CANTR: Turkce SSS (FAQ)

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Gyro

Postby Gyro » Wed Aug 31, 2005 12:23 pm

Gyrus, inatla bana rüzgardan elektrik icad etme metodlarını araştırtıp icad ettireceksin :lol:
ama düşünsene, *gözlerini ileri diker* *elleriyle gazete manşetini ifade eden bi hareketle* "nairisin çiftçisi dokununca gıdıklayan demir çubuğu icad etti!"

yada robinson gibi adaya gergin ip hattı döşeyelim? öte tarafa da bi bardak icad ederiz? :P
Gyro wrote:valla echo var...
Gyrus

Postby Gyrus » Wed Aug 31, 2005 12:31 pm

Gyro wrote:*gözlerini ileri diker* *elleriyle gazete manşetini ifade eden bi hareketle* "nairisin çiftçisi dokununca gıdıklayan demir çubuğu icad etti!"

Ahh Gyro ahh keşke icatlar bizim elimizde olsaydı ...

Belki bir gün ... *heryer bulanıklaşır, dünya dönemye başlar* Belki bir gün ... Birimiz ... Resources Department veya Programing Department üyesi oluruz ... Hanlar hamamlar, telsizler, roketatarlar, müzik kutuları, spor ayakkabılar icad ederiz ... Sonra adamızda yeterli ham maddeolmadığı için hiçbirini üretemeyiz *gerçek hayata döner*

Dediğim gibi birgün umarım .. Ama bugün değil ... :wink:

şimdi yapabileceğimiz tekşey ... iki köy veya iki şehir arasında bir posta servisi kurmak ... Haberler 10 günde falan ulaşır sanırım ... *gülümser* Neyse ... bu arada o şirin anlatımlarına bakınca aklıma bir fikir daha geldi...

Hiç "Nairis'in Sesi" diye bir Gazete çıkarmayı düşünmez misin? O yılın önemli gelişmelerini falan yazar.. Ne bileyim keşfedilmiş yeni yerleri yeni madenleri, evlilik haberlerini, savaş haberlerini falan verebilir ... Yıllık bir gazete olur (20 günde bir yayınlanır) ...

Bilmem düşündükçe daha da olgunlaşıyor ...

Bunu bir yapalım ...

Postane 1
Gazete 2

:wink:
(GyRuS)
Gyro

Postby Gyro » Thu Sep 01, 2005 11:47 pm

az önce bakındım ama tool olarak fishing spear var ama fishing net yok mu? ben şimdi ağ atamayacak mıyım? çay elunden iiiçeeerriii cidelum yaliii yalliiii cidelum yallliii yallliii diyerekten ağlarımı toplayıp, hamsi koydum tavaya da başladı oynamaya eşliğinde bnu pişiremeyecek miyim? paylaşamayacak mıyım ? bide bu balık ne kadar doyurucu bişeydir ıspanakla kıyaslanır mı? daha doğrusu bugne kadar bizim ada da balık tutan görülmüşmü?

[ not : entegre süt tesisimi unutmuş değilim, bu yakınlarda bir de balık çiftliği işine mi girsem diyorum... ]
Yoldash

Gelişmeler

Postby Yoldash » Fri Sep 02, 2005 12:38 pm

Şimdi sevgili arkadaşlarım,

Daldan dala atlıyarak bahsi geçen mevzulara yorum yapmaya çalışayım *eliyle hayali bir pipo tutuyomuş oturuşuna geçer*

Efenim,

Öncelikle hergün sabah akşam ıspanak yiyen toplum bitmiştir. Artık ocağımız, fıçımız, ızgaramız, tütsümüz bulunmatadır. Et de pişirebiliyoz balıkta. Yapımda ve yayımda emeği geçenlerin kemiğini sızlatmayalım. Boşuna mı yapılıyo kardeşim o kadar araç gereç! Ispanak devri bitmiştir.. artık ocak devri başladı!

Fishing net yok evet.. bence de öneri olarak götürmek lazım.. ada da üç tane balıkçı var ayrıca bilmeyen bazı çiftiçilere duyurulur! Lakin evet ekonomik değil ıspanağa kıyaslayınca. Fakat bazı bölgelerin ıspanak yetiştiremediğini, yakınında başka yemek olanağı da olmadığını.. ahanda işte bu noktalarda balık ile geçinilebileceğini unutmayalım. Ağlı ya da ağsız.

Olmayan objeler elbette hepimizin derdi.. ben en çok zırh olmamasından muzdaripim. Tarihte hayatta kalmak adına zırh giyememiş toplum nerdeyse yokken, üstelik bu hususta her nebi malzeme kullanılabilecekken, FRP cilerin bildiği üzere sürüyle kaynak ve kitap varken (ben de 4 ayrı kitap var en az) oyunda nasıl zırh olmaz kardeşim. Zulu kabilesinden öteye geçemeyiz tabii o zaman bone shieldlarımızla!!

Bu eksik objeleri oyuna önerebileceğimiz departman resource dept oluyor galiba.. ben başvurdum. Beni dil departmanına şutlamışlar. Kader utansın. Yapcak bi şey yok.. kısmet kader işi biraz. CanTR büyüktür...

Posta, gazete fikirleri süper.. Ben hemen el atarım şimdi oyunda o işlere. Hem zaten iş sıkıntısı çekiliyor. Şu hayvanlarımız çoğalmaya başlasa da artık (inşallah Gyrus'un çabaları sonucu) [yok o mana da değil.. mail attı bunla ilgili olarak] avcı diye geleneksel basi bir işimiz oluşsa.. postacılık falan özellikle yeni başlayan oyuncular için bir kaç öğe lazım.

Son gelişmelerden sonra (burda detay veremiyorum ama süpeeer olcak, sürpriz) gemicilik acayip gündeme gelicek arkadaşlar..

Bu arada bir süredir, üretime ve planlamaya dalıp, oyun zevkinden biraz uzaklaştık ama artık.. rollerin ve skillerin oturması ile tekrar role-play zevkine döneriz diye umud etmekteyim.

Şimdilik bu kadar olsun.. uzadı epey

Sevgiler, saygılar

Yoldaş
Gyro

Postby Gyro » Tue Sep 06, 2005 2:14 pm

herşey yoluna girior ne güzel ama problemler ardı arkasını bırakmıor birbirlerinin.. arkadaşlar çok acil büssürü resource bulmamız lazım... hammadde sıkıntısına girmek içten bile değil ama sanırım olacak ta valla...

hepimize kolay gelsin....
gorkheim

Postby gorkheim » Tue Sep 06, 2005 10:48 pm

Gyro wrote:sağolasın gorkheim dikkate almışın da bu benim tam olarak beklediğim cevap değildi...

ne yani şimdi belli adamların koşma yeteneklerine göre speedster atayıp, ellerine notları tutuşturup koş oğlum sen git şunu nairis muhtarına ver cevabı al gel... mi dicez?

:) Bence bunda hiç bir terslik yok. Yolları asfaltlayıp birkaç tane motorsiklet yaptıktan sonra epey hızlı ve eğlenceli olabilir. Tabii finansal kısmının da düşünülmesi gerek.

Bu kadar detaya girmek istemediydim başta gerçi... ;)
Gyro

Postby Gyro » Wed Sep 07, 2005 1:11 pm

evet... asfalt.. zift... motorsiklet... amanın... *gözlerini devirir*
yaratıcı olduunu inkar edemem... sen yine de sağol fikirlerin için :)

bu arada, sen de oyuncusun di mi? yani canTR yetkili biri değilsin...
meraktan soruyorum umarım yanlış anlamazsın... oyun mekaniğinin ne kadarını yazdığını merak ettim de.. ayrıca oyun mekaniği de nedir....
gorkheim

Postby gorkheim » Thu Sep 08, 2005 12:24 am

Gyro wrote:oyun mekaniğinin ne kadarını yazdığını merak ettim de..
Alakam yok...
Gyro wrote:ayrıca oyun mekaniği de nedir....

http://www.cantr.net/mwiki
Gyrus

Postby Gyrus » Thu Sep 08, 2005 6:29 am

*gülümser*

Hehe ... sonunda, forumumuz ısınmaya başladı ... *gülümser* Böyle tartışmalar ve fikir alışverişleri, ufak tefek takışmalar, bizi oyuna daha da çok bağlayacak diye düşünüyorum. (Tabi bu benim şahsi fikrim :wink: )

Neyse Gorkheim, oyunumuzun özeliikle de adamızın ilk sakinlerinden kendisinin CanTR deneyimi ise çok fazla ... o yüzden artık oyun mekaniğine aşina olmuş... Ama programla aşamasında da çalıştığını sanmıyorum :wink:

Arkadaşlar ... Yollar, motorsikletler, helikopterler ... Hepsi de Hepsi de Hepsi de bizi bekler ... Hadi harıl harıl çalışmaya devam ... Bu arada ... herkes sevdiği 3 arkadaşını daha oyuna dahil etsin diye bir kampanya başlatacağım ... Bakın ben ekledim 3 kişi ... ne kadar şahlandı adamız ... Bööyle devam .. hız kesmek yok ... :wink:
(GyRuS)
Yoldash

Postby Yoldash » Fri Sep 09, 2005 11:59 am

Valla ben her üç günde bir üç kişi ekliyorum oyuna ama dayandıramıyorum...

Yok neymiş sadece ıspanak yiyomuşuz, efenim oyunda heyecan yokmuş, bağlayıcı bir kuvvet gerekiyomuş, bir de nasıl oynandığını anlamayan çok oluyo (biz de o kısmı anlamıyoruz niyeyse), vs..

Aslen.. biz kendi aramızda oynuyoruz ama yeni girenlerin de oyunu sahiplenmesi için bir davanın parçası olması ya da bir amaç edinmesi gerekir kısmına katılıyorum. Yeni gelenleri oyuna katmak için ne yapabiliriz, fikir telakkisi yapsak.. hayır görev veiyorsun, yapmıyo, iş yarım kalıyo.. malzeme veriyosun, gidip bir yerde ölüyo. Bilmiyorum ki napıcaz...

Neyse allahtan sadece ıspanak olayını aştık.. üretim, binalar, gemiler falan başladı da .. yakında deniz ticaretine falan güveniyorum ama o da bir yere kadar.
Gyro

Postby Gyro » Fri Sep 09, 2005 11:01 pm

ben o batıdaki adanın hatunlarına güveni0m
:twisted: :twisted: :twisted:
Gyro

degi$ik SSS(=NFAQ)

Postby Gyro » Tue Sep 13, 2005 9:00 am

size bi başka türlü SSS(=NFAQ)

ERROR: The game is locked - you can access the website, but not your character pages.=

canTR çöküor mu? çökerse kendi sitemize aktarabilir miyiz?
heheheheeheh :twisted: :twisted: :twisted:
Yoldash

Postby Yoldash » Wed Sep 14, 2005 8:46 am

* Yaw ben o hata mesajını Türkçeye çevirdim üstelik..

niye o geldi anlamadım (1)..

* Oyun iki gündür zaten bir yavaş çalışıyordu, ama düzeldi kanaatindeyim. Olabilir böyle arada.. Biz MUD ile uğraşırken yanlış bir item tanımlaması bile koca oyunu 5 dakikada crash ettiriyordu. Kodda bir hata olmuştur, çözmüşlerdir. (2)
Gyro

Postby Gyro » Sat Sep 17, 2005 12:42 pm

ben de bi problem mi var 10 sign in denememin 7 si MySqL hatası veriyo?
password bidi bidi dio...
Yoldash

Postby Yoldash » Tue Sep 20, 2005 7:09 am

Yok.. ara sıra SQL hatası verip çöküyor.

Geçen gün Jos oyunu kitledi hatta hatırlarsanız.. Ya o durumda ben hatta sizi şu şekilde uyarayım: Oyunda SQL hatası olduğunda isim ve şifre sorulan textboxların önündeki açıklamalar siliniyor.. Öyle boş boş kutu görürseniz bilinki durum budur..

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”