Ideologie w Cantr

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Ideologie w Cantr

Postby Felixis » Sun Dec 20, 2015 5:37 pm

ATS wrote:Stwierdzenie prawdziwe do momentu, kiedy realizm staje się powszechnie wyznawaną wartością. Dla mnie problem polega na przenoszeniu współczesności do Cantra.

Pomyliłeś realizm z racjonalizmem. Ja pisząc "racjonalizm" miałam na myśli nie nudne, podobne do prawdziwego życie, a uznawanie wymyślonej przez inne postacie wiary za nieprawdziwą w oparciu o doświadczenia i przemyślenia danej postaci. Przykładowo ktoś Ci wmawia że postaci chudną bo bogowie wysysają z nich życie, a Twoja postać wie, że tak samo chudła jak nie jadła więc nie uwierzy w pseudo bogów. Albo ktoś wmawia Ci że został raniony przez boga, a Ty widziałeś jak niedźwiedź go szarpnął i racjonalnie możesz odrzucić jego teorie. Bardzo łatwo tak odrzucić religie i idelogoie gdy nie są dobrze dopracowane.
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
User avatar
ATS
Posts: 107
Joined: Sat Sep 26, 2015 10:48 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby ATS » Sun Dec 20, 2015 5:42 pm

Z tego co wiem, realizm zakłada skupianie się na tym, co faktycznie dostrzegalne i możliwe dzięki "obiektywnej percepcji". Postrzeganie czegoś takim, jakim jest. Ani optymistyczne zakładanie, że niedźwiadek przyszedł się pobawić, ani pesymistyczne zakładanie, że teraz cała natura chce nas zmasakrować. Niczego nie pomyliłem. :wink: Racjonalizm jest uzupełnieniem realizmu - jest narzędziem w tworzeniu owej "obiektywnej percepcji", czyli wnioskowaniu wyłącznie na podstawie logicznych przesłanek. Chociaż wolę odejść od kwestii filozoficznych. Niektórzy znają powód.
Take your sword and your shield
There’s a battle on the field
You’re a knight and you’re right
So with dragons now you’ll fight!

You’ve got the power
To live another childhood
So ride the wind
That leads you to the moon...
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Sun Dec 20, 2015 5:44 pm

A może chodzi o to, że trudno być charyzmatycznym używając jedynie słów? pociągający tłumy mówcy potrafi mówić odpowiednim tonem, gestykulować etc.
w Cantrze nawet jeśli coś takiego zagwiazdkujesz, nie wpłynie to tak na nasze postacie, jak mogło by wpłynąć na nas w rzeczywistości. trudno nam odegrać instynkty głęboko w nas zakorzenione. racjonalizm jest łatwiejszy, rozumiemy go. reszta trzeba odczuć. co innego zobaczyć naprawdę charyzmatyczną osobę gestykulującą odpowiednio, co innego zobaczyć (nawet niesamowity) napis w gwiazdkach.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
ATS
Posts: 107
Joined: Sat Sep 26, 2015 10:48 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby ATS » Sun Dec 20, 2015 5:47 pm

Dlatego to naszym (graczy) obowiązkiem jest analizowanie czy dana przemowa mogłaby przekonać naszą postaćkę. Nie nas. Dla nas to może być stek bzdur, ale załóżmy sytuację, kiedy ktoś niedawno stracił bliskiego. Będzie w założeniu znacznie bardziej podatny na różne pesymistyczne wizje, na wizje Śmierci pochłaniającej Świat. Chyba, że przemawia właśnie osoba, która zabiła naszego bliskiego itd. Wtedy może być przeciwnie. Wszystko w Cantrze jest efektem "negocjacji" między graczami i między ich postaćkami.

Ten fragment przy okazji dedykuję członkom dysputy na temat gwiazdkowania i tego kto ma rację kiedy analizujemy wpływ gwiazdek na sytuację w grze. :wink:
Take your sword and your shield
There’s a battle on the field
You’re a knight and you’re right
So with dragons now you’ll fight!

You’ve got the power
To live another childhood
So ride the wind
That leads you to the moon...
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby dekalina » Sun Dec 20, 2015 5:51 pm

Niedopracowane religie są prawdziwym problemem w cantr. Niby jak uwierzyć, że wolą stwórcy jest, aby każda kobitka miała 40 usługujących jej facetów, kiedy w danej osadzie jest znaczna przewaga kobiet nad mężczyznami, a podróżując po świecie widzi się rozkład płci mniej więcej pół na pół? Itd. itp. Ziemskie wiary powstawały m.in po to, żeby wytłumaczyć trudne do wyjaśnienia, ale obserwowalne zjawiska (Zeus ciskający piorunami, Ra toczący słońce po niebie). W cantr większość kapłanów/proroków zaczyna od wymyślenia mitu założycielskiego, który owszem - ciekawie się czyta, ale nijak nie odnosi się do tego co postaci widzą.

A druga rzecz, to wydaję mi się, że ciężko zagrać wierzącą postać, jeśli gracz jest niewierzący. Fanatyka albo proroka owszem, ale nie kogoś, kto zwyczajnie raz do roku wykona jakiś rytuał, bo "prorok tak powiedział".
User avatar
Felixis
Posts: 437
Joined: Sun Aug 10, 2014 1:40 pm
Location: Londyn

Re: Ideologie w Cantr

Postby Felixis » Sun Dec 20, 2015 5:57 pm

dekalina wrote:A druga rzecz, to wydaję mi się, że ciężko zagrać wierzącą postać, jeśli gracz jest niewierzący. Fanatyka albo proroka owszem, ale nie kogoś, kto zwyczajnie raz do roku wykona jakiś rytuał, bo "prorok tak powiedział".


Z drugiej strony mamy postacie co będą codziennie sobie smarować oko, nogę czy pachę choćby i łajnem, bo ktoś im powiedział że to czy tamto ich wyleczy. Jest wiara w nieomylnego medyka, czemu nie w boga :D
"Prędzej czy później dopadnie nas rzeczywistość"
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby dekalina » Sun Dec 20, 2015 6:10 pm

Ranę pod pachą widać (nawet w mechanice), grzechu nie :P
User avatar
Marian10
Posts: 100
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:34 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby Marian10 » Sun Dec 20, 2015 7:07 pm

Jedna z moich postaci prowadziła twór państwowo-religijny przez wiele lat, była swego rodzaju kapłanem. Wiara owa nie była jakoś bardzo radykalna, nie wymagała krwawych ofiar czy wyrzeczeń, znalazło się kilka osób które chciały za moją postaćką podążyć. Podążyć i tyle, nic więcej, zero, null, przyglądali się po prostu co się będzie działo. Rozdawałem klucze, podsuwałem inicjatywy, starałem się stworzyć ciekawe sytuacje - szczytem było gdy ktoś zechciał pomóc w typowo mechanicznych rzeczach (nakarm śpiochów, naszykuj prace, pilnuj radia). Żadnej inicjatywy, pomysłu z boku, żadnej pomocy w szerzeniu owej religii czy choćby w drugą stronę, wbicia mojej postaćce noża pod żebra. Przyznaję, może i zabrakło mi umiejętności, nie zawsze odgrywałem perfekcyjnie nawet z mojego punktu widzenia, a co dopiero czyjegoś ale myślę ptysie że to nie był główny powód braku odezwu, po prostu niektórym graczom się nie chce. Leniwe ciule jesteście i tyle :S
User avatar
Karolka
Posts: 52
Joined: Fri Feb 07, 2014 10:47 am
Location: Nibylandia

Re: Ideologie w Cantr

Postby Karolka » Sun Dec 20, 2015 8:41 pm

Oj tam leniwe. Ja czekam moimi postackami na kogoś kto by je porwał swą ideologią. Kręcą mnie takie klimaty ale jakoś sama nie mam żyłki do charyzmatycznych postaci. Mam tylko taką jedną, od lat żyje w świecie tajemnic, zabobonów i sił natury konsekwetnie się tego trzymając, w tym czasie trafiła się chyba jedna inna która nie zbyła tego śmiechem lub pogardą.

Myślę że ludziom ciężko oddzielić kulturę naszego świata a Cantra, który w założeniach powinnien mieć zupełnie własną, orginalną. Na kulturę składa się historia, dzieła literackie, tradycje a komu by się chciało tym zajmować? No i jest zżynka z reala, w wszystkim. Niewolnictwo jest be (nad czym boleje :( ), bogowie są be tak jak cała magia i wszystko co by tylko zagrażało wolności jednostki. Ale przecież skąd oni mają o tym wiedzieć, kto im powiedział? Na dobrą sprawę nie powinni nawet wiedzieć co to piekło i niebo, a wiedzą.
Last edited by Karolka on Sun Dec 20, 2015 9:15 pm, edited 1 time in total.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Sun Dec 20, 2015 8:47 pm

Karolka wrote:Myślę że ludziom ciężko oddzielić kulturę naszego świata a Cantra, który w założeniach powinnien mieć zupełnie własną, orginalną. Na kulturę składa się historia, dzieła literackie, tradycje a komu by się chciało tym zajmować? No i jest zżynka z reala, w wszystkim. Niewolnictwo jet be (nad czym boleje :( ), bogowie są be tak jak cała magia i wszystko co by tylko zagrażało wolności jednostki. Ale przecież skąd oni mają o tym wiedzieć, kto im powiedział? Na dobrą sprawę nie powinni nawet wiedzieć co to piekło i niebo, a wiedzą.


To jest duży problem. Ludzie po prostu kopiują kulturę którą znają. Ale nie do przeskoczenia wśród common players.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Sun Dec 20, 2015 8:49 pm

Marian10 wrote:Jedna z moich postaci prowadziła twór państwowo-religijny przez wiele lat, była swego rodzaju kapłanem. Wiara owa nie była jakoś bardzo radykalna, nie wymagała krwawych ofiar czy wyrzeczeń, znalazło się kilka osób które chciały za moją postaćką podążyć. Podążyć i tyle, nic więcej, zero, null, przyglądali się po prostu co się będzie działo. Rozdawałem klucze, podsuwałem inicjatywy, starałem się stworzyć ciekawe sytuacje - szczytem było gdy ktoś zechciał pomóc w typowo mechanicznych rzeczach (nakarm śpiochów, naszykuj prace, pilnuj radia). Żadnej inicjatywy, pomysłu z boku, żadnej pomocy w szerzeniu owej religii czy choćby w drugą stronę, wbicia mojej postaćce noża pod żebra. Przyznaję, może i zabrakło mi umiejętności, nie zawsze odgrywałem perfekcyjnie nawet z mojego punktu widzenia, a co dopiero czyjegoś ale myślę ptysie że to nie był główny powód braku odezwu, po prostu niektórym graczom się nie chce. Leniwe ciule jesteście i tyle :S


A gdzie to się działo?
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
Telefon
Posts: 205
Joined: Tue Aug 11, 2015 6:06 pm
Location: tu
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby Telefon » Sun Dec 20, 2015 9:05 pm

Karolka wrote:Niewolnictwo jet be


Nie przesadzaj. Znane mi są przypadki, kiedy do sporych miasteczek w samym centrum siedmiu wysp przybywali właściciele niewolników wraz ze swoją własnością. Wszyscy o tym wiedzieli, nikt nic nie ukrywał, nikt nawet się nie zająknął, że to nieładnie. Inna sprawa, że zdarzają się "obrońcy praw uciśnionych", którzy sprawiedliwość wedle własnego uznania toporami i kuszami chcieliby wymierzać tam, gdzie na tego typu praktyki jest społeczne przyzwolenie. Według mnie, często to właśnie ci samowolni "obrońcy moralności" zasługują na miano prawdziwych piratów i bandytów.
"[...] I tylko fotel MG stoi boleśnie pusty..."
"Weźmiecie go i wyhodujecie sobie drugiego Raynusa."
"żartuję, nie ma w Cantr trudnych misji, nic się nie chce i nic się nie da"
Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby Jones Abrahams » Sun Dec 20, 2015 9:21 pm

Przyjmując założenie, że każda religia jest czysto ludzką ideologią (a takie jest w Cantr akurat uprawnione), trzeba się zastanowić skąd owe religie/ideologie wzięły się w realnym świecie. Z potrzeby. I dalej nie rozwijam, bo to wystarczy. W Cantr takiej potrzeby nie ma. Cantr jest cukierkowym światem herbatki u cioci. Sielankowym światem flirtu towarzyskiego. Światem, w którym z jednej strony chcemy implementować swoje wyidealizowane wyobrażenie o życiu, a z drugiej wiele osób, którym się już trochę mdło od tego zrobiło, stara się wprowadzać postaci od nieuprzejmych do złych. I to jest moim zdaniem postawione na głowie. Mechanika gry w żaden sposób nie premiuje działania, jakiegokolwiek, oprócz zwykłej pracy. Nie ma żadnego celu, poza indywidualnymi, nie ma żadnego celu wspólnego. Wszelkie dobra się przewalają i jest ich coraz więcej. W tych warunkach nie ma żadnych podstaw dla jakiejkolwiek religii/ideologii, zwłaszcza, że nie ma jej chyba na czym historycznie umocować (nie znam dobrze historii Cantr). Nie ma niebezpieczeństw, wojen, chorób, kradzieży (kieszonkowych), zabójstw (w zasadzie, chyba jakiś śpioch na odludziu). Po co więc komu religia w tym raju? Nie bardzo widzę możliwość skutecznego powstania jakiejś religii/ideologii bez zmiany mechaniki, lub złamania zasad (kilka osób zmówionych OOC). Jedyna szansa to ktoś o ogromnej cierpliwości, charyzmie i ze świetnym pomysłem opartym na realiach cantrowych (nie kalką z rl, ale pomyśle bazującym na mankamentach Cantr). Ale i tak gros ludzi będzie wolało trzymać się od niego z daleka. Cantr jest zbyt bezpieczny i płaski... Pozostaje tylko herbatka.
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Sun Dec 20, 2015 9:25 pm

@Jones: Myślę, że to przesadnie smutna wizja. Nie widziałbym sensu dalej grać, gdybym aż tak skrajnie to widział.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
Marian10
Posts: 100
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:34 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby Marian10 » Sun Dec 20, 2015 9:30 pm

psychowico wrote:A gdzie to się działo?


Na siedmiu wyspach, wcale nie w jakimś wyludnionym rejonie. Na razie wolę nie podawać dokładnie gdzie, postać jeszcze żyje. Zasnęła, bo jej ręce opadły ale może coś jeszcze z niej będzie.

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest