Forumu okumamak için geçerli nedenler..

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Players Department Trainee

User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Forumu okumamak için geçerli nedenler..

Postby Neva » Mon Nov 13, 2006 6:37 pm

Türk cantr oyuncuları benim ilk üye olduğum zaman daha fazlaydı, ben üye olduktan hemen sonra şanssızlığımdan olsa gerek o eski deneyimli üyeler birer birer bıraktılar Cantr' ı, kısa bir duraklama döneminin ardından da yeni oyuncular geldi.. Bu çok sevindirici bir gelişme olmakla beraber.. Nedense eski üyeler üye olur olmaz forumu hemen keşfetmiş, şimdiki üyeler eskiler kadar hevesli mi değiller neden foruma girip bir göz atmak istemezler?..

Merak ediyorum, hani bu yazdıklarımı foruma bir göz atıp "Aman üye olmaya değmez ne anlamı var" diye düşünen kimselerden biri cevap yazsa belki bir nebze olsun dinecek merakım..

Ben yeni üyelerin hiçbirinin Yiğit'in yeni açtığı Yeni Başlayanlar İçin Cantr başlığını okuduğunu sanmıyorum.. Zira okusalar az da olsa fikir sahibi olurlardı diye düşünüyorum..

Forumu okumamak için ne gibi bir geçerli nedeniniz olduğunu bildirirseniz belki bu nedeni ortadan kaldırmakta yardımcı olabiliriz diye düşünüyorum.. Sorun forum olgusuyla sizin aranızda mı, daha önce girdiğiniz bir forumda başınıza kötü bir şey mi geldi?..

Hem oynadığınız, üşenmeyip üye olduğunuz bir oyunun nasıl oynandığını öğrenmek neden istemez bir insan.. Anlamıyorum..
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Tue Nov 14, 2006 11:27 am

Heh heh.. Neva delirdi.. :)

Wiki okunmuyor diye geldik foruma yazdık, foruma yazılanların okunmadığına ben de şahitim, ancak Neva, forumu neden okumuyorsunuz diye şikayet de foruma yazılmaz ki? (Sonra kendini traş edebilenler dışında herkesi traş eden berber ne der bize?)

Hani oyuna girince, "mesajlar" kısmında çıkan mesajlar var ya, acaba oraya biz mesaj yazabiliyor muyuz, sadece en az bir Türkçe karakter oynayanlara örneğin? Ben pek sanmıyorum. Foruma da girmeyen girmez, kuralları bilmeyen oyuncuları oyun içinden tek tek haberdar etmekten başka çare kalmıyor.

Öte yandan, burada neden "Cantr'ın reklamını nasıl yaparız"ı tartışmayalım? Pazarlama Departmanında aramızdan kimse yok. Kuralları merak etmeyen oyuncuları, merak edenler içinde eritecek kadar yeni insanı çekebilir miyiz acaba, şöyle bir gayret kampanya mampanya girişsek?

Tamam, biliyoruz biliyoruz sizin forumunuz var orda söylediniz. Ben de üye olduğum bbs'te söyledim. Sahi, bu aralar bir daha söyleyeyim.

Nasıl yapsak, nasıl etsek?

Bir, nasıl desem, metin mi yazsak acaba, kaliteli oyunculara çekici gelip msn bebelerine dudak büktüreceğini umduğumuz?
User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Postby Neva » Wed Nov 15, 2006 1:31 am

Evet delirdim sonunda..

Hatta karakterlerim de birer birer sıyırmaya başlayacak diye endişeleniyorum..

Yok yani, MSN' le yardım taleplerim reddediliyor ve yanlış anlaşılıyor kanımca..

Ama yeni oyuncu bulmamızın bizim için ne kadar imkansız olduğunu günümüzün yarısını Cantr oynayarak, geri kalan yarısını da Cantr konuşarak geçiren bir aile olduğumuzu söyleyerek açıklayabilim sanırım..

Sonuçta yeni oyuncular olsa, bir sürü karakter olsa, ortam kalabalık olsadan ziyade.. Az olsun bizim olsun yanlısıyım ben.. Mevcut oyuncular oyunu bilseler o da yetecek..

Ya da bilmek isteyenler gelse oynasa..

Başka başlıklar da açtım Yiğit.. Hani beni geren, bir gün KD' yle oyun içinde oyuncunun biriyle kavga boyutuna gelen oyunu bilmeme sorunları.. İnatla yeni bir hayata başlayacak adam.. Durduramıyorum.. Bütün karakterleriyle birden başlayacak yeni bir hayata ve bunu bizlerle yıldızlararası diyaloglarla paylaşacak.. Gittiği yerlerde de odunla et pişirme projeleri açacak ki, odunun yokluğunu fark edelim akıllanalım..

*Yeni bir hayata başlamak zorundadır*

Her kimse, bilmiyorum.. Hani kişisel bir şey değil, ama KD olarak da otuz kere yazdım, foruma yazdım.. Herkese Konuşta KD yaptım..

Bunlar beni çok gerdi.. Oyunu bırakacak mıyım? Hayır.. Ama keyfimi kaçırıyor.. Keşke bir yolu olsa..

Ne dersin acaba bu arkadaşlara sistem mesajı falan gibi yazıp korkutsak mı:D Nasılsa forumu da okumuyorlar belki korkarlar..

"Az önce bir kuralı fena halde çiğnediniz, bir daha yaparsanız uyarılmaksızın banlanacaksınız" falan yazsak..
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Wed Nov 15, 2006 3:31 am

Cantr'a üye kazandırmak, evet, zor bir iş..
Zira kendimizden bildiğimiz kadarına ilaveten, hepimiz oynayanlardan da ayrıca görüyoruzdur ki, bu oyunu oynayanlar oyun dışında bir projeye yetişmek için saat kurup uyanıyor, "Ne olacak bu Hgorian Adası'nın hali" konulu toplantılar düzenliyor, tartışmalar yapıyor, gece rüyalarından düşman saldırısıyla uyanıyorlar..
Bu derecede bağımlılık yapan bir oyunu da, standart online oyun potansiyelini hedef kitle seçip, "Oğame la oğame" "Süper çete kurduk taam mı, sen de katıl, hayatını yaşa" şeklinde olaya yaklaşan bir kitlenin oynamasını.. Tamam oynayabilirler de, beğenmesini beklemek, çok açgözlülük olur.
Sonuçta, hepimiz iyi kötü ortak bir lisan kullanıyoruz, ama içerde oyunu oynayışımız, ama dışarda, yani burada oyunu tartışışımız bakımından.
Bu yüzden hedef kitleyi mümkün mertebe kendi bilindik adamlarımızdan oluşturmaya çalışırsak, en azından birbirimizi "Bu ne be? Paso ıspanak topluyoruz" (Ulen sanki gerçek hayatında ıspanak sen hissetmeden direkt midede oluşuyor, topla ve ye işte mızmızlanma) bahanesiyle oyunu başlamadan bırakanlardan, karakterlerimizi de ölü gömme derdinden kurtarmış oluruz..

Bildiğim kadarıyla Neva bir kaç oyuncu kazandırma denemesinde bulundu. Benim de aklımda, yine aile boyu bir arkadaş var, oyundan hoşlanacağını düşündüğüm kişilere tavsye etmek daha anlamlı geliyor (Komşulara da yayalım abi, yenge pencereye çıkar arada; "Hu huuu, komşuuuu, akşama ıspanak yapıyorum, bekleriz!").

İkinci mevzuya ise benim yaklaşımım biraz farklı.
Aslında azıcık daha eğlenceli yaklaşmak, mimiksel ve alet bozmakla sonuçlanan abuklamalara icabında karakter içi çözümler üretmeye çalışmak, hem strese girmeyi engeller, hem de yeni oyuncuları daha kolay adapte eder kanaatindeyim.
Mesela, bahsedeceğim kişi bu yazdıklarımı okuyorsa kusuruma bakmasın, aynı sularda muhtelif şehirlerdeki dört karakterin birden "Hops, adada düşman işgali varmış, ben gidiyorum" diyerekten koşmaya başlaması, hatta kıtadaki birinin "Adaya hangi yoldan gidiliyor?" diye sorması, akabinde hiç de sıkıcı olmayan dakikaların başlangıcıydı. Ve çok da zahmet gerektirmeyen Karakter İçi ve Karakter Dışı çalışmalarla arkadaşı uyandırmak iki dakikadan uzun sürmemişti.

Bu anlamda *artık yeni bir hayata başlamalıdır* yüz ifadesini takınan karakterin, mesela *suratına boş boş, anlamaz gözlerle bakar* karşılığını alması, uzun vadede belki bir çözüm olabilir.

Doğar doğmaz ilk iş olarak dahi gidip alet bozma becerisine sahip karakterleri ise, karakterlerimiz daha yerleşik ve daha düzenli bir hayata geçedurdukça; "Doğar doğmaz ellerine yaşadıkları yerin kurallarını içeren notu tutuşturmak" veya "Hapse atmak" gibi çözümlerle engellememiz mümkün.

Evet, bunlar uzun vadeli işler, ama hepimiz biliyoruz ki oyunun içinde en basit bir, "vurdu mu 5 götüren bagh-nakh" yapmak bile iki-üç gün sürüyor, ya da daha konuya uygun bir örnekle düşman işgaline organize olabilmek yaklaşık iki aydır hiçbir karakterimizin "Hah, yaptık" diyemediği bir iş.
Cantr'da kısa vadeli tek iş, ıspanak toplamak (Ispanak faydalıdır, ıspanakta demir vardır); onu da zaten (Abi yine bölüyorum lafını ama, biz bu ıspanağı hematit yerine kullanamaz mıyız?) biz bile beğenmiyoruz..
Last edited by meddah on Wed Nov 15, 2006 5:49 am, edited 1 time in total.
User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Postby Neva » Wed Nov 15, 2006 5:42 am

Karakterlerimi asosyalleştiriyorlar.. Böyle olunca karakterlerim içlerine kapanıp kendilerini ıspanağa veriyorlar..

*Kahkaha atar*

Bir de şehirlerde kuralları daha düzenli hale getirebilsek.. Hani özel mülkiyet var mı yok mu belli değil.. Bazı şehirlerde bazı karakterler yerdekini kapıp *yeni bir hayata doğru* yelken açıyorlar..

Öyle bir durumda kendisine bir Neva olarak çok kızmakla beraber, şirinler tadında yaşayan X karakterimin çelik süvari kılıcıyla kafasına kafasına vurup vurmayacağını kestiremiyorum nedense..

Bu meddah' ın da değindiği kuralları suratlarına doğar doğmaz çarpmakla önlenebilir.. Ama kurallar içerisinde yaptırımlar da belirlenmeli..

Yani adam makineleri bozarsa hapse atılacağını veya ne bileyim idam edileceğini *Sadistçe sırıtır* bilmeli..

Tabii bu bizim değil, karakter dostlarımızın çözmesi gereken bir sorun.. Ama şehirlerin büyük bir bölümünde yönetim olmadığı gibi, Türk karakterlerce keşfedilmiş hiç bir şehirde altının bulunmuyor olması, dolayısıyla taç yapamamamız ve bir kralımızın olmayışı da durumu zora sokuyor..
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Wed Nov 15, 2006 7:50 am

Kralsızlığın taçsızlıkla bir ilgisi yok ki :) Kral olmak için iki şey lazım. Bir, yaş, sana saygı duysunlar diye. İki, çelik kılıç, sana saygı duysunlar diye :)

Yaptırımlı kurallar ve yeni başlayanları bunlara tabî tutmak, oyuncu sayısı çok olursa bırakın "doğallıkla"yı, "zaruretten" yapılacak bir şey. Nüfus sayımına yanıt veren beş kişi varken, altıncılığa aday olan arkadaşın deneme amaçlı karakterini incitmekten korktuğumuz için geliyor bunlar başımıza. Forumun ingilizce kısımlarında bir tutorial island tartışıldı geçen aylarda, herkesin ilk karakterini mecburen üzerinde yaratacağı, Cantr dünyasından coğrafi olarak bağımsız, Karakter Dışı konuşmanın daha serbest olacağı. Belki o olunca yardımcı olur.

Aslında oyuncu olsun da, hepsi yoluna girer. Bir kafanızda canlandırsanıza, şu nüfus sayımına yanıt veren beş değil, yirmibeş oyuncumuz olsaydı. Yüzlerce aktif Türkçe konuşan karakter olacaktı o zaman. O zaman zaten *yeni bir hayata başlamak istediği bıyıklarının titremesinden belli olan* arkadaş, belki başka dramatik bir konseptin dışavurumunu fiziksel olarak sergileyemeden kendisine bagh-nagh ile vurup kaçan herifle, yahut alenen asılıp orasını burasını elleyen kızlarla uğraşmak zorunda kalacaktı. Veya en azından upuzun olaylar sayfasının içinde arkadaşın bir satır duygusal aksiyonu kaynayıp gidecekti.

Ben gerçekten önce güzel güzel, sakin sakin planlanıp sonra yürütülecek bir "kaliteli oyuncu bulma kampanyası" çalışması yapmak istiyorum. Bu hafta sonu biraz vakit ayıracağım bu işe. Sizleri de haberdar ederim. Hatta haberdar etmek ne kelime, katarım işin içine :)
User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Postby Neva » Wed Nov 15, 2006 8:32 am

Biz eşimle (Meddah benim eşim olur) Cantr forumu haricinde de konuşuyoruz, her ne kadar öyle değilmiş izlenimi uyandırmış olsak da..

Bu yazılanları okuduktan sonra konuşmanın yazmaktan daha kısa süreli olduğuna karar verip uyguladık..

Aslında ben bu pazarlama kampanyası için Ekşi Sözlük' ü düşündüm..

Sadece bir entry girilmiş.. Giren kimdir dedim.. Hatta senin olduğundan şüpheleniyoruz Yiğit, itiraf et olsun bitsin..

Neyse..

Eğer sensen, daha renkli bir şeyler yazsan diye düşündük.. Değilsen, aslında ekşi sözlüğe üye olan birini bulup oraya kurallarını cartlarını curtlarını yazdırsak ne de güzel olur diye düşündüm..

Umarım bizim bile katılabileceğimiz bir reklam kampanyası olur bu tasarladığın.. Zira biz kimseyi tanımayız..
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Wed Nov 15, 2006 10:09 am

Yok, ben değilim onu yazan.

Ama yazabilirim. Diyecektim, girdim kontrol ettim, kaydım silinmiş. Uzun süredir girmiyordum.

Neyse, açıkçası ben ekşisözlük'te reklam yapma yanlısı da değilim pek. Ya da yanlış ifade etmeyeyim, bu kampanyanın ekşi sözlük merkezli olmasından yana değilim. Ekşi sözlük'e de yazarız. Ama Ekşi Sözlük yazarları, bugünlerde, ne bileyim.. (Ben çıkmışım ya yazarlıktan, ileri geri konuşayım şimdi burada heheh) Tam aradığımız, ulaşmak istediğimiz kitle değil bence. Çok kozmopolit, çok karışık onlar.

Yine düzgün vakit ayırmak için hafta sonunu beklemem gerekecek, ama benim kafamdaki reklam kampanyası şöyle birşey:
  Reklam kampanyasının hedefleri belirlenir, tek tek adresleri çıkarılır:
   Üniversitelerin bilim kurgu / fantazi toplulukları
   RPG temalı forumlar, internet toplulukları
   (belki) RPG içermemesine karşın oyun ile ilgili, o da olmazsa aklı başında insanların takıldığı belli olan ortamlar
  Metinler yazılır, şu anda kafamdaki,
   Bir tane mektup. Şişirme ve reklam kokan değil, samimi ve bilgilendirici.
    Biz kimiz, bu mektubu neden yazıyoruz,
    Cantr neden özel ve benzeri olmayan bir oyundur
    Cantr neden güzel bir oyundur
    Daha çok oyuncu olsak daha çok eğleniriz, hadi siz de gelin çağrısı
   Bir tane basit A4 afiş, üzerinde sadece Cantr filan yazan,
   Bir tane, daha dolu, üzerinde hem Cantr filan, hem de Cantr'ın özellikleri ve güzellikleri yazan A4 afiş.
  Sırf istatistik olsun diye, Türk oyuncuların (bilinen) sayısı bir kenara not edilir, hatta Pazarlama Departmanına "selam, şey, biz kampanyaya başlıyoruz, kaç kişi gelecek, bir sayar mısınız" denir, mesela.

  Reklam metni, gereken biçem değişiklikleri yapılarak kampanya hedeflerine gönderilir. Buyrun, oyuna katılın, ayrıca A4 afişlerimizi oralara asabilir misiniz rica etsek, denir.

  Bir süre boyunca gelen her oyuncuya yeni olası kampanya hedefleri sorularak kapsam genişletilir.

Mektup kısmında benim çalışmam oldu. Daha önce birkaç arkadaşı oyuna davet etmek için uzuun uzun e-postalar yazdım. Onları işte, hafta sonu temize çekebilirim. İstiyorum da bunu yapmayı. Sonra burada tartışırız. Hepimizin uygun bulduğu birşey hazırlarsak, sonra belli aralıklarla yurt içi kampanyalarda kullanırız.
User avatar
ebenezer
Posts: 271
Joined: Sat May 06, 2006 8:53 pm
Location: İstanbul/Turkey
Contact:

Postby ebenezer » Wed Nov 15, 2006 2:18 pm

Açıkçası Cantr alışması zor, oynaması zor, sevmesi zor caip bir oyun. Bunca yıl mudlarda gezdim masaüstü olsun altı olsun açık hava olsun rpg adına ne halt varsa girdim çıktım. Ben bile ne oluyor yahu burada diye çok adamın kafasını şişirdim zamanında. Bireysel olarak oyuncu kazandırma çalışmalarım genelde başarısızlıkla sonuçlandı belki de hedef kitleyi yanlış seçmekten ötürü. Kendime ait bilgisayarım olmaması ve kafeden girmem dolayısı ile banner olsun yazı olsun tanıtım amaçlı çok destek veremeyebilirim ilk etapta ama gerekirse arkadaşların bilgisayarlarına el koyup bir şeyler çıkartabilirim. Madem öyle yapalım dedik ilk hedefimiz reklam yapılacak yerlerin (mail grup, oyun dergisi efendim üniversitelerin rpg toplulukları vs) iletişim adreslerini bu konu başlığı altına not düşelim. Önce hedef belirleyelim sonra silahları düşünürüz (eski asker değil mi herşey hedef, silah zihniyet bu kadar işte :twisted: ). Ben İzmir de ki ünileri bir araştırayım pek umudum yok bu konuda ama en azından bir adım atılmış olur. Forumu canlandırmak için ise ilgi çekici konular açmalıyız. Mesela öneriler başlığı ne bileyim forum oyunları belki arada güncel konular. İnsanların hepsi ingilizce bilmediklerinden forumdan bizim kadar yararlanmıyorlar. Diğer ülke oyuncularının ilgi gösterdiği konuların türkçe versiyonlarını buraya taşımak bir nebze olsun ilgi çekmeyi başarabilir kanaatindeyim (bkz. Forum Games ya da Suggestion).
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Wed Nov 15, 2006 2:26 pm

Oyun dergileri, hatta ilaveten bilgisayar dergileri.. Çok güzel bir fikir..
Ama daha önce içinde bulunduğum bir ortamdan biliyorum, bir anda bir "tam da istenmeyen güruh" akınına uğramak gibi bir riski var. Ama diyorsanız ki ayıklanan ayıklansın, bir kişi dahi kalsa en azından sayımız 6 olur, dediğim gibi, çok güzel bir fikir..
User avatar
ebenezer
Posts: 271
Joined: Sat May 06, 2006 8:53 pm
Location: İstanbul/Turkey
Contact:

Postby ebenezer » Thu Nov 16, 2006 9:33 am

İstenmeyen güruh geldiği gibi gider sanmıyorum ki MMORPG ler dururken bol bol free serverler bilmemneler, Cantr oynamaya gözleri kessin. Bence bu çalışma yararımıza olur. Gelirlerse de çabuk giderler bize de düşen başlattıkları projeleri tamamlamaya çalışmanın can sıkıntısı kalır en fazla.
User avatar
Neva
Posts: 115
Joined: Mon Aug 14, 2006 10:46 am

Postby Neva » Fri Dec 01, 2006 11:41 am

Az önce bir üye kazandırdım.. *Göğsünü şişirir* Çok sık online olmaz, ama bence oyunu sevecek ve bırakmayacak..

Yine İzmirli..

Cantr' da İzmirli dominasyonu diye başlık açasım geldi.. İstanbul' dan bir Kristin var galiba.. Yiğit de İzmirli değil mi?..

Biz zaten taşralıyız, köylüyüz..
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Fri Dec 01, 2006 12:02 pm

Ben İzmirli değilim. Bursalıyım. 12 yıldır Ankara'da yaşıyorum, yeni arkadaş, hoşgeldin.

Bu arada, kaç hafta sonu geçti aradan, daha hala istediğim kadar vakti bir arada bulamadım. Cantr hayatımdaki en önemli şey değil. *duraksar* Bu iyi birşey, değil mi? :?

Neyse, mektubu genel hatlarıyla yazdım, arada bir bakıp eksiklerini tamamlıyor, hatalarını düzeltiyorum. Mektubu göndereceğimiz yerler konusunda henüz dişe dokunur bir araştırma yapmadım açıkçası, şimdi sırada o var.

Mektubu bir web sayfası yapmayı, kampanya hedeflerine de kısa bir not eşliğinde sayfanın adresini göndermeyi düşündüm. Böylece kimisi forum, kimisi e-posta, kimisi de başka şeyler olan kampanya hedefleri mektubu hep aynı formatta görürler. Tabi web sayfası yapınca artık ona mektup da demiyorum. Tanıtım yazısı diyorum.

Neyse, önümüzdeki hafta forumda yeni bir konu başlatabilirim :)
User avatar
meddah
Posts: 57
Joined: Sat Sep 30, 2006 3:05 pm

Postby meddah » Fri Dec 08, 2006 5:02 am

Hemen bir Ankaralı dayayım diyecektim ama zaten yaklaşık 1 aydır o Ankaralı'yı üye yapmayı düşündüğümü hatırladım.
Tembellik, tembellik, tembellik...

Cantr'ın hayatımızdaki en önemli şey olmaması, tabi, iyi bir şey. Ama sanırım son zamanlarda benim hayatımdaki en güzel şey, bu da iyi bir şey herhalde.
Gizli
Posts: 5
Joined: Mon Feb 19, 2007 6:57 am

Postby Gizli » Mon Feb 19, 2007 2:56 pm

Arkadaslar su oyunu bi anlayim hatri sayilir bir miktarda rpg oyuncusu dostlarim var ancak bana nedir bu oyun diye sorduklarinda anlatabilmem lazim. Sonuçta deneyimli insanlar oldugu için bunlar ben oyundan bir olay söylesem dahi foreplay yapmayacaklarindan eminim. Sorun su ki ben bu oyunu anlamadim 2-3 saattir. Hadi hayirlisi.

Ha bi de izmirli benim nooldu? (:
Hayat boktan, ama grafikleri güzel.

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest