kampanya '07

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Players Department Trainee

User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

kampanya '07

Postby yigit » Wed Dec 20, 2006 12:00 pm

Cantr'a yeni Türk oyuncu bulma kampanyası üzerinde burada çalışalım mı? Şimdilik işlem maddeleri şöyle:

1. tanıtım yazısı yazılacak, insanlar okusun, cantr'ı öğrensin, cantr oynamya başlayınca iki hafta sabrederse nelerle karşılaşacağını görsün diye.
2. afişler hazırlanacak, insanlar bulundukları yere assın, gelen geçen de görüp merak etsin diye.
3. hedefler listesi hazırlanacak, bu kampanyada kimleri Cantr'dan haberdar edelim diye, forum siteleri için neresine postalayacağız, oyun dergisi için e-postayı kime atacağız, karar verilecek
4. mektup hazırlanacak, tanıtım yazısının adresini gönderirken kısaca merhaba demek için,
5. pazarlama departmanı'na (ve oyuncular departmanı'na?) haber verilecek, eğer türk oyuncu sayısında bir atış olursa, onu biz başardık işte, ehehe, bir de ana kural ihlalleri bu aralar zirve yapabilir, haberiniz olsun denecek,
6. hedeflere mektuplar postalanacak / yazılacak
7. beklenecek

Şimdi, ben bir tanıtım yazısı yazdım. Biraz daha kurcalarsam çirkinleşmeye başlayacak. Bir bakın bakalım ne düşüneceksiniz. Eleştirilerde bulunun. O tanıtım yazısını hepimizin içine sinecek bir hale getirelim.

Yazıyı yazarken, öncelikli olarak çok sevdiğim bu oyunu, seveceğini düşündüğüm bir arkadaşıma anlatırken nelerden söz ederdim, ona baktım. Sonra, bir tane istemediğimiz oyuncu düşündüm, Cantr'ı insanlara vurmak olarak algılayacak, rastgele şiddet yaratıp, biraz ıspanak toplayıp sonra da bırakacak; bir tane de istediğimiz oyuncu düşündüm, aa, ilginçmiş diye girip bir ay sonra "gece 2:30 update'ini de bekleyeyim, sonra yatarım" diyebilecek; istemediğimiz oyuncuyu bayacak, istediğimizi de çekecek bir şekilde yazmaya çalıştım. Uzatmadan söylersem, genel olarak herkesi çekecek, çok renkli bir metin değil, Cantr'ı sevebilecek oyuncuları çekecek, dürüst bir metin oluşsun istedim.

Bir yandan da hedefler listesi hazırlıyorum. Şimdilik araştırdıklarım, bilgisayar ve oyun dergileri, içinde "rpg" geçen siteler, forumlar, bir de üniversitelerin bilim kurgu ve fantazi toplulukları. Aslında yeni başladım sayılır. Aklınıza bakacak başka bir yer gelirse de söylerseniz sevinirim, bakacak yere kendiniz bakar da bana hedeflerin arasına katmak üzere direk nokta hedefi (çalışan bir e-posta/forum vs adresi) verirseniz de inanılmaz sevinirim. Listenin toparladığım kısmını en kısa zamanda buraya da yazacağım.

Afişleri direk kopya bile çekebiliriz, Jos zamanında birşeyler yapmış, forumda biryerlerde linki de vardı, aramak lazım. Bulamazsak, ya da beğenmezsek, tanıtım yazısının altındaki özet kısmı şöyle güzel, yeşil bir Cantr II başlığının altına koyup ismine afiş1 demeyi düşünüyorum. Bir de şöyle güzel yeşil bir Cantr II yazısını bir kağıda koyup, altına da "internette özgür rpg" yazıp onun ismine de afiş2 demeyi düşünüyorum. Bu konuda da fikri olan söylesin.

Neyse, nasıl olmuş? http://yigit.sdf-eu.org/cantr/
User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Postby Neva » Thu Dec 21, 2006 5:28 pm

Bence mükemmel bir tanıtım yazısı..

Yardıma ihtiyacın olduğu noktayı söylersen yapabileceğimiz bir şey varsa yapalım..

Adapazarı' nda olduğumuzdan, afiş falan asmamız çok anlamlı değil ama.. *İç çeker*

Hedef kitle konusuna sonuna kadar katılıyorum, hani kötü ellerde böylesi bir kampanya Cantr dünyasını yok edecek bir atom bombası vazifesi görebilir..

Dikkatli olmak gerek..

Gerçi şans meselesi, bir arkadaşımın rica minneti üzerine TheCrims isimli uyduruk bir mafyacılık oyunu oynuyordum, o oyunun dinamiği ile ilgili bir yan sanayi sitesinde bulmuştum ben Cantr' ı.. Ne oldu, üye oldum, bayıldım, yayıldım şimdi toplamda eşim dahil 5 kişiyi daha üye ettim..

Hani olmadık yerden olmadık insanlar da gelebilir.. Tabii şansımızı da fazla zorlamamak gerek derim..
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Tue Dec 26, 2006 8:29 am

Şimdi biz az oyuncu olduğumuz için oyun içinde (kurallara uyan ya da uymayan, dilimizi konuşan ya da konuşmayan başka oyuncularla) başımız derde giriyor diye yaptığımız kampanyanın hedefini genişletsek, CRB sayılır mı bu? Hani birini "çabuk gir, olay var" diye oyuna çağırmıyoruz ya, onun geniş çaplı versiyonunu yapmış sayılır mıyız?

Ben, içinde bir milletin oyuncularını yok etme olasılığını barındıran bir oyunun varlığını duyduğunda oynadığı vasat fps ya da dar temalı rpg'yi bırakıp Cantr'a yoğunlaşacak, çeşitli dil gruplarını birer birer yok edebilecek, vakti bol, takıntılı, hatta hile ve hurdayla çalışabilecek büyük, çok büyük, internet kafeler dolusu büyüklükte bir topluluk olduğundan eminim. Çıtlatalım mı şimdi yani onlara Cantr'ı?

Şaka bir yana, (bu, yok çıtlatmayalım, bence kampanyamızı daha önce düşündüğümüz gibi hedefli tutalım demek), arkadaşlar, biraz yardıma gereksinim duyuyorum burada. Gerçek hayat meseleleri çok bastırdı bu aralar, Kampanya '07 de sürünmeye başladı. Vaktim yok.

Hedef toplama aşamasında kaldık. Doğru dürüst başladık bile sayılmaz. Sizler de biraz yardım eder misiniz? Şimdilik "genel hedef" toplayalım, yani, web sitesi, kurum, topluluk, dergi düzeyinde. İkinci aşamada bunların üzerinden geçer, hem bunların hedef kapsamına girip girmeyeceğine karar verir, hem de her birinde tek tek iletişim kuracağımız kişiyi, not yazacağımız yeri, "ince hedef"imizi seçeriz. Zaten o email adreslerini doğrudan burada forumda yazmayalım, insanları spam manyağı yapmayalım.

Yeni oyun arkadaşları bulalım kendimize. Ben Cantr'a zaman ayıran, yaratıcı ve sorumlu bir tane oyun arkadaşı için oyunu iki hafta sonra bırakacak üç tane, beş tane acemiyle uğraşmaya hazırım. Olmuyor böyle, ne kadar renkli karakterler yaratsak da ister istemez alışıyoruz birbirimize, oyun tarzlarımıza. Taze kan getirelim.

Şimdilik şöyle bir liste var:

Bilgisayar / oyun dergileri
Oyuncu dergisi
trgamer, Türkiye'nin oyun sitesiymiş.
Level Dergisi

Üniversitelerin bilim kurgu / fantazi toplulukları
ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğu
İstanbul Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Külübü
Hacettepe Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğu
Sabancı Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Külübü
Galatasaray Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu

RPG Temalı forumlar, internet toplulukları
Kıllanma Kılavuzu
FRP World

Muhtelif ortamlar
Buces BBS
Ek$i Sozluk

Hadi bakalım. Ben de her gün biraz zaman ayırmaya çalışacağım. Ne yapıyorsunuz, giriyorsunuz Google'a, yazıyorsunuz, rpg, oyun, veya örneğin daha eskiden oynadığınız oyunun adını, arıyorsunuz. Sonra gelip buraya yazıyorsunuz, ince elemeye, sık dokumaya bu aşamada gerek yok.

Aslında bu "eskiden oynanan oyunlar" çok güzel başlangıç noktası. Daha önceki oyun arkadaşlarınız nerelere takılıyor?




(ne bu yaa, karakter içi organizasyon yap gaz ver, karakter dışı organziasyon yap gaz ver, yoruldum kardeşim yaa. ben karakter dışı tatil ve karakter içi tatil yapmak istiyorum artık)
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Tue Dec 26, 2006 11:06 am

Dediğin gibi, bir nev'i "Kahveden adam toplasak" bile, bir taraftan PD'ye ailevi ve noel babasal nedenlerle 4 gün cevap veremeyeceğini söylerken, öbür taraftan pişkin pişkin foruma cevap yetiştiren ve muhtemelen oyunda da adam kesmeye devam eden uyanıklara reva mıdır? Revadır.
Ama bizim amacımız da bu değil elbet. Yine dediğin gibi, bizim gibi bu oyuna vakıf olacak ve benimseyecek, farkını anlayacak oyunculara ihtiyacımız var.
Ben şahsen, bu oyunu ogame'e çevirecek bir oyuncuyu Türk de olsa istemiyorum, Patagonyalı olsa da. Zaten bu şekilde oynayan yeteri kadar İsveçli var.
Ayrıca bu kampanya başlığı, heriflerin yediği naneler su yüzüne çıkmaya başlamadan önce gündeme geldi.

Ben elimden ne gelir bu yazdıkların konusunda diye araştırmaya başlıyorum. Bütün herşeyi senin yapmanı beklemek de insafsızlık. Üzerinden biraz yük almamız lazım.
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Tue Dec 26, 2006 2:53 pm

İlk tespitimi hemen buraya da yazayım hatta:
divxplanet ve divxforever forumlarının ortanın bir hayli üstünde bir kalitesi var. Oradaki üyelerle genel hatlarıyla uyumlu kafa yapılarımız olduğunu/olacağını düşünüyorum. Yaş ortalamaları da cantr'ı ogame vs. oyunlardan ayırd edemeyecek düzeydekilerden daha yukarıdadır.

Neva'nın her ikisine de üyeliği var bildiğim kadarıyla. Ben de divxplanet'in başvuru aşamasında oyalanıyorum, sanırım kısa bir süre içerisinde üyeliğe kabul edileceğim. Divxforever'a da bir başvuru yapacağım bugün, artık ne şekilde üye alıyorlarsa.

İlgimi başka yönlere kaydırmak istiyorum. Gına geldi heriflerin hileli müşterek faaliyetlerinden, mekteb-i ruhbanîlerinden, bilmemnelerinden.
Şu oyunu şu son bir kaç gün içerisinde bırakmadıysam, bir tek karakterin bu yukarda bahsettiğim herifçioğullarının görseler diplerini düşürecek derecede aşırı role player bir misyona sahip olması yüzündendir.
102 sabahtır büyük bir hevesle yataktan fırlayıp baktığım cantr'a, 2 sabahtır zorla bile bakmak istemiyorum. Foruma da "bakalım ne gibi komik/ironik açıklamalar yapmışlar" diye, bilgisayar başına gidene kadar dağılmış bir sinirle bakıyorum.

Onun için Yiğit, mümkün - nâmümkün olmasına bakmadan, yapılacak herhangi bir iş gelirse aklına beni görevlendirebilirsin.
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Thu Dec 28, 2006 2:02 pm

Bu ilk değil. Bundan önce başka savaşlar oldu*. Hile hurda da oldu. Olacak da herhalde. Benim de her seferinde keyfim kaçıyor, çok kaçıyor, hele sizin "yoksa oyunu bırakırız"larınızı görünce "hah", dedim, "tamam, yine döndük başa". Tam sizler gelmeden önce öyleydi ya durum.

Koparılması gereken yaygarayı kopardık, herhalde diğer milletlerin oyuncularında "İsveçler hileci, Türkler mızmız (ve Şirin'ler)" düşüncesini epey sağlam oturttuk :) Şimdi yapacak bir şey yok artık. Bakın, sonucu bekleyeceğiz bile demiyorum. Artık yapacağımız bir şey yok.

Ve tabi yapabileceğimiz bir şey var. Kalabalıklaşalım. Ortam değişir, renk gelir. İnsanlarla oynanan, üstelik kurallara uyulup uyulmadığını da insanların kontrol ettiği bir oyunda elbette problem çıkacak, her zaman çıkacak. Bugün isveçli saldırısı olur, yarın Litvanyalı sömürüsü, hileli olur, hilesiz olur, haklı olur haksız olur. Kalabalıklaşalım, problemsiz zamanların tadını daha çok çıkaralım. Problemlerin hepsi illa ki her birimizin en az bir karakterinin başına patlamasın, seyrelsin. Bir karakterle iğrenç bir kumpasın kurbanı olurken, başka bir takım karakterlerimiz öyle uzakta ve mutlu olsunlar ki, takmayalım kafaya.

Yaşasın Kampanya '07.

Neyse, konuyu çok açılmadan toparladık. Kampanya '07 thread'inde (thread'in Türkçesi ne?) crb tartışmasına girmeyelim. Zaten crb tartışmasına hiç girmeyelim artık.

Şimdi. Ne diyordum.

Kampanyamızı üniversitelerin yarıyıl tatillerine denk getirsek. Gençler tatilde oynarlar. Ne zaman tatil? Genellikle 15 Ocak filan oluyor, değil mi? İşte, iki hafta hedef toplayalım böyle, sonra gönderelim gitsin.

Bu arada, belirtmek istedim, hani ben yukarıda işlem maddeleri yazdım ya, orada "hedef toplama" ve "hedeflere mail gönderme" adımlarının ayrı ayrı olmasının da bir nedeni var. Şimdi tanıtım yazısını yazdık, "tamam arkadaşlar, bundan itibaren herkese bu yazının adresini mail atıyoruz" türünden bir girişim, eninde sonunda bir takım insanlarla iki üç defa bağlantı kurulmasına yol açacaktır. Spam şeysi olmasın, güzel bir şey tanıtıyoruz, çirkin şekilde tanıtıp şanslar kaçırmayalım. Diye düşündüm. Ayrıca, hepsine birden gönderirsek kampanyamızın sonuçlarını daha derli toplu görürüz, belki bir dahakine işimize yarar diye de düşündüm. Bunu da belirtmek istedim. Niye? Ben böyle biriyim de ondan. Yolda yürürken aklıma birden "şunu şunu yazayım da belirteyim" diye fikirler gelebiliyor.

Üç tane afiş hazırladım. Sayfaya onları koydum. Bakın da söyleyin nasıl olmuş.

Bir de, Cantr ile, RPG ile hiç ilgisi alakası olmayan bir arkadaşımdan kritik istedim sayfa ve afişler konusunda, grafikerdir kendisi. Bakalım ne diyecek.

Hah, bir de, kardeşimden de kritik istedim geçende, o dedi ki: "Tanıtım yazısı RPG nedir bilenler için hazırlanmış. Hiç bilmeyenler için örnek, uydurma, ilgi çekici bir olaylar sayfası konsa güzel olmaz mı?". Bu konuda benim üç düşüncem var:

Bir, bence tek başına olaylar sayfası biraz sönük gelebilir, oyunu tam olarak anlatamaz. Envanteri, kişileri, yer sayfasını, vesaireyi de eklemek lazım. Sizin aklınıza yatıyor mu? Hepsini beraber yapacaksak yapabiliriz çünkü. Tanıtım yazısının içine değil, yanına ayrı bir sayfa olarak ekleriz. Oyunun neye benzediğini görmek istiyorsanız tıklayın deriz. Olabilir. Değer mi?

İki, hedeflediğimiz insanlar zaten RPG nedir biliyor, gerek yok denebilir. Ama yok mudur hiç böyle bir oyun görmemiş, ve fakat aslında RPG oynasa çok sevinecek kimse? Belki de vardır. Onlar için hazırlanabilir örnek karakter sayfaları. Birilerine "Aa, ne güzel, böyle bir oyun varmış" dedirtebilir.

Üç. Cantr çok çekici değil. Şimdi bazı tabular hakkında ileri geri konuşmak istemiyorum (yerin kulağı var, tek görevi yeşil renkten hoşnut olmayanları tespit edip cezalandırmak olan gizli bir Departman olduğu söylenir), ama arayüz benim hayatımda gördüğüm en güzel arayüz değil. Cantr'ın ne olduğunu bilmeyen bir insana hayatta çekici gelmez. Ama ne bileyim? Belki de oyunun içeriden neye benzediğini gören birisi daha içine sinerek başvurur, belki başvurup vazgeçecek biri hiç başvurmaz. Ben, örneğin, hiç bilmeseydim Cantr'ı, arayüzü görünce gözümde bir puan kazanırdı, animasyonlu, rengarenk, hiperaktif, her yeri minik minik bişeylerle dolu, vıcır vıcır sayfaları sevmem; sade, salt metin sayfaları severim ben.

Bir bakıp afişler hakkında yorum yaparsanız sevinirim, bu örnek sayfalar hususunda da düşündüklerinizi merak ediyorum.

divxplanet ve divxforever'ı ekledik listeye.
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Mon Jan 15, 2007 2:28 pm

Arkadaşlar, ben bu kampanyayı artık başlatıyorum.

Hem daha fazla uğraşacak vaktim yok, mailler gitsin bitsin istiyorum, hem de bir an önce kalabalıklaşalım istiyorum.

Sanırım epeyce geniş bir kitleye, en azından tanıtım sayfasının adresini ulaştıracağız. Ondan sonra kaç kişi merak eder de açar, o tanıtım sayfasının maharetine kalmış. Kaç kişi kasar oynamaya çalışır, kaç kişi uzun vadeli oyuncu olur, onlar neye kalmış bilemiyorum.

Biz yine de bu aralar oyun içinde yeni başlayan yardımı yapmaya hazırlıklı olalım. Hani yağmur duasına şemsiyeyle gitme hikayesi.

Olur da gelirlerse.

Var ya, o kadar uğraştık ettik, hiç bir fikrim yok ne kadar başarılı olacağı hakkında. Ama hiç. Umutluyuz tabi :)

Neyse, forumlara yazmadan, mailleri atmadan önce bir diyeceği olan varsa, şimdi desin. Ya da sonsuza dek sussun :)
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Tue Jan 16, 2007 7:12 am

Şunu da not edelim,

Şu anda 48 oyuncu oyun arayüzünü Türkçe'ye ayarlamış.
Türkçe dil grubunda 267 karakter var.
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Tue Jan 16, 2007 6:22 pm

Yarısı Kuzey Avrupa'da yaşayan, alternatif dinler hakkında bilgi edinmeye meraklı ve koyunsever gurbetçi kardeşlerimizdir.
kid
Posts: 6
Joined: Wed Jan 17, 2007 10:35 am
Contact:

Postby kid » Wed Jan 17, 2007 10:58 am

ODTU bilim kurgu ve fantezi topluluğunda bu oyunla ilgilenip zaman ayırıp zevk alacak insanlar biliyorum...

Umarım bir göz atarlar
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Wed Jan 17, 2007 11:35 am

Bir süre boyunca gelen her oyuncuya yeni olası kampanya hedefleri sorularak kapsam genişletilir.

Daha önceki kampanya planında bu da vardı, buraya aktarırken atlamışız, ben de unutmuştum. Şimdi aklıma geldi.

Sevgili çiçeği burnunda Cantrian'ımız kid, oyuna bakıp seveceğine iyice inandıktan sonra tanıtım sayfasındaki afişleri birer A4'e yazdırıp topluluk odasına, kapısına, civarına asmaya ne dersin? Umarım bir göz atarlar'dan daha garanti olur sanki. Çok güzel olur, çok.
kid
Posts: 6
Joined: Wed Jan 17, 2007 10:35 am
Contact:

Postby kid » Wed Jan 17, 2007 11:42 am

Geçen sene aktif olarak topluluğa katılıyordum ama bu sene pek uğrayamıyorum.

Bununla birlikte afişlerin dağıtılması , asılması için elimden geleni yaparım, bu tür oyunlarda kişi sayısının artmasının oyunu daha zevkli hale getirdğinin farkındayım. Şu anda donem bitti 6 Şubat ta açılıyor , ancak o zaman birşeyler yapabilirm.

Afişler konusunda grafik destekli bir çalışma düşünülüyor mu ? Bu konuda yardımcı olabilirim
User avatar
Egemen Görçek
Posts: 12
Joined: Tue Feb 20, 2007 6:04 pm
Location: Izmir/Turkey
Contact:

Postby Egemen Görçek » Wed Feb 21, 2007 1:39 pm

Arkadaşlar frpnet.net sitesinde ve forumunda (Özellikle forumunda) her tür tanıtıcı yazıyı yayınlayabilir, oyun için reklam yapabilirim. Bunun dışında sanal ortamda ve gerçek hayatta RPG ile ilgilenen ve özellikle rol yapıyorum ayağına adam kesmeyle değil gerçekten rol yapmayla ilgilenen geniş bir çevrem var. İşlerimin yoğunluğu sebebi ile bir afiş asma ya da yazı hazırlama konusunda yardımcı olamam ama hazır olan dökümanları bütün çevrem ile seve seve paylaşırım :D.

Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi FBKT ile bağlantılarım da bulunmakta. Yönetyim ile can ciğer olduk :P. Onlara da bilgi verip reklam yapmalarını sağlayabilirim :D
Bang...
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Wed Feb 21, 2007 3:15 pm

Çok güzel çok güzel.

Ben bir süredir buraya yazmıyorum diye unuttum sanmayın. Kampanya sonuçlarını incelikle izliyorum, kendime göre ilginç sonuçlar ve istatistikler çıkarıyorum.

Örneğin, tanıtım sayfamızı ziyaret edenler arasından Cantr linkine tıklayanların oranının neredeyse tüm kampanya boyunca %25 gibi sabit bir değerde seyrettiğini biliyor muydunuz?

İlk grup hedefin yarattığı yeni oyuncu ve karakter dalgası söndü. Tam siz gelmeden önce, neredeyse sıfıra inmişti, kampanya süresince gelen hemen hemen her oyuncu, ya da tam aynı sayıda oyuncu oyunu bırakmıştı. Sizle sıfıra teğet geçip tekrar tırmanmaya başladık.

Neyse, geçen hafta ikinci grup hedefleri araştırmaya başladım ben. Bir iki yer buldum. Egemen, seninkileri de dahil edelim onlara. Kampanya metnimiz şu:

Biz metin tabanlı, internetten oynanan bir RPG'nin, Cantr'ın oyuncularıyız. Cantr çoğumuzun şimdiye kadar en severek oynadığı oyun, birçok oyun görmüş geçirmiş insanlar olarak Cantr'ın özel olduğuna inanıyoruz. Hazırladığımız kampanya dahilinde, az tanınan bu güzel oyuna yeni oyuncular bulmaya çalışıyoruz. Sizin topluluğunuzu da haberdar etmek istedik.

Cantr, bildiğimiz kadarıyla benzeri olmayan bir oyun. Herkesi sarmıyor, itiraf edelim. En çok beğenenler, belli bir RPG temeli olan, onbeş saniyede iki şarjör boşaltılan türden oyunları oynayıp (ya da oynamadan) geçmiş, okuyup yazmaktan sıkılmayan oyuncular, yaş ortalamamız herhalde 25. O yüzden biz de size "mutlaka gelin! bunu kaçırmayın, pişman olursunuz!! way canina!!!" demiyoruz. "Bir bakın bakalım" diyoruz.

Bunu yaparken de sizi, oyunun kendisi yerine, oyunu tanıttığımız bir dökümana yönlendiriyoruz. Cantr, güzel yönleri ilk bakışta anlaşılmayan bir oyun; tadı oynamaya başladıktan, diyelim ki, bir iki hafta sonra çıkmaya başlıyor. Bu yüzden yeni oyuncuları yardım dosyalarıyla, arayüzle boğuşturmadan önce anlatalım istedik.

Tanıtım yazısı burada: http://yigit.sdf-eu.org/cantr/ . Bizce tüm gerçek oyunseverlerin haberdar olması gereken bir oyun Cantr, ilgileneceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza iletirseniz, seviniriz. Tanıtım yazısının bulunduğu sayfada, eğer bulunduğunuz yer uygunsa etrafa asabileceğiniz üç de afiş var.

İlginiz için teşekkürler.


Temel noktamız, insanlara oyunun linkini değil, oyun tanıtımının linkini gönderiyoruz ki, oyuna başlamadan önce hemen alışılmayan, ama çok güzel bir oyuna başladıklarını bilsinler. Oyuncu sayımız bu hafta 50 artıp haftaya 45 azalacağına, bu hafta 10 artsın, haftaya 5 azalsın.

Bu metni şimdiye kadar şuralara gönderdik:

~~~~~~~~~ Oyun Dergileri ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Oyuncu dergisi
trgamer, Türkiye'nin oyun sitesi
Level Dergisi

~~~~~~~~~ Üniversitelerin Bilim Kurgu ve Fantazi Toplulukları ~~~~~~~~~
ODTÜ Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğu
İstanbul Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Külübü
Hacettepe Bilim Kurgu ve Fantazi Topluluğu
Sabancı Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Külübü
Galatasaray Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu

~~~~~~~~~ RPG ile ilgili topluluklar, siteler ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kıllanma Kılavuzu
mmorpg-tr *

~~~~~~~~~ Potansiyel barındıran popüler siteler ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ek$i Sozluk
divxplanet
divxforever


Bunların hepsine birden, 16 ocak'ta ben yukarıdaki yazıyı göndermiştim. Hepsine birden göndermemizin sebebi, oyuncu sayısını birden artırmak, böylece bir nevi sinerji yakalayabilmekti. Ben göremedim gerçi ama, yakaladıysak da kaçtı şimdi. Umalım ki ikinci dalga biraz daha yüksek olsun.

O yüzden, şimdi göndermeyelim. Sana zahmet olmazsa, nerelere gönderebileceğini buraya bir yaz derli toplu, sonra bana da bir hafta on gün kadar zaman ver, biraz da ben toplayayım, sonra yine hep beraber gönderelim. Belki sinerjik şeyolur. Ne biliyim.

Vaktim olsa da bütün bunlarla ilgili bir döküman yazsam. Hayat çok yoğun bu aralar, Cantr'a çok az vakti çok pahalı şekilde ayırabiliyorum.

* Bazen "ah, yanlış hedef seçmişiz" dediğim de oldu tabi:
http://www.mmorpg-tr.com/forum/index.php?topic=546.0
User avatar
Egemen Görçek
Posts: 12
Joined: Tue Feb 20, 2007 6:04 pm
Location: Izmir/Turkey
Contact:

Postby Egemen Görçek » Wed Feb 21, 2007 3:59 pm

Tamam o zaman. Ben ww.frpnet.net sitesinin forumuna doğrudan bu yazıyı koyarım. Bunun dışında oyunu tanıtan bir yazı hazırlar isek siteye de yerleştirilmesini sağlayabilirim. bunun dışında henüz yeni kurulmuş bir topluluk olan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fnatezi Bilim Kurgu Topluluğu'nun forum sayfasında (http://www.deufbkt.com/forum) da yayınlarım. bunun dışiında bir yer gelirse aklıma bildiririm. bu metni yayınlamak için de senden sinyal bekliyorum. yayınla dediğinde yayınlarım. Zaten bunun dışında sohbet ettiğim insanlara da bahsederim ben oyundan zaten :D.
Bang...

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest