Kullanmayi bilmedigimiz Cantr aletleri ve Yildizlararasi..

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department

Neva

Kullanmayi bilmedigimiz Cantr aletleri ve Yildizlararasi..

Postby Neva » Thu Nov 09, 2006 8:29 am

Sıklıkla rastladığım, karakterlerimle bu uyarıyı gerek karakter içi, gerekse karakter dışı uyarıda bulunduğum halde; makine bozma faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor..

Cantr' a ilk üye olduğumda ben bir şehirden bir başkasına nasıl gidileceğini dahi bilmiyordum.. Bkz. Eski mesajlarım..

Ama merakla öğrendim, sizler de Cantr oynamayı sevdiğiniz nisbette merak edin ve bir şeyler öğrenmeye ona göre tavır takınmaya çalışın ne olur..

Alet bozma işini ben de bir defa yaptım, ama bunu sayısız tekrarlayan karakterler görüyorum, biz yaptıkça onlar bozuyorlar..

Cantr' da bir alet nasıl bozulur?

Mesela odun olmayan bir şehirde küçük ateş çukurunda odunla et pişirme projesi başlatmak ve eti o projede kullanıp sonra da odunu hayatında görmemiş zavallı karakterlere arkadaşlar odun verin de pişireyim demek o küçük ateş çukurunu bozmaktır..

Artık projeyi iptal edemezsiniz, çünkü eti kullanmışsınızdır.. Projeyi devam ettiremezsiniz, çünkü odununuz yoktur..

Bu yüzden eğer bilmiyorsanız ne olur çekinmeyin forumda bunu dile getirin, biz de size yardımcı olalım..

Bu hadise benim role play oynamama engel oluyor.. En sevecen karakterim bile bu hareketi yapan karakterden tiksinmeye başlıyor..

Hatta yabancı dil bilmeyen arkadaşlar için de wikiyi çevirmeye başladık, ama Yiğit şu anda tek başına devam ediyor.. Yakında tekrar hızlandırabileceğime inanıyorum ben de.. Ama yine de o kısımlar çevirilene kadar, şu alet nasıl yapılıyor vs gibi sorular sormaktan çekinmeyin..

İkincil olarak, artık güncel olmayan bir konu olması itibarı ile belki okuma gereği duymamışsınızdır diye yinelemek istedim..

- Elveda! *Üzgündür, ama artık yeni bir hayata başlamak durumundadır*

Gibi tabirler kullanmak anlamsız.. Çünkü iki yıldız arasına görsel ayrıntıları yazıyoruz. Ve benim karakterim, yeni bir hayata başlamak isteyip istemediğini göremez..

Onun yerine şöyle desek daha güzel:

-Elveda! *Suratı asılır* Üzgünüm, ama artık yeni bir hayata başlamalıyım.
meddah

Re: Kullanmayi bilmedigimiz Cantr aletleri ve Yildizlararasi

Postby meddah » Fri Nov 10, 2006 12:07 pm

Neva wrote:Bu yüzden eğer bilmiyorsanız ne olur çekinmeyin forumda bunu dile getirin, biz de size yardımcı olalım..

Kanımca bu tür durumları karakter içinde sormak da abes değil; zaten forum bir çeşit hayalet kasaba.
ebenezer

Postby ebenezer » Sat Nov 25, 2006 6:49 pm

Suggestions bölümüne bakmak lazım. Bu genelde newspawn karakterlerin kıl oldukları ülkelerin oyun alanına sabotaj amaçlı yaptıkları bir şey. Adam mesela alaycı ya da ırkçı isimler vererek bina yapıyor efendim 10000 taş mı lazım, 5 gram taş kullanıyor projede, kalıyor ondan sonra falan. Bizde ki de aynı şey değildir ama uzun zaman malzemesiz kalmış projelerin iptal edilebilmesi lazım kanımca. Birileri muhakkak bunu dile getirmiştir ama bakmak lazım bilmiyorum ben de.
meddah

Postby meddah » Fri Dec 08, 2006 5:30 am

Hammadde kullanılmış projelerin iptal edilememesi bir açıdan çok da gerçekçi değil.
Atıyorum, adam odun olmayan yerde et kullanıp pişirme projesi mi başlatmış? Basarım tekmeyi dağıtırım mangalı falan.

Benim bir de, özellikle yeni oyuncuların yeni karakterlerinin ortam şartlarına yabancı girişimleri dikkatimi çekti. Bir süredir oynayan birisinin bireysel modlara girerek topluluğun amacına aykırı hareket etmesine bir derece hak veriyorum, o da kendine uğraşlar bulmak, kendince zevkler almak istiyor, biz de uçtuk zamanında wiki'de heikopter görünce. Ama mesela bir son örnek var ki, tadından yenmez, adam daha 1 hafta 10 gün önce doğmuş, 2 tane taş masanın olduğu ve yeni bir çekiç yapacak odunun olmadığı diyarda üçüncü bir taş masa projesi başlatabiliyor, "Eh ben de taş masa yapayım bari, naapiim" diyerek.
Bize de abimin proje başlatma menüsünün karmaşık yapısını farkedeceği milat noktasını beklemek düşüyor.
O noktadan sonra, önce gerekli hammade ve aletlerin olup olmadığını soruyor... Mesela o bahsettikleri şeyin hammade değil yarı-mamül olduğu, yine mesela o bahsettikleri aleti yapmak için namevcut bir yarı-mamüle, o yarı-mamülü elde etmek için de o diyarda zerresi bulunmayan bir hammadeye ihtiyaç olduğu cevabını alıyor... Bu paradoks cevabın mantığına değilse de "Yapılamaz!" şeklindeki özüne vakıf oluyor... Ve projeye hiç başlamıyorlar genelde.

Üslubumu yanlış anlamayın, ben yeni oyuncuları veya biraz daha "dışarıdan" oynayan oyuncuları seviyorum, en ufak bir kinim veya sinirim ok. Bunları bu şekilde yazmamın sebebi, anlayacak olanların varlığını bilmemin verdiği rahatlık. Eğleniyoruz işte.
ebenezer

Postby ebenezer » Tue Dec 12, 2006 11:56 am

Buradan da forumun ve wiki nin oyuncular tarafından takip edilmesi gerektiği sonucunu çıkartıyoruz ama bunu yapmak için birşeyler bulmamız lazım.
meddah

Postby meddah » Thu Feb 22, 2007 5:04 am

Bir de bana bi akıl verin, yukarıda da dediğim gibi, bozulmuş Cantr aletlerine gerçekçi çözüm istiyorum ben, tekmeyi basmak ve mangalı dağıtmak istiyorum.
Ne yapayım, ayrı başlık mı açayım, bu vaziyete uygun bir başka forum bölümüne mi yazayım?
Lakin akıl verirken Oyun Yönetimi tarafından pek sevilmeyen bir oyuncu olduğum şeklindeki önyargımı göz önüne alın lütfen. Eh, hadi tamam, sevilmeyen demeyelim de, mimli diyelim. Yok ki bir çiftliğimiz, küçükbaş hayvan yetiştirelim.

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”