Wplyw dlugosci wypowiedzi na jej czytelnosc

Ogólna pozapostaciowa dyskusja pomiędzy graczami Cantr II.

Moderators: Public Relations Department, Players Department

User avatar
Agent 0007
Posts: 1028
Joined: Fri Jan 06, 2006 11:36 pm
Location: Darudzystan

Postby Agent 0007 » Wed Apr 19, 2006 10:36 pm

Popieram akapity... A to dlatego, że moje postacie, wszystkie bardzo dużo mowia i nie lubią jak im sie przerywa. A nawet ostatnio jakiś (przzepraszam wyrażenia - to o graczu a nie postaci) głąg, debil, imbecyl, idiota - puścił na głównym oknie coś takiego:

OOC: A mi sie nie chce czytać takiego długiego

Jak sie wkurzyłem to normalnie... Argh!!! Scorup sie w kieszeni otwiera... (nie wiem dlaczego, ale Scorup kojarzy mi sie cały czas ze Scyzorem... ;) )
User avatar
Matix
Posts: 958
Joined: Thu Sep 29, 2005 7:24 pm
Location: Poland, Wroclaw, localhost
Contact:

Postby Matix » Thu Apr 20, 2006 1:38 pm

Czasmi długie wypowiedzi są niezbędne. Myślę, że poszerzenie okienka jest obowiązkowe...
http://www.matix.salon24.pl
User avatar
Fiona
Posts: 536
Joined: Wed Mar 15, 2006 4:49 pm

Postby Fiona » Thu Apr 20, 2006 1:57 pm

Poszerzenie okienka...
Akapity...
Tak, zdecydowanie tak :D

Bardzo zle sie czyta dluzsze wypowiedzi bez akapitow a czasem przeciez trzeba cos dluzszego powiedziec, czasem nawet bardzo dlugiego :)

No i niewygodne bardzo jest to, ze jak napisze cos dluzszego i chce sprawdzic bledy, interpunkcje to musze leciec tym suwaczkiem do poczatku a to zabiera duzo czasu.
Ostatecznym celem homoseksualizmu jest walka z Kościołem i zniszczenie Kościoła.
O. Tadeusz Rydzyk.
User avatar
Susel
Posts: 453
Joined: Tue Jan 03, 2006 9:02 pm

Postby Susel » Thu Apr 20, 2006 2:23 pm

Akapity i wszelkie inne badziewie jest niezbędne a mnie aż coś trafia jak widzę zbite w kupę długaśnie przemowy wypowiedziane na raz, albo wypowiedź rozbitą na masę mniejszych po 2 zdania...

A z oboma tymi zjawiskami zderzam sie często... zbyt często...

I jeszcze parę rzeczy "w tył"...

Gnom wrote:Tak, to ma sens. Bo tekst ciagly jest zdecydowanie trudny do przeczytania. A gdy robi sie duza wypowiedz partiami, to zawsz ejest ryzyko, ze ktos sie wetnie z czyms w srodek.


Takie wcinanie się, dodaje realistyczności... :wink:

I 2, co do wielokropków... U mnie tez one dość częstu występuja... czasem nawet zamiast przecinków... Aczkolwiek nie w kazdej wypowiedzi... Ale takiego stopnia zaawansowania jak Ushol jeszcze nie osiągnąłem... :)
User avatar
Mapokl
Posts: 168
Joined: Sat Feb 11, 2006 9:18 am
Location: Korona KP

Postby Mapokl » Thu Apr 20, 2006 4:23 pm

Pamiętajcie , że rozmowy to nie monologi. Uważam, że okienko jest wystarczające. Zauważcie, że rzadko ludzie w dialogu używają wypoweidzi dłuższych niż dwa zdania. (Wyjątek to opowiadanie dowcipów no i przemówienia).

Denerwujący jest fakt jednego zdania w czterech częściach, lecz tagże denerwujące jest zawarcie 10 wątków w jednym.

Kiedyś używałem dużo wielokropkom, teraz czytam to co napisalem niż wcisnę "mów do wszystkich"

Logiczne jest, że w przemową mającą 20-30 zdań, może się wciąś, lub coś szpetać wiele osób. Zgadzam się, że to dodaje realizmu
User avatar
Agent 0007
Posts: 1028
Joined: Fri Jan 06, 2006 11:36 pm
Location: Darudzystan

Postby Agent 0007 » Thu Apr 20, 2006 6:26 pm

Mam chyba ten sam problem co ushol... Cały czas używam wielokropków... I mnie samego zaczyna to denerwować... A najgorsze jest, gdy liczy sie szybkość, by coś powiedzieć... A wtedy... nie ma za bardzo czasu... by sprawdzić... co sie napisało... ;)
User avatar
Yossarian
Posts: 625
Joined: Sun Dec 18, 2005 10:42 am
Location: Polska / Szczecin / Poznan

Postby Yossarian » Thu Apr 20, 2006 10:51 pm

Ja od podstawówki piszę wielokropkami. :-D Moje postaci też. :-)
Everything I build I destroy
Everything I love always hurts
Everything I hate I'd rather love
Everything I am is everything I'm not
User avatar
Zimt
Posts: 325
Joined: Thu Jul 14, 2005 8:48 am
Location: Wielkopolska (Poland)
Contact:

Postby Zimt » Fri Apr 21, 2006 7:37 am

Mapokl wrote:Pamiętajcie , że rozmowy to nie monologi. Uważam, że okienko jest wystarczające. Zauważcie, że rzadko ludzie w dialogu używają wypoweidzi dłuższych niż dwa zdania.

Ludzie moze ograniczaja sie do dwoch zdan, natomiast cantryjczycy nie zawsze. Zauwaz ze na ilosc znakow, jaka wpisujemy w okienko wypowiedzi, wplywa nie tylko dlugosc samych zdan, ale tez wiele do rzeczy ma dlugosc dodatkowych *opisow*. I oczywiscie cantryjczycy wyglaszaja czasem przemowienia, spiewaja piesni, dokonuja odczytow (np. wyrokow sadowych). To tez nalezaloby wziac pod uwage.
"I'm just living in my head..."
User avatar
Khe
Posts: 293
Joined: Sat Jul 09, 2005 6:51 pm
Location: Poland, Tychy

Postby Khe » Fri Apr 21, 2006 8:28 am

Mi sie az tak zle nie czyta jak jest duzo tekstu (chyba, ze jest kilka takich pod rzad ;) ) ...a dosyc czesto moje postacie slysza takie dlugie mowy ;) Moze i by to bylo czytelniejsze, ale zeby jakas przemowa nie zaczela wygladac jak jakies pismo* ;) ...kropeczki sa dobre ;)



* dwudziestoletni mezczyzna mowi do Ciebie:"
Szanowny dwudziestoletni mezczyzno


Chcialbym zauwazyc, ze zaslaniasz mi sloneczko i przez to moja opalenizna bedzie nierownomierna. Czy moglby sie Pan przesunac troche w bok?

Z gory dziekuje
Narcyz"

;)

Moze byc, ale zeby sie to nie obrocilo przeciwko nam jak sie wiadomo jakie osoby dorwa do komputera i beda chcialy, zeby to co powiedzialy bylo koniecznie jak najbardziej widoczne ;)
User avatar
Mapokl
Posts: 168
Joined: Sat Feb 11, 2006 9:18 am
Location: Korona KP

Postby Mapokl » Fri Apr 21, 2006 2:45 pm

Rozumeim, ze jak czytacie wiersze czy ksiązki na głoś, albo spiewacie piesni, wyrażnie akcentujecie Entery i Akapity. Kolejne akapity oraz zwrotki mogą byc kolejnymi wypowiedziami, albo piszcie *robi krótką przerwę, i po chwili znów zaczyna czytać*

Khe ma rację, wiele osob będzie trobiło wypowiedzi na 4 strony, chcąć zazanaczyć co mają do poweidzenia
User avatar
Carstein
Posts: 103
Joined: Fri Apr 07, 2006 5:11 pm

Postby Carstein » Fri Apr 21, 2006 3:03 pm

Faktem jest, dłuższe wypowiedzi powinny się składać z kilku krótkich, to logiczne, że ktoś nie mówi na jednym wdechu długiej przemowy i logiczna jest możliwość przerwania mu.

Więc jednak jestem przeciw.

Mapakl już chyba poraz drugi sprawiłeś, że zmieniłem zdanie :evil: !
User avatar
Raist
Posts: 919
Joined: Wed Aug 24, 2005 6:42 pm
Location: POLAND

Postby Raist » Fri Apr 21, 2006 7:47 pm

Proponuje przystopowac z obrazaniem. Nie wazne czy posrednim, czy bezposrednim. Dyskutujcie kulturalnie.
Wariat...

Return to “Ogólne dyskusje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest