Do twórców map i grafik - uzywajcie GIF!

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
marol
Posts: 3728
Joined: Sun Jul 17, 2005 11:45 am
Location: Kraków, PL
Contact:

Do twórców map i grafik - uzywajcie GIF!

Postby marol » Mon Jun 18, 2007 12:19 pm

Przeglądając ostatnio rzeczy wrzucane przez was na serwer, rzuciła mi się w oczy ogólna nieznajomość zalet płynących ze stosowania formatu GIF.

Nie będę się jakoś szczególnie rozwodził tylko od razu napiszę wniosek:
Jeżeli tworzycie mapę, rysunek, szkic, wykres lub inny obrazek nie będący zdjęciem, to używajcie formatu GIF!

- - - - - - - - - - - - JPG - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -GIF - - - - - - - - - - - -
Image Image
- - - - - - - - - - - - 33,1 kB - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 3,5 kB - - - - - - - - - - - - -

Myślę, że nie trzeba nic dodawać - obrazek zapisany jako GIF idealnie oddaje szczegóły i zajmuje 10 razy mniej miejsca na dysku! Jeśli macie duże mapy i musicie je dzielić na mniejsze kawałki, to dzięki użyciu formatu GIF możecie zminimalizować ten problem. Dodatkową korzyścią jest to, że część obrazka GIF może być przeźroczysta.

GIF nie nadaje się jedynie wtedy, gdy trzeba zapisać jakieś zdjęcia lub skomplikowane grafiki, jak ta:

Wynika to ze sposobu zapisywania informacji oraz z faktu, że GIF może mieć jedynie 256 kolorów.
Last edited by marol on Mon Jun 18, 2007 12:27 pm, edited 3 times in total.
(SRVPRC)
Image
User avatar
in vitro...
Posts: 1957
Joined: Sun Feb 26, 2006 11:11 pm
Location: Lake Bodom

Postby in vitro... » Mon Jun 18, 2007 12:22 pm

hmm... myślałem, ze mapy się ostro kaszanią po konwersji do formatu gif.


edit: ej, rzeczywiście jakość w formacie gif jest niewiele gorsza od bmp jeśli chodzi o mapki.
User avatar
Quijo
Posts: 1376
Joined: Tue Jun 27, 2006 8:10 pm
Location: K A T O W I C E ST Dept
Contact:

Postby Quijo » Mon Jun 18, 2007 12:54 pm

Dzięki Marol, dużo to pomoże
Żałuję tylko, że nie dałeś tego 3 godziny wcześniej :D


Edit// mógłby to ktoś dać jako przyklejony, bo pewnie niedługo ten temat zostanie zapomniany
http://www.gks-murcki.com
User avatar
KVZ
Players Dept. Member
Posts: 5309
Joined: Sun Sep 28, 2003 7:04 am
Location: Vlotryan
Contact:

Postby KVZ » Mon Jun 18, 2007 2:16 pm

Dodam, że można też używać PNG. Gdy przekonwertujemy do 256 kolorów i użyjemy maksymalnej kompresji to jakość jest ta sama co w GIF, a pliki często wychodzą mniejsze
Last edited by KVZ on Tue Jan 01, 2008 11:53 am, edited 1 time in total.
User avatar
lacki2000
Posts: 804
Joined: Tue Jun 12, 2007 12:57 am

Re: Do twórców map i grafik - uzywajcie GIF!

Postby lacki2000 » Mon Jun 18, 2007 5:02 pm

Oto porównianie GIFa i PNGa:

- - - - - - - - - - - - GIF - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -PNG - - - - - - - - - - - -
ImageImage
- - - - - - - - - - - - 3,5 kB - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2,8 kB - - - - - - - - - - - - -

W prawdzie format PNG jest nieco dziurawy ale nikt tu nie zamierza tych dziur wykorzystywać :)

lacki2000
Te audire no possum. Musa sapientum fixa est in aure. Grasz w zielone? GRAM! Żądamy 24-godzinnego dnia cantryjskiego dla lepszej płynności działań!
User avatar
Mars
Posts: 852
Joined: Sat Apr 28, 2007 2:44 pm
Location: Poland

Postby Mars » Mon Jun 18, 2007 7:12 pm

GIF i PNG wymagaja minimum znajomosci programow graficznych. Te najprostsze (paint) z GIFa zrobia salceson, w przeciwienstwie do poprawnego juz w miare zapisania grafiki w formacie JPEG, ktory rowniez, te najprostsze aplikacje, obsluguja.

To chyba glowny powod wiekszej popularnosci JPEGow. GIF ze swoja redukcja palety barw, dyfuzjami, przezroczystosciami, jest z gory uznawany za "zbyt trudny"...
pipok
Posts: 397
Joined: Tue Oct 31, 2006 6:45 am

Postby pipok » Tue Jun 19, 2007 6:35 am

Nie wydaje mi się, Marsie, żeby to był powód. W większości programów graficznych wystarczy akceptować podpowiadane opcje, żeby otrzymać poprawny plik GIF czy PNG (niekoniecznie optymalny).
Mars wrote:GIF ze swoja redukcja palety barw, dyfuzjami, przezroczystosciami, jest z gory uznawany za "zbyt trudny"...
Trudny? A JPG jest dla szarego użytkownika łatwiejszy? Opcje zapisu w GIMP-ie dla formatu JPG:
* jakość (stopnień kompresji)
* optymalizuj
* wygładzanie
* wymuś baseline JPEG
* resetuj markery (podaj częstość w wierszach)
* podpróbkowanie (do wyboru)
* metoda DCT (do wyboru)
* zapisz dane EXIF
* zapisz miniaturę
Łatwiejsze od GIF? ;)

Prócz wielkości pliku, sprawa ważna dla czułych na jakość - JPG używa kompresji stratnej, jakość grafiki zawsze spada. Bardzo dobrze to widać na pokazanych przez marola przykładowych obrazkach. JPG po lewej ma paskudne rozmycia. Paskudne.
User avatar
in vitro...
Posts: 1957
Joined: Sun Feb 26, 2006 11:11 pm
Location: Lake Bodom

Postby in vitro... » Tue Jun 19, 2007 12:27 pm

szary użytkownik nie wie co to gimp. tak samo nie wie o redukcji palety barw, dyfuzji i przezroczystosciach gif-a. więc mnie wiem po co ta dyskusja, robić mapy w gif-ach i tyle
User avatar
Sztywna
Posts: 1091
Joined: Sun Aug 20, 2006 1:51 pm
Location: Costerina/ Wolne Miasto Gdańsk

Postby Sztywna » Mon Jul 02, 2007 8:59 pm

in vitro... wrote:szary użytkownik nie wie co to gimp.

Ja wiem. Gimp to ZuO.
Strzeż się! Cantr silnie uzależnia...

<autolans> [url=http://www.grapheine.com/bombaytv/movie-uk-f0063db4f171b228025e719ce414cee1.html]A co "góra" na drugi serwer? :P[/url] </autolans>
Aihal
Posts: 122
Joined: Wed Nov 24, 2004 4:13 pm

Postby Aihal » Sat Jul 07, 2007 9:16 pm

in vitro... wrote:hmm... myślałem, ze mapy się ostro kaszanią po konwersji do formatu gif.


edit: ej, rzeczywiście jakość w formacie gif jest niewiele gorsza od bmp jeśli chodzi o mapki.
Jeśli używasz do 250 kolorów to nie powinna być wcale gorsza.

No i jest przezroczystość która
"pozwala robić obrazki o kształtach innych niż prostokąty"
OGIS
Posts: 7
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:49 am
Location: Wroc&#322;aw

Postby OGIS » Thu Aug 14, 2008 1:04 pm

Ja te formaty jeszcze pamiętam z win 3.1 :)
Stare nie znaczy złe, widzę, że trzeba będzie sobie przypomnieć :)
User avatar
Anzelm
Posts: 10
Joined: Sun Dec 30, 2007 4:19 pm
Location: Cantr

Postby Anzelm » Sat Sep 20, 2008 9:55 am

Jakim programem zrobić ładne napisy do mapy? Coś takiego jak na nowej mapie fic..
User avatar
lacki2000
Posts: 804
Joined: Tue Jun 12, 2007 12:57 am

Postby lacki2000 » Sat Sep 20, 2008 4:36 pm

Anzelm wrote:Jakim programem zrobić ładne napisy do mapy? Coś takiego jak na nowej mapie fic..
ładne napisy można fotoszopem ale to jakieś 3tysiaki kosztuje.
Te audire no possum. Musa sapientum fixa est in aure. Grasz w zielone? GRAM! Żądamy 24-godzinnego dnia cantryjskiego dla lepszej płynności działań!
User avatar
cald dashew
Posts: 930
Joined: Tue Aug 29, 2006 9:23 pm
Location: Idioglosia

Postby cald dashew » Sat Sep 20, 2008 5:27 pm

lacki2000 wrote:
Anzelm wrote:Jakim programem zrobić ładne napisy do mapy? Coś takiego jak na nowej mapie fic..
ładne napisy można fotoszopem ale to jakieś 3tysiaki kosztuje.


corelem tez mozna chyba
Image
Image
Image
Robert_
Posts: 215
Joined: Thu Aug 11, 2005 5:05 pm

Postby Robert_ » Sat Sep 20, 2008 7:18 pm

Gimp jest darmowy

http://www.gimpuj.info/czcionki-b21.0/

na pewno znajdziesz coś ładnego

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest