Insanlar neden Cantr oynamiyor?

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

ebenezer

Postby ebenezer » Sat Jun 03, 2006 9:13 pm

Cantr ilk defa online rpg oynayacaklar için çok iyi bir başlangıç noktası değil. Hardcore rgp ci olmama ve 4-5 yıllık Two Towers mud oyuncusu olmama rağmen nooluyor yahu burada diye bayağı bir karışıklık geçirdim alışana kadar. Bir de beğeniler davası var tabi. Cantr bildiğimiz anlamda bir frp oyunu olsaydı şahsen kesinlikle oynamazdım. Yıllar boyunca ahanda warrior ahanda wizard şeklinde "F"RP oyunlardan tiksinmiş olduğum için ve zaten frp tadında 2towersta zaten yerim olduğu için uzun yıllardır kesinlikle tercih etmezdim. Masa üstü deneyimlerimde çok rastladığım olay bu mesela. Ben F den ziyade white wolf cyber punk yeri geldi marvel gibi daha günümüzde olan ortamları tercih ederken çevrem hala kılıç kalkan da olunca ben de masa üstü olayını bıraktım. Bunun tam tersi de mümkün Cantr de büyü yok class yok stat yok exp. yok bu benim için çok çekici olurken başka insanlar için itici gelebilir. Ya bırakın bunları gelen gelir oynar öylesine gelmiş 100 char yerine adam gibi 10 kişi olsak daha iyi bence...
okoro

Postby okoro » Mon Jun 05, 2006 6:06 am

ebenezer wrote: Ya bırakın bunları gelen gelir oynar öylesine gelmiş 100 char yerine adam gibi 10 kişi olsak daha iyi bence...

:D 10 kişiyi göreyim ben zil takıp oynarım
(Bu arada kaç olduk biz sahi... 10 olmadık dimi daha :roll: )
Neva

Postby Neva » Sat Sep 30, 2006 2:22 am

Bu yaptığım ölü konuyu diriltmek oluyor, ama.. Benim bir fikrim var..

Bence insanların Cantr oynamamalarının temel nedeni (kocamdan başkasına sardıramadım, ama o da pis sardı) çok yazı olmamasından ziyade hiç yazı olmaması ve köylerdeki idareciler tarafından yeni üyelerin dünyanın içine çekilmek yerine itilmeleri.

Şöyle ki:

Ben Cantr' ı yabancı bir sitede duydum, Türkçe olduğunu bile bilmeden atladım. Hemen hevesle oynamaya başladım. Çalışan arkadaşlar (ben de çalışıyorum, bir de okuyorum, ha unutmadan arada bir de evlendim) giremezler yazık diye 200 dakika sınırlama konması ve dahi olayların bu kadar ağır olmasından başka kötü yanı yok gibi geldi. Oh bir de Türkçeymiş *Ellerini sıvazlar* !

Bizden yani Türk oyunculardan kaynaklanan sorunlar:

İlk Eksi: Adlandırma olayını çözemedim (ilk gün) adama ikinci ve ardından üçüncü kez adını soruyorum (artık belli olmadı mı bunu yapamadığım), adam beni uyarmadı. Neyse kendi kendime keşfettim.

İkinci eksi: Benim de giysilerim küreğim olsa keşke dedim. Adam her şey zamanla dedi. İşte ıspanak topluyorum falan. Bu arada akıl almaz olaylar yakın zamanda geçiyor. Bir aylık falan üyeyim sanırım ve şehirde her türlü imkanın olduğunu düşünüyorum. Binaların içini göremedim, kilitliler çünkü ve içlerinde ne gibi teknolojiler olduğunu bilmiyorum. Şehirde böyle 4-5 tane bina var. Gözümüz yok da. Yazık değil mi yiyip içip yatıyoruz. Nasıl yolculuk edildiğini de bilmiyorum (meğer ıspanak topladığım için çıkamıyormuşum şehirden). Elemanlar kendi aralarında silahlar, aletler yapıyorlar. Al bu küreği de sana yaptım seninki eskimiş ver de tamir edeyim. İyi de karakter 21 yaşına geldi. Eyi hadi bakalım. Kendi aralarında konuşuyorlar sürekli, biz de giriyoruz. İşte şahin uçurdum falan buradayım yani, uyuyan karakter değilim. Ama bir türlü ispatlayamadım kendimi adamlara, beni adamdan saymadılar. Dahası iki karakterim var köyde, total dışlandık. *Elini masaya vurur*

Üçüncü Eksi: Neyse artık wiki' yi de keşfettiğimden daha deneyimli ve bilgili bir oyunu oldum, yardıma ihtiyacım olmuyor karakter içi olaylar için de.. Ama şahsen bir şehirde (hele ki de kırklarında, o kadar uzun süredir oynuyorsun oyunu da, nasıl yani öyle susarak eğleniyor musun cidden; ya da aslında kırklarında gösteriyorsun ama yüzyirmilerinde misin) gıdım konuşmayan kendisini roleplay olayına fazla kaptırıp dilsiz birini canlandırmak hususunda ısrarlı karakterler varsa, karakterimi de alıp çekip gidiyorum o köyden. Zira hem tırsıyorum, ne bu böyle ısırır mı tadında.. (Apla meliba ben bilmemkim? ... Apla ben ... Apla uyudun mu ... Peki apla gözün açık gibi geldiydi de *Swissss*) Hem de ne o öyle bir de onun afrasını tafrasını mı çekecem beni sallamıyor, cevap verme gereği duymuyor demek..

İyi örnekler de yok mu, elbette var..

Mesela bazı köylerde yeni doğan karakterlerimin eline kemik tutuşturup al daha rahat avlanırsın diyenler, ben artık ölene kadar ayrılmam o köyden beni benimsemişler çünkü.

Mesela bazı köylerde herkesin birbirinin halini hatrını sorması (çita ısırır "Abi iyisin de mi?") durumu söz konusu, mükemmel. Benim karakterim önemseniyor.

Başka köylerde, ben şunu yapayım sen de şunu yap sonra birleştirip voltranı oluşturalım. Böyle ol canımı al..

Ben de Cantr' dan vazgeçebilirdim, o ilk yarattığım iki karakterin düştüğü şehirdeki nadan tavır yüzünden. Ama o karakterler öldüğünde, aman bu oyun da ne kötüymüş hem de karakterlerim öldü derken, dur bir tane daha yaratayım da belki arada bakar oynarım diyip de o karakterim diğerleri gibi talihsiz ve sevimsiz bir köye düşmemesi neticesinde tadına vardım ve sık kullanılanlara ekledim kendisini.

Tabii herkesin nedeni bu demiyorum. Ama kesinlikle benim gibi olanlar da vardır. Yani karakteri ile oyuncu kendini bulunduğu dünyaya ait hissetmeli, sevmediklerinden çok sevdikleri bağlamalı onu o dünyaya..
meddah

Postby meddah » Wed Oct 04, 2006 9:51 pm

Bir bakayım, yeni bir kullanıcı olarak kendimde arayayım problemi:
- X şehrin hammadelerinde petrolik bir maddeye rastlayıp, bunun yakıt olarak kullanılabileceği araçlar tasarlamaya başlamak.
- Ormana uzun uzun bakıp, ağaçların bir gemiye dönüşmesini izlemek gibi muhtelif halüsinasyonlar.
- Wikican'da, helikopterin isminin bile geçmesinin uçma hayallerine sebebiyeti.
- X karaktere saldıran Svensk'lerin; Y, Z, Q gibi karakterleri psikopata dönüştürmesi.
- Velhasıl, hemen tüm karakterlerin vahdet-i vücudu anımsatan deneylerde kullanılan füzyon tanecikleri gibi hareket etmesi.

Uzar gider.

Gördüğünüz gibi karakterlerle bir bütün halinde de yaşamaktayım ayrıca.

Siz de sabır taşı mısınız diye de sorabilirdim. Olabilir, Cantr adamı ehlileştiriyordur, evliyalaştırıyordur belki de; yapı olarak müsait.
Öğreneceğiz, ne yapalım. Çile çekmeden mutrıba girdik, bir yerden acısının çıkması lazım.

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”