Page 1 of 4

Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 12:23 pm
by Greek
Cześć. W nadchodzących dniach [a właściwie minutach] Cantryjczycy uzyskają możliwość udamawiania kilkudziesięciu gatunków zwierząt.

Wrótce będzie można oswajać: alpaki, kozy długowłose, antylopy, owce gruborogie, czarne owce, bizony, wielbłądy, bawoły, kozice, krowy, krówki, owce tłustoogoniaste, gaury, koziorożce, lamy, muflony, kozice górskie, woły piżmowe, owce, owce śnieżne, bawoły wodne, żubry, jaki. (po angielsku: alpaca, angora goat, antelope, bighorn sheep, black sheep, buffalo, camel, cape buffalo, chamois, cow, dwarf cow, flat-tailed sheep, gaur, goat, ibex, llama, mouflon, mountain goat, musk ox, sheep, snow sheep, water buffalo, wisent, yak). Zajęło to nam (głównie Dougowi, Pilotowi i mnie) trochę czasu by zebrać dane i uzupełnić wszystkie szczegóły, więc na udamawianie innych gatunków zwierząt będzie trzeba poczekać dłużej.

Ważne: Mam nadzieję, że to jasne, że różne zwierzątka mają różne statystyki i nie każde zwierzę opłaca się hodować. Oswajanie (zwłaszcza teraz, gdy jeszcze niewiele wiadomo o opłacalności) podejmuje się na własne ryzyko i wylewanie żali w przypadku niepowodzenia/zmarnowania zapasów będzie niemile widziane. Nie mogę też zagawarantować, że wszystko będzie działać bezbłędnie. W przypadku błędów będę próbował je zrekompensować, ale czasem może się to okazać zbyt trudne lub niemożliwe.

Wszystkie powyższe zwierzęta mogą jeść siano (robione z trawy i zbóż).
alpaki, kozy długowłose, antylopy, kozy, lamy mogą jeść karmę warzywną (robioną z warzyw). ;]
Większość "owcowatych" zwierząt ma rozmiar stada (liczba zwierząt w stadzie, która zużywa 1 miejsce wydobywcze) równy 4. Większość bydłopodobnych ma rozmiar stada równy 2. Wół piżmowy i muflon są wyjątkami. Posiadanie tylko jednego zwierzęcia w stadzie na ogół nie daje szans na uzyskanie sensownych ilości wełny/mleka (ale za to wiele zabawy!).
Przy okazji przypominam, że oswajanie zwierzęcia może się nie powieść, a wtedy udamawiane zwierzę może zaatakować. To plus zwyczajny atak zwierząt może okazać się bolesnym połączeniem.

Wkrótce zauważycie nowe obiekty i maszyny:
żelazne/drewniane/kamienne koryta służą do przechowywania dowolnej karmy i mieszania karmy warzywnej z ryżu, marchewek, szparagów i ziemniaków.
stóg siana zrobiony z snopków (półproduktów) używany jest do produkcji siana z trawy, pszenicy, sorgo, żyta, jęczmienia.
stalowe i kamienne nożyce do strzyżenia owiec służące do pozyskiwania wełny.
stalowy tasak (kamienny już mamy) służy do uboju zwierząt (nowy przycisk).

Wszystkie powyższe obiekty wkrótce zostaną opisane na wiki (angielskiej). Na polskiej będzie jeśli komuś będzie się chciało to zrobić.
Nie wszystkie pojemniki mogą być używane do karmienia zwierząt, ale niektóre naczynia - jak srebrny półmisek - tak.

W misie (ang. mixing bowl), która jest już istniejącą przenośną maszyną, możliwe będzie mieszanie karmy mięsnej z mięsa lub ryb. Ale na razie żaden z udomowionych gatunków ich nie je.

Zwierzęta wypisane powyżej dają mleko, wełnę lub oba. Uzyskiwana ilość różni się, więc niektóre zwierzęta mogą być znacznie mniej opłacalne niż inne. Nie bądźcie zdziwieni, że niektóre pod względem gospodarczym nie opłacają się w ogóle. Nie wszystkie wartości są ustalone na podstawie danych z RL, więc nie należy mieć przesadnego zaufania do https://en.wikipedia.org/.
Wzory i konkretne wartości nie będą podane, ale można dzielić się uzyskanymi przez siebie obserwacjami na forum i cantryjskiej wiki.

Podane wyżej zwierzęta przy uboju dają wołowinę lub baraninę (czasem wygląda to śmiesznie, ale zrobiłem tak by ograniczyć liczbę dodatkowych gatunków mięsa). Polowanie na udomowione gatunki zwierząt również daje baraninę/wołowinę zamiast zwykłego mięsa (to jest zmiana od czasu ostatniej zapowiedzi), ale w znacznie mniejszych ilościach niż profesjonalny ubój. Baranina i wołowina są jak na razie bezużyteczne, ale wkrótce dodam maszynę, która umożliwi przerobienie ich na zwykłe mięso. Później utworzymy nowe przepisy, do których wykorzystywane będą tylko specjalne typy mięsa. Związany z tym nakład pracy jest kolejnym powodem dlaczego wieprzki i drób muszą poczekać na możliwość oswajania.
Jeśli sądzisz, że wiesz sporo o zwierzętach lub jedzeniu (myślę raczej o gotowaniu, ale spożywanie też się liczy) to rozważ dołączenie do RD! Pomoc w dyskusjach będzie bardzo mile widziana :)

Szczegółowe informacje dotyczące systemu udamawiania tu: viewtopic.php?p=495446#p495446 i tu: viewtopic.php?p=498948#p498948

Jest to temat zarówno na moje ogłoszenia o zwierzętach jak i komentarze. Można w nim pisać.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 12:30 pm
by Greek
Ogłoszenia związane z tematem:
Co do typów terenu na jakich mogą żyć zwierzęta. Niemal wszystkie zwierzęta mogą być hodowane na łąkach, trawiastych równinach (grassland), wzgórzach, w lasach, na wybrzeżach. Mniej więcej połowa może żyć w tundrze. Większość bydła nie może być hodowana w górach, ale owce i tym podobne tak. Większość zwierząt nie może być hodowana w dżungli i na pustyni. "Hodowana" to znaczy nie można utworzyć z takiego zwierzęcia stada. Zwierzę-obiekt będący przytulanką można wozić ze sobą zawsze i wszędzie bez żadnych ograniczeń, ale nie będzie mu przyrastła wełna, mleko ANI MIĘSO. Nie mówić, że nie ostrzegałem.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 1:35 pm
by Laura_
czy to wszystkie gatunki, które będzie można udomowić?

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 1:38 pm
by Greek
Teraz tak. Inne będą jak będą, a stworzenie każdego kolejnego gatunku to kupa roboty.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 1:41 pm
by Laura_
w porządku, cieszę się, że w ogóle są w planach :)

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 1:51 pm
by trawa
Dzięki Ci Greeku!

I czekam na wieprzowinę.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 8:28 pm
by Buka
trawa wrote:I czekam na wieprzowinę.


Nie ma mowy! Świnie pod ochronę!
P. cię wyklnie.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 9:20 pm
by poziomek90
A jak można kosić siano?

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 9:28 pm
by Greek
Trzeba zrobić snopki z trawy lub zboża, później z tego stóg. Stóg siana jest maszyną, która umożliwia suszenie zbóż i trawy na siano.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 9:41 pm
by poziomek90
Stóg celowo można stawiać w budynkach i pojazdach?

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 10:03 pm
by Greek
Co do budynków - nie widzę powodu by ktoś nie mógł zbudować sobie stodoły i tam zabawiać z sianem.
A na pojazdach się nie da.
ERROR: Ten przedmiot nie może być tworzony w pojazdach ani w pomieszczeniach na pojazdach.

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Tue Feb 05, 2013 10:11 pm
by poziomek90
Wstawię sobie do sypialni. Będzie bzykanie na sianie

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Wed Feb 06, 2013 12:20 am
by Yang
poziomek90 wrote:Wstawię sobie do sypialni. Będzie bzykanie na sianie

A to ul też chcesz tam wstawić? :lol:

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Wed Feb 06, 2013 12:13 pm
by poziomek90
Po wprowadzeniu udomawiania, zwierzęta (i to nie te udomawiane) stały się bardzo agresywne

Re: Udomowienie zwierząt - nareszcie w grze!

Posted: Wed Feb 06, 2013 12:42 pm
by psychowico
Zupełnie tego nie zauważyłem u żadnej ze swoich postaci. Zwierzęta są od roku wyjątkowo spokojne, nawet na odludziach, co unieprzyjemnia mi grę. Może miałeś pecha?