Ideologie w Cantr

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby Jones Abrahams » Mon Dec 21, 2015 11:20 am

Czy ja dożyję kiedyś czasów, że moje wypowiedzi dłuższe niż dwie linijki zostaną przeczytane w całości i w dodatku ze zrozumieniem?
Jones Abrahams wrote:(...)nie sugeruję bynajmniej naglącej konieczności wprowadzenia religii państwowej, lecz mądrzę się na temat; "co musiałoby być zrobione by w Cantr pojawiła się jakaś trwalsza religia".
Proszę, nie imputujcie mi chęci wprowadzenia do Cantr religii. Nie uważam jej tu za niezbędną.
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby dekalina » Mon Dec 21, 2015 11:34 am

Jones Abrahams wrote:IMO panteon bóstw mógłby być wprowadzony odgórnie (...) Myślę, że jak w większości światów rpg powinna być państwowa religia.

Widać, że nie czytałeś historii powstania cantr [url]http://wiki.cantr.net/index.php/Tło_Gry[/url]. Jos nie chciał tworzyć kolejnego typowego rpg, właśnie dlatego, że w tych, które znał za dużo było narzucone na starcie.
User avatar
rd1988
Posts: 309
Joined: Sun Mar 15, 2015 6:16 pm
Location: Piękne miasto smogu, korków, dziurawych ulic i kiboli.

Re: Ideologie w Cantr

Postby rd1988 » Mon Dec 21, 2015 11:44 am

Proszę, nie imputujcie mi chęci wprowadzenia do Cantr religii. Nie uważam jej tu za niezbędną.


Racja, nie przeczytałem do końca.

(..) Gdy gracze wymyślają religie, pozostaną one jako nieistotne epizody. Coś, o czym nawet się pamięta, ale nikt nie potraktuje jako coś realnego. Stąd i problem z zakorzenianiem się nowych religii. Myślę, że jak w większości światów rpg powinna być państwowa religia.

(..) lecz mądrzę się na temat; "co musiałoby być zrobione by w Cantr pojawiła się jakaś trwalsza religia".



Co nie zmienia faktu że pomysł z Państwową religią jest słaby, nie pasujący do założeń gry, który w dodatku nic nie zmieni.
:twisted:
Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby Jones Abrahams » Mon Dec 21, 2015 12:29 pm

rd1988 wrote:(...)pomysł z Państwową religią jest słaby, nie pasujący do założeń gry, który w dodatku nic nie zmieni.
To nawet nie pomysł. Raczej jedyne rozwiązanie dające, IMHO, realną szansę na zaistnienie w sposób trwały religii.
Ale Dekalina ma rację, nie znam historii Cantr, więc jeśli trzymać się podanych przez nią założeń, odgórne wprowadzanie religii nie ma żadnego sensu. Aczkolwiek kombajny, świdry, samochody i kopalnie, oraz radio, znów, w mojej opinii, mają go jeszcze mniej.
Telefon
Posts: 205
Joined: Tue Aug 11, 2015 6:06 pm
Location: tu
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby Telefon » Mon Dec 21, 2015 10:05 pm

Jones Abrahams wrote:Czy ja dożyję kiedyś czasów, że moje wypowiedzi dłuższe niż dwie linijki zostaną przeczytane w całości i w dodatku ze zrozumieniem?


Nie.

Poza tym religia państwowa jest możliwa w... państwie. O ile w różnych grach MG ustala warunki początkowe, w tym na przykład religię obowiązującą w miejscu, gdzie toczy się akcja, o tyle w cantrze nic takiego nie ma miejsca. Gracze wszystko muszą zrobić sami. Na początek - stworzyć porządne państwa.
"[...] I tylko fotel MG stoi boleśnie pusty..."
"Weźmiecie go i wyhodujecie sobie drugiego Raynusa."
"żartuję, nie ma w Cantr trudnych misji, nic się nie chce i nic się nie da"
Jones Abrahams
Posts: 136
Joined: Mon May 27, 2013 5:15 am

Re: Ideologie w Cantr

Postby Jones Abrahams » Mon Dec 21, 2015 10:23 pm

Telefon wrote:(...)Gracze wszystko muszą zrobić sami. Na początek - stworzyć porządne państwa.
Nic takiego w Cantr nie powstanie, bo jest do niczego niepotrzebne.
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby gala » Mon Dec 21, 2015 10:38 pm

Otóż to. Państwa w Cantr są po prostu niepotrzebne. Nie ma powodu, żeby je tworzyć. Obronność? Przecież lepiej się bronić gdy wszyscy siedzą w jednej lokacji. Wspólna polityka handlowa? Po co skoro mamy uniwersalną walutę zwaną "dniówką"?
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Tue Dec 22, 2015 12:23 am

Tyle, że państwa w Cantrze istnieją. Tylko inne niż w dzisiejszym świecie. Państwa w takiej formie istnieją u nas też jedynie kilkaset lat, jak nie miej. W Cantrze mamy po prostu dużo mniejszą skalę. Ale powstają organizacje zrzeszające ludzi wierzących w "coś" - np. króla, lokalną komunę etc.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
Telefon
Posts: 205
Joined: Tue Aug 11, 2015 6:06 pm
Location: tu
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby Telefon » Tue Dec 22, 2015 12:59 am

Oczywiście, że istnieją. Ale pisząc o "porządnych państwach" miałem na myśli na tyle potężne i rozległe, że mogłyby obrać sobie jakąś religię państwową i zmusić wszystkich, przynajmniej w polskiej strefie, do jej wyznawania. A takich nie ma i pewnie nigdy nie będzie. Bez tego marne szanse, bo byle wódz marnej wioski mógłby po prostu przegonić misjonarzy ze swojego terytorium.
"[...] I tylko fotel MG stoi boleśnie pusty..."
"Weźmiecie go i wyhodujecie sobie drugiego Raynusa."
"żartuję, nie ma w Cantr trudnych misji, nic się nie chce i nic się nie da"
dekalina
Posts: 925
Joined: Tue May 20, 2014 2:18 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby dekalina » Tue Dec 22, 2015 6:31 am

Władca musiałby być jednocześnie misjonarzem/najwyższym kapłanem. Nawet jeśli władca pozwala żyć u siebie jakiejś religii, ale sam nie wierzy, to reszta osady podchodzi ze sceptycyzmem (Esdragon i magia Sidhe)
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Tue Dec 22, 2015 9:11 am

Nie każdy może być kapłanem. W LL Erdan wierzył w przydatnosć religii w Królestwie i starał się sam ją wyznawać, ale nie był w żaden sposób natchniony i nie chciał udawać.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl
User avatar
gala
Posts: 493
Joined: Sat Jan 24, 2015 7:21 pm

Re: Ideologie w Cantr

Postby gala » Tue Dec 22, 2015 10:59 am

W Cantr najpierw władca musiałby być kapłanem/wierzącym, żeby lud przyjął wiarę. W normalnym świecie zwykle było na odwrót - władca przyjmował religię ludu. Fakt, że religia była sposobem kontroli mas i jednym z ważniejszych czynników tworzących więzi narodowe (a tym samym państwa) jest w Cantr zupełnie olewany. Jak na "symulator społeczeństwa" to nieco średnie. :P
Alutka wrote:Zielony świat jest opanowany przez śpiące Smaugi, które budzą się tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś chce się zainteresować ich skarbami.


https://www.reddit.com/r/Cantr/
User avatar
psychowico
Posts: 1732
Joined: Wed Mar 02, 2011 9:57 am
Contact:

Re: Ideologie w Cantr

Postby psychowico » Tue Dec 22, 2015 11:06 am

*wzrusza ramionami* A właśnie nie zawsze. Mój poprzedni post opowiadał o przypadku, który opisałeś za zupełnie olewany w Cantrze.
"Please give us a simple answer, so that we don't have to think, because if we think, we might find answers that don't fit the way we want the world to be."

https://www.kinkykitty.pl

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest