CANTR Wiki

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Gyrus

CANTR Wiki

Postby Gyrus » Wed Jul 13, 2005 1:54 pm

Selam arkadaşlar,

Cantr wiki, Jos tarafından açıldı forumdaki ilgili link:

:arrow: http://www.cantr.net/forum/viewtopic.php?t=5472

Ve Wiki'nin sayfası:

:arrow: http://www.cantr.net/mwiki/index.php/Main_Page

CANTR hakkında, aklınıza takılan pekçok soruya burada cevap bulabilirsiniz...

Bazı sayfaları da ileride Türkçe olarak düzenleyebiliriz... Hatta şimdi bile yapabiliriz :lol:

Bu arada, oyun politikasında büyük bir değişiklik oldu... Artık "tarihçe", "haritalar" ve "kişiler" dışında herşey, forumda ve Wiki'de tartışılabilecek... Yani kurallar biraz esnedi...

Neler tartışılabilecek derseniz : Ör:" Curing Tub " nedir ve nasıl yapılır? Efendime söyleyim "bone knife" nedir ne işe yarar? Gibi... Ama nerede iron bulabilirim gibi bir soruyu veya xxxx'i kim öldürdü diye bir soru soramayacağız... ve cevaplayamayacağız tabi ki :roll:

Lütfen detayları forumdaki ve Wiki'deki linkden okuyun.... Eger ingilizce sorun olursa, burada güzel güzel Türkçe tartışırız... :wink:
(GyRuS)
Gyro

spam

Postby Gyro » Thu Sep 08, 2005 12:12 am

her topic te baktım en son msj bana ait.. dedim bi tek buna atmamışım...
buna da atayım...

bu arada wiki çok eelenceli bişimiş... sanırım içinde kaybolasım geldi epey bi... tavsiye ederim...
Gyro wrote:valla echo var...
Yoldash

Postby Yoldash » Fri Sep 09, 2005 11:53 am

wiki iyi hoşta.. kim yapıyo, kim yazıyo anlamadım. Bir türlü konsept, işlevsellik oturamadı.

Listede zeytin ve patchouli oil'in olmadığını farkettiniz mi.. belki de onlarda yok. Eğer öyleyse.. yürü be Hgorian
Gyro

Postby Gyro » Sun Sep 18, 2005 12:01 pm

1 Cantr Year = 20 Earth days
1 Cantr Day = 1 Earth day
1 Cantr Hour = 3 Earth Hours
1 Cantr Minute = 5 Earth minutes

wiki de bunnar açıklanmış iyi hoş ta, biz bi yerde akşam sabah olduunu nasıl anlicaz?
0-1 gece
2-6 gündüz
7-8 gece

böyle mi ?
Gyro wrote:valla echo var...
ozgury

Postby ozgury » Sun Sep 18, 2005 6:52 pm

wiki'ye isteyen istediği şeyi yazıyor... Bunun için login olmana bile gerek yok... Herhalde, wiki'yi yazacak kişiyi bulamamışlar. Birileri de bunu yapsın demişler... :)

Yoldash wrote:wiki iyi hoşta.. kim yapıyo, kim yazıyo anlamadım. Bir türlü konsept, işlevsellik oturamadı.

Listede zeytin ve patchouli oil'in olmadığını farkettiniz mi.. belki de onlarda yok. Eğer öyleyse.. yürü be Hgorian
-- ozgury
Gyrus

Postby Gyrus » Mon Sep 19, 2005 6:47 am

Gyro wrote:
Biz bi yerde akşam sabah olduunu nasıl anlicaz?
0-1 gece
2-6 gündüz
7-8 gece

böyle mi ?

Aslında bu da tartışılan bir konu. Hatta CanTR dünyasında güneş var mı yok mu bu bile tartışılıyor ... Bazen o kadar uzun süre uyuyoruz ki değil mi? ...

Neyse dönelim sadede ...

1 sabah
2,3,4 öğlen-öğleden sonra
5,6 akşam-gece
7,8,0 gece yarısı (uyku saati)

diye uyguluyorum ben karakterlerimle ... zaten ülkemizde de buna benzer bir şekilde uyguluyoruz ... yani Cantr saati ile 1 de günaydın ... 7 de iyi geceler diyorum ... Ama çok güneşden bahsetmiyorum, belli mi olur bir süre sonra belki iki güneşli bir sistemde yaşadığımızı fark ederiz ...
(GyRuS)
Yoldash

Postby Yoldash » Tue Sep 20, 2005 7:05 am

Bence cantrarianlarda genetik olarak hiperaktivite var.. günlerce uyumadan çalışıyorlar, sonra tipik olarak alkali pil sendromu.. vuuup.. düşüp uyumaya başlıyolar.

Tıp ototiteleri de destekliyo mu, mümkün mü mümkün..

Bu sebeple gecesi gündüzüne de çok girmiyorum açıkcası.. Gene de, oyunu biz oynadığımıza göre.. 1 gün de 1 gerçek gün ile örtüşüğüne göre, oyuncu kolaylığı açısından gerçek hayatta neyse aynısını korumak daha rahat.. şimdi ben saat farkını alıp, üçle çarpıp, hımm sabahmış şu an falan mı diyecem.. oyunumuzu oynayalım boşverin

Güneş kısmı muamma olsa da.. varmış gibi takılın bence.. başka bir değişle; takılmayın güneş işine :wink:

Hem bizim Güneş'imiz var bize yeter :D Değil mi azılı çiftçi?
Grinza

Postby Grinza » Thu Oct 06, 2005 5:47 pm

Evet size birkaç konudan bahsedeceğim wikie hakkında
1)Adamızda Kömür yada gas varmıdır bunlar olmadan demir yapılamacağını yazıyor wikiede ama toplumlarımız demir yapılabiliyor eğer bu bir sır olarak saklanıyorsa bu postu sileceğim.Eğer bir sırsa oyunu sürekli oynayan bir kişi olarak frozten_madrock@hotmail.com sır yada değil diye mesaj atmasını diliyorum...
1. madde kendini 3 gün içinde yok edecektir..
2)Petrol hakkında wikide hiç bir şey yazılmamış bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir..
3)Bronze ve altın adamızda varmıdır?..
4)Wikie güvenilir bir kaynakmıdır?
Eh bu kadar artık.Şimdi diyebilirsiniz ki oyundan keşfedebilirsin ki bende öyle yapmayı tercih ederdim ta ki wikie devreye girene kadar böyle yüksek bir paylaşım alanında mutlaka kendini wikieye adepte edip kendini geliştirecek toplumlar olacaktır...Bu oyun toplumlar arasındaki iletişimide ileride sağlayacaksa geri bir toplum olarak ortaya çıkmak hiçbirimizi memnun etmeyecektir herhalde.O yüzden bu postu yazdım ama rp ruhum tutarsa bu postu hemen silebilirim haberiniz ola Saygılar
Yoldash

Postby Yoldash » Fri Oct 07, 2005 6:02 am

Sorulara cevaplar..

* Bu soruların cevaplarının "Ana kural ihlali"ne girdiğini düşündüğüm için forumdan cevap yazmayı uygun bulmuyorum.. kişisel olarak belki. Sonuçta söyleyen kadar dinleyenle de ilgili bir karar o

1) Bilindiği üzere demir işleyebiliyoruz.. bu da basit bir mantıkla gereken tüm malzemelere erşimimizin olduğunu gösterir. (Not: Taş, Kömür, Kireçtaşı adada unutulmuştu.. bir sürü mail falan, eklendi :) )

2) Valla çok bilgim yok.. expert driller karakterim var, o kadar :) .. benzin neyin yaparız herhalde taşıtlar için

3) Bu adamızda var mıdır? sorularını karakterin bence oyun içinde, adayı gezmiş karakterlere ya da bilgi sahibi yerel yönetimlere sormalı.. daha uygun olur. Sonuçta tüm haritanın haritası çıkartıldı biliyorsunuz..

4) Wiki başta çok güvenilir bir kaynak değildi.. şimdi daha düzgün tutyorlar galiba.. artık güvenilirleşir zamanla diyorum.. ama eksikleri çok. Snuçta oyuncular tarafından yazıldığı için bir yere kadar dolduruluyordu. mesela "zeytin" geçmiyo kaynak listesinde.. yani ordaveritabanı değil tecrübe tabanlı bir kaynak orası

Sevgiler, saygılar .. :wink:
Yoldaş G. ILGAR
-----------------------------
<i>Knowledge is burden..</i>
Yoldash

Postby Yoldash » Wed Oct 19, 2005 4:01 pm

Bugün girdim..

Wiki'ye üye oldum.. bakındım nasıl yapıyorlar diye..

Sonra da "Storages" sayfasını yazdım arkadaşlar.. sorarlarsa hamili yazar arkadaşımdır dersiniz :)

tuzumuz olsun..

El atılabilir yani.. hatta Türkçesi niye yok bunun di mi! :twisted:
Yoldaş G. ILGAR

Veysi

Postby Veysi » Thu Oct 20, 2005 1:59 pm

Türkçe'si de olsa iyi olurdu hani. Oyunla ilgili bazı kilit şeylerin Türkçe olmaması yeni oyuncu adaylarının cesaretini kırabilir. Ayrıca herkesin İngilizce bildiğini de zannetmiyorum (benim süper değil mesela).
Yoldash

Postby Yoldash » Thu Oct 20, 2005 2:24 pm

İyi olurdu da..

Onu çevirmek için kaç ay uğraşmak lazım onu da hesaba katmak lazım. Öncelikli olarak Türkçe daha basit bir SSS ya da yönlendirme sayfası yapabiliriz

Bizim mevcut durumumuza yönelik daha az konu ve açıklama içerebilir..

Mesela bununla ilgili bir Forum linki açabiliriz.. Oraya oyunda karşılaşılabilecek bilgiler yazılabilir. Gerçi bir arama seçeneği olmadan kullanıcıya çok destek sağlamaz ama gene de işe yarayabilir.
Mevcut başlıklar amacı dışında kullanılıyor çünkü. Niye "wiki" ya da "kendimizi tanıtalım" gibi bir başlığın altına "ıspanağın faydaları" misali bir yazı yazılır anladığımda, bununla ilgili çözümde önereceğim.
Yoldaş G. ILGAR

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”