Ne yapılabiliyor?

Turk oyuncularin bulusabilecegi, karakter disi tartisma forumu

Moderators: Public Relations Department, Players Department, Players Department Trainee

Erdemi
Posts: 4
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:19 pm

Ne yapılabiliyor?

Postby Erdemi » Fri Aug 18, 2006 8:34 pm

Ben bu oyuna yeni başladım.Ama bana çok sadeymiş gibi geliyor.Ne yapılabilir bu oyunda.Mesela milletvekili olunabiliyor diye duydum.
User avatar
yigit
Posts: 76
Joined: Thu Nov 18, 2004 9:27 am
Location: Ankara

Postby yigit » Sat Aug 19, 2006 10:32 am

Erdemi,

Oyuna hoşgeldin. Cantr güzel bir oyundur. Güzelliği sadeliğinde yatar.

Cantr, bir RPG'dir, yani rol yapma oyunu. Oynarken karakterler yaratır, bu karakterleri kendi kişilikleriyle Cantr dünyasında yaşatırız. Kimileri Cantr için bir toplum simülatörü de demekte, yine sadeliği nedeniyle çok değişik kültürlerin ortaya çıkmasına izin verdiği için.

"Neler yapılabiliyor", tam bir yeni başlayan sorusu olmuş. Cantr oyuncuları oyunda neredeyse herşeyin yapılabileceğini bilirler. Başka oyunlardan Cantr'a yeni gelenlere ise sanki hiçbir şey yapılamıyormuş gibi gelir. Şöyle özetleyeyim, oyunda fiziksel dünya modellenmiş durumda. Onun dışında da birşey modellenmiş durumda değil, yani oyunda fiziksel dünya dışında birşey yok.

Örnekleyeyim.

Oyunda bir nesneyi yerden almak var. Bir nesneyi bırakmak, birine vermek var. Yemek toplamak, pamuk toplamak var, odun toplamak var. Odundan sopa yapmak var. Odun ve demir ile dokuma makinası yapmak var. Ev yapmak var. Kılıç yapmak var. İnsanlarla konuşmak var, yüksek sesle ya da fısıldayarak, insanlara vurmak da var, elle ya da kılıçla. Bir yerden bir yere gitmek var. Bir tekne yapıp denize açılmak var. Bir kağıda birşeyler yazmak var. Bunlar hep fiziksel şeyler dikkat edersen.

Başka da birşey yok. Milletvekilliği diye birşey oyunda yok, hırsızlık, tüccarlık, askerlik yok. Milletvekilliği diye birşey yok çünkü oyunda bir meclis yok, oyunu yapanlar bir meclis koymamışlar içine. Tıklayabileceğin "Çal" diye bir düğme olmadığı için hırsızlık yok. Tüccarlık yok, çünkü oyunda para yok. Savaşçılık yok, çünkü oyunda savaş diye birşey yok, Cantr sayfalarından girip de "savaş yap", "ticaret yap para kazan" düğmelerine basamıyorsun.

Ama oyunda elbette hırsızlık var, bunu herkes bilir. Sen örneğin tamir etmekte olduğun kılıcı işin bitince eline almasan da yerde unutsan, ben onu alıp çeksem gitsem bir sonraki köye, bu hırsızlık değil de nedir ki? Daha başka "hırsızlık yap" düğmesine ne gerek var? Senin özene bezene yaptığın teknenin, bir dakikacık eve girip çıktığında yerinde yeller esiyorsa "hırsız var" diye bağırmazsın da ne yaparsın?

Elbette oyunda tüccarlık da var. Nasıl olmaz, nedir ki tüccarlık? Sermaye lazım (odun toplamak), sonra bu sermayeyi az bulunduğu bir yere götürürsün (bir yerden bir yere gitmek), ballandıra ballandıra anlatırsın ne kadar iyi mal olduğunu (konuşmak), sonra da, artık nasıl uygun görüyorsan, karlı bir değiş tokuş yaparsın (birisinden birşey almak, vermek). Belki günün birinde bir dükkan bile açabilirsin (ev yapmak).

Ve askerlik de var tabi. Nasıl olmaz, yaşadığın köye, canın ciğerin olan yere bir takım adamlar geliyor gidiyor, hırsızlık yapıyorsa, yaşlılardan biri de dese ki "arkadaşlar bir güvenlik gücü oluşturalım", seçseniz gençlerden beş tanesini, kalkan verseniz, kılıç verseniz, savunma planları yapsanız kendi aranızda konuşup, daha ne olsun? Ve bu askerleri toparlayan, kalkanlarını bulup buluşturan, planları oluştururken yardım eden köyün yaşlı ama sağlıklı kişisine bundan sonra komutan demeyelim de ne diyelim?

Milletvekili de olabilirsin elbette. Oyunda karakterini yaratırken milletvekili diye işaretleyeceğin bir seçenek çıkmıyor karşına, evet, ama nedir ki milletvekili? Gözün açık olacak, ağzın laf yapacak, hırslı olacaksın, herkesin yüzüne güleceksin, insanları kendine inandıracaksın, bunlar Cantr'da yapamayacağın şeyler değil. Aksine, milletvekili olmaya çalışan bir karakterin kesinlikle çok renkli bir yaşantısı olacağına eminim.

"Neler yapılabiliyor"un neden bir yeni başlayan sorusu olduğunu açıklamayı başarabilmişimdir umarım. Çünkü gerçekten pek birşey yapılamıyor, ama neler neler yapılıyor bir bilsen :) Herşey senin hayal gücün ve bir de elbette fiziksel dünya ile sınırlı. Bir süperkahraman olamazsın örneğin oyunda, çünkü uçmak, bir evi kaldırabilecek güçte olmak, oyunun fiziksel sınırlarının dışında. Ha, tam birilerinin başı derde girdiğinde hemen ortaya çıkan, kötülere dersini veren, sonra da gizemlice kaybolan, "ne uzun ne kısa, insan evladı" türünden bir süper kahraman olabilirsin, tecrübeli (ve şanslı) bir oyuncuysan. :)

Başka bir soru da sormuşsun, hayvanlara vuruyorum, yiyemiyorum diye. Cantr'a yeni gelenler, onu diğer oyunlar gibi sandıkları için genellikle oyun mekanikleri üzerinden ilerliyorlar. Cantr mekanik bir oyun değil, sosyal bir oyun, bunu ne kadar söylesek az. Hayvanlara vurman, ama öldürememen oyunun çok küçük ve önemsiz bir parçası, evet gücün yetmiyor. Cantr'da avlanmak var, ama ona konsantre olursan çok büyük ve renkli bir hayatı farketmen zorlaşır. Senin karakterin, kadın mı erkek mi bilmiyorum, neden hayvan avlıyor? Karnını doyurmak için mi? Yoksa avlanmaktan zevk mi alıyor, kendisine verdiği güç duygusu sayesinde? Yoksa nefret mi ediyor tüm hayvanlardan? Karnını doyurmak için avlanıyorsa, önce başka yemek bulma yolları denedi mi? Etrafındaki insanlara sordu mu örneğin, yemek istedi mi? Etrafta başka toplanacak yemek varsa, örneğin neden havuç yerine et yemek istedi? Hayvanları zevk için avlıyorsa, yine bunu etrafındakilere belli etti mi? Belki başkaları da vardır orada avlanmayı seven. Belki birlikte bir av klübü kurarlar. Belki etrafta avlanmanın yasaklanmasını isteyen birileri de vardır, hayvanların soylarının korunmasını. Belki onlarla çok eğlenceli bir tartışmaya girmek üzeredir karakterin. Karakterin düzeyli bir tartışmayı sürdürecek kadar saygılı ve sabırlı mı? Av karşıtlarına desteksiz de olsa kırıcı sözler söyleyip başka bir şehre mi gider tartışmada haksız çıksa, yoksa daha hayatta öğreneceği şeyler olduğunu kabul edip topluma faydalı bir birey mi olmaya çalışır?

Dilerim açıkayıcı olabilmişimdir.

Bir tane önemli kural var, lütfen aklında tut. Biliyorsun her oyuncu, yani sen, yani Erdemi, birden fazla karakter yaratabiliyor. KArakterlerin biri avlanıp et yemeye çalışırken örneğin, biri milletvekili olmaya çalışıyor. İşte, oyunun dengesini sağlayan ANA KURAL diyor ki, hiçbir oyuncunun iki (ya da daha çok) karakteri birlikte çalışamaz, aynı amacı güdemez, konuşamaz, aralarında birşeyler alıp veremezler. Aynı yerde bulunmak kesin olarak yasak değil (üç karakter yasak, iki karaktere izin var), ama işin özü, karakterlerini birbirlerinden tamamen ayrı tutmak. Yani senin avcı karakterin, milletvekili karakterinden ve o da diğerinden haberdar değiller ve olamazlar, meğer ki ikisini de tanıyan biri birine diğerinden söz etsin. Her iki karakterin, Cantr dünyasında, yalnızca kendi gördüklerini bilmeli, kendi amaçları için kendi hayatlarını yaşamalı ve birbirlerinden tamamen habersiz olmalılar. Bu ANA KURAL'ımız, buna uymaya özen gösterirsen Oyuncular Departmanıyla da başın derde girmez. :) Uymadığın ya da esnettiğin zaman uyarırlar zaten :)

Tekrar hoşgeldin,
Yiğit.
Erdemi
Posts: 4
Joined: Fri Aug 18, 2006 8:19 pm

Postby Erdemi » Sat Aug 19, 2006 12:58 pm

Çok teşekkür ederim.Çok yardımcı oldun.:)

Return to “Turk Oyuncular (Turkish)”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest