:49 am

Ktos tam pisal, ze Cechowice daly mu szanse realizacji wlasnych planow ... moim zdaniem zabija sie tam potrzeby jednostki na rzecz ideii. Nie mozna zarobic na nic, a od nowych wymaga sie darmowej pracy bez mozliwosci zarobku. Anarchia doprowadza nawet do czynow silowych ktore uzyskuja uznanie reszty ;) Pod tym wzgledem Cechowica do Vlotryan jeszcze bardzo daleko. O "wyzszosci" jednego miasta nad drugim nie swiadczy to ile sie wytwarza zelaza czy stali ;)
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Sun Jan 22, 2006 8:24 am

Gnom wrote:Na wybory posrednie sie moge zgodzic, ale z aklamacja przegiales. :)


O ile się nie mylę - wszyscy uczestnicy zgromadzenia byli zgodni - czyż nie? :P
==============
User avatar
Gnom
Posts: 1186
Joined: Thu Dec 22, 2005 11:53 am
Location: Poland

Postby Gnom » Sun Jan 22, 2006 8:26 am

wojd wrote:O ile się nie mylę - wszyscy uczestnicy zgromadzenia byli zgodni - czyż nie? :P


No wlasni eproblem w tym, ze trudno mowic o zgromadzeniu, organie wladzy ustawodawczej, ze juz o brawach i krzykach nie wspomne. :) Ale 'futrzak' za to byl... ;)
User avatar
WojD
Posts: 1968
Joined: Mon Oct 31, 2005 6:14 am
Location: PL
Contact:

Postby WojD » Sun Jan 22, 2006 8:38 am

I dostał wścieklizny samoistnej :)



Co do ustroju Cechowic - zgoda - ale wszystko zależy od tego, co uznamy za priorytet - społeczność czy jednostkę. W Cechowicach rzeczywiście jednostka jest podporządkowana społeczności - de facto systemem tam panującym - i zaraz mnie ktos pewnie zdzieli - jest anarchosyndykalizm lub nawet kropotkinowski anarchokomunizm. Byłoby to o tyle niesamowite - że jesli się utrzyma, to będzie to pierwsze w historii skuteczne wdrożenie utiopijnej teorii tworzenia wspólnot, kooperujących ze sobą na zasadach federacji a równocześnie - nie pozbawiających jednostki wolności (!)
Cechopwice przenoszą taki system na nowe lokacje i o dziwo tam również się to sprawdza, choć zwykle na początku potrzebne sa osoby, które nad anarchią zapanują, by później pouścic cugle i odsunąć się od władzy.

Co ciekawe - zauważyłem własnie - ze bardzo podobny system pojawił się z innych przyczyn na drugiej starej wyspie - w tym kierunku ewoluuje Konfederacja VVschodnia.

Zdaje się, że Cantr sprzyja realizacji utopii i to w sensie pozytywnym. Istnieje prawo naturalne (postaci) i prawo boskie (NZ) - jeśłi więc ktoś potrafi narzucić swą ideologię innym to może mu się udać stworzyć społeczeństwo idealne :)
==============

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest