Hazine Adasi (Ingilizce)

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Gyrus

Hazine Adasi (Ingilizce)

Postby Gyrus » Tue May 31, 2005 6:55 am

Arkadaslar selam,

Turkce forum açılmadan önce, "Treasure Island" adında (Hazine adasi) bir mesaj atmıştım foruma. Kısaca tum "General Discussion" bölümünü gezdim ve yeni oyuncular için faydalı olabilecek ama forumun alt taraflarında kalmış mesajları özetledim. Su anda GD "General Discussion" kısmında "sticky" olarak durmakta. :wink:

Eger ulaşmak isterseniz adresi :arrow:
http://www.cantr.net/forum/viewtopic.php?t=4883

Ancak maalesef tum tartısmalar ingilizce. Türk alanı büyüdükçe benzerlerini burada da oluşturacağız. Aklınıza takılan veya nalayamadıgınız bir yer olursa lutfen bana ulaşın. Yardımcı olmaya çalışırım. :wink:
(GyRuS)
gorkheim

Zarflar

Postby gorkheim » Sun Jun 05, 2005 12:35 am

Merhaba,

Envanter'de bulunan zarfları imha etmenin bir yolu var mı? Ya da en azından başka amaçlarla kullanmak üzere isimlerini değiştirmenin?
Gyrus

Postby Gyrus » Sun Jun 05, 2005 2:53 pm

Bildiğim kadarıyla notlar ve zarflar imha edilemiyor ama cogaltılabiliyor.. :shock:

Notların ise adları "edit" edilebiliyor ama zarflar edilemiyor.

Eğer yanlış biliyorsam kısa bir süre sonra bu mesajı düzeltirim.
(GyRuS)
haybinyar

oyuncu sayısı

Postby haybinyar » Tue Jun 07, 2005 8:32 am

türk oyuncu sayısı ilk güne göre pek artmadı gibi duruyor. Aramızda türk gaming sitelerine sıksık girip çıkan var mı? Biraz reklam işe yarayabilir.
Gyrus

Postby Gyrus » Wed Jun 08, 2005 5:07 am

Ben de sana aktiliyorum, ve forumunda oldugum birkac site var, ancak arakdaslarimiz bize katilamdan once, biraz turk alanini test etmek istedim, tercumedeki bosluklari biraz kapamak, biraz da teknik aksakliklari Jos ile yazisarak kapatmaya calistim.

Ama tabiki oyun herkese acik ve zamanla yeni arakdaslarda aramiza katialcaktir, bu arada size tavsiyem tek karakter yerine farkli kisiliklere sahip 2-3 karakter yaratirsaniz turk alaninda, adamiz biraz daha renklenecektir.

Asil onemli olanise yeni gelen arkadaslara oyunu iyice anlatabilmek , OOC (karakter disi ) konusmalari neredeyse sıfıra indirebilmek ve bu tip yardimlari FORUM da saglamak, oyun da ise tamamen IC (Karakter olarak) davranabilmek. Ingiliz alanindaki yaklasimlar bu konuda cok iyi oturmus, ben ornek olarak orayi aliyorum. Newspawn karakterler cok abuk hareketler yaptiklarinda dahi, rol play yapilarak bunlar bertaraf ediliyor, ve onlara cok guzel yon veriliyor, boylece yeni gelenlerde surekli RP yapiyorlar. :wink:
(GyRuS)
haybinyar

Postby haybinyar » Wed Jun 08, 2005 7:44 am

eski günler aklıma geldi de :D ben oyuna ilk başladığımda yazdığım şey "orada kimse var mı"ydı herhalde :oops:
ilk gün bayağı problemli olabiliyor. Sanırım ilk gün pes etmeyen herkes oyuna devam ediyordur.
Gyrus

Postby Gyrus » Wed Jun 08, 2005 7:33 pm

Haybinyar çok haklısın,

Ben de eger oldukça uzun bir mud ve text bazlı RP geçmişim olmasa ve biraz da bol zamanım ve sabırım, sanırım su anda burada olmazdım.

Aslında bir süredir TURKCE bir SSS (FAQ) hazirlamayi dusunuyorum, birkaç screenshot da içeren, böylece hem oyunu tanıtırken kullanabiliriz, hem de hiç tarzı olmayan insanlar bosuna oyuna gelip hem sıkılmazlar hem de RP yapmaya çalışan insanlara engel olmazlar.

Hep beraber bu SSS işini halledebiliriz diye dusunuyorum, bir de yakın cevrenizden bir iki kişiyi oyuna katarsanız, hem hergun arakdaslarınızla konusma firsatiniz olur :wink: hem de yeni gelenelre nasil yardımcı olabilecegimizi ogrenmis oluruz diye dusunuyorum.
(GyRuS)
haybinyar

Postby haybinyar » Wed Jun 08, 2005 8:32 pm

memnuniyetle, örnek bir FAQ ingilizce yollayabilirsin bana , ben bayağı kısa bir sürede sana tercümesini veririm, sana kontrolü kalır ki dil konusunda raha t olabilirsin, çok bir hata çıkmaz benden. :roll:
screenshotlar üstünde çalışmak için bilmem, paintbrush çok mu ilkel kaçar? paintshop tadı bir programla ok mok çıkartarak screenshotlar güzel şekillenebilir ki ben de yok öyle bir program. :)
Gyrus

Postby Gyrus » Thu Jun 09, 2005 8:12 am

Anthony'nin hazırladıgı FAQ'a su adresten ulasabilirsin (tabi ingilizce okumak isteyen herkes ulaşabilir :wink: ).

http://www.cantr.net/forum/viewtopic.php?t=3488

Bunu Turkceye cevirmemiz cok faydalı olacaktır, eğer zamanın varsa cok guzel olur. Ancak bir de senin ilk zamanlarında aklına gelen ve seni cok zorlayan soruları eklemen daha da icerigi zenginlestirir diye dusunuyorum. Gorkheim ve ben de soruları bir baska baslık altında topalyabiliriz. Boylece daha bilgilendirici ve ulasması kolay olur.
(GyRuS)
bulmaca

Postby bulmaca » Wed Jun 29, 2005 9:05 pm

merhaba ben de katıldım oyuna ama ingilizcem yok hiç bir şey anlayamıyorum. Brying nedir mesela yemek toplama ne kadar sürüyor. avcılık nasıl bir uğraş. Madenler de toplanan şeylermi? soda ne işe yarar. bir ara bir hata mesajı alıyordum sürekli. İsmini bildiğim kişiler niye ismi ile gözükmüyor? nasıl gözüktürülür. Kişiler birbirinden ayırt edilemyor. daha çok soru var :)
Gyrus

Postby Gyrus » Thu Jun 30, 2005 11:41 am

bulmaca wrote:merhaba ben de katıldım oyuna ama ingilizcem yok hiç bir şey anlayamıyorum. Brying nedir mesela yemek toplama ne kadar sürüyor. avcılık nasıl bir uğraş. Madenler de toplanan şeylermi? soda ne işe yarar. bir ara bir hata mesajı alıyordum sürekli. İsmini bildiğim kişiler niye ismi ile gözükmüyor? nasıl gözüktürülür. Kişiler birbirinden ayırt edilemyor. daha çok soru var :)

Selam bulmaca,

Güzel bir "nick" ve ona yakışır, bir mesaj olmuş :lol:

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım, aklına gelen diğer sorularıda lütfen çekinmeden sor, böylece senin gibi zorluk çeken diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz.

Şimdi İngilizce maalesef bir problem, oyunu ben elimden geldiğince türkçeleştirmeye çalıştım, ama oyunun programlanmasından kaynaklanan bazı kodlar nedeniyle herşeyi birebir çeviremiyoruz, yani bazı kodlar ingilizce bu sadece bize ait bir sorun değil, Fransız adasında da durum aynı.

O yüzden bazı ingilizce terimlerin karşılığını yazmakta foruma gerçekten yarar olabilir.

Mesela :
Burying: Gömmek demek (Cesedi gömmek)
Farming to get (Hasat etmek veya yiyecek toplamak)
Repairing (Onaramak, tamir etmek)

Gibi bunların bir listesini yapmalıyız en kısa zamanda haklısın.

Bunun dışında yiyeceklerle veya sodayla veya aletlerle ilgili tüm soruların cevaplarını oyun içinde bulmak gerekiyor. ANA KURAL, oyun içinde bulunabilecek cevapların oyun dışında tartışılmasını yasaklıyor :wink: . Aslında bu oyuna biraz heyecan ve belirsizlik de katıyor. Sonuçta hepimiz o adada yoktan var oluyoruz, ve bazı şeyler bizim dünyamızla örtüşmüyor. O yüzden 500 gram ıspanagın nasıl toplanacagını, oyun içinde keşfedebiliriz veya Soda'ya kendi anlamlarımızı yükleyebiliriz, bunların mutlak doğrular olması gerekmiyor.

Oyun sayfası eger, orada olmayan bir kişiyle konuşmaya veya ona vurmaya veya onu bir yerden bir yere çekmeye çalışırsanız bazen bozulabiliyor, bunu da o karkaterinizin sayfasınıa girip verdiğiniz komutu iptal ederek (Küçük yeşil çarpıya basarak) düzeltebilirsiniz.

Herkesi "a man in his twenties " " a woman in her twenties" şeklinde görüyorsunuz (Yirmilerinde bir adam/ yirmilerinde bir kadın) onlara ad verebilmek için, üzerine tıklayıp sonra karakterin başındaki gülen yeşil surata tıklayıp, "Change Name" yazısının altındaki boşluğa istediğinz adı yazıp sonra da "change" butonuna basmanız gerekiyor.

Bunun dışındaki sorulara, karakterle ilgili olanlara en azından oyun içinde cevap bulmak gerçekten çok keyifli, onun dışında "butonların " ne işe yaradığını ve bunun gibi teknik şeyleri forumda tartışabiliriz.

Umarım sorularınıza birazcık da olsa yanıt olmuşdur.

Sevgiler ve Saygılar,

Gyrus
(GyRuS)
Yoldash

Sıkça Sorulan Sorular Başlı&#

Postby Yoldash » Mon Aug 15, 2005 9:40 pm

Önce üstte çeşitli yerlerde geçen sorulara cevap yazmak geldi içimden ama sonrasında artık bir SSS sayfamız olduğuna göre bunları oradan yürütmek gerektiğine kanaat getirdim. Arkadaşlar, sorular için -->SSS başlığı lütfen..
Gyro

Postby Gyro » Tue Sep 06, 2005 5:39 pm

yoldaşın da lang dept. e katılmasıyla aslında faq olayımızın azalması gerektiğini düşünmekteyim ama... nasip mi desek kısmet mi?
Gyro wrote:valla echo var...
Yoldash

Postby Yoldash » Tue Sep 20, 2005 7:12 am

Valla oyunun şu nokatada %99 küsürünü çevirdiğimizi düşünürsek bence de azalması lazım ama.. burdan iyi oyuncuların soru sormadan cevapları buldukları, soranlarında yazılanları okumadığı sonucuna da ulaşabiliriz.

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”