Medycyna w cantrze

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
kalinka
Posts: 65
Joined: Mon Apr 13, 2015 10:35 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby kalinka » Tue Dec 29, 2015 2:01 pm

Jeśli chodzi o medycynę w cantrze to też jest taki problem, że w żaden sposób nie jest to do końca kontrolowane mechaniką gry. Czyli w mieście X arniką będą leczyć stan zapalny skóry, a w Z używać na niekontrolowane wymioty.

A gwoli gwałtów, tortur i innych bardziej hardkowrowych rolplejów - każdy ma prawo się nie zgodzić, aczkolwiek jeśli mam być szczera, to brakuje mi w cantrze postaciek mocno złych, gnębiących, torturujących i męczących swoje ofiary. Wszyscy są jakoś zaskakująco moralni. Wydaje mi się, że gracze po prostu się boją. Aczkolwiek to są już kwestie na inny topic ;)
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Medycyna w cantrze

Postby psychowico » Tue Dec 29, 2015 2:07 pm

Są takie, ale IMHO masz dwie możliwości:
- albo działają samodzielnie, wtedy żyją na odludziu i jak cię złapią to już nikt nigdy o tym nie usłyszy. dlatego o nich nie wiadomo. do tego to może być nudne bo 90% złapanych nie odgrywa żadnego strachu etc.
- albo łączą się w grupy, co jest cholernie trudne. spróbuj namówić kogoś w swoim otoczeniu do morderstwa - to dosyć naturalne, że ciężko w ogóle wybadać ten temat w innej osobie, bo przyciąga się mnóstwo uwagi.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
gn0m
Posts: 96
Joined: Wed May 08, 2013 1:38 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby gn0m » Tue Dec 29, 2015 2:13 pm

I dlatego takie grupy się zwykle tworzą OOC niestety (zanim mi się tu nożyce odezwą - to nie jest oskarżenie skierowane w stronę kogokolwiek - raczej posumowanie)
User avatar
Lew Nikołajewicz
Posts: 68
Joined: Mon May 11, 2015 6:15 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby Lew Nikołajewicz » Tue Dec 29, 2015 2:43 pm

kalinka wrote:Jeśli chodzi o medycynę w cantrze to też jest taki problem, że w żaden sposób nie jest to do końca kontrolowane mechaniką gry. Czyli w mieście X arniką będą leczyć stan zapalny skóry, a w Z używać na niekontrolowane wymioty.


Zawsze mnie zastanawiało, czy odgrywanie chorób i ich leczenia w cantrze jest ograniczone prawami logiki. Załóżmy, że mam postać lekarza. Przybiega do niego postaćka z odrąbaną ręką, więc tamuję upływ krwi rytualnym tańcem ku czci bogini księżyca. A potem każę pacjentowi nasmarować stopę wywarem z grzybów i następnego dnia - tada! - ręka odrasta. Przykład mocno przerysowany, ale chyba wiadomo o co mi chodzi.
W każdym razie powiedzmy, że taka sytuacja zaszła. Jak mają reagować pozostałe postacie, gdy na pierwszy rzut naszego - ooc - oka widać, że lekarz nie ma pojęcia o medycynie? Obwołać go szarlatanem i wypędzić? Ale przecież postacie widziały, że postać X nie ma ręki, a po wizycie u lekarza ta ręka odrosła. Więc to jednak cudotwórca?
W cantrze nie ma magii, to wiemy wszyscy, ale granica bywa bardzo śliska. Czy wynalezienie cudownego specyfiku, który powoduje odrastanie kończyn, to magia czy nauka? Świat cantra różni się od naszego, biologia postaci od naszej (postać może jednocześnie być otyłą i "wyglądać na niedożywioną"). Zioła, które w naszym świecie podaje się na problemy gastryczne, cantryjski lekarz przepisuje na uspokojenie.
User avatar
kalinka
Posts: 65
Joined: Mon Apr 13, 2015 10:35 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby kalinka » Tue Dec 29, 2015 3:29 pm

Teoretycznie można to podciągnąć pod to, że zioła rosnące w różnych częściach świata ze względu na inne warunki atmosferyczne, glebę i tego typu czynniki, mają różne właściwości. Chociaż dobrze byłoby mieć jakieś uniwersalne kompendium OOC, które można by przenosić IC, kiedy postacie z czasem odkrywają działanie danych ziół i mikstur.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Medycyna w cantrze

Postby psychowico » Tue Dec 29, 2015 3:34 pm

W realnym świecie rozwiązuje to po prostu mechanika. I to chyba by było jedyne sensowne rozwiązanie. Póki jej nie będzie w danych dziedzinach, wyglądać to będzie tak jak wygląda teraz.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
kalinka
Posts: 65
Joined: Mon Apr 13, 2015 10:35 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby kalinka » Tue Dec 29, 2015 3:43 pm

Ma to jakiś tam swój urok, bo daje spore pole do rolplejowego popisu. Jednak propozycja Buki z sugestii jest świetna i jednocześnie tych możliwości nie zamyka, a w pewien sposób ujednolica całą kwestią cantryjskiej medycyny. Co byłoby całkiem przydatne.
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Medycyna w cantrze

Postby Felixis » Tue Dec 29, 2015 5:05 pm

Jeśli do mechaniki doda się konkretne choroby i dolegliwości, wciąż będą takie, które nie są opisane. Albo zamknie to drogę do odgrywania, albo nie zniweluje całkowicie "problemu" wymyślanego leczenia. Dla mnie i tak jest problemem, że jak dostaniesz bandaż, albo zioła, albo czysty alkohol, nie możesz go wypić i w żaden sposób to nie zniknie z inwentarza. Wywalisz na ziemię? Ktoś podniesie. Później masz takie zapasy sprzed lat i nie ma co z tym zrobić. Stąd kiedyś moja propozycja niszczącego surowce śmietnika.

Co do działania ziół, zawsze jak chcę jakieś użyć, sprawdzam na internecie w jakiej formie jest dobre i na co, reszta to kwestia połączenia lub wyolbrzymienia jego mocy. I tak mało kto odkrywa próby (a tu przyłożę liść, a tu zrobię papkę, a tu wywar i zobaczymy co najlepiej zadziałało), więc skoro wszystko tak wiedzą, zgaduję, że poparły to wiedzą ze świata rzeczywistego. Takie trochę OOC, ale co poradzić.

A w leczeniu mnie wkurza jedno (o czym już kiedyś pisałam), że postać leczona czasem nie odpowiada na Twoje odgrywanie. Ktoś jest zakrwawiony, oglądasz z bliska te jego "rany" żeby ocenić gdzie to jest, czym spowodowane, jak rozległe... a odpowiedzi nie ma. Zaglądasz pod bandaż, czy ładnie się goi-też nic. Nie wszyscy tak robią-ostatnio większość potrafi odpowiedzieć, ale nadal są takie przypadki
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Medycyna w cantrze

Postby psychowico » Tue Dec 29, 2015 5:16 pm

Czasem można wtedy spróbować użyć małego OOC szeptem. nie jest to chyba taka tragedia.

co do mechanika z konkretnymi chorobami - trzeba by to było fajnie przemyśleć i dodać to w jakiej najbardziej ogólnej formie, mało ograniczającej odgrywanie. ale to temat na debatę tygodniową, nie będę go raczej zaczynał.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Buka
Posts: 357
Joined: Mon Mar 19, 2012 2:13 pm
Location: Śląsk

Re: Medycyna w cantrze

Postby Buka » Tue Dec 29, 2015 5:49 pm

Medycyna w cantrze. Brakuje mi dodatku i mechanicznych chorób, tak, znowu o to zamarudzę. Jedna marna trupica jest. Ani brak ani faktyczne istnienie w grze. Niezbyt logicznie.

Widziałam leczenie odgrywane mistrzowsko. Była to operacja, której poddano kiedyś dawno moją postać. Wykonana fabularnie, z wykorzystaniem wiedzy i środków pasujących do realiów świata, bez cudownego odkrycia jakiejś zaawansowanej techniki chirurgicznej, przeszczepu, idealnej analgezji. Bez powergamingu. Aż zachowałam sobie logi.
Zdarzało mi się też widzieć odgrywanie leczenia "zwyczajne". Nie zachwycające rp, ale niczym nie rażące, pozytywne choćby o tyle, że ktoś się zainteresował poszkodowaną, że z wypadku, ataku, choroby wyszła jakaś akcja. Jasne, że nie sposób odgrywać wszędzie każdej ranki.
I zdarzało mi się próbować jakieś odgrywać. To przy tej okazji zauważyłam upierdliwość: "ała, niedźwiedź odgryzł mi nogę! ratunkuuuuu!" i koniec. Od razu śpiączka wiele dni. Działać? Ratować bez żadnych gwiazdek poszkodowanej? Bliskie powergamingowi. Olać kogoś, kto zgodnie z jedną, krótką gwiazdką leży w trawie z nogą w ręce? Nosz, kurka, nie chcesz tego dalej odgrywać to może nie zaczynaj w ten sposób? Po co?
NDS
User avatar
kalinka
Posts: 65
Joined: Mon Apr 13, 2015 10:35 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby kalinka » Tue Dec 29, 2015 9:09 pm

Ja jak odgrywam leczenie, to często zadaję w gwiazdkach pytania. Może niezbyt to zgrabne, ale przynajmniej pociąga osobę ranną czy chorą do współpracy. Np. *przygląda się uważnie ranie; jak wygląda?*

A szepty OOC to dla mnie przykra konieczność, psuje mi to grę.
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby gala » Tue Dec 29, 2015 9:20 pm

E. Nie wydaje mi się, żeby pytania w gwiazkach były nieeleganckie. Uważam wręcz, że całkiem przeciwnie, są bardzo na miejscu.
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Medycyna w cantrze

Postby rd1988 » Tue Dec 29, 2015 9:29 pm

A dla mnie nie.

Wystarczy że gracz prowadzący ranną postać doda do opisu postaci że rana wygląda tak i tak. Rana jest pod ubraniem? Postać A prosi postać B o zdjecie ubrania, a gracz postaci B aktualizuje opis postaci. Nie zaktualizował? cóż, jego problem, niech się później nie piekli.


Czynności w gwiazdkach interpretuję jako narratora. A takie pytanie łamie dla mnie jakąś barierę i wygląda po prostu dziwnie. Ale to moja opinia.
:twisted:
User avatar
Buka
Posts: 357
Joined: Mon Mar 19, 2012 2:13 pm
Location: Śląsk

Re: Medycyna w cantrze

Postby Buka » Tue Dec 29, 2015 10:18 pm

rd1988 wrote:Czynności w gwiazdkach interpretuję jako narratora. A takie pytanie łamie dla mnie jakąś barierę i wygląda po prostu dziwnie. Ale to moja opinia.


Zgadzam się, dziwne. Są OOC, należy je napisać za normalnym "OOC". Pomijanie trzech liter nie zmieni faktu, że pytania takie pochodzą od gracza a nie postaci.
NDS
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Medycyna w cantrze

Postby dekalina » Tue Dec 29, 2015 10:53 pm

Felixis wrote:Co do działania ziół, zawsze jak chcę jakieś użyć, sprawdzam na internecie w jakiej formie jest dobre i na co

Większość ziół ma bardzo szeroki zakres zastoswań (przynajmniej sądząc po wiedzy z google), a dawniej - mniej więcej na etapie niektórych obecnych cantryjskich osad - jak coś pomogło na jedną chorobę, podawano na wszystko inne. Racja, że brakuje w cantr próbowania "Arnika po dwóch dniach nie pomogła, przyłóżmy bazylię", ale wydaję mi się, że stosowanie tych samych ziół na różne dolegliwości nie jest błędem.

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest