CANTR: Turkce SSS (FAQ)

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Gyrus

CANTR: Turkce SSS (FAQ)

Postby Gyrus » Thu Jun 09, 2005 8:27 am

Oyuna yeni katılacak arkadaslar icin ve bir suredir oynamasına ragmen aklında bazı sorular olanlar icin zengin icerikli bir konu olmasını umut ederek baslıyorum :wink: .

Oncelikle CANTR'ın Ana Kuralını cignememiz gerektigini hem SSS'a katkıda bulunacak hem de soru soracak arkadaslara hatırlatmak isterim. Ana Kural'ın ne oldugunu hatırlamayan arkadaslar su adresten ulasabilirler ve önce kuralın okunması eminim cok faydalı olacaktır.

http://www.cantr.net/index.php?page=adduser&l=12

Evet yani oyunda cevabını ogrenmemiz gereken bircok unsur var, ve onların cevabının oyun dısında bulunması, hem oyunun zevkini kacırmaktadır hem de Ana Kuralı cignemektedir. (Ornegin en fazla kac gram madde tasiyabilirim :? veya belli bir yere hangi yoldan gitmem daha kısa olur :? gibi sorular sormamalıyız ve cevaplamamlıyız). :wink:

Evet soruları sıralamaya baslayalım:
1) Oyuna kayıt oldum ama ID'mi ve Sifremi iceren e-postamı hala almadım ne kadar beklemem gerek.
2) Oyuna girebiliyorum ve başlangıcta izin verilen 2 karakteri yaratıım peki kaç karaktere kadar yaratma hakkım var?
3) Oyuna girdim ve "yesil bir ekran" ve garip tuslarla karsılastım şimdi ne yapacagım?
4) Oyundan cıktıgım zaman karakterim de CANTR'dan cıkıyor mu?
5) Surekli Aç oldugumu bildiren mesajlar alıyorum ne yapmalıyım?
6) Karakter dışı soruları oyun içinde sorabilir miyim?
7) Kişilerin adlarını nasıl yazacağım ("a man in his twenties" ne demek nasıl değişir)?

Cevaplar:

1) Oyuna kayıt oldum ama ID'mi ve Sifremi iceren e-postamı hala almadım ne kadar beklemem gerek?
1) Oyuna yeni kayıt olan oyuncuların kayıt işlemleri otomatik bir programla kabul edilmiyor, Oyuncu Departmanına uye kisiler tarafında gerceklestirilyior bu yuzden bazen 2-3 gun surebiliyor ama bu sureyi gecerse lutfen forumda bize veya ingilizceniz yeterliyse Player's Department üyelerinie ulaşın ve durumunuzu bildirin.

2) Oyuna girebiliyorum ve başlangıcta izin verilen 2 karakteri yaratıım peki kaç karaktere kadar yaratma hakkım var?
2)Zaman icinde maksimum 15 karakter yaratabilirsiniz.

3) Oyuna girdim ve "yesil bir ekran" ve garip tuslarla karsılastım şimdi ne yapacagım?
3) Evet paniklemiyoruz derin bir nefes alıyoruz ve kayıt olurken okudugumuz ve evet okudum diye tıkladıgımız yazıyı hatırlamaya calısıyoruz :twisted: . Ne diyordu CANTR text bazlı (Yazı kaynaklı) bir oyundur, yani CANTR’dagüzel grafikler veya ucan kacan yaratıklar, yada size gorev verebilecek NPC’ler yok, etrafınızdaki tum insanlar gercek kisiler ve geri kalan hersey hayvanlar haric bu kisiler tarafından yaratılmıs :shock: . O yuzden oncelikle nasıl bir karakter yaratmak istediginizi kafanızda canlandırın ve daha sonra ortadaki yazı bosluguna, “merhaba ben Gyrus yeni dogdum ve bu garip dunyaya az once geldim” gibi bir yazı yazın ve “herkese soyle” tusuna basın :arrow: . Evet artık cevrenizdeki kisilerle iletisim kurmaya basladınız. Ama o insanlar fiziksle olarak orada olsalar bile onları hareket ettiren oyuncular o anda orada olmayabilir bu yuzden sabırlı olun bazen cevap almanız 1 gun bile surebilir :cry: . Malum bazılarımız calısıyoruz ve sadece aksamları oyuna girebiliyoruz :cry: . Ve daha sonra yukarıdaki yesil kutucukları incelemeye baslayın ama bilmediginiz ve anlamadıgınız bir tusa rastgele basmayın. İstemediginiz bir hareket yapmakistemezsiniz degil mi? 20 yasında bir hanıma tokat atmak gibi :lol: .

4) Oyundan cıktıgım zaman karakterim de CANTR'dan cıkıyor mu?
4) Hayır karakteriniz CANTR dunyasından cıkmaz, eger bir komut verdiyseniz "ispanak toplamak gibi" ona devam eder, acıkır yemek yer, hatta biri gelip ona vurursa kendini savunur, ama konusmaz, bu arada etrafında olan herseyi de duyar ve gorur.

5) Surekli Aç oldugumu bildiren mesajlar alıyorum ne yapmalıyım?
5) Etrafınızda bulunan birinden kibarca bir miktar yiyecek isteyebilirsiniz veya bulundugunuz yerde eger yiyiecek birsey varsa toplamaya baslayabilirsiniz. Envanterinizde yenmeye uygun yiyecekler bulundugu surece karakteriniz otomatik olarak aclıgını bu yiyeceklrei yiyerek giderecektir.

6) Karakter dışı soruları oyun içinde sorabilir miyim?
6) Mumkun oldugunca bundan kacınalım, cunku bu tip sorular Rol Yapmanın tadını kacırmaktadır. Forum bu gibi sorular icin bicilmis kaftan gelin herseyi burada tartısalım. Yok cok onemli birseyse yazının basıan “ Karakter Dışı” yazarak sorunuzu herkese veya ozel birine yoneltebilirsiniz.

7) Kişilerin adlarını nasıl yazacağım ("a man in his twenties" ne demek nasıl değişir)?
7)Herkesi "a man in his twenties " " a woman in her twenties" şeklinde görüyorsunuz (Yirmilerinde bir adam/ yirmilerinde bir kadın) onlara ad verebilmek için, üzerine tıklayıp sonra karakterin başındaki gülen yeşil surata tıklayıp, "Change Name" yazısının altındaki boşluğa istediğinz adı yazıp sonra da "change" butonuna basmanız gerekiyor.
(GyRuS)
bulmaca

Postby bulmaca » Fri Jul 01, 2005 5:38 am

peki bir soru daha

ERROR: Bugun icin maksimum oynama surenizi doldurdunuz. Lutfen yarin tekrar gelin !!=

ne demektir? niye çıkar?
Gyrus

Postby Gyrus » Fri Jul 01, 2005 7:05 am

Sevgili bulmaca,

Oyunda, her oyuncunun (her karakterin değil), 200 dakika sınırı var, zaten karakter sayfasının tepesinde kaç dakikanın kaldığı yazıyor, login olduğun anda başlıyor ve logout olana kadar zamanın eksiliyor. O yüzden söyleyecek veya yapacak birşeyin yoksa, oyundan çıkmak, 200 dakikayı tasaruflu kullanmak gerekiyor. Ama benim gibi 15 karakteriniz yok sadec 2-3 karakteriniz varsa, 200 dakika fazla fazla size yeter. :wink:

Ama yine de oyunu açıp bilgisayarın başından kalkmamak lazım :wink:
(GyRuS)
bulmaca

Postby bulmaca » Fri Jul 01, 2005 1:41 pm

Peki süre ne zaman sıfırlanıyor? Ayrıca niye böyle bir sınır var? Olmasa daha iyi değil mi?
gorkheim

Zaman sınırlaması

Postby gorkheim » Fri Jul 01, 2005 4:08 pm

bulmaca wrote:Peki süre ne zaman sıfırlanıyor? Ayrıca niye böyle bir sınır var? Olmasa daha iyi değil mi?

Süre her gün sıfırlanıyor.

Sınırın olması için mantıklı bir kaç sebep öne sürülebilir, tabi tersi de mümkün, eminim tasarımcılar bunu defalarca tartışmıştır. Lakin bu çok mühim bir sorun değil, uzun bir süre boyunca oyunu oynamayacaksanız Image butonuna basarak logout etmeniz yeterli, süre sadece logged in iken işliyor. Bu şekilde zaten süreyi bitirmek de nasip olmuyor pek.
bulmaca

Postby bulmaca » Fri Jul 01, 2005 8:34 pm

Yine sorayım o zaman
* eşyaların yanındaki üçüncü buton kutunun içine ok ne işe yarıyor
* bir işin ne zaman biteceğini nasıl öğreniriz?
* gün saat kaçta bitiyor?
* bazı eşyaları yapmak için üstüne tıladığında ne gerekitği çıkan pencere gelmiyor sayfa refresh edior nedendir?
*birini gömmek ne işe yarıyor
* soda nedir ne işe yara :)

şimdilik bu kadar
Guest

Postby Guest » Sat Jul 02, 2005 6:24 pm

1 tane daha ekleyeyim :)

bir işi üstüste birçok kere yapabiliyoruz talimat verince peki sıra ile işleri yapmasının bir yolu var mı?
Gyrus

Postby Gyrus » Sun Jul 03, 2005 7:05 am

bulmaca wrote:Yine sorayım o zaman
* eşyaların yanındaki üçüncü buton kutunun içine ok ne işe yarıyor
* bir işin ne zaman biteceğini nasıl öğreniriz?
* gün saat kaçta bitiyor?
* bazı eşyaları yapmak için üstüne tıladığında ne gerekitği çıkan pencere gelmiyor sayfa refresh edior nedendir?
*birini gömmek ne işe yarıyor
* soda nedir ne işe yara :)

şimdilik bu kadar

Selam bulmaca,

Her zaman oldugu gibi harika sorularlar beni terletmeye başladın :lol:

* O Ok, ilerde kutu, canta, dolap gibi şeyler yapabildiğimiz zaman eşyaları onun içine koymaya yarayacak.
* Genelde bir günde şu kadar toplayabilirsiniz diyor. 1 CANTR günü 1 dünya gününe eşit. Diğer işlerde kaç günde tamamlanacağı yazıyor. Ama bunlar kesin zamanlar değil karakterinizin becerilerine göre değişebiliyor.
* Eskiden Türkiye saati ile 15:00 da idi ama sanıırm şimdi sabah 9:00'a aldılar.
* Bunun sebebini bilmiyorum. Bir "bug" olabilir.
* Aslında pratikte bir iişe yaramıyor ama yaşadığın yerde 100 lerce cesety olmasını istemezsin değilk mi? Aslında Rol yapmak için çok iyi bir fırsat bence.
* Soda'nın ne işe yaradığının cevabını oyun içinde bulmalısın. Burada söylersek ANA KURALI çiğnemiş oluruz. :wink:

Sorularının devamını bekliyorum :wink:

Sevgiler,
(GyRuS)
Gyrus

Postby Gyrus » Sun Jul 03, 2005 7:11 am

Anonymous wrote:1 tane daha ekleyeyim :)

bir işi üstüste birçok kere yapabiliyoruz talimat verince peki sıra ile işleri yapmasının bir yolu var mı?

Bir işi 100 kere tekrarlayabiliyoruz ama maalesef işleri ard arda sıralayamıyoruz, oyuna girip karakterini kontrol etmen lazım :wink: Aslında fena da olmuyor, böylece etkileşim biraz daha artıyor. :wink:
(GyRuS)
gorkheim

Karakter dışı konuşma

Postby gorkheim » Wed Jul 13, 2005 12:33 pm

Bazen oyuncuların karakter dışı konuşmaları oyunla karıştırdığı oluyor. Bu konuda şöyle önerilerde bulunacağım:

1) Arayüzle ilgili her şey (butonlar, menüler, v.s.) karakter dışı sayılır. Bu konularda konuşmak isterseniz yaptığınız konuşmanın karakter dışı olduğunu unutmayın.

2)Karakter dışı konuşmaları mümkün olduğunca kişisel tutun, yani soracağınız kişiye direkt sorun (tabii mümkünse; yani ortalığa sormak zorundaysanız yapılacak bir şey yok).

3)Karakter dışı konuşmalarınızın başına 'OOC: ' ya da 'KD: ' ekleyin ki oyun içi ile karışmasın.

Tabii bunları demişken, karakter dışı konuşmaları mümkünse hiç yapmamak en ideali. Bu forumun temel amacı bu zaten.
Guest

Postby Guest » Thu Jul 14, 2005 3:25 pm

bir soruda ben sorayim mi ben yanlislikla ikinci bir karekter olusturdum menuleri kurcalarken bunu silmenin bir yolu var mi?
Gyrus

Postby Gyrus » Fri Jul 15, 2005 6:30 am

Merhaba,

Bu soru/sorun uzun süre İngilizce Forumlarda tartışıldı.. Ve sonunda silinmenin mümkün olmayacağına karar verildi... Eğer çok geçerli bir sebebiniz varsa Players Department'a bir mail ile başvurabilrisiniz... Başvurunuz incelendikten sonra, bazı durumlarda karakteriniz silinebilir ... Ama bu bir istisna...

Eğer karakterinizden kurtulmak istiyorsanız... 20 gün aç bırakırsanız ölecektir veya kendi kendinize vurarak 15 gün içinde öldürebilirsiniz (Tabi bir silah kullanmıyorsanız) ... :wink:

Ama neden karakterinizden kurtulmak istiyorsunuz ki? Benim aktif 11 Karakteri var Tabi hepsi Türk adasında değil :wink: ... Tavsiyem.. Ona da hayat vermeniz... Sanki istenmeyen bir çocuk gibi.. Belki ileride Seri Katil falan olur.. Yaratıcılık size kalmış :)

Not: Lütfen foruma kayıt olun ... Böylece Türk adasının sakinleri olarak, sesimizi daha çok duyurabilir... Sayımız arttığı zamanda.. Oyun yapımcılarından daha çok şey talep edebiliriz... Ama tabi ki yine de sizin seçiminiz .. :)

Sevgiler... Saygılar...
(GyRuS)
Gyro

nerdeim ben ki !??!

Postby Gyro » Sat Jul 30, 2005 9:46 pm

:) peki ben şimdi doğar doğmaz bu "türk adası" nda doğduğumu kabul edebilir miyim? yani gezindiğim topraklar, soluduğum hava, yediğim o ıspanak tamamen "türk adası" mahsülü mü?

_
umarım yanlış yere sormadım ben bu soruyu !?!
Gyro wrote:valla echo var...
Gyrus

Re: nerdeim ben ki !??!

Postby Gyrus » Mon Aug 01, 2005 10:29 am

Gyro wrote::) peki ben şimdi doğar doğmaz bu "türk adası" nda doğduğumu kabul edebilir miyim? yani gezindiğim topraklar, soluduğum hava, yediğim o ıspanak tamamen "türk adası" mahsülü mü?

_
umarım yanlış yere sormadım ben bu soruyu !?!

Merhaba Gyro aramıza ve adamıza hoşgeldin :)

Hayır çok doğru bir yere sordun bilakis.

Oyuna ilk başladığında sana 2 karakter yaratma hakkı veriliyor ve oynadığın gün sayısına bağlı olarak bu sayı 15e kadar çıkıyor ve sabitleniyor. Her karakter yaratışında karakterin ismi ve yaratılacağı ada'da kullanılan lisan soruluyor. Eğer, "Turkce" yi secersen "Hgorian" adasına geliyorsun. Yani evet, doğduğun topraklar 100% Turk toprakları. Ama yakın zamanda gemilerimiz yeni adaları keşfetmek için yola çıkacaklar ve diğer dil grupları da bizi bulacaktır 8)

Çünkü tüm adalar aynı haritanın üzerinde .. yani sadece 1 buyuk CANTR dunyası var :shock:

Sevgiler,

Not: Bu arada "nick" lerimiz ne kadar da birbirine benziyor değil mi? :wink:
(GyRuS)
Gyro

bitmez bitmez soru bitmez...

Postby Gyro » Thu Aug 04, 2005 10:53 am

nickler... erm... eh biraz(!) :P

bu arada ben sorularıma devam edeyim?

mesela biz yoldaşla tanışığız.. ( eğer okursa ben gunes bu arada :lol: )
sitede olmadığım zamanlarda yoldaş yada diğer karakterler kendi adlarından bahsediorlar ve ya bir şekilde kendi aralarında konuşurlarken ben bu isimleri duyuyorum... bu isimleri alıp teker teker sahiplerine eklersem, etik dışı davranmış olur muyum ?

"a man/woman in his/her twenties" çok konuşkan bi karakter... bazen başım şişmior değil :D :D :D
Gyro wrote:valla echo var...

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”